heeft hij hetzelfde verklaardalleen voegde hij er Cu bij, dat hij in een belangrijk punt van den minister verschilde, hij kon na openbaren, wat hem als minister verboden waswant had hij dit gedaan in die betrekkingzoo had natuurlijk zijn ambtge noot moeten aftreden. In het vorige jaar was het reeds algemeen be kend dat Thorbecke en van der Puttein een belangrijk puntten aanzien van de cultuurwet van gevoelen verschilden. H.c oppositie bladen hebben dit in het afgeloopen najaar herhaaldelijk als van de daken geprediktthans schijnen zij dit alles te vergeten. Het vermaak van te kunnen toonen dat zij gelijk hadden schijnt bij hen wel te kunnen opwegen bij het genot van eenen ge- haten naam ecne nieuwe smet te kunnen aanwrij ven. "Zoo lang ons geene overtuigende bewijzen van Thorbecke 's schuld in deze worden geleverd zullen wij hem onze hoogachting blijven toedra gen en ondanks het anathema van den heer Bosch Kemper en anderen, hem blijven rangschikken on der de groote mannen van ons vaderlanden wij gelooven dat na eeuwenzijn naam nog met eere zal worden herdacht, terwijl de mannen, die thans met trotsche loon een oordeel over hem vellenmet al hun schrijverij in het boek der vergetelheid zullen zijn geraakt. GEVVO E B Ell IGTEIY In Engeland is een pleiziertrein van 40 wagen*. bevattende nagenoeg 200(t reizigers nabij Watfordt nit het spoor geraaktten gevolge waarvan de1 twee locomotiven die den trein trokken benevens eenige rijtnigen verbrijzeld en meer dan 200 pas-1 sagiers in meerdere of mindere mate gekwest werden. 1 Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat op 14 dezer het hof nit de hoofdstad naar het zomer-' paleis in de nabijheid van Reglerbei aan den Azi atische zijden van den Posporus is vertrokken. Onder geleide van eene talrijke essorte cavallerie trok de hofstoet uit het paleis derwaarts. Het eerst kwam het vronwenperaoneel de harem daarop volgden eenige leeuwen en eindelijk da Sultan verzegeld van een buitengewoon luisterijker! staf. Voor een paar dagen werden t« Cohlents gearresteerd twee jengdige reizigers, die elk ruim 11 jaren telden. Zij hadden kort te voren 1e Kenlen diefstal inet inbraak gepleegd en bij die gelegenheid 400 th. ontvreemd. Met dien schat waren zij op reis geeaan nadat tij te voren eene menigte andere voorwerpen aan hnn van nabij bekende hreleis hadden verkochtonder wie zich een bevond die den 14jarigen leeftijd ter naanwer- nood had overschreden. In den loop van eenige dagen haddrn zij hnnne 400 th. tot op 250 doen versmeltenhet gevolg van de zeer verkwistende levenswiize der beide, jonge reizigers. Het aantal zelfmoorden neemt te Weenen op zeer onrustbarende wiize toe. Geduren de April jl. is het geklommen tot 36, terwijl 7 anderen aan de toegebrazte wonden later zijn overleden 22 personen., die gepoogd hadden zich van het leven te beroovenziin gered. Onder de bedoe'den worden aangetroffen 47 mannen, 15 vrouwen en 3 kinderen tusschen de 9 en 14 jaren. Daarenboven worden 16 personen vermist, -die waarschijnlijk zich op de eene of andere wijze van het leven hebben beroofd. Journal de St. Petersbonrg deelt het volgen de mede ten aanzien van de walrnsvangst op No- va-Zembla fNnwaja Semlja). De jagers begeven zich in het begin van Junij, wanneer de zee vrij van ijs is, naar Nowaja Semlja. De jagt duurt slechts 2 maanden en heeft op tweeërlei wijze plaats men grijpt de walrossen namelijk aan terwijl zij «wemmen of zich aan de knst of op het ijs bevin den. In het laatste geval tracht men eerst die te dooden welke het digst. bij het water zijn op dat hnnne ligcliami-n de ovprigen zonden beletten om snel in het water te vlugten. De jagers gebruiken daarbij groote lansen. Als de walrussen zwemmen worden zij met harpoenen afgemaakt en deze jaet is zeer gevaarlijk dasr de gewonde walrus zich 1 op ziju aanvaller stort, en men moet dan met alle inspanning roeijen om- de slagtanden van het dier te ontwijken. In den zomer van 1865 waren er IS vaartuigen tnet 106 man met de vangst bezig tij bragten 