Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Jt£ 452. Tiende Jaargang. a°. «wfll5 91 Verdeeldheid tusschen de liberale partij. Kleine karakter trekken yan Napoleon I. /V -V - J SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN S Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder. <r 0,15. De 35 cents zegelrcgt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. f** TTITOEVEB 3?. J~. Gh ÜIIDEItXOHC. BEIEVEN PEANCO. Uit onzen leertijd herinneren wij ons de tra gische geschiedenis van Eteocles en Poljnices die koningen van Thebetwist kregen over het be winden alhoewel broeders, in een tweegevecht ellendig het leven verloren. Door het gebeurde met de cultuurwet gedurende de vorige week kwam de herinneringen aan die twee oude namen weêr bovenen de liberale factie onder aanvoering van den minister van ko loniën en die geleid door den oud minister Tbor- beckeschenen ons de broeders toe, die door haat op elkander verbitterdeen strijd tot den dood toe begeerden. Dit toch is het geval ge weest en hoe noode wij dit besluit ook maken, de liberale partij heeft daarin een weg betreden die zeer ten schade van het vaderlandeerstens tot haar eigen verderf Zal uitloopen. Nog is het niet te laat om den beganen mis stap te herstellen en zoo van beide zijden daar De grootste man van zijnen tijd bezat allerlei kleingeestige gewoonten en kleinheden. Doch bij zulke pracht en zulken glans worden de on- beduideuste dingen interessant en elke bijzonder heid verkrijgt regt op historische overlevering. Voornamelijk als consul was Napoleon aan de zonderlingste luimen onderhevig. Hij volbragt ge trouw de nietigste zakendie hij zich voorgesteld had. Voor alles eerbiedigde hij den nachteu slechts in de zeldzaamste gevallen mogt men hem wekken hij sliep zeer gaarne en vastdit groote geluk behield hij tot aan zijn dood. Zijn ontbijt moest ten zeven ure gereed zijnen de hofmees ter kondigde het aan met de woorden »Le gé- néral est servi Nimmer liet hij zich toen hij eerste consul wasanders als »general» noemen. Aan tafel at hij met groote eetlustwaarschijnlijk eene her innering aan de tafelvreugde zijner eerste jeugd, eiken dag moest een hoen klaar staangebraden met olie en knoflook. Deze eenvoudige spijs figureerde later op de spijskaart onder de hoog dravende woorden: Poniet a la Marengo! Wijn dronk hij zeer weinig, en steeds Bordeaux of Bourgonjer. Na den maaltijd gebruikte hij een kop zeer sterke koffij gedurende den arbeid dronk hij chocoladeen elk zijner mede arbeiders kreeg ook een kop. Van zijn 24ste jaar af had Napoleon zich het snuiven aangewend doch hij snoof niet nit zijn vestzakmaar bezat een tamelijk aantal doozendie hij dagelijks ver wisselde slechts gedurende den veldslag had hij snuif in zijn vestzakomdat de doozen hem in het vasthouden der teugels hinderdenelke zak zijner vesten moest met geparfumeerd leer gevoerd zijn. Hij droeg noch als generaal, noch als con- naar ernstig wordt gestreefd zal al spoedig blij ken dat de triomfkreet der vijanden te vroeg is aangeheven. Wij willen daartoe ernstig aanmanen na in het kort uiteengezet te hebben de feiten waaruit de verdeeldheid blijkt, de wijze, waarop de strijd is gestreden eu het noodzakelijk gevolg daarvan zoowel voor partijals voor het vader land. De verdeeldheid tusschen de liberale partij heerscht sints langen tijd. Zij werd openbaar bij de uittreding van Thorbocke in het begin van dit jaar en duidelijker nog is zij gebleken bij de dis- cussiën over de cultuurwet. Dit verschil schijnt voort te vloeijen uit persoon lijke vooringenomenhedenalthans geen der feiten tot nu bekend regtvaardigt de scheuring onder de liberale partij. De aftreding van Thorbeckc als minister kan voorzeker gebillijkt votwl.r'; -wanneer men als oor zaak daarvan aangeeft het verlangen naar rust maar kan niet worden verklaard nit het bekende verschil over de invoering der strafwetgeving in Indie bij wet of besluit. De intrekking der cul tuurwet, die door een deel der liberale partij zeer ten onregte geweten wordt aan de behou dende rigting is, als uitgevoerd door een liberaal ministerna do houdiug van de liberale partij onverdedigbaar. Waarom behoeft de minister van koloniën cene wet in te trekken die geamendeerd wordtten gevolge van de onmogelijkheid, waarin hij ver keert om den eigendomdien hij den Javanen