GEWONE BERIGTEN GEMENGDE BERIGTEN. woordiging en aanvallende wat door geen enkel lid der Kamer is verdedigdzou ten doel hebben scheiding te brengen tnsschen koning en volk In ons kicsdistrikt zal echter nog een heftige strijd plaats hebben. Onze vertegenwoordiger van Foreest heeft de gedragslijn van dit Ministerie goedgekeurd en steeds zijne stem geschonken aaii de onteerendc staatkunde, door het behoud ten opzigte van onze koloniën voorgestaanen thans verloochend en onchristelijk genoemd door den opvolger van het hoofd der antirevolutionairen. De kiezers zijn opgeroepen om te kiezen en moeten nu kiezen tusschen een in het aangezigt geslagen ministerie en cene beschuldigende Kamer van ver tegenwoordiging. Ja en Neen kunnen zij niet zeggen door de tegenwoordige leden van Foreest en Olivier af te vaardigen. Nog nimmer is dc klove zoo wijd geweestals die welke thans deze mannen van een scheidt. De minderheid heeft alles op baren en snaren gezet, welnu, men jhceft haar nu in zijne inngt. Op misleiding van kamers en kiezers was het toegelegd, laat nn de bedrieger bedrogen zijn. Laten wij den koning dienen op onze wijze door hem van eene onbekwame regering te ontslaan die niet alleen 's lauds zaken, maar ook 's konings zaken vermengt met de hare. "Wij aarzelen niet ditmaal u de namen te noe men van henwier keuze als vertegenwoordigers van uw distrikt ons wenschelijk voorkomt Mr. J. R. THORBECXE. Mr. N. OLIVIER. Ter verdediging van deze aanbeveling behoeven wij niets bij te brengen. Alleen een woord over het staatkundige van deze candidatuur. De alge- meene bekendheid der personen en hunne door ieder erkende bekwaamheden en verdiensten waar borgen hunne keuze. Nog eens een minder bekende kandidaat zal in dit distrikt een zwareu strijd hebben en de herkiezing van den heer van Foreest zou de bekrooning zijn van dit ministerie- En waarlijk, daarvoor is geen reden. Wij laten daar den ellendigen toestand onzer buiteulandsche betrekkingen die goed ingelichte bladen aanleiding geven om te berigten, dat thans in Europa alles is geregeld, behalve de Limburgsche en Luxem- burgsche zaak wij spreken nu niet eens van de gedragsliju der regering ten opzigte van de uit treding van mr. P. Mijer, maar wij wijzen alleen op onze groote Oost-Iudische belangen. Daarmede is onze eer gemoeid en als men dan wil ook 's Konings eer, want nog altijd geschiedt in 's ko- nings naam der Javanen regtsvertrapping. De koloniale politiek van den heer Thorbecke heeft zich bovendien doen kennen als vrij van de avontuurlijkheiddie men aan de partij van den heer van de Putte ten laste legtiets wat dan ook wel kon worden verwacht Tan een staatsman die rijp in oudervinding, slechts van wettelijken vooruitgang heil verwacht. De 4e. October, de dag waarop alhier voor het eerst de gasverlichting werd ontstoken zalzoo hij Schagen 's ingezetenenals bij hen die van el ders dien dag in onze gemeente doorbragteu lang in aangename herinnering blijven. Reeds vroeg in den morgen wapperde de Vader- landsche driekleur van vele woningen eu bewees hoezeer de burgerij er prijs op stelde, dezen feett- dag luister bij te zetten. Daarenboven was moe dei Natuur ia den besten luim dei weield prach tig herfst weder bragt de gemoederen onwillekeurig 1 in eene blijde stemming en uoodigde met onweer- staaubaren drang tot ruitgaan." Iedere spoortrein voer-1 de dan ook tal van vreemdelingen aan die getuigen of deelgenooten van de festifiteiten wilden zijn. Ten twee nre des namiddags werden die geopend met de aangekondigde harddraverij dertien paar den dongen naar den uitgeloofden prijs en premie, die werden behaald (de prijs een zilveren zaurstel) door het paard de goedheid van den heer P. van der Oord te Koegras; (de premie eene pendule( door het paard moorkop vau deu heer Eecente Langedijk. Ten zes ure des avonds werd