Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. IMBHIIItjyjt 1 1 'M £$6. Elfde Jaargang. Tijdsbeschouwingen. Ao. 1867. SCHAGER COURANT. ABONNEMKNTSPBIJ3 VOOB DBIB MAANDEN Voor Scliagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) PBIJS DEB ADVEBTENTlëN 'Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerderu 0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TJITO-EEPST2B WED. 3?. J". Oh; DIDEEIOH. BRIEVEN IFIR^ISraO. De in staat van beschuldiging stel ling van den president Johnson. Waar schijnlijk is deze stap door de radicale partij in Amerika gedaan het keerpunt in de stemming des Ainerikoanschen volks tegenover den president. Buiten de gewone omstandigheden die uiterste maatregelen steeds gevaarlijk maken voor de partij, die haar aanweudtligt er in de stelselmatige tegenwerking van den president door het Coigres eene hoogstgevaarlijke strekkiiig die men in Amerika niet zul voorbij zien. De verlamming van het gezag moet van dergelijke handelwijze het onvermijdelijk gevolg zijn en die verlamming is juist het meest te vrezeu in eene staatregeling als die van Amerikawelke de kracht van het gezag alleen stelt in de eerbiediging daarvan. Naar onze overtuiging zou zelfs bij grooter oorzaak voor eene inbeschuldigingstellingdeze niet ligt worden aangenomen. Voorzekerhet ge zag is niet bovéu de wetmaar de grootste waarborg voor de gehoorzaamheid aau de wet 1 igt in de staatkundige eerlijkheid der bewinds lieden. De in beschuldiging stelling moet ge bruikt eene noodzakelijkheid zijnmaar de ver oordeeling eener bewindsdaad vooral van een bewindspersoon moet in den regelzonder uit spraak blijken uit de gevolgen der daad. De aansprakelijkheid is hier de aauklager en de reg- ier eu voor deze vierschaar is zelfs het hechtste gezag niet bestand, maar ook het beste bestuur en de uitstekendste bewindslieden vermogen nietswan neer partijbelang de waarborgen die de constitu tie tegen mogelijk pligtverzuim heeft vastgesteld doen ontaarden in eene vernederende curatele. Hoe groote voordeelen eeue democratische re publiek ook boven den monarchalen regeringsvorm in bepaalde gevallen hebben moge de tegenwoor dige gebeurtenissen in Amerika zijn wel geschikt om het koninklijk gezag als een weldaad te doen «erbiedigen. In deu onschendbaren koning ligt «en grooter waarborg voor de vastheid onzer in stellingen dan ook het hoogst ontwikkeld poli- Hek leven in Amerika aan den staatkundigen toe stand aldaar kan bijzetten. De droogmaking van de Zuiderzee. Is onze tijd een tijd van groote ondernemingen voornamelijk is het een tijd vau spoedige ten uitvoerlegging van reuzenplannen. Een weinig ■liggen wij hierin nog ten achteren bij onze bureninzonderheid bij het zoo praktische Eti- gelsche volk. De droogmaking van de Zuiderzee behoort gewis wel tot een der stoutste plannen onzer eeuw en is hare uitvoerbaarheid bewezen, dan vertrouwen wij dat de spreekwoordelijke lang zaamheid onzer natiedoor eene flinke uitvoering van dit werkblijken zal tot een vroeger tijd perk van ons bestaan te bebooren. Hoewel dit Het onbillijke dezer redenering springt in het oog. De door de veepest berokkende schade heeft de veehoudende stand zich zeiven te wijten, voor zoo ver menschelijker wijze gesproken, die schade had kunnen worden voorgekomen. Maar gesteld dat hier dwaling heeft plaats gehad en dat door auderc maatregelen, trots den onwil der belanghebbenden, de ziekte in den aanvang had in strijd is met de algemeene regelen der staat- j kunnen worden gesmoordis het billijk de niet huishoudkundewcnschen wij dat de onderneming *e voorziene gevolgen eener daad geheel op re- niet van particulieren maar van den Staat uitga. kening van den pleger