Mr. J, Jöi. Thorbecke Mr. N. Olivier. GEWONE BEIUGTEN En toch is dit niet veroorzaakt door de personen der tegenwoordige ministers. Vriend en vijand zijn eenstemmig in de meening dat dit kabinet is zamengesteld uit werkelijk bekwame raenschen. Evenwel is het een onloochenbaar feit dat regeer kracht hun ontbreektdat zij schoon met de beste bedoelingen welligt bezieldniet in staat zijnzelfs hunne staatkundige eer te redden. Zij schrijven dit toe aan de houding der Kamermaar heeft dan onder vorige regeringen de oppositie gezwegen? Is er feller strijd tegen dit bewind dan tegen het ministerie Thorbecke gevoerd De waarheid is dat er geen strijd is gevoerd, maar het ministerie al dadelijk is bezweken omdat het geene eigen stelling heeft kunnen innemen. De oorzaak der tegenwoordige regeringloosheid ligt hierindat het behoud heeft uitgediend en dat alleen in de vrijzinnige beginselen door bekwame mannen toegepast, het vermogen ligt om een land als het onze te leiden. Deze waarheid is door den tegenwoordigen toe stand in het helderste licht geplaatst. De minis ters aan wien de teugels van het bewind zijn aangebodenkunnen die niet ter hand nemen. Zij zijn vastgegrepen door ecne partijdie geene mid delen ontziet om 's lands belang te koppelen aan het hareen het ministerie volgthelaasden drangwaaraan het om het leven te rekken gehoor geven moet. Mannen als Heemskerk Borrct en Schimmclpcnninck zijn niet in staat om er behagen in te scheppen dat het land in rep en roer wordt gebragtdat 's konings naam als leus van verecniging onder de kiezers geworpen wordtdat de behandeling van 's lands zaken niet alleen gestremdmaar een hoogst gevaarlijk spel met de toekomst des lands gespeeld wordt. Doch blind voor de erkenning van den werkelijken toestand transigeren zij met eigen beginselen en werpen zich in de handen van het Dagblad. Het Dagblad regeert ons; eene onverantwoordelijke partij heeft de belangen van het land in handenspeelt met de eer van Koning en ministers en gebruikt ben als werk tuigen om een toestnnd voor ons land in het leven te roepenzoo gevaarlijk als dien der ge- duchtste tijdstippen uit onze geschiedenis. Voor de kiezers volgt hieruit met noodzakelijk heid de pligt om den tegenwoordigen toestand af te keuren. Onze geheele staatsregeling eischt ecne krachtigezelfstandige regeringdie boven den invloed van partijen en kabalen gesteldmet regt verantwoordelijk is voor den toestand des lands. Het kan niet te dikwijls worden betoogd, dat niet de regeringmaar dat de volgzaamheid der regeringdat de regeringloosheidwaarin dit ministerie,ons heeft gebragt, schold is van de agitatie onder ons zoo rustig Nederland gebragt. En wanneer wij dien toestand vergelijken met dien van energische arbeidzaamheid rustige wel vaart kalme voorspoedgenoten onder de leiding van de kabinetten Thorbecke wordt daardoor het middel aangewezendat de kiezers ter hand te nemen hebben om eindilijk weder terug te keeren tot een gezonden toestand. Alleen in de liberale beginselenvooral zoolang deze nog een vertegenwoordiger vinden in een blijkens jaren lange ondervinding tot regeren zoo bekwaam man als Thorbecke alléén in eene opregte on dersteuning dier beginselen door eensdenkenden ligt de hoop op beterschap. Het behoud heeft daarom nog niet alle roeping verloren. Het is wanneer het eeno eerlijke oppo sitie vormt een steuu der liberale partij daar het haar behoudt voor overdrijving en daardoor uuttig is voor het vaderlanddoch als leidend clement ontbreekt het iedere kracht. Bij de tegenwoordige verkiezing hebben wij als kandidaten gesteld, de hceren "Wij bevelen andermaal die kandidatuur bij de kiezers aan. Zijn zij bevreesd voor eene versnip pering van steramen onder de liberalendat zij dan den heer van der Kaay kiezen. Maar