GEMENGDE I5EK1GTEN. venster tegen de raise en scène van enkele gedeel ten uit dien roman heeft plaats gehad doet ons volk van een betere zijÜc kennen. De echte ken merken van ware zedelijkheid liggen cchlcr niet in eene zenuwachtige schuwheidmaar in gods dienst huissclijkheid en werkzaamheid. GE WO* E BE1MGTEN Volgens de laatste optelling heeft Londen eene bevolking van 2,803,034 zieleu. Het midden- cijfer der sterfgevallen per week is 1300, dat der geboorten 1800. Men telt er 378,000 bewooude huizen 852 kerken en kapellen 150 zieken en liefdadigheids gestichten, 40 geregtshoven 14 gevangenhuizen 31 museums, 23 schouwburgen, 51 klubsen12 kazernen en 24 markten, alles verdeeld op 12000 straten en stegen en 70 wijken. Om te voorzien in de behoefte der bewoners van Londen bezit de stad 30,000 bakkers, 40,000 kruideuiers, 24,000 kleermakers, 42,000 naaisters, 29,000 schoenmakers en 470,000 koks, kameuiers en dienstboden, 13,000 koeijeu voorzien in de nooJige melk. Jaarlijks «orden er heen gezonden 36,000 var kens, 20,000 kalveren, 250,000 ossen en bijna 2,000,000 schapen. De hoeven van Engeland en die van den vreemde leveren 4,G51,000 mud koorn 235,000,000 eijeren cn 5,000,000 stuks gevogelte. De woudenbosschen en parken brengen 6,000,000 stuks wild up. De visschers voereu in de haveu aan 3,000,000 zalmen en een onbere kenbaar getal visschen van allerlei aard. Londen verbro kt daarenboven nog 2,000,000 vaten portcr, 950,000 vaten sterken drank en 2.660,000 vaten wijn elk van 100 Nederlandsche kannen. De straten zijn verlicht door 400,000 bekken gaz, die op 24 uieu 122 kubieke meters verbran den ten prijze van schellinks de duizend Eu- gelsche kubieke voeten. Lu de haardstedcu verbruikt meu omtrent 6,000,000 ton steenkolen. Zaturdag jl, na het hal der opera wierp zich iemand van de brng des Invalides in de Seine welke na zijne redding bleek te zijn zekere ouder den naam van Caoutchouc bekende danser aau den schouwburg. Toen men hem opvischte was hij inmiddels reeds overledenCaoutchouc was nog gekleed in zijne maskeradepak als orang-outang in welk kostuum hij de meeste toejuichingen most ontvangen. In het kleed onder zijn inaskaradepak vond meu bet volgende briefje, ailet is onnoodig naar mijn persoon onderzoek te doeo. Ik ben de af stammeliug van eeu aanzienlijk geslacht hetwelk ik door mijne dwaashudeu schande aandoe. Ik ben achtentwintig jaar. De nalatenschap mijner ouders heb ik doorgebragt. Ik heb den zelfmoord boven de armoede verkozen. Aan hem die beweren dat men dapper moet zijn om eeu zelfmoord te ple- gen antwoord ik dat absiuthe moed geeft. Ik ben dronkenzóó moet ik sterven. Men heeft mij den bijnaam van Caoutchouc gegeven dat men mij begrave onder dien naam. Moge mijn dood de jeugd tot afschrikwekkend voorbeeld zijn." Uit Syrië schrijft men dat de Oostersche plaag der sprinkhanen daar iu den afgeloopeu zomer de verschrikkelijkste verwoestingen beeft aaogerigt. Zij begou in de maand Mei in het gebergte van Jada en was iu de volgende maand in den omtrek vao Jerusalem geen groen meer te zien. Sommige dezer dieren hadden eene lengte van 5 a 6 Ned. duimen en hadden doornen in den staart. Om zich een denkbeeld dezer plaag te kannen vormen moet men weten dat de digte drommen dezer beesten die door de straten van Jeruzalem vlogen niet zelden de lacht zoodanig vervulden dat zij het zonnelicht verduisterden en de winkels moesten worden gesloten om het binnendringen te beletten. Op den straatweg van Viauen naar Hagestein beeft het volgende ongeluk plaats gehad De vrouw van G. d. H. werd des nachts omtrent 2 ure op eene kar van hnis gehaald bij hare moeder, woon achtig te Hagesteinwelke zee; ernstig ziek lag. Onderweg schrikte het paard ten gevolge waarvan genoemde vrouw van dc kar weid geslingerden zoodanig weid gekwetst, dat zij op de plaats dood bleef. Zij laat 5 kinderen na waarvan het jongste een en half jaar is. Een kleine jongen sprong achter van dc kar afterwijl de voerman met kar en paard in de sloot geraakte de beide laatsten kwamen met den schrik vrij. In