rigten; om daar even vreeslijke verwoestingen aan te rigten als lager. Het blijkt nu dat een slecht gevoede en slecht gehuisveste menigtehet broeinest van alle be smettingen is. Vroeg of laat zal deze ondervinding de vermogende klassen dwingen om de handen aan liet werk te slaan. Uit zelfbehoud zullen zij moeten zorgen voor betere voedingbetere huis vesting betere kleeding voor den minderen man. Wat geen christelijke liefde vermogt, dat zal wel- ligt de vrees bewerkstelligen. Gave God dat in ons vaderland alle krachten te zamen spanden om aan het volk goede voeding, goede huisvesting te verschaffen. Zoo de cholera mede mogt werken om dat doel te bereiken, dan zouden wij de ge vreesde ziekte als eene weldaad beschouwen. GEVVO.M; BEIUGTEN Vrijdag den 20 dezer, is door den trein No. VIII die des avonds, ten 9 uur 50 minnteu, uit Alk maar vertrektde wachter li. Roigaosvan den post No. Id biunen deze gemeente, omstreeks 10} ure, overreden; twee uren later gaf hij den geest.' Hij laat eene vrouw en ze3 kinderen na. Vijf- of zeshonderd jongens en meisjes zul- len in de koninklijke fabriek te EnfielJ (Engeland) i worden aangenomen tot het maken van patronen voor de van achteren te laden geweren. Zij worden i vervaardigd in een aantal zeer kleine werkplaatsen,1 gescheideu door aardhoogten en voorzien van eene groote hoeveelheid water. Een groote tuin in de nabijheid levert vruchten op, die tegen lagen prijs verkrijgbaar zijn voor het jonge werkvolk dat daarenboven brood en vleesch krijgt, en ook voor eenige stuivers een meer volledigen maaltijd zich kan verschaffen. Des avonds worden zij met troepjes naar huis gebragt eu evenzoo des morgens weder afgehaald en naar de werkplaatsen gebragt. Als bijdrage tot kenschetsing van den moed en het beleid waarmede bij Königgratz van beide zijden gestreden isschetst een dagblad het volgende voorval. «Eene compagnie van het le reg. der Pruis, garde bestormde eene Oostenrijkers batterij (ligt bij bet dorp Cblnm. De batterij werd uit muntend bediend inzonderheid haar granaatvuur. De Oostenrijkers Terkeerdeu in de roeeoing dat de compagnie met gesloten gelederen zou blijven aanrukkeo en had zij dat gedaan dan zou waar schijnlijk niet één harer manschappen aan den dood zijn ontsnapt. Doch eensklaps loste de compagnie zich op in eene lange keten van tirailieurs en vuurde eenige minuten lang met groote snelheid hare naaldgeweren af. Nog slechts ééumaal vuurde de batterij terug al hare man schappen en al bare paarden zieltoogden. MenscheD en dieren lagen dooreengemengd ter aarde. Slechts één Oostenrijker was ongekwetst gebleven en zoo vol moeddat hij geheel alleen een stok laadde en ren granaatschot loste, hetwelk een Pruissisch officier in den schouder trof. Doch naauwelijks had hij zijn schot gelost of ook deze laatste man vielletteilijk doorboord met Pruissiscbe geweer kogels. Te Glasgow is gisteren het groote oliepakhuis en de spermacetifabiiek der Heeren Walls en Co. tot den grond toe afgebrand. Het gebouw was kort te voren nieuw opgerigt en bevatte eene aanmerkelijke boeveelheid olie en andere stoffen die de vlammen een schrikbarend aanzien gaven. Men had dan ook veel moeiteom de aangren- perceelen te behoeden. Daar de ervaring heeft geleerd dat ten plat ten landevooral bij het heerschen van epide mische en besmettelijke ziekten groote behoefte bestaat aan doelmatige localen tot afzondering en verpleging van zieken inzonderheid wanneer deze behoorea tot de behoeftige klasse, beeft de com missaris des Konings in de provincie Friesland op het advies van den inspecteur van het genees kundig staatstoezigt aan de gemeente besturen eene aanbeveling gerigttot aanschaffing van linnen tenten ter afzondering en verpleging van cholera- lijders. Na de verkregen gunstige uitkomsten in de Krim en de Italiaansche en Amenkaanscbe oorlogen zijn die tenten ten vorige jare ook reeds ia ons land (te Katwijk) bij besmettelijke ziekten raet het beste gevolg ten gebrnike ingevoerd en thans op nieuw bij het heerschen der cholera. Zij waren daartoe door het departement van oor log afgestaan. De tenten zijn volkomen waterdigt en ruim, doch mogen niet meer dan vier kribben bevatten *n moeten