het gaslicht ont stoken en voldeed oitmuntend een bewijs dat het oordeel over de contructie onzer fabriek juist was. Een sclioon effect bragtcn de verschillende illumi- natiën te weegvooral was dit het geval aan de fabriek zelve die iu den loop van den avond door honderde personen werd bezochtterwijl zich op de Maktplants eene ontelbare menigte bewoog, om zich in de aldaar, zoo aan het raadhuis, als voor de herberg »de roode Leeuw" aangebragtc gasverlichting te verlustigen teu negen ure werd een prachtig vuurwerk afgestoken, waarvan de num mers perfect gelukten en uitstekend hielpen den gevestig-len roem des heeren vau der Brugh als vuurwerkmaker te handhaven. Onmiddelijk daarna werden al de werklieden ten getale vau p. m. veertig die aan den bouw der gasfabriek hadden gearbeid, door de conees-, sionarissende heeren Monthaan en Gezellleu op onbekrompen wijze onthaald terwijl inmiddels de zaamgcvloeide menigte de herbergeu vulde om zich met muziekdansetc. etc. te amuseren. Eerst den volgenden morgen verlieten de laatste feest vierenden onze gemeente. Alles is in de beste orde afgeloopeu hetgeen de duizende personen die aanwezig waren in aan merking genomen wel als eene gnnstige bijzonder heid mag worden vermeld. Moeijelijk kan men zich een denkbeeld vormen dan het aantal vreemdelingen, waardoor Schagen den 4deu October 1866, is bezocht: niet alleen ingezetenen inaar ook personen van eldersdie meermalen in groote steden feesten bijwoonden getuigen nimmer zulk spie menigte als des avonds op de Marktplaats bijeen was op één punt ver- eenigd gezien te hebben. Dat fde spoor" daartoe mede werkte zal wel geen betoog behoevende directie zal zich dan ook niet te beklagen hebben dat sij ten dienste van »de feesten te Schagen", twee extra nacht treinen heeft disponibel gesteld. Schagen heeft weder feestgevierd en naar o. i. zeer teregt het is passend dat, telkens wanneer door of in eene gemeente, eene groote schrede op het gebied vau vooruitgang en ootwikkeling wordt gedaan, de Burgerij daarover hare vreugde aau deu dag legt. Zal dit echter de laatste slap voorwaarts zijn waarover wij ous te verhengen zul len hebben? Wij weten het niet, maar, dat voor den bloei onzer gemeente nog eene belaugrijke schrede gedaan moet worden weet ieder ingezetene, zelfs onze lantaarn-opsteker gewaagde er van toen hij bij den aanvang van dit jaarsong En heeft eens 't Licht door zijnen luister Verdreven al dat uilen- duister Dan zullen hier de vroede liêu Met oogen vol verbazing zien Datdu wij 't spoor reeds booren fluiten Ons Dog ontbreek een vloot van schuiten (Ach fschepen" zijn 't niet) voor den wal Eu met deu meesten spoedeen' haven En nieuwe vaart hier dient gegraven Zoo 't rspoor" voor onsiets wezen zal. Dathoe 'k mijn lampen op moog flikken Geen mensch van 't felle licht tal stikken En Schagens hoog geacht publiek Zeer hunkert naar een gasfabreik." De gaslabriek is er, maar bet Kanaal? enfin laat ons gedold hebbben en hopen dat mogen wij reeds op eene uitmuntende gemeente verlichting bogenwij weldra van ons Kanaal zul len kannen spreken, als een bewijs dat ons ver licht gemeente bestunr weet en wil wat, vóór allesnoodig is voor den bloei van Schagen. Wij vernemen van goeder handdat met 15 dezer, aan het station van den spoorweg al hier het telegraaf- kantoor voor het publiek zal worden geopend. Volgens een dagblad van Poitiers zal zich op de groote tentoonstelling te Parijs eene guillotine van een nieuw model bevinden. Zij is door een landgenoot van den Heer von Bismaick uitgevonden en snijdt zes hoofden in een minuut af. De3 noodt, voegt het blad er bij kan men dat cijfer tot 8 brengen. De toestel wordt door stoom in beweging gebragt. Een geneesheerlid eencr gezondsheidscom- missie trad onlangs eene armoedige woning binnen, naast diewaarin hij eene cliolera-patient