ÖOIÖERBAG lïWÊËm^m Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. J>P. 468. Tkorbecke in de 2e. Kamer. Tiende Jaargang. L Cato van TUtica. SCHAGER COUR.1* ABOXNEMENTSPttLJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen f 1»00. Franco per post door het gehcelc Rijk w 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle UITO-EBPSTER WED. 3?. J". Gr DIDEBIOH. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) PRIJS DER ADVERTENT1ÜNI Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegel regt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN &&JLHTOO. Het is volkomen begrijpelijk dat de houding van Thorbecke in de Kamer zeer de aandacht tot zich trekt. Langen tijdhoofd der regering en ge. durende nog langeren tijd invloedrijk persoon in Nederland houdt ieder willens of niet willens het oog op hem. Na eene nog steeds raadselachtige aftreding door eene dubbele keuze in de Kamer geroepenheeft hij door de aanneming van het mandaat zich op nieuw aan de openbare zaken gewijd. "Waarschijnlijk zal het niet ontbreken aan liedendie zich door de houdingbij zijn we- schitterende resultaten het werk aan een staatsman waard en wijl zij te vergeefs naar iets dergelijks zoeken in de handelingen van Thorbecke als lid der Kamerwordt door hen beslotendat hij er niets heeft gedaan. Zij zijn zeer onbillijk en zij vergeten veel. Eene korte recapitulatie van het zittingsjaar door hem als lid der Kamer bij gewoond zal dit voldoende bewijzen. Het is onbillijk de aanneming van het man daat door Thorbecke niet een groot besluit te noemen. Zijn naam was door hem voldoende geschraagd en niet ligt zal de grijsaard den roem van den kracht vollen man verhoogen. Het mandaat geeft hem geene geldelijke voor der optreden aangenomen, teleurgesteld vinden, j deekn verpligt ,jcm bij hct klimmcn zijner Voor sommigen toch zijn alleen grootesterk die het wcnschte te bcneerschen. Ten allen tijde toch, toen als nu, is een volk slechts groot en geroepen tot de vrijheid, wanneer Bij sommige mcnschen leeft het onwrikbaar het de mannelijke deugden beoefent, die zelfre- vertrouwen op de deugd. Zij zijn vast verzekerd - gering mogelijk maken. Magtige legers zetten geene dat er wonderen zullen gebeuren ten behoeve van kracht bij aan het volkdat voor eigen waardig- liet verdrukte regt Zij houden met starren blik heid niet zorgt en de groote mannen ook onder de naauw merkbare flikkeringen in het oog die zoodanige omstandigheden geborenstellen zich hier en daar te midden van de duisternis stralen. by de minachting die hunne ziel voor het volk Eu zekerde geschiedenis heeft hun regt gedaan. gevoelen moetgeene andere taak voor, dan om liet goede is nimmer gestorven en waar men den ketens te smeden voor de lafaards waaronder zij geest der vrijheid voor goed begraven achtte voud leven. Zoo was Rome, na van menigen fortuin- men altijd nog eene vrije gedachte gespaarddie S zoeker de buit te zijn geworden, thans dc voetbank langzamerhand hare plaats weer innam in het hart van Pompejus en Caesar. Werktuig van hun eer- eens volks. 1 zucht hield Rome op een eigen bestaan te hebben, Ongelukkig zou het echter zijnzoo deze over- gebonden als slavin aan de fortuin van 'een dezer tuiging tot zorgeloosheid en onverschilligheid leidde. providentiële mannen. Te midden van den Een volk rekene voor zijne vrijheid niet op eene 1 strijd tusschen Caesar en Pompejus leefde Cato en goddelijke beschermingmaar stelle alleen zijn welligt was hij de eenige, die een Voorzienigheids vertrouwen op de gestadige en gezonde uitbreiding 5 man niet verkoos in te ruilen tegen een Vader- van zijn vrijheidsgevoel. Niet altijd redt de deugd j land. Althans de geschiedenis meldt ons, dat hij zich zelf; verlaten van een ieder ziet men haar zich zelf soms verzaken. Cato van Utica leefde van 95 47 vóór Christus. Uit een aanzienlijk Romeinsch geslacht gesproten was hij door zijne geboorte alleen te Rome een invloedrijk man. Doch twee omstan digheden stelden hem in de bewogen tijden over de wereldstad uitgebroken nog meer op den voor grond. Vooreerst toch die bewogen tijden zelve. Nadat, om met den nieuweren tijd te spreken, de beheersching der wereld voor Rome een fait ac compli was gewordenscheen al dadelijk de ont binding dezer geweldige magt een aanvang te ne- in dien tijd