GEWONE BERIGTEN «ennrail Vernederd dan hebben wij nieti meer van Dnitschland t» vreezen. Integendeel zullen wij ons dan allengs aan den grooten vaderstam aansluiten. Want Duisch- land is bestemd om de natuurlijke beschermer voor alle aangrenzende verwante volkstammen te zijn. Dank zij der beerschzucht van Pruissen heeft bet Duitsche volk tot heden die roeping zeer slecht neenlaat ons liever zeggen in het geheel niet ver valt. De jammerlijke gevolgen van de verzaking van dezen pligt ondervindt het weder in dezen oorlog, want voor geen volk bestaat duurzamer geluk dan in het pligtmatig vervullen zijner roeping. Nederlanders! laat ons dit steeds voor oogen houden en dat niet alleen terwijl wij zien op an deren maar in de eerste plaats, iu onze eigen handeling in praktijk brengen. Naai wij vernemenzullen er binnen deze ge meente in den loop der volgende maaud proeven met den Extincteur genomen wordenen achten het om die reden niet ondienstig onze lezers vooraf eene beknopte beschrijving vau dat brand- blufchmiddel te geven. De Extincteur is een zeer gemakkelijk draagbaar voorwerp dat bij het eenvoudig opendraaijen van de kraan, de waterstraal op 78 soms 9 Ned. Ellen afstands brengt en zelf den drager veroor looft om, terwijl hij met de eene hand de straalpijp rigt op den brand met de andere nog personen behulpzaam te ziju of voorwerpen van den brand verwijderen De Extincteur wordt gevuld met water in bet -'k zich na de vulling door middel der daarin -en poeders koolzuur gas ontwikkelt, is dit koolznur gas dat blnschten het slechts hulpmiddel, om het koolzuurgas - en daar waar het noodig is. koolzuur gas, vuur en brand dooft spoe- c en gemakkelijker dan wateris door de wettjschap te zeer geconstateerd dan dat het zeer noodig zoude ziju daarover nog iets in het midden te brengen. Het doel van den Extincteur is niet om in con- curentie te treden met de gewone siangbrandspui- ten, noch om deze te verdringen neen het wezeut- lijke doel isom brandeo in het begin ook al hebben die eene geduchte uitbreiding buitenshuis erlangd of te blnsschen of te onderdrukkentot dat, zoo noodig, de groote brandspuiten worden aangevoerd en klaargemaakt om water te geven hij is bestemd om overal de brand te naderen en te bestrijden waar men met de gewone spniten of hunne slangen onmogelijk komen kan bij is in staat om nuttig te zijn ook daar waar men maar al te dikwerf het noodige water voor een gewone handbrandspuit zoude missen of niet spoedig genoeg knnnen bekomen om te sparen wat door brand is gespaardterwijl de gewone hamribrandspnit door bet vele water vernielt of bedetft, wat door den brand onaangeroerd is geblevenverder is hij geschikt om bij de ont dekking van brand oogenblikkel'jk hulp te verschaf fen wat met de best geconstrueerde handbrand spuit nimmer het geval kan zijn en om door één persoon te doen verrigteo, wat met alle andere middelen, slechts drie vier of meer persooen doen kannen. Voorzeker is bet dat de tijd niet meer verre af zal zijn dat alle Hoof Hen tan Begluren het als een pligt zullen beschouwen in alle Land*, tladt of gemeente gebouwen een of meer Extincteors gereed te hebbendat men het als een wijze maatregel van voorzigtigheid zal betrachten om daarmede op het eerste getocht, het dreigend gevaar te gaan bekampen en zeker zal elk Ingezeten wie zijne have of goed lief is en die voor groot gevaar zoo veel mogelijk zeker wil zijn langzamerhand van een zoo nuttig voorwerp voorzien zijn en als dan zal de tijd geoaderd wezen dat door onder- lingen hnlp groote onheilen in hunne beginselen worden gekeerd. - Bij de laatste stemopening te Deventer heeft een der kiezers zijne stem gemotiveerd en op rijm aldus uitgebragt Al dringt ons ook een viertal vriDdeo Een broeder uit deop. Ik kan daarin 's laricis heil niet vinden, Ik wensch een man met beter kop. Al was die broeder niet onmondig, Ik gaf toch nimmer bem mijn stem Ik wil een man der take kondig In Neêrlandniet in Bethlehem. Ook O den spruit der Wassenaeren Stem ik das nimmer voor 'stands raad. Ik doem hem nog