geyvom: dehigten GEMENGDE BEIUGTEN. BEURSTIJDINGEN. Amsterd. 10 Septemper \Y. S. 2} 55} SpCt 66} Rusland, oude 5pC. 96} öpC. 1829 97 Oostenrijk, Metaliek, 5pC. 47 idem A 68 Spanje, th. 2} pCt. 33} 3pC. biuunl. 33} Portugal, 8pC. 43} BI. Grieken. 5pC 13 Mexicanen. 8pC. 16} Londen, Wisselk. zigt f 11,82} 2 m. 11,72} Parijs, 56} t 55f Hamburg, Wisselk. zigt 35 34} Bordeaux, 15 dagen 56 55} Burgerlijke sland tier gemeeute Scliagen. selieiden rol aannemen. Geene redekavelingen over gebeurde zakengeene schermutselingen in de lacht, geene woorden te grabbel. Deze eerste onzer opmerkingen verdient in al hare kracht te worden gewaardeerd. De aanncmiug van het mandaat, op 70jarigen leeftijd met het waarschijnlijk vooruitzigtdat van hem veel ver wacht en dank zij den tegenstanddien hij van vriend en vijand te duchten haddoor hem wei nig zou tot stand gebragt worden is eene kloeke vaderlandslievende daad. Reeds dadelijk blijkt dit bij de behandeling der cultuurwet. Wij hebben dit punt vroeger uitvoe rig behandeld. De schijn die zijne houding had, als uitvloeisel eener vijandelijke houding tegen den minister van de Putte heeft menigeen voor we- zenlijkheid gehouden. Naar ons oordeel was het amendement van j Nierop eene verbetering der wet en heeft de mi- nister zich tot intrekking der cultuurwet laten verschalken door niet te willen overtuigd worden van het gelukkige in zijn werkmet meesterhand door Thorbecke aangewezen. Intusschen was de optreding van Thorbecke hier beslissend en wie van hem eene krachtige daad verwachtte kan zich vooreerst te vreden stellen met dit zijn Veto. De redevoering van Thorbecke heeft meer licht dan ecnige andere verspreid over de hangende Oost-j Indische kwestiealthans in dien zindat zij tot volle helderheid bragt het duister, waarin de re gering omtrent den grondeigendom op Java ver keerde. Door do aftreding van het ministère van de Putte geraakte Thorbecke uit de moeijelijke stel ling waarin dit ministerie hem plaatste. Toch bm(»t. de Ooist-Tndiswhe liegrooting, gedurende de l.iat- ste dagen aan de ordeweder eene gelegengeid om zijn rang als staatsman schitterend te handhaven. Het heeft toch zeer de aandacht getrokken dat hij zich verklaarde tegen de motie van den heer van lleukelom en zich van stemming onthield bij het amendement van dien heer. Zoowel de ver werping der motie als de aanneming van het amen dement kan uit hoofde van het gering verschil tusschen meerderheid en minderheid aan hem wor den toegeschreven. liet is bekend dat de motie van Heukelom eene afkeuring inhield van een be sluit van deu tegenwoordigen minister van Ko loniën door als het gevoelen der Kamer voor te stellen dat uitvoering gegeven moest worden aan een be sluit zijns voorgangers, 'twelk door hem was ge schorst. Het betrof de opheffing der heerendiensten op Java. Bij K. B. waren deze afgeschaft en daarentegen de inkomsten der hoofden verhoogd. Bij proclamatie was deze maatregel door den Gou verneur Generaal bekend gemaakt op Java. Een der eerste maatregelen van den miuister Mijer bestond in de schorsing van de uitvoering van dit besluit. Wij laten nu de vraag geheel buiten spel of de behandeling der ministers van de Putte wettig en raadzaam was. Ous doel is alleen na- tegaan wat de heer Thorbecke deed. Zijn eigen motie, strekkende tot de afkoopbaarstelling der heerendiensteu en stilzwijgend eene afkeuring in houdende van het stelsel van den vorigen minister, voor zoover