behan, delde. Bij het binnen komen drong hem zulk een afschuwelijken stank in deu neus als hij nog in geen dier ellendige woningen had waargenomen wat zeker veel zegt l Bij onderzoek bleek het dat deze verpestende lucht (veroorzaakt werd door een verrotten paardekopdie onder de bedstede lag. Toen de geneesheer dit aas wilde doen ver wijderen verzette de bewoner van het krot zich daartegenomdat daarmede zijne broodwinning gemoeid was. De man fokte namelijk uit zulke verrotte zelfstandigheden de pieren waarmede hij in zijne kwaliteit van peneraar de vette paling verschalkt en verklaardedat geen andere pieren zoo goed aan hel doel beantwoorden. Telkens wanneer zoo'n paardekop geheel tot een carcas gereduceerd waa schafte hij zich dus een anderen aan. Hoe het mogelijk isdat de contubernaal van zulke pierenfokkerijen gezond kan blijven is een raadsel. Naauwkenrige proeven bij het schieten met kogels of granaten genomen hebben bewezendat de omwenteling der aarde om bare as wel degelijk van invloed is op de kans van treffen. Kauonko- gels in noordelijke of in zuidelijke rigting gescho ten kunnendoor de draaijing der aarde in oostelijke rigting, naar mate van den afstand vau het doel tot 22 voeten links of regts vau het wit gebragt worden. Zeer naifl Een kleine boerenjongen bad slootje gesprongen en had in het naar huis gaan liet ongeluk met zijn stok onder een vlugt bijen te slaan. Dadelijk kwamen al die ijverige dieiijcs op hem af en men behoeft het niet te ondervind den om het te begrijpen werd hij overal door hen gesloken, sNeen," riep hij »dat is valsehe dat is gemeen om zoo te geliik op iemand af te komenen zijn stok opheffende schreeuwde hij nominaals: kom een voor een als je durft, dun wil ik met je vechten. Een blikslagersjoiigen begaf zich dezer dagen naar zijn meester L. S. op de Vlamingstraat te Delft. Na lang bellen en kloppen zonder goed gevolg, gelukte bet lieni n et hulp eener buurvrouw door overklimming in hrt liuis te komen en be gaf hij zich naar de werkplaats meeuende dat zijn meester nog sliep. Tot zijn grooteu schrik vond hij hem op den zolderzooals hij zich door ophaugii.g van het leven had heroofd. De man 1 was 41 jaren oud en van onbesproken gedrag. Zijne 76-jarign echtgenoot, verkeert iu ziekelijken 1 eu kindschen toestand. Met de inzameling der boekweit is men l thans iu de provincie Friesland druk bezig. Het schoone weder der laatste dagen gal' daartoe goede gelegeuheid. Hoezeer er, ten gevolge vau de laatste regensveel van dit gewas is verloren ge gaan is de opbrengst echter zeer medegevallen terwijl ook de kwaliteit goed blijkt te zijn. De prijzen van dit artikel hebbeu op dc markten de zer provincie dan ook reeds verlaging ondergaan. Twee kiuderen van den vrachtrijder A. S. te Enschede bet oudste circa 5 jaar vermaakten zich dezer dagen met eene haudkarwaarop eeu leeg vat lag. Het oudste bevond zich voor de karhet tweede er achtertoen de kar opsloeg het vat er afrolde eu het ongelukkige kind op den nek viel. Het was oumiddelijk een lijk. Een parfumeur te Parijs is op het denkbeeld gekomen om ooder iedere honderd stnkkeu zeep dik hij uitstalt - ieder stuk in een net papier gepakt - er een te voegen met een stuk van 20 francs er bij. Hij hoopt en er bestaat veel grond om te gelooven dat zijne poging zal gelukken - dat de kans om bet 20 francstuk te winnen velen zal lokken een stukje zeep te koopen. De Brusselsche September feesten zullen in dit jaar in October worden gehouden. Te Assen heeft zekere G.die het met zijne vrouw niet eens kon worden door zich op te knocpeneen einde aan alle oneenigheid gemaakt. Iu de omstreken van Doverheeft in tegenwoordigheid van den hertog van Cambritge een spiegel gevecht plaats 1 gehad waaraan 5000 man vsn verschillende wape nen deelnamen, Graaf voa Bitmaick schijnt

Schager Courant | 1866 | | pagina 2