26 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 4GL. Tiende Jaargang Beschouwingen over verschil lende tijdsomstandigheden. Xederlaiids onafhankelijkheid. CHOLERA. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB MAANDEN Voor Schagen1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) PRIJS DER ADVERTENTlëjC Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,16. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TJITG-EEFSTEE WED. F. J". Q-. DIDERICH. Overwinning van Pruissen. Aanvauke- lijk hebben door het geweld het onregtde sluw heid en de huichelarij de zegepraal behaald! Zal dat zoo blijven voortdurenzal na een oorlog die in onregtmatigheid en gruwzaamheid bijna geene wedergade heeftPruissen toch eindigen met eenen roemrijken en voordeeligen vrede te sluiten Zoo het mogt gebeuren dan zal welligt menigeen in zijn hart zeggenZoo er een regtvaardig Wereld bestuurder heerschtezulk een opeenstapeling van onregt en boosheid, zoude niet met een goeden uitslag zijn bekroond. Maar wat ook moge gebeuren laat ons ons oordeel tot de eind-uitkomst opschorten. Nog oimmer is bet onregt tot het laatste toe overwin naar gebleven. Ook dan als Pruissen zegeviert zal het vijandenhetzij in- of uitwendig vinden die vroeg of laat het gepleegde kwaad dubbel zullen wreken. liet dwaze en verkeerde van on- regtvaardige oorlogen voor hem die ze aanstookt, is over het algemeen nog oneindig meer aan het licht gebragt door eene gelukkige dan door eene onge lukkige uitkomst. Philips II was bijna in alle oorlogeu die hij voerde voorspoedigin alle groote veldslagen waren zijne legers overwinnaars gebleven en toch bij het einde zijner regering was Spanje zoo zwakdat het op zijn eigen kusten een aanval van de En- gelsche en Ilollandsche vloten niet kon afslaan. Lodewijl XIV voerde tot 1700 altijd op de ge lukkigste en roemrijkste wijze oorlogen toch was op het laatst der 17e eeuw de toestand van Frankrijk zoo ellendig dat het een eeuw noodig had om zich eeniger mate te herstellen. Wil men iemand genezen van den hartstogt voor het spelzoo moet men hem aantoonenniet dat de spelerin éénen worp soms schatten kan ver liezen maar dat zelfs de gelukkigste speler ten gevolge van dien hartstogteen rampzalig schepsel blijft, zoo handelt, ook de Voorzienigheid ten aanzien van de veroveraars door het menschdora te doen ziendat de gelukkigste oorlogen niet dan ellenden hebben uitgegoten over het hoofd van hen die ze onregtmatig hebben veroorzaakt leert zij ons al het verkeerde en gruwzame van den oorlog regt duidelijk kennen. Sympathien voor Pruissen. Na de ne-1 derlaag van het Oostenrijksche- leger is de sym- petiie van menigeen voor Oottenrijk met het. geluk overgeloopen tot de Pruissen. Het gaat met de sympathicn der meesten, als met de schaduw en de duiven, waarvan Ovidius ergens BEIEVEN iFZEt-A-IsrcO. Immers is het niet waarschijnlijk dat ooit een verstandig mensch, zal zwanger gaan met het denkbeeld om Nederland, hetzij met Erankrijk, hetzij gewaagtdie schaduw wijkt zoodra de zon 'net Pruissen te vereenigen. Een republikeinsche des geluks zich achter nevelen verbergt, die j natie, als de onze, te willen voegen bij een, aan duiven zullen zich nimmer ter ruste zetten opden absoluten regeringsvormgewoon volk zou een bemosten toren. En toch moest onze sym-voorzeker het toppunt der dwaasheid zijn. Voor pathie niet afhankelijk zijn van de overwinning5 eiken vreemden staat zoude ons landzoo het maar van de zaak waarvoor gestreden wordt. Zoo daarmede vereenigd werdeen levenden kanker dikwijls wordt gestreden voor eene onregtvaardigc worden, het zoude zoowel voor Frankrijk