deze de afschaffing wilde als geschenk, valt dus ook buiten onze beschouwing. De motie dan van den heer van Heukelom is gevallen door den tegenstaand van Thorbecke. Zijne uitgebrag- te stem is gemotiveerd op eene zoo krachtige wijze dat omtrent hare eigenlijke beteckenis geen twijfel overblijft. De motie, als tredende op het gebied van het uitvoerend gezagvond geene gena de in zijne oogen. Hoewel zelf afkeurende de daad, stelde hij haar buiten de kritiek der Kamer, omdat de minister belast met de uitvoering van het besluit der afschaffing van heerendiensten tot een onderzoek, dat hij verklaarde noodig te hebben, geregtigd moest zijn. Niet de Kamer, maar de minister was met de uitvoering belast en de rege ling dier uitvoering moest dus door hemniet door haar worden vastgesteld. Men heeft zich gehaast even als bij de behan deling der cultuurwet, in deze houding eene voor zetting der vijandelijkheden tegen den minister van de Putte op te merken. Zij ligt echter even min hier als daar. liet is de fout geweest van een groot gedeelte der Kamer dat zij het afgc. treden ministerie steunde in plaats van te beoor- deelen of de tegenwoordige minister in zijn regt was. Die dwaling is door Thorbecke vermeden. Hij heeft de houding aangenomen die zelfs aan van de Putte zou hebben gepast. De motie Heu kelom was eene regeringsdaad en daartoe was niemand verpligt en geregtigd dan de regering. Het ware tc wenschcndat regeringsdaden door de Kamer steeds uit dit streng constitutionele oogpunt beschouwd werden. Zij bestaat niet als magt om de regering te bemocijelijken cn toch voert zij te dikwijls slechts daarvoor strijd. Zie daar de oorzaak van weifeling en gebrek aan kracht bij het bestuur. Wij gaan niet te ver, wanneer wij beweren dat door Thorbecke eene groote dienst is bewezen aan het vaderland door zijn ernstig cn krachtig verzet tegen eene usurpatie op het uit- i voerend gezag door de Kelnereene dienst tc grooter door de omstandigheid dat er hier hulp noodig was tegen den stroom integen eene on geduldige partij van den vooruitgang, die, schoon in het bezit van groote waarhedendikwijls bewij zen geeft van gebrek aan kennis omtrent den ei- genlijken toestand van ons staatswezen. Gewis is i het eene schoone zaak Java te hervormen maar dit moet niet uitloopcn op eene misvorming van onzen eigen politieken toestand en de gezagsver- warring tusschen Kamer en regering zou met nood- zakelijkheid daartoe leiden. If 'ordl tervohjb.) Blijkens particuliere beiigten uit Madras stijgt de nood in Britsch Indie meer en meer. De prij zen der levensmiddelen hebben eene ongekende hoogte bereikt en er is zulk eert gebrek aan voed sel dat men zelfs langs de wegen overal menschen van gebrek ziet omkomen en de lijken, zoowel daar als in de velden oubegraven verspreid liggen. Te midden van zulke rampen is thans de cholera uitgebarsten. De jongste carricature van den Charivari stelt v. Bismarck voor terwijl hijin de gedaante van een kleedermaker, PruissenHanover, Saksen, Frankfort en Nassau tracht aan elkander te voegen. «Als men maar goed met de naald weet om te gaan zegt de kleedermakermaar men moet geen misbruik van die gaven maken." Het hof van appél van Genna heeft beslist, dat de geestelijke wijding en de gelofte van coeli- baat geene belemmering zijn voor bet huwelijk en dat de ambtenaar van den burgerlijken stand nit dien hoofde de voltrekking vau het huwelijk niet kan weiseren. In den vroegen