Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 16 Mms. Het September verdrag. J\o 464. Tiende Jaargang. A<vlSG6. Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJITOEEPSTEE WED. 3?. J\ Oh. DIDEEICH. Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0 0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN FZEt^ZSTCJO. De termijn nadert met rassche schredenwaarop de tusschen Napoleon III en Victor Emanuël gesloten overeenkomst betrekkelijk Rome in uit voering zal moeten worden gebragt. Er ligt in de houding van Napoleon III tegenover het hoofd der katholieke kerk veel raadselachtigs. Schijnbaar zijn steunis hij ook schijnbaar zijn vijand. Nergens dan in dit opzigt is het moeije- lijker de politiek van ^J'rankrijks keizer te vatten. Voorstander op ieder gebied van de souvereiniteit des volks, naijverig op iedere magt die zich ne vens de zijne durft verheffensteunt hij sints jaren te Rome een gezag, dat niet zijn lastbrief ontvangt van het volk en dat hersteld in zijn oorspronkelijlcen aard een magtig tegenwigt in de schaal legtwaar men zweert bij legers en kanon nen. Immerswanneer aan den Paus door het wegvallen van het tijdelijk gezag de uitoefening van het geestelijk gezag onbetwistbaar wordt toe gekend rijst namentlijkindien het hoofd der katholieke kerk de vertegenwoordiger wordt van waarachtig katholieke denkbeelken neven het wereldlijk gezag der vorsten, een dat gezag beperkende magt. Oppervlakkig schijnt het als of de menschheid door de erkenning van zoodanig gezag eene schrede voorwaarts zou doendoch de geschiedenis van het Pausdom heeft het tegendeel bewezen. En is het al blijkbaar in de volgeschreven bladen der historie, dat de invloed der Paussen zich weinig heeft laten gevoelenwaar het de belangen der menschheid goldvoor het vervolg is bij het ont VARIA. De Pruissische legerorganisatie. Wij hebben hooren beweren dat het Pruissische volk te vreden moet zijn over zijne regering daar de legerorganisatie goed bleek. Waarlijkhier past het algemeen bekende#dit ontbrak er ook nog maar aan' De uitslag van den oorlog heeft velen op de hand van Pruissen gebragtmaar ook al geven wij toe dat de Pruissische minister van oorlogdie getoond heeft een flink leger te kunnen organiserengunstig afsteekt bij den En- gelschen minister van marinedie verklaren moet dat zijn vloot niet deugt het Pruissische volk behoeft niet dankbaar te zijn voor de lauweren die het heeft moeten plukkenmaar waarom het °iet heeft gevraagd. Verandering van grondgebied. Art. 57 der Grondwet-verdragen welke, hetzij afstand of tttfling van eeuig grondgebied des Rijks in Euro Immers de volken zijn thans algemeen tot zelfregering geroepen en zoo wel tegen willekeur van vorsten als tegen verdeeldheden in eigen boe zem, bestaat er voor ben geen redmiddel dan in de aanwending van eigen krachten. Toch is het denkbeeld dat in één persoon zedelijkheid en gods dienst concentreert en dat in ééne mond de woorden der waarheid legt, hoewel de onbruik baarheid er van in de praktijk is bewezenvoor de toekomst, schoon dan ook in anderen zin niet ten eenenmale voor verwezenlijking onvat baar. Langs den weg der geschiedenis wandelt de menschheid langzamerhand naar het punt, waarop zij zich in ly' bezit zal gevoelen van al de in haar verspreide krachten en deze zoo snel 1 ontnemen. Op zich zelf beschouwd is dit eei.e gebeurtenis van zeer weinig gewigt. Wij zijn zoo gewend geworden aan de onttrooning van vorsten dat eene staatkundige omkeeringwaardoor de beheerscher van een klein algelegen gedeelte van Italië zijne kroon wordt ontroofdweinig invloed op ons behoort te maken. Zijn titel op de kroon is ujet regtmaliger dan die van eenig ander vorst en de kerkelijke inrigting zijner regering behoedt hem zoo min voor de gegronde eischen als voor de wispelturigheid van zijn volk. Alleen