GEWONE IÏE1VIGTEN Eq is het kerkgebouw ook niets waard Waaneer de toren zal omvallen weet men niet, maar wel dat hij tot schande is van Beverwijk. Hartelijk wenschen de ingezetenen dat de gemeenteraad spoedig besluit hen leven niet langer noodeloos in gevaar te stellen. dig gezag plaats maakt voor den republikeinse!» demokratischen regeringsvorm. De verheffing van een mensch tot aanbiddelijk inenschelijk model wordt meer en meer ecne afgoderij en tusschen de broe ders waaruit bet mensehelijk geslacht bestaatmoge de leiding der Voorzienigheid zigtbuar in de ge schiedenis sterker en sterker eenheid van belang en eenheid van wil in het leven roependie een heid kan niet langer het gevolg zijn van eenig gezag dan men ook uitgeoefend maar moet blij kens de middelen die tot die eenheid leiden uitsluitend worden gezocht in de juiste vercenigiiig van alle verspreide krachten. Niet meer het woord van een Gregorius of het zwaard van een Napoleon kan ten grondslag strekken van het gebouw waarop de menschelijke eenheid rusten zal e deze is niet eene ontdekking van geniën of eene schep ping van geweldigen maar het noodzakelijk uit werksel van de stille ontwikkeling van ieders bijzondere krachten. Zelfs is dat zwaard en dat woord een beletsel voor de eenheid door de men schelijke behoefte gewild, en daarom is onze hoop niet gevestigd op de bestendiging van gezag maar op de uibreiding van vrijheid en gelijkheid en broederschap. zooveel spoed aan de nieuwe geweren ge»e:ht blad wordt er op gewezen dat men thans door dat reeds het eerste achterlaatgeweer is afgeleverd. middel van den transatlantisclien telegraaf reeds Er zullen met dat geweer met liet grootste ge ilenzelfden dag te Parijs kan weten wat te New mak 8 i) 9 schooien in de minuut kunnen wonleu York gebeurt terwijl men in laatstgenoemde stad gedaau terwijl uien er op 14 a JjUü pas afstaud liet nieuws van Parijs -ai ontvangen op het uur dat mede zai kunnen schieten, tiet belangrijkste ecli- het da ir nog niet eens bekend is. Het zonderling ter is, dat voor deze geweren geen buitengewoon verschijnsel kan zich dus voordoen, dat, waiiueer soort Van petroneu beuuefl te worden gemaakt, j te Parijs een groot onheil plaats heelt b. v. braud Mogt de pioel aau het doel beaulwooiden dan zal daardoor ons leger zeer zeker in kracht winneu Eene nadeeiige omstandigheid is echter aan het geweer verboudeunamelijk dat de loop, na 80 ol 100 schotea te hebben gedaau, te heet wordt om het geweer verder te kuunen gebruiken. Men denkt dau ook dat er eene wijziging ia de be staande reglemeuteu zal moeten wordeu gemaakt waardoor bet mogelijk zal worden dat b. v. de eene linie tiraileurs rust neemt, terwijl de andere linie vuurt. Op die wijze alleen zal men voordu rend nut van dezs nieuwe geweien kunnen trek ken. —Uit Ancona wordt gemeld dat de dood ge waande tweede chei van den staf van admiraal Per- saoo, de dappere cavalier Andiea del Santo, na tieu uien mei de golven gewoisteid te hebben en ua een vreeselijken en wauhopigeu strijd met twee in liet Opera gebouw op den 1 Sept. a. s. ten kwart over twaatf ure des nachts en men telegra feert dit oogenblikkelijk naar New-York, ra en-door het verschil iu middelbaren tijd, reeds den 81 Augustus des avonds ten 9 ure te New-York zal kunnen weten dat liet Opera gebouw te Parijs op den 1 Sept. in brand staat. De lieer Chevreuil te Parijs heeft het mid del gevonden om aan oud of verweerd of gevlekt glas het nauzien van nieuw teiug te geven. Do glasruiten worden uit de roeden of sponning geno men, en gedurende eeuige dagen in eene sterke oplossing van koolznre soda van 1,008 graden gelegd. Evlt-r wordt liet glas afgewasschen en in verdund zoutzuur gelegd van eene specifieke zwa- te van i,<)80. De geheele bewerking bestaat in de hier vermelde. .Maandag ochtend teil 3 ure is door de po- medeschipbreukelingen, die zich, toen hij na zijn l licie te Londen bij het parlement»—gebouw een pak Wij waren dezer dagen in de gelegenheid eonis te uemen van liet hier achter aangekondigde f *aren bczwekeu. werkje «Twee vijanden of Schageii iu 1331 en 1866" Wij vinden alle vrijheid de aandacht van