zeer zeker zalzoo eenige overweging bij bem die het wel met het vaderland meentaanleiding tot twij fel geeft of de heer Mr. van der Kaay in de tegenwoordige omstandigheden wel de man van het oogenblik isgeen bezwaar voor de keuze van den heer Thorbecke bestaan. Een man eene vrouw en twee kinderen zjjn van een bijna wissen dood gered. Deze familie die in eene vuilnisschuitop liet Groenewegje te (s Gravenhage liggende woout, lag namelijk te rusten toen de man ontwaakte eo bemerkte dat het vaartuig zinkende was. IIij stond op en was gelukkig genoeg zijne vronw en kinderen voordat de schuit zonkte wekken en te redden. Met behulp van de politie beeft meu toen dadelijk maatregelen geuomeuwaardoor ook nog het ver der zinken der schuit voorkomen is. Te Hoogcarspel had dezer dagen een deerlijk ongeluk plaats. De vrachtman Smit, een braaf, oppassend man reed een vracht steenen en had het ongeluk van deu wagen al te vallen terwijl het paard voortging hierdoor werden zijne biede beenen verbrijzeld en lietn nog andere wonden toegebragt. Ofschoon hein terstond geneeskundige hulp werd bewezen is de ongelukkige kort daarna bezweken. Dat sommige menschen het stelen niet kun nen latenwerd op nieuw bewezen op ecne der in deze week gehouden teregtzitting van het prov. geregtshof van Friesland. Het betrof zekeren Veld man te Woudaenddie reeds tweemalen wegens diefstal van vee uit de weide eene criminele ge vangenisstraf (te zatnen tien jaren) had ondergaan, en zich na alweder aan onderscheidene misdaden van dien aard had schuldig gemaakt. De straf is thans strenger geworden daar de beschuldigde werd veroordeeld tot confinement voor deu tijd van 15 jaren. t- In zijn belangrijk geschrift: Het regt van de Tweede Kamer" zegt de Hoogleeravr Buys bet vnlgeDJe iEene geheimzinnige, onzigtbare band waart dezer dagen rond in alle steden en dorpen van bet lieve vaderland zoekende naar uwe nenzen o kiesgeregtigden van Nederland en pogingen doende buntie uiterste spitse tusscken duim en wijsviuger vast te klemmen. Past op uwe neazen zeg ik u gij vooral die lange neazen draagt. Mogt echter, mijn raad niet baten wat zij alleen waarschijnlijk kannen achten die beweren, dat in eiken grootên volksstrijd het gezond verstand van regtswege on derligtmogt gij goedvinden met de ministers te verklaren, dat de nu ontbonden tweede kamer zich heeft schaldig gemaakt aan grondwetscliennisdan zal ik niet verder opkomen tegen uwe beslissing, maar reeds bij voorbaat dit antwoorden vlleeren kiezers tweemaal twee blijft vier ook nog na 30 October 1866." Mogt gij in uwe ondoorgronde lijke wijsheid kannen goedvinden met verpletterende meerderheid te verklaren, dat de aarde stil staat, aan n de eer en de vrijbeidmaar aan mij het regt om zachtkens te mompelen »E pnrse moovee De brand die te Meppel gewoed heeft in de vroegen morgen van Donderdag der vorige week schijnt door kwaadwilligheid veroorzaakt te zijn althans een ontslagen kolonistdie dien nacht ten hnize van den slaapsteehouderwaar de brand is begonnen doorbragtwordt daarvan verdacht. Hij is des morgens vroeg verdwenen zonder te betalen en in de bedstede waar deze kolonist heeft geslapen, is de brand ontstaan. Hij is te Ueereuveen gear resteerd en naar Assen overgebragt nadat een voor- loopig onderzoek was ingesteld. De slaapsteehou- der Oldenkamp is ter dezer zake mede reeds over dien persoon geboord. Eenige jaren vóór de uitvinding van de bedwelming door aether kwam een Amerikaan, Horace Wells, op het denkbeeld om proeven met liet lachgas te nemen. Zij gelokten volkomen, maar toen hij in het publiek er mede optrad was hij ongelukkig genoeg om zijn eerste proeven te zien mislukkenen hij werd als kwakzalver uitgefloten. Hij vertrok naar Europamaar de faam was hem vooruit en