600 walrussen 26 zeehonden, 20 ijsbeeren 110 rendieren, 850 zalmen en 25,400 spek vau Nowaja Semlja aan. Twee van de 13 schepen met 16 man aan boord leden schipbreuk en zijn spoorloos verdwenen. Als een staaltje hoe men in Prnissen reeds rondspringt ten einde de oorlogstoebereidselen voort te zetten kan dienen dat op last der regeriug allerwege de paarden in beslag worden genomen. Tot zelfs het paardenspel van Renz heeft aanzeg ging ontvangen om al zijne paarden tegen vergoe- goeding af te leveren. Hij heeft per telegraaf te Herlijn om genade verzocht, maar men vreest dat hij geen vrijstelling zal verwerven. Hoe weirig populair de oorlog is, blijkt ook uit het feitdat He manschappen die nit Keulen en omstreken onder de wapens geroepen zijn niet hebben willen vertrekken omdat men hen bij gebrek aangenoegzanm spoorweginateriaal, in beestenwagens heeft willen vervoeren. Nu zijn beestenwagens zeker niet zeer aangenaam om mede te reizen maar waar het de verdediging vau het vaderland geldt, ziet men gewoonlijk zoo nauw niet. Genoeg de manschappen weigerden waarop de gendarmerie bevel kreeg hen te dwingen in de beestenwagens te stappen. De gendarmerie 1 weigerde aan dit bevel te gehoorzamen. De linie- troepen kregen toen last om geweld te gebruiken. 1 Maar de liuietroepen weigerden nog hardnekkiger dan de gendarmerie dit gedaan had. Teil einde raad deed men een beroep op een regement Polen. uit Posen herkomstigHat zich na eeitig aarzelen belastte met de weerbarstigen in de beestenwagens te drijven. Welk eene treffende geestdrift Men i verdenkt daarbij de Polen bovendien dat zij blijde 1 geweest zijn de Dnitschers eens ongestraft te knn-i iien afranselen. Daar de wreibarslige soldaten 1 ongewapend waren werd niemand gekwetst zij i zwichten voor het geweld en vertrokken per bees- 1 tenwagen naar hunne besten:imng. Het mag wel gezegd worden de stad Brugge bezit sedert een paar weken een man in haar midden die eene Ëuroppe^he, vermaardheid heeft i verkregen namelijk de vermaarde heelkundige j commandeur Benuativoorloopig verblijvende iu het Hotel de Commerce. Uit Tvrol alleen zijn 140,000 man naar de znidelijke armee gezonden. Het aantal mannen en J jongelingen, die in Tyrol vrijwillig in dienst treden, is buitengewoon talrijk vooreerst worden vele der1 ultra-conservatieven daartoe genooptterwijl teer i velen, geen middel van bestaan vindendetijdelijk 1 de militaire loopbaan bi-treden. De jonge graaf zu Enleubnrgdie in der tijd te Bonn bij de cavalleiie ingelijfd om zijne militaire pligten te vervullen een manslag beging in een nacbtelijken twist en deswege tot eenige maanden vestingstraf werd veroorle-ld is sedert een paar dagen op vrije voeten gesteld. Hij is weder bij zijn regement aangekomen. Met betrekking tot de militaire maatregelen, in Oostenrijk genomen merkt men opdat de bekwaamste generaals bij de noordelijke armee zijn geplaatst welke op bare beurt uit de beste troe pen is zamenjesteld. Weldra tullen in Bohemen en Silesie ongeveer 400,000 man biieen zijn ge- bragt. Op 5 Junij zal, naar men verneemt, het leger volkomen nitgernat te velde staan. Op den Noordlioilandschen staatsspoorweg HelderAlkmaar, zijn in de maand Maart 8075 personen vervoerd. De totale opbrengst bedroeg f 4149,39}. In de maand April bedroeg liet ge tal reizigers 9896 en de totale opbrengst f479t,58. De sneltrein van den Holl. IJteren Spoorweg, die voor acht dagen Zondag namiddag ten 2 uur, 40 min. nit Amsterdam is vertrokken kwam tus schen Vogelnezang en Veenenburg in botsing met een van Rotterdam vertrokken trein. De schok was geweldig, daar de locomotief op vier na den laatsten wagen voor ren groot gedeelte wegnam en op drie na de laatsten (juist bij de kromming van het wisselspoor) verbrijzelde en deze half in het water teregt kwam. De ontsteltenis was zeer groot vele personen bekwamen kleine kneuzingen en een heer wen zegt een Engelschman heeft de beide beenen vrij ernstig hekwetst. Onlangs had te 's Hage het volgende tref fende ongeluk plaats. Een öjarig