worden geplaatst buiten de bebouwde kom der gemeente. Eene door het de partement van oorlog als model afgestane tent is te Leeuwarden opgeslagen en voor de gemeente besturen ter bezigtiging gesteld. Het is den ambtenaren der directe balas- tingen te Oss met hunnen controleor den Hr. Bsarts aan het hoofd gelukt eene zeer belangrijke ont dekking te doen. Hunoe aandacht werd namelijk gevestigd op eene kar die nu en dan aldaar passeerde, telkens beladen met een weinig hooi. Zij hebben de verdachte kar opgespoord en aangehouden wel ke bij onderzoek bleek te hebben een dubbelen bodeminhoudende 66 blazen gevuld met niet minder dan 210 kannen spiritus u 87.9 pCt. die met kar en paard is in beslag genomen. De voer man die uit Prnisaen herkomstig sehijnt te zijn is in verzekerde bewaring genomen en naar 's Bosch overgebragt. Voor een paar dagen op 'den middag heeft te Parijs een zwaar onweder gewoed waarbij het zoo donker was dat men ten 1 ure na den mid dag bet licht moest opsteken. Hevige plasregens een waren zondvloed ontlasten zich daarbij boven de stad en berscbiepeu de straten in groote bee ken. Des middags om 4 ure was het nog zoo donker dat men op 10 passen afstands iemand kou her kennen. Ofschoon de bliksem op verschillende plaatsen is ingeslagen heelt ineu geen buitengewone onge vallen vernomen. In het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden is biunen gebragt, de persoon van J. H. P. oud 5V jaren, laatat door het provinci aal geregtsbof in Noord-Brabant tut 7 jaren tucli huisstraf veroordeeld, nadat bij reeds 29 jaren tuchthuis 2 jaren correctionele gevangenisstraf met 8 te pronkstellingen heeft ondeigaan en voor zien is van 8 brandmerken. Op 20 jarigen leeftijd maakte hii het eerst met de justitie kennis, eu bovengcuoemde straffen vielen dus binnen een tijdvak van 81 jaren vo'or. De Heer V. A. koopman in boomschors te O. kwam voor eenige dagen op Pruisisch grond gebied. Men maakte weinig omslag met hem en zette hem voorloopig in gijzeling. V. A is het ellendige verblijf waarin men hem bad opgesloten, des nachts ontvlogt en Lij zijne betrekkingen aan- 1 gekomen. Iu de tegenwoordige tijdsomstandigheden is het niet raadzaam dat de leizigers Pt niesen i uaderen, Volgens een particulieren blief van een der 1 schepelingen van Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes, gestat ion nee rd in de wateren van Kiouw zou onder de equipage van dat stoomschip een treurig ongeval hebben plaats gehad. De barkas met 15 schepelingen bemand, moet door een noodlottig toeval zijn omgeslngeu met dat treurig gevolgdat slechts 2 der opvarenden zijn gered en de overigen in de golveu zijn omgekomen. Reeda sedeit eenige jaren hebben wij ons zoo schiijft men uit Frederiksoordgevleid met de hoop op een straatweg van Noordwolde over Frederiksoord, Vledder, Wapse en Diever, naar Dieterbnrg, zijnde eene lengte vau ruiin drie ureu gaans, langs een terrein dat 's winters voor paar den bijna niet te gebiuiken is. Vraagt men ons of wij eenigen grond voor die verwachting hadden Wij antwoorden onbewimpeld jawant uiet alleen wareu de betrokken gemeeute-bestureu bet over die zoo gewenschte zaak eensmaar ook de provinciën die er belang bij bebbenzeiden reeds ten vorigen jare subsidie toe. Wat de oorzaak dezer vertraging is, weten wij niet, maar zeker is het dat «ij in deze streken verre ten achteren komen bij diegenen onzer laodgenootendie niet alleen straat, maar zelfs ook spoorwegen beiitten of erlangen zallen. Was er voor ons eene locomotief in aantogtwij zouden zwijgen en denken «Wacht men zyo beurt af dan krijgt men het meest;" maar zoo is bet hier niet, wai.t van den naastbijzijudeu spoorweg zijn wij toch uog steeds 1| uur verwijderd (Steen- wijk). Mogt dan nn maar zich eenige stoomsnelbeid openbaren in de handelingen vbd autoriteiten die met het bevorderen der belangen en het daarstel- len van genoemden straatweg ziin belast, opdat, terwijl ome naburen daarheen rollen onze aime paar de u niet in den modder blijven stekeu. Als eene bijzonderheid wordt aan de N. R. Ct. medegedeelddat door den horologiemaker N. L. Ridderhof, te Dordrecht, eene kantoorklok is vervaardigd, die behalve het nur, ook den dag, den