morgen van Zatnrdag is de Urktr vischschuitschipper Molenaar in het Zuidergat op een tou gevarenwaardoor de man aan het roer over boord is geslagen en verdronken. Ook ging het roer verloren; zoodat de schuit het anker moest laten vallen en later door behulp eener andere schnit te Nienwediep in de haven is gesleept. Een der Parijsche dagbladen bevat de volgende medcdcelingVerleden week heeft een reiziger ia een hotel te Florence door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Het hoofd was geheel en al van het ligchaam gescheiden. Men vond een briefje bij het lijk liggen vau den volgenden inhoud 'Beschuldig niemand van mijn dood. Ik heb mij zei ven om het leven gebragt. Zoek mijn hoofd niet, ik heb het verstoptteu einde niet herkend te worden. De Engelsche vice- admiraal C. Rich uit zijne sociéteit huiswaarts willende keerenviel van den trap cn gaf den geest. Het heeft dezer dagen, in Engeland bevig gestormd zelfs zoo dat op vele plaatsen boomen uit deu grond ziju gewaaid. Pruissen verloor in den laatstcn oorlog 273 officieren waaronder 5 generaals. Omtrent den gezondheids- toestand van Napoleon III loepen de berigten zeer uiteen dan eens leest men dal hij aan kanker in de blaas lijdt eu dan weder dat hij eene jagtpartij gehouden, heeft. De glasrui ten die toor het nijverheids paleis te Parijs zullen noodig zijn hebben te zamen eene oppervlakte van 8 bunders. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratrie te Schagen den heer G. IJ. Blaauw thans te Gulpen. Op het Oranjeplein te 's Ura- venhage is door de nachtwacht het lijk gevonden van deu heer L. gepensioneerd kapitein van het O J. legermen schrijft zijn dood aan eene be roerte toe. Te Veenhuizen is eene melkkoe gedooddie door watervrees was bevangenkort te voren was zij door een dolle houd gebeten. De telegraaf kabel die in 1864 verloren ging, is thans weder opgevischt. Te Zwolle hebben zich voor twee vacatures van hulp- ouderwijzer niet minder dan 79 sollicitanten aangemeld het gebrek aan onderwijzers personeel zal dus niet groot meer zijn. De gewezen Koning vau Napels, zal stil lef jea te Parijs gaan wonen. liet geraamte van het paard dat Napoleon 1 in de vooruaamste door hem gevoerde veldtugten bereed zal in het Louvre worden geplaatst. Op den Noorder spoorweg in Frankrijk heeft een ongeluk plaats gehad waar bij 14 personen het leveu verloreu. De gewezen minister C. J. Pické, is tot officier van Justitie te Middelburg benoemd. lu de algeloopen maand Augustus is het paleis van volksvlijt door ruiui 6I0UU personen bezocht Nabij Hengelo is een passagiers trein tegen eeu goedereu trein geloopen de laatste is verbrij zeld en de passagiers ziju allen ligt gewond. De Frankforter policie heeft deu eed van trouw cn gehoorzaamheid aan den Koning van Pruissen afgelegd. De gouverneur generaal iu de Oost, heeft verzocht of hij as je blieftmag terug ko men hij schijnt geen zin te hebbenom de orders van dit ministerie op te volgen men zegt dat de heer Mijer, zonder E. veel kans heeft om tot zijn opvolger te worden benoemd. Te Seheveuiiigen ziju in drie dagen tijds aangebragt 144,800 stuks steurbaringdie gemid deld f25 per duizend opbragten. Yau den Helder ziju naar Loudeu uitgevcerd 1300 geslagte schapen. Metal. Conpons f 21,85 GEROKEN 5 September Klaas, zoon van Aatje Roos. 7 dito Jan, zoon van Jacob Bregman en Trijntje Slaijs. ONDERTROUWD: Klaas Windt weduwnaar yau Grie;

Schager Courant | 1866 | | pagina 2