der daad te zetten. Is De oudervinding heeft genoegzaam bewezen dat het billijk te vergetendat Thorbecke reeds een er aan de organisatie van den Nederlander veel jaar is afgetreden en dat de ondervinding gefeerd ontbreekt wat vergoed wordt door de organisatie heeft dat ook de minst eigenzinnige en minst ei- van zijn regeringsvorm. Tot bet nemen van eenig genlieveude ministers niets vermoogd hebben met initiatief schijnt bij ons vol'; weinig aauleg te zijn. Met hoeveel moeite toch wordt het tot eenige deelneming bewogen aan verkiezingen aan alge meene belangen aan groote ondernemingen van nijverheid. Maar daarentegen verraadt het een merkwaardig talent om waar eenmaal in eene de toepassing vau^^ leisel vau Staatsalinagt. Muur vooralis het billijk een staatkundige loopbaan als die van Thorbecke te herleiden tot- het geven van eenige wetten op vreemde leest geschoeid Wat toch oorzaak is vau die miskenning van bepaalde rigting een stoot is gegeven waarschijn- verdiensten van dien afgunst op het genie vau lijk wel ten gevolge van de wet der traagheid die moedwillige verkleining vau groote mannen langdurig in die beweging te volharden. Vaderlandsliefdebelangstelling in den landbouw De minister Thorbecke en de veepest. eu veeteelt of veeleer een eigenaardige pest, waar- Merkwaardig maar hoogst bedroevend is de fel- aMl edele gevoelens sterven en die men het heid waarmede men den minister Thorbecke blijft beschuldigen. Geen middel is onbeproefd gelaten, voor de laaghartigste intriges is men niet terug gedeinsd om na een bewind van vier jaar den minister te doen vallen. Het doel is niet gelukt; de minister is niet afgetreden als een overwonnen manmaar uit walging voor den partijstrijd. best doopt met deu naam vanverachting van het groote eu vergodiug van zich zeiven Klaasje Zevenster. Het Handelsblad heeft een grappigen briefschrijver in Parijs. Althans menige Zondags-edilie bevat een brief op zoo echt franschen toon geschreven eu zoo dikwijls tinte lend van geestig veruuftdat hem den naam van Maar toch hij is afgetredenwat meer is, wgrappig" minstens toekomst, de partijdie hem bestreed is aan de regering; s In onzen achterhoek want wij in Schagen be. door een reeks van dwalingen der liberale partij wegen ons nog altijd eenigzins in een achterhoek is de publieke beschuldiger van den minister S vernemen wij vaak bijzonderheden uit de Fransche Thorbecke met de vorming belast geworden van hoofdstad waarvan wij niets zouden weten al een ministeriedat waarlijk in zijn kort bestaan niet door oppositie van Thorbecke beroofd is van zedelijken invloed. Echter men is niet te vreden. De ongelukkige veeziekte gebruikt men als een geducht wapen om den grijzen staatsman te treffen. De Utrechtsche courant brengt in het debet van den minister een som van 30 a 25 millioen guldende schade veroorzaakt door de eigenzin en zelfingenomenheid van den minister eu vraagt zegevierendkunnen hiertegen op wegen gingen naar wij Parijs. Inzonderheid hondt de brief schrijver ons goed op de hoogte van het tooneel- nieuws en kunnen wij op zijne berigten afgaan dan is het toooeel dezer dagen in Frankrijk van hoogst zedelooze strekking. In het laatste num mer spreekt hij ons van Miss M e n k e n die in het dramade zeeroover van deSavannah naakt op een paard wordt gebondenla Ma- seppavoegt hij er geestig bij. Bij dergelijke vertooningen wordt het tijd om ernstig, niet over het Fransche tooneelmaar over den zedelijken eenige wetten meestal op vreemde leest geschoeid en een partijregering gedurende eenige jaren aan ^toestand van het Fransche volk na te denk' den gang gehouden t Het protest dat bij de opvoering van Klaas'"

Schager Courant | 1867 | | pagina 1