jongetje had een kaarsje en eenige lucifers in het bed genomen waarin het tnet zijn 3 {jarig broertje «liep. Al spelende geraakte het beddegoed in brand en het oudrte der knaapje*, wiens nachtkleederen ook begonnen te branden stond op en begon zijne ouders, die in dezelfde kamer ter ruste lagen, te roepen. Deze ontwaakten en goten dadelijk een emmer water in hit bed, waarin het jongste kindje lag te slapenen dat nog geen letsel had beko- men. Ondertosschen was het ondste jongentje reeds deerlijk verbrand en overleed heftot diepe droef heid der outroostbare ouders kort daana. De eerste slagtoffers van den dreigenden oorlog zijn gevallentwee soldatenItalianen trachtten uit Bodenbach naar Prnissen te vlugten de een werd echter te Pertna de andere te Dresden gevangen genomen en aan Oostenrijk uitgeleverd. Beideu boetteu hunne desertie met den dood door den kogel. Naar men uit's Hage berigtis het nieuwe ministerie thans aldus zamengesteld graaf van Znylenminister van bniteul. zaken, de fleer Mijer, minister van koloniën, de Heer Heemskerk Azn. minister van biituenl. zaken de Heer R. J. Scliiminelpenniuck minister van financiën de Heer Bnrret minister van justitie, de Heer Andreae, minister vrii marine, terwijl voor de portefeuille van het ministerie vau oorlog nog uiemand is gevonden. De hertog van Ssksen-Coburg is te Pots dam aangekomen tot het bijwonen der doopplegtig- heid van liet jongst geboren kind vau den Kroon prins. De hertog werd door deu Koning ten gehoore outvangen. Als eene bijzonderheid uit het leven van den hr. von Bismarck wordt uit Rudvsheim het volgende medegedeeld. Ten jvre 1836 bevond zich iu dat kleine stadje een jongman, die voorkorten tijd eene aanstelling als referendaris bij eene regt- bauk had erlaned en op ceu t oir je door een ge deelte van Duitschland aldaar was aangekomen om dpn vermaarden 34er Rndesheimer te drinken op de plaats van herkomst. Onder den indruk van het gesmaakte genot waagde hij lich op zoo on- vo-irzigtige wijze in een bootje dat het omsloeg; de referendaris verdween spoedig uit de oogen van de personen die zich aan den over bevonden en alleen aan de onverschrokkenheid van een Nassau- schen eersten luitenantSterking gelieeten, thans majoov «n te Dietz a/L. in bezetting is de wereld verschuldigd dat de tegenwoordige minister-president in Pillissen destijds niet voor goed vau het tooueel is afgetreden. GEMENGDE BEBIGTEN. In de vorige week is de papiermolen de Keizers kroon nabij Apeldoorn, inet 2 nabij gelegen woningen afgebrand. Mr. J. vau I,enoeps: Lotgevallen ran K/aatje Zrreneter is uilverkocht; een tweede druk in klein formaat gaat ter perse. De koningin heeft haar verlangen kenbaar ge maakt, dat dit jaar haar verjaardag te 's Hage zonder buitengewone feestelijkheid zal worden ge vierd. Te Amsterdam heelt een Isjarig meisje door het vlatn vatten harer kleederen zoodanige brandwonden bekomendot zij spoedig daarna is bezweken. Turschen de Rnssische en Oostenriiksche regeringen heeft eene drukke wisseling van Depêches plaats. Te Veuetie zijn eenige Italiaansche spionen in hechtenis genomen. Volgens gerucht zou generaal Ciahlini op raarsch naar Veneiie zijn. Men mag als hoogst waarschijnlijk aannemen dat Rusland niet het voornemen heeft om een toeschouwer te blijven indien Piuisen en Oosten rijk het zwaard nit de schede trekken. Het Rus sische legerthans iu Polen bijeengetrokken is ruim 70,600 man sterk en sedert eenigen tijd worden de garde en andere troepen insgelijks naar Polen vervoerd. De aardschokken die zich dezer dagen te Marseille en Toolon hebben doen gevoelen zijn ook te Ais Chambery en" Grasse waargenomen, Volgens een vrij algemeen verspreid gerocht is Roger, de bekende tenor, plotselings krankzinnig geworden. Eenige Zouaven van het Fransche legerdie ontslag uit de dienst hebben bekomen, zijn naar [talie vertrokkenom bij He vrijscharen van Garibaldi dienst te nemen. De Italiaansche vrijwilligers zijn tot eene getalsterkte van 40,000 man gebragt.

Schager Courant | 1866 | | pagina 2