Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Tij dsbeschou wingen. J\3. 475. Tiende Jaargang. f SCHAGER COURA abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk #1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle ÈfSi ft D'c timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) UITG-EEPSTEE "WED. 3?. J". Gr DIDj£BIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Grootc letters naar de ruimte die zij beslaan. Bockhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN FEANCO. Part ij leuzen. Dc behoudende factie heeft bij de nu afgeloopene verkiezingen al te zeer mis. bruik gemaakt van de leus Oranje boven. Zij scheen te vergeten dat aan die leuzezoo dikwerf zij wordt gebruikt in binnenlandsche twisten, een reeks van treurige herinneringen kleeft. Die leus kwam eerst in zwang gedurende het tijdperk der de Witten. Het bloeddorstig gemeen gilde die leuze uit voor den kerker van den gevangenen ruwaard. Onder het aanheffen van die kreet werd de gru welijkste moord waarvan eenige geschiedenis kan gewagengepleegd. Met die kreet op de lippen haalde in 1787 het opgewonden gemeen de tombe ..sau di>n van /le Capelle omver, en. plun derde het ten zelfde jare in 's Hertogenbosch meer dan 200 huizen van patriotten, liet echt vaderlandslievende Dagblad, dat ditmaal voor het eerst is voor den dag gekomen met die leus vergat dat tegenover Oranje boven een Oranje neer staat, en ofschoon God dank nie mand thans daaraan denktzoo w orden toch alligt door het gebruik van oude partij leuzen, oude partijschappen weder opgewekt. Daarenboven als het Oranje boven wordt gebruikt als partijleuze dan moet het hatelijk klinken in de ooren van de tegenpartij, en uit afkeer voor de woorden, kon zoo ligt afkeer voor de zaken geboren wor den. Wie dan het vaderland en Oranje lief heeft late het Oranje boven als partijleus rusten, het mag alleen gebezigd worden tegen eenen buitenlandschen vijand. Het Oranje boven klonk schoon in 1863 toen wij het feest vierden van Nederlands herstellinghet klonk nog schooner in 1813 toen het een sein werd voor het ver breken van vreemde kluisters. Maar nu het Oranje boven wordt gebezigd iu den verkiezings strijd klinkt het als een wanklank, het klinkt dan zoo als het in 1672 moet geklonken hebben voor de gevangenpoort Als wij die leuze in de couranten met groote ldlters lezen, dan is het of aan eiken letter nog een droppel van het bloed der de Witten kleeft. De ontbinding der Tweede Kamer. Niet de ontbindiug der Tweede Kamermaar het door de regering aangevoerde motief moet worden gelaakt. Had het ministerie gezegd dat er in het belang des lands een einde moest komen aan dat ^bedachtzaam opwerpen van moties, de geheele natie zoude het toegejuicht hebben. Want zij het ook redelijk dat de fegering het hoofd buige voor den door dc Staten Generaal uitgedrukten volkswilhet is onredelijk dat ineu dat van haar zoude vorderen, waar alleen bij eene motie de de opwelling van een oogcnblik spreekt. Dan alleen moet de regering onderdoen voor de Staten Ge- neranl als deze na rijp beraad en ernstig overleg hunnen wil hebben verklaardmaar bij het be- handelen van moties geschiedt alles onder den indruk van het oogenblifehet is dus niet zoo zeer de wil als de luiinf die uit zulk eene stem- ming spreekt. Onze hoofdleider der «liberalen heeft het teregt gezegd geen vernederen Ier schouwspel dan wan- peer eene .regering des -'htjunstige slaviune wordt van den volksluim van eën dag. Maar waarom heeft de regering dan dit motief, dat voor de hand lag cn dat door liberalen zoowel als behouds- mannen zoude zijn goedgekeurdjuist niet aan gevoerd Omdat het ministerie daarin verhinderd werd door zijn verleden als oppositie. Want nimmer heeft eene oppositie zooveel onbekookte moties opgeworpen dan door haar tijdens het ministerie Thorbecke is geschied. Het tegenwoor dige ministerie vindt oj alle wegen die het wil begaande versperrende steenen liggen eens door hetzelve geworpen om