het lezend publiek van Schagen en omstreken er op te vestigen, overtuigd als wij zijn, dat zij met ge-! noegen een boekje zullen lezen, dat blijkbaar met' talent is geschreven; terwijl de ongenoemde schrij-, ver allezins toont ju de oude historie vau Schagen 1 geen onbekende te cijn. In de Neus Preuss Zeitung leest men de volgende advertentie Diep geschokt maak ik vrieuden en verwanten bekend dat mijn echtgenoot heden morgen is overleden aan de gevolgen van den schrikveroorzaakt door de tijdiugdat onze vijf zonen Frauz Josepb ErnstGeorgeLeopold en Hendrik vod Stovolinskyin de dienst van hunnen veel geliefden keizer en heer zijn gesneuveld. Met mij treuren nog vier jonge weduwen en eene eenige zuster. Jl. Dingsdag namiddag passeerde door de Porte de Fer te Antwerpen de lijkstoet van een man 's morgeus ten elf ure overleden die zich naar het kerkhof van Gheel begaf, toen men op eens een akelig geluid in de doodkist meende te hooren. Men besloot deze te openen en waarlijk daar kwam de doode man er levend en nèl uit. Men wikkelde hem in eea mantel en bragt hem in het rijtnig waarin zijne familie was gezeten om hem de laatste eer te bewijzen naar zijne woning terug. De kelders der Fransche bank bevatten op dit oogenblik niet minder din 707 millioen aan geld edele metaleu en kleinoodienwaaronder 10 millioen die den Koning van Saksen toebehuoren, die tegelijk met 190 millioen, van Duitscbe onder danen bij het nitbarsten van den oorlog naar Frankrijk werden gezonden. In de volgende week zal de gemeente Be verwijk door gas verlicht worden. Sedert lang heeft zij zulk eene goede reden tot feestviering niet gehad. De inwoners danken den gemeenteraad dat hij eindelijk besloten heeft hen Diet meer in gevaar te stellen armen of beenen te breken. Intnsschen zijn zij hier nog lang niet veilig. De groote toren van Beverwijk staat daar om te bewijzen dat het leven der Protestanten in gevaar verkeert. Zou dat misschien de reden zijn waarom die kerk zoo slecht bezocht wordt Het is waardat ge beurt slechts een of hoogteDS tweemaal per week, —Bij ,s rijks geweerwinkel te Delft is met sproug iu de zee uiet het huofd weder boveu water kwam, krampachtig aau zijn das vastklem- deu door de Slclia d'italia is gevonden eii gered Del Santo is geheei hersteld vau eene zware kneuzing welke hij gedurende liti gevecht out ving en vau de branuwoudeu, welke de stralen der zon hem verooi zaak ten tijdens ziju verblijf op 1 eeue soort vau vlot, dat hij met Ueu luitenant) Goudiano, den mannier lsola en 35 matrozen' Uit overblijfseleu van schepeu had vervaardigd. De Slella d'italia redden slechts 28 ongelukkigen daar de overigen door termoeijenis en bloedverlies! Thans hebben achtereenvolgend al de raads- gevonden omwikkeld met bruin kardoespapier waaraan eeue lange lont was bevestigd. Het pak bevatte, bij nader onderzoek 9 pond buskruid. Men weet niet wal de bedoeling was van dit vreemde bedrijf noch wie zich er aau schuldig inaakteu maar meo doet onderzoek. Uit MiiiJeu schrijlt men aan de Elberfelder Zeitung; «De voornaamste eigenschap der Oos- tenrijksche krijgsgevangenen die zich hier bevinden, is hunne spreekwoordelijke gemoedelijkheid welke uiet zelden tot kinderlijke uaiviteit overslaat. De meesteu komen uit deu omtrek van Pilsen eu dragen om den hals een rozenkrans met eene medaille. Men kau niet barrerendat zij door leden te Docknut voor het wethouderschap bedankt de West-Buropesche beschaving zijn bedorven 90 eu daar de burgervader, ui gezelschap zijner SpCt. ongeveer kau uiet eens lezen. Toen ik een echtgeuoot om de gezoudheidswille reeds vertrok-hunner vertelde, dat in Pruisen iedereen lezen en keu is naar Dusseldorf, zoo vraagt men: wat J schrijven kon, en de kinderen verpligt waren tot moet de raad nu beginnen? Misschien bet lot bun 14de jaar school te gaan, vond hij dit ver werpen wie den last zal dragen, welke naar bet bazend grappig. De heer pastoor in ziju dorp schijnt, ia het Dockuuier wethouderschap is gele-? zon zoo iets Diet willen hebben. Yau de aanlei- gen of welligt zich met eeu gauscb tijdelijk dage-S ding tot deu oorlog begrepen zij niets. «Wij lijksch