Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 471. Motie van den lieer Keuchenius. OUD en NIEUW. Tiende Jaargang BLIEVEN FRANCO. Zoo min op dit gebied als op dat der natuur SCHAGER abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegli Verwacht gezegh. (Cats.) UITG-EEFSTEE WED. IP. 0". Gr IDXIDETbXOir. prijs üer advektentiün Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Toen in 1572 een Spaansehe vloot, onder het opperbevel van Medina Celi door de Geuzen werd aangevallenwerd onverwachts op een schip in het midden van dc vijandelijke vloot de geuzen vlag geheschen. Het was de moedige Ewouts, die niet de zijnen als gevangenen aan boord van Tel lez schip, het scheepsvolk wist te overmeesteren, en zich meester te maken van liet vaartuig. Toen de Spanjaarden dus plotseling van een eigen schip de vijandelijke vlag zagen waaijenzonk hun moed in de schoenen en togen zij ijlings op de vlugt. Een zelfde gewaarwording moet thans ons ministerie ondervindennu het door den per' rood, die hot onder zijne vriendeu had gerekend zich zulk eencn b -slissen.leii slag ziet toebrengen Wat er thans ook door de regering gedaan worde, een ieder zal erkennen dat de liberalen eene schit terende zegepraal hebben behaald. Wij verheugen ons ten zeerste in die overwinning. Ongemerkt maar zeker veranderen alle dingen. De verandering geschiedt zoo regelmatig, zoo trapsgewijzedat wij die er getuigen van zijn haar dikwijls niet opmerkendoch daarentegen heeft zij door langzame ontwikkeling op het oo- genblik waarop wij acht op haar slaan, soms zulk eenen omvang verkregendat wij haar voor eene nieuwigheid uitkrijten. Inderdaad bij naauwkeurige b' schouwing is er geene enkele zaak geblevenwat wij haar vroeger gekend hebben. Hoezeer verschilt onze kleeding niet van die van vroegerhoe groote verande ringen hebben er niet plaats gehad in onze dage- lijksche gewoonten, in de vormen onzer zamrn- lcvingwat eene wijziging in onze wereldbeschou wing wanneer wij die van tegenwoordig vergelij ken met die van vroeger? Wij moeten om dit op te merkenniet bij ons zelveu blijven staan maar om ona heen zien. W ij moeten daartoe het oog slaan niet op onze kleeding, onze gewoonten, onze wereldbeschou wing, maar op de kleediug, de gewoonten, de wereldbeschouwing. ij moeten daartoe met el kander vergelijken niet tw.ee digt bij elkander ge legen tijdstippenmaar onze vergelijkingspunten scheiden door een aanzienlijk tijdsverloop. Oude menschen met heldere hoofden in wier geheuge- nis nog ligt het begin dezer eeuw zallen erken nen dat zij zich in eene nienwe wereld geplaatst ziendat alles is veranderdsints de dagen toen zij jong waren. En wanneer zij nadenken over de oorzaken dier verandering zullen zij die vin den in het leven der gebeurtenissen zelve. De motie van den heer Keuchenius en dc aan neming daarvan door dc Tweede Kamer is van eene groote beteekcuis, zij bevat eene profecy, dat de christelijke beginselen in onze koloniale staatskunde de bovenhand zullen behouden. Ten aanzien van de koloniën is onze natie in twee partijen verdeeldde cenfc wil de koloniën zoo besturen dat wij Nederl: aders er het meeste geld van trekkende andere eischtdat wij in de heerschappij over die gewesten ons als echte Christenen zullen toonendat wij voor alles zullen streven om de bewoners dier lauden gelukkig te maken. Gene ziet in de koloniën pachthoeven waar van wij als eigenaars maar inoetcu trekken wat wij kunnent deze het aan •►..eten en hulpcloozcn toe- belioorend goedwaarover w ij als voogden het beheer hebben. Tot nog toe dobberde de antire volutionaire partij tusschcn beidenzij durfde zich niet aan de laatst gemelde partij aan te sluiten daar zij in andere opzigteu tc veel zameuhitig met dc partij des beliouds, onder wier vanen zich de meeste vereerders van het systeem van uitzuiging en aanbidders van liet batig slot hadden gerang schikt. De heer Groen van Prinstercr, als vreemd in koloniale zakenhuiverde om in dat opzigt te breken met het behoudwaarschijnlijk was hij ook misleid door de pogingen