gewoel door opgeroepen bankiers eensklaps van hun schat ontlast. Een heerdie bij een der soliedste banken 510 p. «t. gedeponeerd had maar ze daar thans niet meer veilig waande, wes naanwelijks eene straat ver, of hij bespeurde dat men zijn zak doorgesneden en de biljetten geroofd had. Een boer nam dezer dagen zijn intrek in een hótel te Londen. Hij had een reiszak bij zich die gevuld was met geldswaarde. Toen bij des avonds zich ter roste begaf, sloot hij bevorens de deor cn legde een pistool op de uschttafel neer. In den loop van dien nacht scheen hem een gevoel van ongerustheid te bevangen. Hij nam zijne kaars en onderzocht daarmede alle hoeken der kamer. Nabij zijn ledikant gekomenbemerkte hij een hoofd en schouders grootendeels verborgen onder allerlei papieren enz. Men begrijpt zijn angst op dat gezigt. Hij nam zijn reiszak in de eene en den revolver in de andere hand en daagde den dief uit van onder het bed te voorschijn te komen. Hij kreeg echter geen antwoord. I)e boer bedacht zich geen oogenblik cn loste hrt pistool. Dit verwekte zoodanig geweld dat terstond al de bewoners van het hotel te voorschijn kwamen zich naar de slaapkamer van den boer begaven en vroegen wat er toch gaande was. sik heb een dief die hier onder mijn ledikant ligt, ora het leven 1 gebragt." De eigenaar van bet hoteldie ook daarbij tegenwoordig was, begon hartelijk te lagchen en haalde thans te voorschijn de buste van Cromwell ïd pleister welke door het pistoolschot gansch was verbrijzeld. Een Zwitsersch landman kreeg bij het hont- hakken eene wond aan de hand. Onmiddelijk daarop kwam zijne hand in aanraking met guano, deze drong ir. de wonde en schijnt een gif aan het bloed te hebben medegedeeld dat na drie dagen den dood veroorzaakte. Te 's Hage is door de politie aangebonden een jongeling die er zich in den laatsten tijd op had toegelegd kltine diefstallen te plegen. Reeds meermalen was de policie op dezen jongeling op merkzaam gemaakt, zonder nogthans eenige gele genheid te kunnen vinden om met hem in nadere kennis te geraket). Onlangs werd hij echter be trapt, terwijl hij eene groote hoeveelheid eijeren stal. Bij dien zelfden winkelier moet hij reeds meer diefstallen gepleegd hebben zelfs van geld uit de wiukellade. De notaris W. te M. in Friesland is voort- vlugtig met een te kort in zijne kas van f 1.400,000 Een groot aantal raenschen is daardoor van alles beroofd. Te Leeuwarden heeft zich iemand van het leven beroofd, die f IS,000 aan hein te kort kwam. Speculatie in oosteurijksche en andere fondsen scbijut de oorzaak van een eu ander te zijn. Lord Clarendon, prins Gortschskaff, graal v. Bismatk en generaal Lamarinora hebben officieel berigt gegeven, dat zij zich weldra te Parijs hopen te bevinden, teu einde bet openen der conferentie bij te wonen. Volgens een particulier telegram is Lord Gran- ville te Parijs aangekomen en brengt, naar zegt, een brief van Koningin Victoria aan de Keizerin over, waarin de Kouingin van Engeland de bemiddeling van -Keizerin Eugenie ter guuste van den vrede verzoekt In het Prater te Weenen bevindt zich sedert eenigen tijd de bekende dierentemmer Hermann met zijne groote tent Niettegenstaande bij zich over een roim bezoek mag verheugen, stelde hij dezer dagen eene poging in bet werk om den bestaanden toeloop te vermeerderen, welke poging met den besten uitslag werd bekroond. Met buitengewone groote letters stond op een uitgespannen zeil te lezen «Heden zal de beroemde dierentemmer Her mann met zeven groote wolven zijne onnavolgbare knnsten verriglen. Onder deze beviudt zich een wilde wolf, v. Bismarck gebeeten, dien hij met zijne blikken temt." Dewijl de entree buitengewoon laag was gesteld, boorde men allerwege onder den digten drom, die voor de tent stond «Voor tien kreoser wil ik toch von Bismarck ook eens zienHij had zich in zijne berekening niet bedrogeu. De Kölo. Zeitung bevat een artikel onder het opschrift«Hollanden Duitschland" in het welk de Limburgsche kwestie wordt besproken. Men leest daarin o. a. dat de afscheiding van Lim burg uit den Bond tegen geldelijke schadeloos stelling behoort te geschieden en een land gelijk Nederland hetwelk jaarlijks een batig saldo heeft van vele milioenen guldens is in staat om voor dat doel «at beschikbaar te stellen. Stellen de