wil gevenanders te omschrijven dan door het woord eigendom, zoodat geheel in dc lucht blijft zweven de beteekenis die men aan dit denk beeld geven moet. Waarom maakt de liberale partij van hare medewerking eene machine de guerre, wanneer zij door eerlijk overleg met den minister dit kan voorkomen Wij vreezen dat bij dit alles niet buiten spel is gebleven kleingeestigepersoonlijke wrok. Dat zoo wel <)e wet als .het amendement door regering en oppositie is aangenomen en verworpen met het kennelijk doel om elkander te schaden. Dat de beide factiën der liberale partijna door listigen achterklap welligt tegen elkander opgezet tc zijn, sul handschoenen hij hield ze steeds in de hand ineen geknepen. Als keizer trok hij een handschoen aan, even wel moest hij dagelijks andere hebben zijn kamer dienaar liet slechts één nieuwe maken dewijl de niet gebruikte verscheidene dagen mede kon. Wanneer men hein alleen in de tuinen wandelen zagbemerkte men dikwijls een krampachtig trek ken met zijnen regterscbouderdat spoedig door eene gelijke beweging ran zijn regtermondhoek gevolgd werd dit laatste was voornamelijk het gevalals hij over groote plannen nadacht. Zoodra hij een plan in zijn hoofd gereed hadsprak hij zijne gedachten in vliegende haast nit, en sneed daarbij gewoonlijk de leuningen van zijn armstoel met een pennemes stok. Tusschen beide bewerkte hij geheel onbeduidende zakensprong dan plot selings in de hoogte en riep: 'Bouriène schrijf!» en dan weder dicteerde hij ontwerpen van znlk eene ongehoordheiddat hunne uitvoering den aardbol omgekeerd zou hebben. Langer dan tot middernacht waakte Napoleon nietdes morgens ten 6 ure stond hij op. Hij was een groot liefhebber, van warme baden, hij Dam om twee de dagen een dergelijk bad en bleef er ongeveer twee uren ingedurende welken tijd hij voortdurend warm water liet toe- loopen. Eeu adjudant moest hein daarbij iets voorlezen, tot dat de badkamer zoo vol damp werd dat de voorlezer niet meer zien kon, en de deuren geopend moesten worden. Het klokgelui streelde bijzonder zijn gehoor; wanneer de klok lnidde moest, al was het onderhond ook nog zoo belangrijkalles zwijgen. Hoezeer de consul wan neer de gelegenheid er zich toe aanboodook den vrijgeest uithing, bleef hem, evenwel een nog van zijne vroegste jeugd ingewortelde gewoonte gedu rende zijn geheel leven bij, zoo dikwijls hij name lijk in een gevecht of bombardement een dreigend gevaar ontging, maakte hij in het geheim met de duimeneen teeken des kruizes hierdoor verloo chende hij zijn geboorteland Corsica niet. Sprak hij met iemand, in hevige Terroering, dan vatte hij hem bij het regter oor; deze gewoonte legde hij eerst af, toen hij keizer geworden was. Een zeer bijzonderen tegenzin koesterde hij tegen inkt vlekken aan de vingers, evenzoo vermaakte hij niet gaarne eene pen, steeds moesten er nieuwe vermaakte pennen in zijne kasten gereed liggen waarmede hij, zoo als bekend is, afschuwelijk slecht schreef. Het is eigenaardig, dat de keizer inweerwil van zijne voorliefde voor militairen pracht en schitte rende wapens groot behagen in idyllische en phantastische gedaanten vond. Een bewijs hiervan leverden de wandelpaden van Malmaison. Dit kas teel beminde hij zeer en zag gaarne, dat bij zijne wandelingen in de vertehalf tusschen liet groen verscholen vrouwen gedaanten zich vertoonden, die in het wit gekleed waren. Een zijner minste fouten was de vleijerij jegens het schoone geslacht. Hij was dikwijls zeeT onhoffelijken kon b.v. tot eene dame zeggen *0, wat hebt gij roode armen of: vuwe haren zijn niet fraai!» of: nw kleed is gekrenkten ik zie u reeds den tweeden keer daarmede.' Op zekeren dag vraagde hij de hertogin van Clevelandeene schoone blondine /rweet gij weldat gij zeer roode haren hebt »Het is wel mogelijk! antwoordde de hertogin, vdoch het is de eerste maaidat mij dit door een heer gevraagd wordt Het spel beminde hij niet hartstogtelijk doch hij had, wanneer hij er zich mede onledig hield dezelfde gewoonte als Hendrik de IVd. i. hij bedroog gaarne, zoodra hij echter van de speelta fel opstond, schoof hij al het geld weder van zich en het deed hein dan een bijzonder genoegen te kannen zeggen »Hahaik heb u allen beet gehad, ik heb valsch gespeeld!» zijne lievelings bezigheid was het spelen met kinderen.

Schager Courant | 1866 | | pagina 1