ook daar werd bij als eeu bedrieger beschouwd. Wanhopend maakte hij een einde aan zijn leveudoor zijne aderen te openen dat althans beeft hij door zijne uitvinding gewonnendat bij zonder pijn stierf. Zijn lachgas toch beantwoordt volkomen aan de bedeoling. De lijders die het inademen zijn ongevoelig voor elke smart. Sommigen verliezen gedurende eenigen tijd hun bewustzijn. Anderen hooren en zien alles wat om hen gebeurt. Merk waardig is het echter dat velenook zij die hun bewustzijn geheel behouden, buiten staat zijn zich te bewegen. In een huis te New-Yrok is onlangs brand ontstaanzonder dat de bewoners dit bemerkt hadden. Dit werd ontdekt door eeu politieagent die dadelijk alarm maakte, en tegelijk de deur liet openbrekenwaarna bij zich naar boven begaf, wegens den verstikkenden rook terug gaande bezweek reeds de trap onder zijne voetenwaardoor bij zware kneuzingen bekwam. De bewoners geen uitweg vindende liepen naar de ramen waaronder door het volk op de straat in der baast een paar matrassen weiden gelegdomdat er geen ander middel tot redding overschoot dan er uit te sprin gen. Nadat dit met eenige bewoners der twee eerste bovenverdiepingen hoewel niet zonder letsel gelukt was, bleven nog de bewoners der derde verdieping over. Deze durfden den sprong eerst niet wagenwaardoor er zooevel tijd verliep dat zij erge brandwonden kregen. Eindelijk wierp de va der wanhopend zijn beide kinderen uit het raam. Deze werden gelukkig opgevangen zoo als ook de vrouw, doch de man zelf kwam bij ongeluk op de straatsteenen neder en bezeerde zich zoodauig dat hij er wel riet van zal opkomen. Intusscheu wist meu dat er nog een gezin van vijf personeu op de tweede verdieping in een ach tergedeelte van het huis aanwezig moest zijp. Wer kelijk verschenen deze eindelijk voor de ramen der 3e. verdieping. Men riep hen toe dat zij moesten trachten op liet dak te komen van waar de buren hulp zonden aanbrengen. Daaraan gevolg willende gevenzag men ben verdwijnen doen daar men ben nergens te voorschijn zag komen begreep men dat zij in de vlammen waren omge komen. Later heeft men dan ook de vijf ver koolde lijken gevonden. -—Naar wij vernemen hebben er te Velzen eenige treurige ongevallen plaats gehad. Een persoon werd door een d«r locomotieven over den hals en een ander over hel midden zijns ligchaams gereden een ander persoon heeft zich door ophanging van het leven heroofdterwijl een officier op den weg tusschen Velzen en Saudpoort bet ongeluk had van het paard te vallen ten gevolge van bet bre ken van een stijgbeugel. Daar zijn andere voet in den stijgbeugel bleef vastgeklemdwerd hij een gernimen tijd door het dravende paard voortge sleept, ten gevolge waarvan hij zware kwetsuren aan het hoofd bekomen en een rib heeft gebreken, men had eindelijk bet gelnk bet paard te Sand- pooit tegen te hondenwaarna hij bij den burge meester werd in huis gebragt. 1 De heer mr. A. M. Maas Geesleranus heeft i in eene brochure onder den titelEen woord aan 1 de Kiezers in Nedeilend over de ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaalzijne denk- 1 beelden over de jongste politieke gebeurtenissen uiteengezet. De conclusie, waartoe die schrijver komtis deze Het is niet de keuze of de benoeming van den heer Mijer, het is de onopregtgeiddie deze rege ring bij de benoeming van den heer Mijer toonde, welke wordt afgekeurd, en door de Tweede Kamer door een uitdrukkelijk votum moest afgekeurd wordendewiil zij na deze gebeurtenis onmogelijk politiek vertrouwen aan dit ministerie schenken kan. Had het kabinet $it beter overwogen bad het na de aanneming dezer motie, de gevolgen naanw- gezet aan de oorzaken getoetst, het had, zijne dwaling erkennende aan deu Koning eenparig L TT TTOnn MH.IK

Schager Courant | 1866 | | pagina 2