Nederlanders werkelijk hoogen prijs op de Lim- bargersdan is het behoorlijk dat zij er veel geld voor besteden. Een Fransch geleerde de Heer Audigier heeft eene nieuwe methode uitgevonden om lijken te balsemen zonder aan het ligchaam eenige uiwendige bewerking te doen ondergaan, ja zelfs zonder het te ontkleeden. Zij bestaat eenvoudig in het ingieten in den mond van eene vloeistof, die het ligchaam geheel en al doet versteenen. De prijs van dat middel is zeer gering. Volgens berigten oit Florence is de stroom van vrijwilligers zoo groot, dat het te voorzien is dat Garibaldi, eenmaal op het vasteland zijnde 100,000 man onder zijne bevelen zal hebben. Mogt dit cijfer ook al overdreven zijnhet is aan geen twijfel onderhevig dat de geestdrift in Ilalien voor den oorlog groot is. De boehhandelaar Herleyn te Antwerpen was sedert eenigen tijd bedenkelijk zieken had bepaaldelijk te kennen gegeven dat hij zonder den bijstand der geestelijkheid wilde sterven. Zijne vrouw eu zusters hadden hem beloofd zijn wil te eerbiedigen. Gisteren morgen lag hij op het uiterstetoen een priester in het huis verscheen en vroeg om bij den stervende te worden toegelaten. De vrouw, de zusters en de moeder van Herleyn weigerden eerst bedaardmaar de priester werd zoo dringend en zelfs zoo onbeschoft dat de vrouwen genoodzaakt waren den sleutel van de trapdeur te nemen en dat de vrouw des huizes den priester de deur wees. Dit was naauwelijks gebeurdof een volkshoop begon zich voor de deur van den boekverkooper te verzamelen; het was toen twee are des namiddags de hoop ging uiteen, bij bet vernemen dat de zieke iets beter was en nog eenige dagen in bet leven zoa kannen blijven. Omstreeks drie ure echter stierf Herleyn en twee ure daarna vormde zich op nieuw eene1 veel talrijker zamenscholing. De familie sloot de blinden van den winkel en de policie werd van de 1 zaak verwittigd. Zij kwam en de zamenscholing ging weder uiteen. Alles bleef rustig tot des1 avonds, maar tegen 8 ure vormden zich nieuwe j groepen de menigte groeide ieder oogenblik aan; eene massa van eenige honderde menschen zette zich in beweging en bet sterfhuis werd onder woest geschreeuw aangevallen. Op dat oogenblik bevond Mw. Herleyn zich alleen bij het lijk vau haren man met haar eenig kind oud drie jareu. Weldra hoorde lij de blin&a en de glazen inslaan, het geschreeuw der menigte werd zoo hevigdat zij een oogenblik meende dat men het buis was ingedrongen. Gelukkigerwijze was de commissaris van policie gewaarschuwd en eenige agenten kwamen hoewel wat laat bet huis ontzettendat zouder die tusschenkomst geplunderd zou zijn Als eene bijzonderheid betreffende het regts- wrzen in Pruisen deelt een van de dagbladen der hoofdstad mede dat dezer dagen in het Policie- blad «opspoting aanhouding enz, wordt verzocht van den kleedermaker Johann Wiegand, oud 74 i jaren, (volgt zijn signalement), op grond dat hij 1 voor 19 jaren zich schuldig heeft gemaakt aan i sehending der eerbaarheid en zich aan de straf heeft weten te onttrekken, door zich schuil te bonden. De 23Mei in den avond hebben er te Blerik 1 bij Venlo ter geWgenhied der daar gevierd worden- de kermiszeer ernstige ongeregeldheden plaats i gehad. Er schijnt twist ontstaan te zijn tueschen de dragonders nit het garnizoen te Venlo en in- i gezetenen van Blerik en er werd, naar het schijnt, afgesproken om des avonds te vechten. Een bOtal i dragonders meestal gewapend met hunne sabels 1 en ongeveer 400 boeren uit Blerik en omstreken, i met steenen stokken enz. gewapend lijn tot eer. 1 treffen gekomen zonder dat de maréchaussées "bet i konden beletten. Eerst toeu een paar detachementen infanterie te hulp gekomen waren en aau deze be i vel gegeven was om op het volk te vuren ging 1 dit voor eene poos nit elkander. De toestand was echter nog zoo ernstig dat nog twee detachementen 1 dragonders ontboden moesten worden om, zoo noo- J digmet geweld van wapens de orde te herstellen, i wat eindelijk is gelukt. Een aantal ruiten zijn door de steenworpen vernield en vele personen i gewond een zwaar gewonde dragonder werd voor 1 dood opgenomen en is in de infirmerie overledea. i De reglerlijke magt begaf zich dadelijk ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De dagbladen deelen het volgende staaltje van de sluwheid