eene herberg aan den straatweg in de gemeente I^xmond hebben ongeregeldheden plaats gehad door den onwil der bezoekers om die op bevel der politie te verlaten. De Tijksveldwachter v. A. uit de gemeente Vianeu is deerlijk mishandeld en de politieagent dezer gemeente heeft de mishan deling weten te outkomeu door in een boom zich zoek te maken. LI. Zaturdag avond geraakte voor een oo- genblik de stad Arnhem in het donker, doordien het water in den meter aan de nienwe gaz-fabriek bevrozen was. Op vele plaatsen vonden hierdoor koddige intermezzo's plaats, b. v. in sociëteiten koffijhuizen of andere vergaderingen, terwijl de een i zich boos de andere zich vrolijk maakte. Over1 het geheel mag men zich met de nieuwe gasprodac- tie geluk weuschen. 1 Den 18den dezer is in eene sloot bij de her - berg de Boaeboom bij Zwolle het lijk gevonden van J een gegagerrd militair, genaamd Riel. Hij had den vorigen avond een huis in den omtrrk te 8 nre verlaten om zich nanr zijn nabij gelegen kosthuis te begeven en is alstoen waarschijnlijk door de duisternis misleid in het water geloopen. De officiële rapporten omtrent den hongersnood in Indie zijn publiek gemaakt De Britsche-Indi- sehe bladen leggen de blaam voornamelijk op den vice—gouvernenrneur Orissa. Orissa heeft ongeveer da uitgestrektheid van Engeland en Walles te za- men. De bevolking telde vóór den hongersnood 6 millioen zielen. Thans is zij een millioen min der talrijk. De hevigst bekende hongersnood in Indie, die van 1777, strekte zich wel veel verder uit dan dezedoch heeft op lange na niet daar waar hij heerschte, op iedere 6 inwoners aan één het leven gekost. i De nieuwjaarsdag heeft ook dit jaar wederom zijne slagtoffcrs geleverd. Behalve eenige verwon dingen aau handen en vingers veroorzaakt door het lossen van nieuwjaarsschotenheeft een droevig ongeluk te Siuterseel in dien avond plaats gehad. De veldwachter dier gemeente werd door een pistoolschot waarschijnlijk door de prop in zijn aangezigt getroffen eu zoodanig verwond dat hij den volgenden dag, ten gevolge dier verwon ding, overleden is. Twee jongelingen zijn reeds deswege in hechtenis genomen. Het is te betreuren dat dit schandelijk en ge- i vaarlijk gebruik zoo straffeloos geduld wordt. Men zal zich herinneren dat eenigeo tijd i geleden door de dagbladen is medegedeeld dat 'de Heer Mr. van Bosse door den Keizer van Oostenrijk was aangeboden om minister van finan- 1 ciën iu Oostenrijk te worden en de Heer van Bosse voor deze eer heeft bedankt maar op ver zoek van den Keizer naar Weenen is gereisd en aldaar verschillende voorstellon tot hervorming van het financiewezen heeft gedaan. Thans vernemen wij dat de Keizer van Oostenrijk als een bewijs van erkentelijkheid den Heer van Bosse heeft beuoeind tot grootkruis van de IJzeren Kroon. De schrijver van een ingezonden stuk in den Globe kan niet langer dolden dal uien zoo veel ophef maakt van den zeilwedstrijd der drie Amerikaansche jagteo. Deze vaartuigen zegt bij zijn 200 tonnen groot eu van het benoodigde voor het geval van schade of verlies van een of ander in mime mate voorzien terwijl reeds 25 en- 30 jaren geleden Engelsche scheepjes van 90 tot 120 tonnen Kaap Hoorn zijn omgevaren zonder extra benoodigdbeden aan boord te hebben. In 1852 53 en 44 werd Aastralie overstroomd met vaar tuigjes van 30 tot 50 tonnen die de lange reis uit Engeland hadden afgelegd zonder zelfs de Kaapstad aan te doeo onder deze was het jagt Wyvern van 90 tonnentoebebooreude aan den heitog van Marlborongh. In den loop van dit jiar hebben negen Engel«che schepen een wedstrijd gehouden om uil China (16,000 mijleD) in Enge land aan te komeu in weinig meer dan 90 dagen. Wanneer men iets uit den vreemde prijst moet men ook eigene bedrijven niet vergeten. Te Rotterdam is dezer dagen aangehouden een jong Erauschman van goede familie, die als kassier van een der voornaamste handelhuizen te Luikzich dezer dagen heimelijk uit die stad ver wijderd heeftnaar men zegtaanzienlijke waarde toet zich nemende. Hij heeft den nacht tusschen Zondag en