het vorige ministerie in duigen te doen vallen. Het verleden als opoositie is de geduchtste tegenstander van dit miiisterie. Wij hopen dat de liberale partij zich daaran zal spiegelen. Alleen eene edele wijze van strjd voeren geeft kracht aan een partij. Roomsche Candidaten. In verscheidene districten als b. v. in laarlem en te Zutphen heeft de behoudende partij ti lokaas voor de R. C. kiezers eenen roomsche cadidaat gesteld zulk eene overeenkomst met ande3 denkenden heeft nooit een goed gevolg. Trawens zulk eene overeen komst van het behoud met de roomsehen gelijkt veel op de maatschap se bij art. 1672 b. w. wordt verbodenen dor de Franschen société leonine wordt genoem. De behoudende partij zal alle voordeelen en e roomsche niets krijgen. Als de leeuw in de abel zal de behoudende partij bij het verdeelen van den buitzeggen deze portie houd ik oor mij omdat ik de sterkste ben, die tweee omdat ik het fatsoen lijkst ben en het overie omdat ik behoudend heet. GEWO.N E BERItiTËN Op eene der Engelschc spoorweg]ijncn zijn eenige dagen geleden door zekeren lieer Stephens in het bijzijn van directeuren van den weg zeer wel geslaagde proeven genomen met een door hem uitgevonden toestel tot Int geven van alarmseinen iu spoorwegwaggons. De toestel bestaat iu eene rood glazen doos of vaasdie boven op de wag- gons geplaatst wordt en twee vuurpijlen bevat welke door het trekken aan een zich in de pa- neelen van het rijtuig bcviudeud koord of kettiug kunnen afgestoken worden. Het afsteken der pij. len heeft ten doel de aandacht van den bestuur der van den trein of van de conducteurs gaande te maken terwijl de geopende doos of vaas den waggon moet aanduidenwaarin het seiu gegeven is. Men zegt dat de Kroonprins van Frankrijk zich in de drukkunst oefeut en het schijnt, dat dit Toorbevld tot opwekking is geweest vo<;r som mige hooggeplaatste personen, Indien toch de heer Heemskerk de ontwerper is van het schitterend proclamatie-exemplaardat zijn bestuur vereeuwigt dan hebben wij het bewijs dat Itij als dilettant— drukker veel belooft. De ontbinding van de Kamer die het ministerie 'eene weldadige vncautie gafheeft alzoo reeds iets groots gewrocht dat voor het volk de getuigenis aflegt hoe eeu mi- nistereel kabinet zijne speeluren nuttig en ten zegen van het land kan besteden. Zaterdag tegen den avond is zekere rouw, genaamd Egbergje Julius van N. Beerta buiten het kleine Poortje onder de gemeente Haren in eene gracht nabij de behuizing Tan dcu land bouwer Kooi aldaar, geraakt. Spoedig werd op geroep halp verleendde drenkeling opgehaald en in eene nabij zijnde schaar gebragtdoch zij is aan de gevolgen overleden. Zij leed aan vallende ziekte. Men verbaaltdat zekere burgemeester in een landstadje, in Prnissen aar,schrijving bekomen hebbende tot opzending van een dertigtal valsche thaleistukkenwelke dienen moesten als corpora delicti in eene zaak van valsche-mnnterij gemeend heeft, zich van dien Isst te knnnen kwijten door het overmaken van het gevraagde bedrag in een postwissel. De strijd tnsschen Nederland en Duitschlnnd omtrent den oorsprong der boekdrukkunst, dreigt nog ingewikkelder te zullen worden. Thans be weert men namelijk te Milaan doenmenten te heb ben gevonden volgens welke Faufilo Castaldiia die stad gebcien lang voor Gutenberg het gebruik van beweegbare letters heeft uitgevonden. Men is zoo zeker van de zaak dat reeds een standbeeld voor Castaldi wordt opgerigt en dat eerlang met grooten luister te Milaan zal wordeo onthuld tot bijwoning waarvan al de boekdrukkers van Italië zijn uitgenoodigd. Uit Zwitserland is bet berigt ontvangen dat op 18 Oct. vier personen (kapt. Arkwright en drie gidsen) bij het bestijgen van den Montblanc door een sneeawval zijn gedoodtwee andere personen die de verbazende sneeuwmassa zagen naderen wis ten zich in eene bergkloof te redden. Wij vernemen dat een ingezeten van Borg haren zich van Maastricht Zondag-avond omstreeks

Schager Courant | 1866 | | pagina 1