der Parijsche gaanwdieven mede. De heer B.koopman te Limoges, die in de vorige maand voor zaken te Parijs was verliet des mor gens de kantoren der bank waar bij eene som van tienduizend francs in bankbiljetten had ontvangen. In de straat Vivienne spuwde hem eeD heer in bet voorbijgaan op zijn jas. Natonrlijk was de heet B. daarover niet tevreden en liet hem dit dan ook blijken. Doch de onbekende kwam gereedelijk terug, maakte tal van verontschuldigingen en onmiddelijk zijn zakdoek te voorschijn halendebegint hij den jas van den heer B. schoon te maken dat was het werk van een oogenblik. Na zich alstoen nogmaals verontschuldigd te hebben vervolgde de onbekende zijnen weg. Een paararen later verhaalde de heer B. aan twee zijner vrienden het gevaldat hem 's morgens was overkomen. Gij hebt welligt met een gaanwdief te doen gehad zeide een dezer. Odat is on mogelijk herhaalde de heer B. doch machinaal de hand aan zijn zak brengende, bemerkte hij maar al te ras, dat zijn vriend juist geraden had. Zijne portefeuille met de 10,000 francs en andere dingen van waarde bevattende, was verdwenen. Te Parijs is in den kabinetsraad van 26 Mei een voorstel behandeldvolgens hetwelk de staat den heer Lamartine eene jaarlijksche lijfrente van 40,000 fr. toekennen en zijne schulden betalen zal. In ruil daarvoor zal de beroemde dichter ten voordeele der regering afstand doen van al zijne bezittingen. Zoodra de heer Lamartine definitief tot dat plan zal zijn toegetreden zal bet door de regering bekrachtigd en aau de kamers onderworpen worpen. Door het vastgeraken van den duwboom verloor op den 29 Mei jl, een grijsaard van 70 jaren genaamd Cornelis de Graaf, het leven door over boord te vallen bij het ligten zijner fuiken even buiten de sluis van den polder Waard eu Groet bij Kolhorn. GEMENGDE DEIUGTEN. De tweedragt onder de Kenians neemt voortdnrend toe. Al de afdeelingen der broederschap te Was hington hebben zich voor Stephens verklaard, maar d»e te Philadelphia hebben geweigerd ziju gezag te erkennen. Generaal Skeeney heeft zelfs openlijk beweerd, dat Stephens een engelsche spion is. Uit weerwraak over het bombardement van Valpa- raiso zijn te Lima alle spaansche onderdanen, bijna 200 in getal, gevangen genomen. Het spaansche eskader was laatstelijk voor Callao verschenen. - Den 30 is de staatsspoorweg van Leeuwarden naar Groningen feestelijk geopend. IVen 25 is te Roermonde uit het water opge haald bet lijk van een hoornblazer der dragonders, wiens handen op den rug waren gehouden.- Den 26 werd te Venlo gevankelijk binnengebragt J. G., verdacht van den aldaar gepleegden moord van de vrouw waarmede hij gevlugt was, is den volgenden dag het verminkte lijk in een bosch gevonden. Den 29 is liet eerste schip in het nieuwe drooge dok te Willemsoord gebragt, zijnde het stooinfre- gat Eiertsen. Als eene in den tegenwroordigen tijd groote bij zonderheid kan medegedeeld wordendat aan het militaire hospitaal in Utrecht meer vacatures zijn dan zich kandidaten hebben aangeven. Volgens een gerucht zal de bank van Frankrijk 125 rnili- oen aan de bank van Engeland leenen. Frank rijk heeft met Engeland RuslandPruisen en Nederland eene overeenkomst gesloten betreffende het vestigen van consuls dier mogendheden in de Fransche bezettingen in Cochin-Cbina. De ge neraal Torr heeft op Caprera een bezoek aan Ga ribaldi gebragt en zal zich belasten met het bevel over een corps vrijwilligers. De minister Thorb^cke beeft in Februarij, op eene vraag van het Ncderl. Onderwijzers—genootschap betreffende de nieuwe spelling, geantwoord, dat de regering zich onzijdig hield en ieder, ook ;de on derwijzers, vrij liet om de oude of de r.ieowe spelling te volgen. De vaandels der Italiaanscke vrij willigers vertoonen aan de eene zijde de Romein- sche wolvin en aan de andere den leeuw van St, Marcns. De generaal Beauregard bekeud uit den jongsten oorlog in Noord Amerika, is te Liver- pool aangekomenoveral waar hij zich vertoonde trok hij de aandacht. GEMEENTERAAD. Zitting van 4 Junij 1866. Afwezig den heer C. Smit. De vergadering wordt geopend eu voorgezeten door den burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden ge« lezen eu goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde de benoeming

Schager Courant | 1866 | | pagina 2