Maandag te Maastricht doorgebragt en was verzegeld van eene dame. Een adjunct- commissaris van policie heeft onmiddelijk zich naar Maastricht begevenmaar vond den vogel reeds gevlogen. Door middel van den telegraaf is daarop de Rotterdamsche politie verwittigd cn dien ten gevolge heeft de arrestatie plaats gehad. Ten opzigte van het desinfecteren te Cranen- burg van met den spoorweg uit Nederland komen de personen wordt met zekerheid medegedeeld dat de passagiers wier uiterlijk voorkomen geene aanleiding geeft tot het vermoeden dat zij met rundvee in aanmerking koutenslechts gedurende eenige minuten in een vertrek van het visitatie gebouw aan eene zeer geringe chloorberooking zullen onderworpen worden en dal ziekelijke personen, die den chloordamp niet verdragen kunnen daarbij met de meeste consideratie zullen behandeld wor den. Daar evenwel de passagiersvan welke on dersteld wordt dat zij wel met rundvee in aanraking komen eene sterkere desinfectie in eene daartoe ingerigte loods znllen moeten ondergaanis het allezins aan te bevelen om zich te voorzien van een bewijs waaruit het beroepdat men uit oefent blijkt. In de Groninger Courant wordt gewezen op de veeziekte die omtrent een eeuw geleden in Oost-Friesland woedde. Gebeele stallen waren reeds uitgestorven toen zekere landbouwer P.bezitter van een dertig koeijenziende dat drie daarvan i door de ziekte reeds werkelijk aangetast anderen 'verdacht waren, op het denkbeeld kwam om al i zijn vee in bet g'hemelte, en wel bepaaldelijk iu de derde ribvormige verheffing, te laten, waarop eene sterke bloeding volgdemet bet veiblijdend resultaat dat al zijn veeop éèn eukel stuk na behouden bleef. Nopens het desinfecteren aan de grenzen leest men in een berigt uit Elten dat aldaar herhaalde klagteu bij den burgemeester inkwamen over den chloordamp die menigeen zoo slecht bekwam. Zelf de gegrondheid dier klagten willen- ds beproeven onderwierp de burgemeester zich aan de gewone berooking doch met het ongelukkig gevolg dat hij eerst kwalijk werd eene flaauwte kreeg eu met haast in de vrije lucht gebragt wordende zijne stem kwijt was. Later verneemt men nog dat er eeue bloedspuwing zou gevolgd zijn. Uit Oud-Zevenaar wordt van den lüden dezer gemeld dat een arbeider nit Babherik zich bezig houdende met rooijen van wortels en stompen in een bochop een aarden pot stieten bij on derzoek enkele gouden monteu vond. Van weik tijdperk deze zijn zal wel spoedig aan het licht komenomdat zij aan een oudheidkundige te Leyden gezonden zijn. Ook schijnen er maatrege len genomen te z\jn de stukken vau den pot te bewareu. Te Zwolle heeft een particnlier een merhanieke eend vervaardigd die een levenden vogel in alles □abootst dit kunstuk zal naar de tentoonstelling te Parijs worden gezonden het is daar echter niet nieuwwant men zal zich herinneren dat op de groot» tentoonstelling onder Looi* l'hilipje reeds een mechanieke eend door Houdin vervaar digd is geëxposeerd. Uit Hamburg zijn in 1866 naar overzeesche havens vervoerd 44,329 landverhuizers en reizigers, waarvan 38,626 regtstreeks met 97 schepen en 5703 over Huil en Liverpool. Dit is het grootste aantal landverhuizers, dat tot dus ver in één jaar van Hamburg vertrokken is. Het gezamenlijk aantal der in de laatste 14 jaren van daar vertrok ken landverhuizers, bedraagt 370,117. LI. Zondag nacht is de stoomboot Falcon op bare reis van Glasgow naar Londenderryiu een storm gezonken, ten gevolge waarvan vele pas sagiers (het eene berigt zegt 16, het andere 40) het leven hebben verloren, alleen weet men dat de kapitein, tweede stuormau en een stoker zich met eene boot hebben weten te redden. Op nieuwjaarsdag zijn t« Berlijn de vrouwen en meisjes die zich gedurende den laatsten veld- togt door werken van liefde en barmhartigheid ouderscheiden hebben gedecoreerd geworden. De toespraak van Napoleon op 1 Januarij ademde eenen zeer vredelieveoden geest. loen koningin Victoria den laatsten keer het graf van den prins gemaal bezochtkreeg zij eeu' hevigste aanval

Schager Courant | 1867 | | pagina 2