als voor zaak, kunnen de roem.ijkste overwinningen haar Pruissen zijn, wat thans Polen voor Rusland is, niet goed maken. De oorlogdoor von Bis- d.i. de eeuwige wortndie aan zijn bloei knaagt, rnarek ontstokenheeft geen nationaal doelen Alleen in het ontstelde brein van een courantier kan alleen den ondergang van het algemeen va- kan dus het droombeeld rijpen, dat Nederland bij derland ten gevolge hebben. liet geheele Duitschc eene of andere mogendheid zal worden ingelijfd, volk heeft dan ook zonder ophouden zijne rege- De dagbladen moesten over eene toekomstige iu- ringen gebeden en gesmeektdat zij het tot den lijving dus niet anders sprekendan als over een broederkrijg nitt mogten laten komen. ongerijmdheidof zoo zij werkelijk geloovendat De Pruissen hebben zich om een eerzuchtige» het vaderland gevaar bedreigtdan moesten zij minister zijn doel te doen bereiken, als schapen (geen woorden te deuken vinden, om eiken aan- naar het slagtveld doen drijven zij hebben als slag op onze onafhankelijkheid als de grootste der leeuwen gestreden voor eene zaak die de hunne gruwelen af te kleuren. niet waszij hebben zich laten doodschietenom Eene nationaliteit als de onze te vertreden door overwinning voor hunnen koning in hun va- een staat te verwoesten die alle elementen voor derland een militair schrikbewind te versterken. een gelukkig volksleven in zich bevat, zoude in- Ook na hunne overwinningen staan de Pruissen derdaad een gruwel zijn, waarvan geen tweede in volstrekt niet hooger dan de Hessen en Brnnswijkers, de wereld-geschiedenis bekend is. De tiran, die die in Engelsche dienst in 1776 bij Cltamplaiu (bet wilde beproeven, zoude ondervinden, dat het zegevierden over den Americanen. einde dier onderneming zijn eigene ondergang Even als de ongelukkige Hessen en Brunswij- zoude zijn. ij zijn overtuigd datzoo ooit het kers, toen als slaglvce door hunue heerschzuclitige vaderland op die wijze werd bedreigd, de dagen en schraapzuchtige vorsten in eenen hun vreemden v van 157- zouden herleven. Elk vijandelijk leger strijd ter siagtbank werden gevoerd, evenzoo wer- zoude het op onzen bodem gaan, als een roof den thans de Pruissen ter wille van liet bon dier 'n 6611 bijennest, door duizeude kleine vijan- plaisir eens brutalcn wetvertredersin eenen an- ti-nationalen oorlog ten strijde geroepen. Wil men dus sympathie koesteren voor het Pruissische leger, dan moeten de Hessen en Bruuswijkere van 1776 niet langer alleen voorwerpen van medelijden zijn, maar voortaan mogen wij dan niet langer de wel verdiende bewondering bon onthouden. Naar ons voorkomt werd in enkele dagbladen den zou het letterlijk vermoord worden. Wij koesteren dan ook volstrekt geene vreeze Toor eenig gevaar, dat onze onafhankelijkheid zonde be dreigen. Nederland zal vrij blijven, zoolang het zijne nationaliteit getrouw blijft, eerst zoodra het die verliestkan de inlijvingzonder gevaar geschiedenen wij gelooven dat zij alsdan geene groote ramp meer zoude zijn. Wij hebben het als een niet ongelukkig ver en met name in de Arnhemsche courant wel wat schijnsel beschouwd, dat de vreeslijke epedemie al te koel gesproken over gedroomde annexatie— ditmaal hare slagtoffers heeft gezocht, zoowel onder plannen hetzij van Pruissenhetzij van Frank- de hoogere als onder de lagere volksklasse. Het rijk ten koste van ons grondgebied. (blijkt nn, dat de epedemie, wel ia waar, het eerst Wij bonden het ex voer, dat bet bespreken van de mindere volksklasse aantast, maar dat zij van zulk» dingen alleen een onnooaige onrust baart, daar haar aanval op de hoogete susden weet te

Schager Courant | 1866 | | pagina 1