van eerzuchtige ontwerpen en gistende partijschappen bijna de eenige was die door waar achtige en onbaatzuchtige vaderlandsliefde gedreven werd. Stelden omstandigheden als deze hem op den voorgrond eene niet geringer aanleiding daartoe zetten hem zijn karakterzijn eerlijkheid en groote welsprekendheid bij. Volgen wij beknopt 's mans geschiedenis. Eerst treedt hij in krijgsdienstde groote Ro- meinsche school, doch trekt zich al spoedig daaruit terug om zich geheel te wijden aan wijsgeerige studiën. Waarschijnlijk stond de bedorven damp kring hem tegen en gevoelde hij zich gelukkiger men. liet was eene rijp geworden vrucht, die in de afzondering zijner stadie. Maar het vader- ieder oogenblik in waarde verloor. Wel beheersch- ten de Romeinsche legioenen de geheele bekende Wereld, maar de groote kracht van een vrij en sterk volk beschutte Rome niet meer. De nitne- land roept hem en een belangrijk staatsambt wordt hem opgedragen. Gedurende eenigen tijd gelakt het hem de aanslagen op Rome's bestaan te ver ijdelen maar de magtige invloed zijner tegen- mendsten hielden op zijne dienaren te zijnen in S standers weet hem uit Rome te verwijderen. Meer plaats van repnblikeinsche deugden werden weelde, c en meer pakt de donderbui zamen die over de praalzucht, traagheid en onverschilligheid de af- wereldstad zal losbarsten en de soldaten van Cae- goden van het volk. Geen wonder dat het afge- S sar trekken tegen haar op. De slag bij Pharsala leefd en krachteloos, de prooi werd van ieder, 4vernietigt Pompejusen laat Caesar als alleenheer- jaren tot een steeds zwaarder arbeid. De stelling door hemwillens of onwillenshier to landi ingenomen vordert van hem meer dan van ecni; lid der Kamer. Aan die cischcn te voldoen word gaande weg moeijclijker. Conscquentiën van cigei leerstellingen vindt hij als uitersten tegenover zie' staan en naar inate vroegere theoriën tot werki lijkheid komentoonen zich de bezwaren duide lijker. Dit alles heeft niet weggenomendat hij de taak eens volksvertegenwoordigers zich wede; op de schouders heeft laten leggen en aan de kritiek van dikwijls onbevoegde en onbillijke be oordeelaars een nieuw tijdperk in zijn staatkundig leven heeft onderworpen. Als lid der Kamer zien wij hem een zeer be oohcr. Toch bcatnat er nog tcgen-Iond. In TTÏ!l.i, eene Afrikaanscbc stadheeft Cato zich terugge trokken met het vaste voornemen om zich tot hC' uiterste tegen den twran te verdedigen. Doch hef geluk kroont den overwiunenden Caesar en nadei en nader dringt hij tot den laatsten schuilhoek der vrijheid. Het water rijst tot de lippen en d< vrijheid wanhoopt aan hare zaak. De uren zijn getelddie het vaderland nog te leven heeft maar in de laatste minuut wil Cato sterven als vrije zoon van zijn vaderland. Na een nacht van studie doorgebragt over de verhandeling vnn Plato over de onsterfelijkheidwil hij scheiden met het aanbreken van den dag der schande en met vaste hand steekt hij zich den dolk in het ligchaam om den smaad zijns vaderlands niet te overleven. Niet over het min of meer geoorloofde van Cato's daad geeft ons deze gebeurtenis stof tot denken. Ook wij beamen het woord van Napoleon op St. Helena gesproken, toen welligt het spook sel van den zelfmoord hem zelf voor den geest schemerde: Gij, Cato van Utica, indien gij hadt kunnen lezen in het koek der toekomst, indien gij hadt kunnen zienCaesar vermoord aan den voet van Pompejus standbeeld en Cicero op de tribune de vrijheid tegen Antonins verdedigende, zoudt Gij u gedood hebben Maar wel treft ons dit verhaal wanneer wij in Cato zienhet beeld der vrijheid. Ziegedrongen tot het volktrekt hij er zich moedeloos van teruggeroepen door het volk, wordt hij spoedig ter zijde gezetals beschermer van het volk rijst hij op in de uiterste uredoch gegrepen en ge drongen van alle zijdenverliest hij het vertrouwen op eigen zaak en onttrekt zich door een zelfmoord aan een werelddie hem niet waardig is. Een volk rekene niet op de minderheid van deugd in zijn boezem aanwezig. De vrijheid ver laten door de meerderheid zwerft als een balling rond en waar hij y die op de kracht der vrijheid bouwt bemoedigd rekent op de enkelen des volks, die aan het vaderland getrouw zijn geblevenont dekt hij de vrijheidzich zelf den doodsteek gevend.

Schager Courant | 1866 | | pagina 1