een tal van jaren Tot la suite kandidaat. Ik pas voor bel die Sions helden En stem voor mr. A. van Delden. Den lS heeft de regtdank te Londen uit spraak gedaan in eene kwestie, waardoor liet regt van Koningin Victoria op de kroon betwist werd. Mevr. Rijvts beweerde n. 1., dat haar grootmoeder van moederszijde, Mevr. Serres, eene dochter was geweest van den hertog v. Cumberlandjongste broeder van George III en van zijne later versto tene vrouw Olive Wilmot, dochter vaneen dorps predikant. De regtbauk heeft de eisch afgewezen, omdat het niet overtuigend bewezen is dat in 1767 een huwelijk tusschen genoemde personeu zou gesloten zijn. 's Maandag zijn te Alkmaar' openbare proeven genomen met de draagbare brandspuit Extincteurwelkedoor vele leden van het gemeentebestuur, h. h. brandmeesters en talrijke belangstellenden bijgewooud de goede verwachting omtrent dit werktuig en de doelmatigheid tot het blusschen van brand bevestigden. Vaten en kisten met houtspaanders, teer en petroleum gevuld en in feilen gloed ontstoken werden telkens binnen 2 minuten door middel van 1 of 2 ex- tiucteurs onschadelijk gemaakt, Een Italiaansche ingenieur heeft eene inngting uitgevonden waardoor van zelf de drijvers der spoortreinen gewaarschuwd worden, wanneer op eenigen afstand voor hen de weg versperd is door een anderen trein die door welke omstandigheden ook belet wordt voort te gaan. Van afstand tot afstand plaatst hij op de rails kleine ijzeren toestel len door galvanische geleidraden met elkander verbonden zoodra een trein zulk een toestel pas seertwordt een hefboom opgeligt die blijft staan, terwijl te gelijk door de werking van den geleider, die zelfde hefboom aan'lttt »orige op ren afstand van eenige lionderde ellen reeds gepasseerde toestel letje nedervalt. Is dus een trein een der toestel len nog niet gepasseeid, zoo blijft aan den vorigen toestel de hefboom staan en raakt op den voor bijsnellende tweeden locomotief een andtren hefboom aan die het fluitje opent eu alzoo waarschuwt dat langs den volgenden toestel de vorige trein nog niet gepasseerd is. Uit Thorn (Pruisen) wordt medegedeeld dat voor een paar dagen een zwaar onweder zich boven de stad ontlaste. Een dertigtal personen, behoorende tot degenen die aan de vestingwerken arbeidenvlogtte in een nabij staand kroegje. Naanwelijks hadden zij aldaar plaats genomen of een bliksemstraal sloeg door het dak en doodde verscheidene hunner. Jongstleden Zondag werd te Olmutz een bnitengewoon zeldzaam familiefeest gevierd. Zeker grondeigenaar, de heer Wisgerill en zijne vrouw, waren 26 Mei van het jaar 1791 met elkan der in het huwelijk getreden en mogten dus hunne 75-jarige echtvereeuiging beleven. Het geluk kig paar telt thans te zamen 200 jarenzijnde de man 103 en de vronw 96 jaren ood. Zij hebben 45 afstammelingendie allen bij dat feest tegenwoordig waren. In Saksen klaagt men dat er zoo vele dienst meisjes met het leger mee-trekken om als vrijwilli gers in de kazernen dienst te doen en dat werk te verrigten waarvoor de vrouw meer geschikt is dan de man. Er zijn bijna geen keuken of kin dermeiden te krijgen de meesten zijn uit liefde voor bet vaderland en zijne verdedigers naar de grenzen gerukt. Een pauselijk zonaaf heeft een brief aan zijne znster geschreven dat een vijftienjarig zouaafje een roover, gewapend met een pistool ten lengte van ander half el beeft neergeveld en gevangen ge nomen. Ziedaar een tweedeu David die den moed beeft een Goliath te verslaan. Uit Benedenknijpe Friesland, schrijft men: Als eene groote zeldzaamheid knnnen wij mede- deelen dat wij onder onze dorpsgenooten tellen T. H. de Vries, die rnim 100 jaren ood en zóó sterk van ligchaam isdat hij onderscheidene vrij belangrijke reizen te voet kan afleggen ook leest hij nog zooder bril, Benige meoecheoviieodeu hebben in den avondstond zijns leven* den armen grijzen man zoodanig bedachtdat bij onbekom merd de toekomst te gemoet kan gaan. J1 Zaturdag heeft de weduwe Uiterwijk, ta Goor, bet zeldzame voorregt genoteu van baren lOlsten verjaardag te