datum en de maand aanwijst, met dien ver stande dat terwijl andere dergelijke klokken bijna elke maand verzet moeten worden, ten gevolge van liet verschil in dagen tusschen de onderscheiden maanden deze nimmer verzet behoeft te worden zelfs niet iu een schrikkeljaarals wanneer de klok van zelf tot 29 dagen komtterwijl zij in andere jaren slechts tot 28 dagen loopt. Een treffend voorval heelt te Meppel plaats gehad. Een kind van den Heer de R. stortte in den koik achter den zaagmolen van den Heer T. Een paar omstanders schenen te aarzelen om zich te, water te begeven, waarna de moeder merkende wat er gaande vai, onmiddclijk te water sprong eu het geluk had haar reeds zinkend kind te redden. Hoe onbedachtzaam kinderen zijn zelfs al is het leven hunner broertjes of zusjes in gevaar, is te Westkapslle op eene treurige wijze gebleken. Een driejarig zoontje vau den molenaar Theune, met een bijna tienjarigen broeder in de nabijheid van den molen spelende, beklimt den molenberg, zonder door dien ouderen broeder weerhouden of gewaarschuwd te worden, moet hij tusschen de molen wieken zijn geloopen en alzoo een slag hebben gekregen althans het kind werd eenige oogenblik- ken later, met eene wonde aan het hoofdje, dood opgenomen. Ruim een jaar geleden is datzelfde kindmede ten gevolge van een slag van den molen in bewusteloozen en gevaarvolleu toestand wt ggedragen. Iii de vorige maand werd in dit blad mel ding gemaakt van een in den loop van deze maand le houden veiling vau het huis, iu der tijd be loond geweest door de iu de vaderlandsche ge schiedenis beroemde Kenau Simous Hasselaar, staande in 'Ie Span rnewouderst raat te Haarlem De uitslag van die veiling was alsi.udat dit dubbel huis ■net erve eu tuin voor eene som vau slechts f 8000 is opgehouden. Men schrijft uit Brussel, dd. 18 Julij Vol gens sommige dagbladen zou het Fransche gouver nement aan de Belgische regering langs diploma tieke» weg, hebben doen vragen boe steik de legermagt is, welke Belgie beschikbaar heeft voor het bezetten zijner grenzen eu de verdediging zijner neutraliteit, Anderen maakten het nog beterende- den het kabinet der Tuilerie vragen, hoeveel man Relgie bij het Fransche leger zou kunnen voegen, vonr het geval der uitbarsting van een oorlog tus schen Pruisen en Frankrijk. Hoewel het duidelijk is, dat N«poleon lil inzonderheid tot het beant woorden der eerste vnag slechts den Almanak de (iotha had behoeven na te slaan beu ik echter in slaat op de meest bepaalde wijze te verklaren dat aau de Belgische regering geene aanvraag vau dien aard door bet Fransche werd gerigt, De bewoners en bezoekers der Kromme Waal te Amsterdam waren dezer dagen getuigeu van eene zeker zeldzame begrafenisplegtigbeid. Na melijk iu zwarte kist met beslag werd per rijtuig teo erave gevoerd het stoffelijk overschot van een bond voorzeker het bewijs van innige gehechtheid »au ecu geliefd ea welligt verdienstelijk huisge- i noot. Als eene merkwaardigheid «ordt uit Ooster- i hout medegedeeld dat aldaar eene familie woont 1 bestaande uit 3 broeders en 4 zustersdie op i den ,28sten der vorige maand gezsmentlijk 500 'jaren telden geen hunner ia ooit gehuwd ge- i weest en steeds hebben zij bij elkander gewoond. 1 De oudste vau de zeven is 97 en de jongste 63 i jaren. i Het hof van cassatie te Parijs heeft de voorziening in cassatie behandeld van Joseph Philippedoor het bof van assises der Seine ter dood veroordeeld wegens moord op eenige pu- i blieke vrouwen gepleegd. Het hof heelt de voorzie- ning verworpen zoodat het doodvonnis blijft i gehandhaafd. Een beroep op de Keizerlijke genade blijft den veroordeelde thans alleen nog over. Men zegtdat zijn verdediger eene audieotie bij den Keizer heeft aangevraagd en wenscht, dat rijn cliënt onderworpen zal worden aau een genetskund g onderzoek hij beweert namelijk dat Philippe zijne verstandelijke vermogens gekrenkt is. —De liefdezusters, die in den Deenscben krijg zoo talryke diensten hebben bewezen, syn weder van rege ringswege en van alle zijden aangezocht, om de zieken eu gewonden te verplegen. Uit Munster zjjn er reeds 119 naar de Pruisische hospitalen vertrokken. Te Berlijn

Schager Courant | 1866 | | pagina 2