18 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Tij dsbeschouwingen. Tiende Jaargang. A". lSfiG. J\°. 473. SCHAGER abonnementsprijs voor drie maanden j Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) ITITQ-EEFSTER WED. F. J"_ O IDIIDEILIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN Het ministerie, zijne verdedigers en bestrijders. Het tegenwoordige ministerie vindt in de moeijelijke omstandighedenwaarin het verkeert thans zijne verdedigers in het volksblad, het Haagsche dagblad en in enkele catholieke bla den zijn bestrijders in Groen van Prinsterer en in de liberale bladen van elke kleur. De onder steuning zoo wel als de tegenkanting, die het ondervindt, is van een zeer tweeslachtigen aard. Het is voorzeker een even vreemd gezigt om de Bosch KemperLion en Alberdingh Thijm eene zelfde lija te zien trekken, als in Groen van Prinsterer een bondgenoot te aanschouwen van de Arnhem- sche en nieuwe Botterdamsche courant. Zonder profeet te zijn kunnen wij voorspellen dat het bondgenootschap zoowel voor als tegen het mi nisterie niet van langen duur zal zijn want het i heel vreemd aan de ondersteuning, die het be doelde blad geeft aan het ministerie, want moet deze regering wijken, dan bestaat er kans dat er een bestuur komt met Thorbecke aan het hoofd of althans in zijn geest. Het publiekdat deze antipathie in het volksblad al te zeer ontdekt heeft, mistrouwt het daarom in dat punt. De steun die 't Gravenhaagsche dagblad aan het ministerie verleent is mede van een zeer kranken aard of liever het bondgenootschap met deze doet de re gering veel kwaad. Want geheel onze burger stand neemt het de ministeriele partij zeer kwalijk dat zij eenen voormaligen medewerker van Asinodé tot verdediger heeft gekozen. Algemeen keurt men het af, dat de mannen uit deu hoogeren stand, die voor een groot ge deeltede kracht van de behoudende partij uit maken, gebruik maken van een dagblad, dat door een voormaligen alom geeërden minister kon bestempeld is uit even hetrogene bestanddeelen zamengesteld J worden met den uaam van blad des bezoldigden als voor weinige maanden geleden dat van Pruis- j [astersen wiens taal door een lid van de eerste seu met Italië. f Kamer in fa mie genoemd werd. De eenvoudige En valt er iets af te dingen op de moreleburgers zeggen te regtindien een ministerie kracht van de tegenpartij des ministerieszijne j waarin twee graven zitting hebben genoegen voorstanders zijn voorzeker varf' beter gehalte. Het j ne€int dat het verdedigd worde op zulk een ma- volksblad is voorzeker een zeer verdienstelijk blad, maar de redacteur heeft sinds jaren eene persoon lijke antipathie gevoed tegen het hoofd der libe rale partijen deze antipathie heeft zijn blik nier, wat moet men dan wel verwachten van een regering van mindere afkomst. De verstandige onder onze burgerklasse hebben niets tegen den adelintegendeel brengen zij hem gaarne nu en beneveld en daardoor hem alle aanspraak op i| dan eene kleine hulde toe, maar zij vorderen gezag in regeringszaken ontnomen. Wel is waar teregt dat de edelman ook hoffelijk zij; als de edellieden, toelaten dat men hunne partij verde digt door tieren en scheldendan staat de man des volksdie het niet toelaatin de algemeene schatting ver boven hen verheven. De catholieke bladen bezitten bij onze landgenooten van die godsdienst veel gezaghunne steun is dan welligt voor het ministerie het meeste waard, maar daar die steun meer bet werk is van den luim des oogenbliks dan van gemeenschap van gevoelens en inzigten, kan ook daarop niet veel staat worden gemaakt. Daarbij zal de catholieke partij als Thorbecke zich tegen het ministerie verklaartniet ligt de zijde van dezen verlaten, want zij die nooit on dankbaar was zal het niet Tergeten, met welk een moed Thorbecke in 185-3 ten hare believe de on- heeft professor de Bosch Kemper het bestaan dier antipathie steeds min of meer ontkend, maar zoo dikwerf hij dat deed bedroog hij zich zeiven of anderen. Men leze een of honderd nummers van het volksblad en in elkeen zal men eene in beleefde woorden gekleede verkleining van Thorbeckes ver diensten vinden. Bedriegen wij ons niet dan heeft in vroegere jaren de laauwer van den Leidschen hoogleeraar zijn Amsterdamsche ambtgenoot me nigmaal den slaap ontroofd. De teleurgestelde eerzucht heeft toen allengskens in het gemoed van den laatsten het masker aangenomen van een liefde voor de waarheiddie niemandook zelfs niet den meest gevierden Staatsman spaart. Niemand •zou overigens den redacteur van het volksblad verdraagzaamheid eener fanatique meerderheid heeft hard vallen wegens deze antipathie, zoo bij niet ^getart en gedurende een reeks van jaren het slagt rien schijn aannam van er ver boven verheven te offer zijner standvastigheid is geweestzij zal het 21Jn- (niet vergeteD, hoe van de kansels in onderscheide- I'eze antipathie is, naar ons gevoelen niet ge. ne protestantsche kerken het anathema over dien staatsman werd uitgesprokenalleen omdat hij de roomsche landgenooten gelijke regten als de andere wilde geven. Op het oogenblik heeft het ministerie geen geduchtcren bestrijder dan den heer Groen van Prinsterer. Gelijk bekend iswas hij even vij andig tegen het ministerie Thorbecke gestemd als de Bosch Kempermaar persoonlijk innig be vriend met den minister bestreed hij hem steeds als staatsman nooit als menschverwijten van pedan terie eigenwaanstijfzinnigheiddie men in het volksblad elk oogenblik vindt herhaald werden nooit uit zijn mond vernomen. Van daar dat zijn woord op het oogenblik meer geldt dan dat van het volksblad. In de liberale bladen vindt het ministerie eindelijk een op het oogenblik vast aan eengesloten legermagtdie het roet alle wapens, met ernst en kost wijlwetenschappelijke weder legging satire, geschriften en gravures bestrijdt. Wanneer men dat alles te zameu neemt dan kan men, naar wij gelooven, zeker zijn dat dit bewind in den kiezersstrijddie op handen ishet on derspit zal delven. De Nemesis. Hoe menigmaal is de voor malige oppositiethans ininisterieele partij aange maand om haar bitterheid in het bekampen van het vroegere ministerie te temperen hoe dikwijls is zij, als 't ware, bezworen om zulke onedele mid delen als b. v. Betz ten val bragttc laten varen. Maar zij heeft niet gewild. Die verbitte ring heeft de goedhartige meerderheid onzer bur gers ten eenemale van haar vervreemd. Geen ministerie, dat misschien onder meer gunstige omstandigheden aan het bewind trad, dan het te genwoordige. Het volk had alleen de oogen op het buitenland gerigt en wars van alle binnen- landsehe twisten wilde het in de eerste plaats zich wapenen tegen een aanval van buiten. Met geringe moeite zoude het welligt aan de natie voldaan hebben. Maar zijn verleden staat als een spook des gewetens tusschen hetzelve en het volk. Bij al zijn daden en woorden vraagt de natie zich zei ven afwaarom toch hebt gij die mannendie even bekwaam waren als gij, en het even goed als gij met het land meenden, met zulke vergif tige wapens bestreden waarom hebt gij geen slijk noch gal gespaard om hen te bekladden en het leven te verbitteren Gij hebt voor niets eerbied gehad, niets ont zien en thans nu gij zeiven bestreden wordt

Schager Courant | 1866 | | pagina 1