beleven. Nieltegeustaaude hare booge jaren is zij nog tamelijk ving en mag zteb verblijden in bet genot eener goede gezond heid. Men schrijft uit Veisen dd. 20 dezerTot heden zijn wij bier gelukkig vrij van de cholera. De personen waarvan melding is gemaakt hebben bij liet graveu eenen ouden put ontdektdie, wie weet hoe lang gesloten was geweest en zijn waar schijnlijk tcu gevolge van het drinken van dat water bezweken. Eeu onderzoek naar dat water is, zegt men, ingesteld, Wenschslijk ware het echter dat in deze gemeente èu chotcra-hospitaleu werden opgerigt èu de school vergrootdaar deze gemeente thaus circa 8000 zielen groot is. Ook op de zoogenaamde heide bij Velsen, waar in korten tijd een geheel dorp vau poldergasten zich gevormd heeft, is bij gebrek aan riolen en ziukputteu alles te vreezenindien de cholera daar mogt ontstaan. Het is te hopendat snelle ea krachtige maat regelen mogten genomen worden en men niet de hand aan het werk slaals het reeds te laat zou zijn. Een treurig ongeluk had gepasseerde week in de brouwerij van den Heer A. te Enschede, plaats. De persoon G. II. schijnt zijn broeder, die daar werkzaam is eu ook den nacht daar doorbragtomdat er den vorigen dag gebrouwd was, te hebben willen bezoeken. Deze, die zich eeu paar uren te slapen had gelegd, ontwaakte door eenig gerucht achter de brouwerij. Ook het gezin van A. kwam daardoor op de beenen men ontdekte dat het bovengenoemde G H. was, die bij onderzoek bleek zich deerlijk gebrand te hebben over het geheele ligchaamuitgezonderd het boveuste gedeelte vau het gezigt en de voeten. Hoe zich dit ongeluk to<- a(,en heelt, is uog altijd duister; naar atl .-schijulijkheid is hij voorover in de kuiprr-' leud vocht geschoten en heeft geene kiacin zich weder op te rigteu. De ongelukkig eeds overleden. In de vorige we j te Huisseu het vol gende ongeluk plaats :f vrouw vau den ta baksplanter J. liet harJ grazen 'langs liet land en tusschen elzeustoi- i den slootkant. Om geen tijd te verlieze zij het touw dat aaa de horens van het o.. 1 esligd was, om haar middel gebonden, tei te teveus te kunnen breijen. Het beest waarschijnlijk door iusekten geplaagd, is op den loop gegaan, zijn geleidster medeslepende, die zoodauig verwoud werd, dat zij spoedig aan de gevolgen overleed een man met een kind achterlatende. Te Weesper-Carspel zijn in hunne woning gearresteerd eu gevankelijk naar Amsterdam gebragt de personen vau J. M. en M. v. F. ter zake van feitelijk geweldadig verzet tegen een rijksveldwachter in de uitoefening zijner bedieuing, bij gelegeutieid van het outeigeuen van ziek vee bij den landman J. de Heer aldaar. Vrijdag middag 11. had te Lithoijen een bedroevend ongeluk plaats. Bij liet aankomen der stoomboot de Frius van Oranjezon zich de aldaar wonende agent van genoemde boot, v. d. H. vergezeld van een schipperter bestelling van goederen enz. aan boord begeven. Ongelukkig kwamen zij zoodanig iu aanraking met de stoom boot dat hun schuitje omsloeg en beide in de rivier stortten. Met veel iuspauning beeft meu nog mogen slagen den schipper te redden doch v. d. H. was iu de diepte verdwenen en alle pogingen ter zijner redding waren vruchteloos. Eerst Zaturdag morgen vond meu zijn lijk niet ver van de plaats des onheils. De verongelukte laat eene zwangere weduwe met één kind na. In den nacht van 17 op 18 Junij en wel omstreeks half twaalf are werd in de omstreken van Keppei een enkele doch zeer hevige donderslag gehoord. Zoo ver men weet is er geene schade door toegebragt. Alleen hoorden wij later het volgendeDe Heer B. te Hummelo ging juist gisteren nachtvergezeld van een boerdoor eene laan aan den weg aldaar. Voor den geweldigen regen onder een boom schuilendeziet hij zich plotseling omringd door een verblindend licht en verliest oogeublikkelijk het bewnstzijn van wat er rondom hem voorvalt. Toen hij Da eenige oogen- blikken dat bewustzijn herkreeg stond hij midden op den weg en was zijn parapluie een aanmerkelijk eind van htm weggeslingerd. Nog wel een kwartier

Schager Courant | 1866 | | pagina 2