des behoudsdie geene moeite spaarde om het strevender libera len verdacht tc maken. Maar de lieer Keuche nius, dc opvolger van den heer Groen, die de Oost van nabij kende en daar alles met eigene oogen had gezienkwam tot de overtuiging dat de Javanen geen heil van dc conservatieven, maar wel van de liberalen hadden te wachten. Hij deed wat de lieer Groen niet durfde te doenhij sloot zich op het gebied der koloniale staatkundf .Tan bij de partij der liberalen. Voortaan heeft dus het behoud te strijden tegen het vcreenigde leger van vooruitgang en christelijke historie. Tegenover dat leger zal het behoud met zijne halfslachtigheid en zijne geveinsde verhevene denkbeeldenen is er stilstand. Iedere daadiedere gebeurtenis iedere gedachte heeft zoo wel haar oorzaak als haar gevolg en zoo min als het onze verbazing wekt dat een eikel een eik wordteen kind een grijsaardevenmin raag het ons onnatuurlijk schij nen dat de gedachten, de gewoonten, de be hoeften der menschenminder kinderlijk, min der gebrekkig, meer vefcl omvattend worden. V ie eens zijne opmerkzaamheid gevestigd heeft op dit geboren worden van andere toestanders om hem leeft voor het vervolg zelfbewust het leven van den vooruitgang. Onbewust waren wij altijd nieuwigheidsbrengers. De stoutste behoudsman moet van dit oogpunt gezien de beschermer ge weest zijn van iets nieuws, dat zich onder zijne hoede veilig uit iets ouds ontwikkelde. Onophou delijke verandering moet oorzaak zijn van de om keering die wij zien en ieder verzet tegen die wet der verandering was een strijd tegen het onver mijdelijke. Waar wij echter met zelfbewustheid ons aandeel brengen aan het geen er gebeuren zalwordt onze invloed grooterons levenmeer beteckenisvol. Waar wij in de overtuiging han delen dat steeds het minder goede moet plaats maken voor het beteredat in geen geval de schepping van het volgend oogenblik door ons kan worden tegengehouden erlangen wij meer aandeel aan hetgeen er om ons heen gebeurt en sluiten wij ons vaster aanaan de hoop op de toekomst. Er groeit echter op een akker veel onkruid dat door de haud van den zorgvuldigen landman wordt uitgeroeid. En zoo wordt ook door de hand des tijds veel wat aanvankelijk welig opschoot uit het leven der menschheid weggenomen. De liefde voor het nienwe is noodttkelijkheidomdat het oude zich daarin oplossende ons geen luchtgeen voedsel meer geven kan en omdat wij worden overgeplant in andere aarde, door de veranderingen oin ons, maar in die liefde mag alleen deelen wat werkelijk leven in zich zelve heeft. Hier geven wij den behoudsman de hand, maar hierin ligt ook de strijd niet tussclien oud en nieuw; tusschcn vooruitgang en stilstand. Dien moeten wij zoeken in zijne ontkennii gin onze erkenning van de wet van veranderingin zijne stelling dat de mo gelijkheid op vooruitgang zoo onwaarschijnlijk is dat wij den raad ontvangen op onze beenen niet te loopenin onze overtuiging dat de schepping i en bestendiging van het nieuwe de taak is van het tegenwoordig geslacht. En wat is nu de aanleiding die wij vonden om onzen lezers oud en nieuw voor te zetten Eenvoudig het eerste nummer der llaarlemsche Courant in haar nieuw formaat. Afstammeling van de oude opregte staat zij daar voor ons zoo nieuw als wij ten opzigte dier voorouders. Wat een verschil in kleeding, in gewoonten, in we reldbeschouwing zoo w el voor ons als voor haar, bij vroeger en nu? Lieveling der Xederlandsche natie, blijve zij, de oude matrone, door onop houdelijke vernieuwing harer jeugdnog laDg op het bijzonder gebieddat zij zich gekozen heeft de juiste vertegenwoordigster van het standpunt dat het Xeder'andsche volk heeft ingenomen tus- schen ond en nienw. Jiieuw worde onze dag bladpers niet alleen in hare gedachten maar ook in de vormenwaarin zij die tot ons brengt. Uit bet ondehet nienwezij de lens van ieder die zich wijdt aan de behandeling der publieke zaak. Ook wij zullen bet tot een punt van ernstige overweging maken in hoe ver ons weekblad oud is en nieuw moet worden.

Schager Courant | 1866 | | pagina 1