bestuur vergeuoegen door het benoemen vochten met de Pruisen om de Bvijeren en de van uog een tijdelijk wethouder bij den reeds be-)Zwaven naar den d ...I te laten gaan, eu noemde, den Heer Goslingsdie zoodanig de met de Italianen omdat wij een hekel aan hen functie waarneemt van den Heer D. de ries den S hebben tijdelijken burgemeester, Te Antwerpen is iu de pakhuizen van den Het betreurenswaardig besluit van den bur-tHeer Haiue, op het 1'leiu vau St. Walburg, gemeester van Frankfort om zich liever van het welke hoofdzakelijk wol, hout, guana petioleuui U-ven te beiooreu daa aan de eischeu vau de Pruisseu te voldoeu heeft teregt algemeeue deelne ming gewekt. Eeu dagblad uil Greooble herinnert evenwel aan een feit, in de dageu van 1615 voorgevallen ten betooge dat men zijn leven Dog uiet behoelt op te offeren om voor altijd in dank baar aaudeuken bij zijne medeburgers te blijven. In 1815 kwam de Oostenrijksche generaal de Bubua in Grenoble eo deelde deu maire den beer de Lavalettemededat hij aan de stad eeue oorlogsbelasting van 40,000 fraDes oplegde. De bevatte brand ontstaan vau het laatste eeue hoe veelheid van S00U vaDn, waarvan uien er 800 heelt kannen verwijdereu. Drie pakhuizen zijn reeds geheel uitgebraud en vier aangrenzende ge bouwen hebben veel scbade geleden. Het verlies wordt op 2 5 3 inillioeu fr. begroot 28 brand spuiten zijn nog voortdurend iD werking. De vier pakhuizen slaan nog steeds in vollen brand men tracht slechts de aangrenzende gebouwen te be hoeden. Al de autoriteiten de gendarmeriede pompiers eu meer dan 1000 utuii troep, u zijit maire deed opmerken, dat de stad geeu geld bezat ijverig in de weer. Men hoopt dat de brand zich en dat overigens de geallieerden, die krachteusniet verder zal uitbreiden. eeu tractaat de stad waren binnen getrokkeu geen Tegt hadden tot zulke knevelarijeu. Mijnheer de maire, hernam hierop de Oos tenrijkscbe generaalik geet u twee oren tijd om het geld te vinden; wanneer gij bet in dien tijd In de vorige week had te Amsterdam een treurig ongelok plaats. Eenige knapen speelden zsiueu en In-schen het zoontje van S. in eene wijnmand door middel van eeu katrol omhoog. Terwijl de tnaud in de lucht slingerde, verloor de niet bijeen hebt, dan laat ik de stad plunderen."knaap die er in stoud zijn evenwigtde mand Twee urenmijnbeer de graaftwee uren dat is veel te laug riep de maire uit lk 1 laat dadelijk de klok luiden en voor twee uren i verstreken ziju, zal geen Oostenrijker meer leveDd iu de straten vau Grenoble te vinden zijn." Generaal Bubna wisselde eenige woorden met zijn stafen zeide toen op een veel zachteren toon kantelde en de jongen viel op straat met het ongelukkig gevolg, dat hij terstond overleed. Dezer dagen werd op het landgoed Dreijen nabij Oosterbeek een gepensioneerd soldaat gevon den dien men vermoedde dat tegen den kaut eener sloot lag te slapen. Bij nader onderzoek bleek het dat de man zich verworgd had. De tot den burgemeester: «Mijnbeer, het schijnt dat burgemeester doet alle pogingen om te weten wie wij ons omtrent den staat der geldmiddeleu van de stad hebben bedrogenwij zien van de oorlogs schatting af." Eene dergelijke bedreiging als die van den burgemeester van Grenoble zon misschien in Erauk- fort ook wel hare werking hebben gedaan. Ten gevolge van bet springen vau een geweer waarmede meo op de Kralingsche plassen in de nabijheid dier stad op wild schoot, hebben twee en van waar hij is. Hij had niets bij zich. De nommers op zijne konsen doen vermoeden dat hij een gepensioneerd oost—indisch soldaat is. In de vorige week had er te Makkinga eene bataille met koedrijvers plaats. De provinciale veldwachter H. A. Mulder, belast met de sur veillance op deu invoer van vee, enz.ontwaarde ongeveer te één unrdat men een koppel koeijen zou binnenvoeren en dat deze gedreven werden zonen van den Heer D. R. aldaar woonachtig door 9 personen. Hoe te bandeleu? Alléén zijude beide zeer noodlottig het leren verloren. het convooi aan te honden en zich te verdedigen In een artikel van een te Parijs verschijnend tegen deze 9 mannen dat was niet te wagenhij

Schager Courant | 1866 | | pagina 2