als op perhoofd der Roomsch katholieke kerk boezemt hij belang in en de vraag naar den invloeddien zijne onttrooniDg als wereldlijk vorst op hem in deze hoedanigheid zal hebbenblijft eene zeer belangrijke. Zeker is hetdat hjj ontslagen van de zorgen eener tijdelijke regering over minder zoo aaneengesloten werken zullen, dat zij als ui- dan twee milliocn zielen, met de ellendige in- tingen beschouwd kunnen worden van één per- stellingendie hem ten dienste staangemakke- soon. lijker de belangen van godsdienst en zedelijkheid Krachtig werken de verbeterde middelen van 1 hij meer dan twee honderd millioenen zal kun- gemeenschap die toekomst in de hand: eene ge- s uen voorstaan. Gelukt het hem door geene an- lijke kennis en wetenschap wordt het eigendom dere wapenen gedragen, dan die van achting, van ieder volkvan iederen stand en wat vree-liefde en genegenheidvoor het oog der mensch- ger als scheiding een hinderpaal wasvoor ont- -> beid de handhaver te blijven van godsdienst en wikkeling en zamenwerking als verdeeling iu S regtdan is voorzeker eene roemvolle toekomst volken en standenonderscheiding in godsdienst j nog voor het Pausdom weggelegd, en zeden, wordt bij de volledige erkentenis vans Maar om dit te verwachten moet men afstand ieders regt op bestaan het middel om door de j kunnen doen van eene innige overtuigiug. Is het hoogere ontwikkeling van bijzondere krachten al ondenkbaar dat ooit de belangen der mensch een hooger standpunt te geven aan het alge-heid veilig kannen zijn in de handen van een meen. stervelingwij zien bovendien in de teekenen der De uitvoering van het September verdrag zal s tijden dat ook op het gebied des geestes de vrij- aan den Paus waarschijnlijk zijn tijdelijk gezagheid meer en meer wordt erkend en het eenhoof- pa of in andere werelddeelen inhoudenworden door den koning niet bekrachtigddan nadat de Staten Generaal die bepaling of verandering heb ben goedgekeurd. Mr. Groen van Pr in ster en. Wij verne men dat de heer Groen van Prinsteren voor het lidmaatschap der 2e. Kamer bedanken zal. Dit voornemen moge begrijpelijk zijn door de houding van het tegenwoordig kabinet, het wordt er niet door gewettigd. Voorzeker heeft het mandaat aan den heer Groen opgedragen eene bepaalde strekking en het is niet waarschijnlijk dat daaraan door hem zal kunnen worden voldaan. Maar toch dunkt ons dat een vertegenwoordiger nuttig kan zijn al staat hij met eene goed gevestigde over tuiging alleen. Belastingen. Aan de vervalschingen van den prijs in koopakten ligt niet alleen de zucht tot ontduiking van belasting, ook het ge brekkige der wettelijke bepalingen ten grondslag. Het ware zeer in het belang der zedelijkheid en regtvaardighcid indien voor de heffing van het registratie regt op akten van verkoop van vast goedniet eene wet moest worden toegepastdie zoowel prijs als waarde aanneemt tot grondslag voor het regt. Klaasje Zevenster. De kritiek van Busken Huet is niet eene verbeterende maar eene ver slechterende. Het schijnt dat hij door scherpte vergoeden wilwat hij aan gemoed schijnt te missen. Van daar aanvallen op de personen der schrijvers, die juist naar mate zij meer schijn van waarheid hebbenminder passend zijn aan een kriticus. De ware kritiek zet zich niet op den regterstoel maar gaat aan uwe zijde staan als belangstellend vriend. Overigens is Klaasje Ze venster op verre na niet te vergelijken bij Ferdi- rand Huijck en raden mij vrij wat eerder eene herlezing van het laatste aan dan eene lezing van het eerste alleen. Voor het volk is het althans zeker eene zoo vervelende lectuur als Eerdinand Huijck aangenaam is. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor dlue maanden:, PRIJS DER ADVERTENTlëN waakte volksleven een dergelijken uitslag nog meer dan vroeger te vreezen.

Schager Courant | 1866 | | pagina 1