Gemeente BARSINGERHORN c. a. en GEYVOAE UEillGTttA Mannen Vrouwen Bevolking op 31 December 1865. 1205 1116 Later ingesekrevvn personen 2 Mnnn. Vr. In 1966 geboren 68 6G Van elders ingekomen 97 129 155 185 In 186& overleden 39 Naar elders vertrokken 118 1362 36 145 157 1301 181 Bevolking op 31 December 1866 1205 1120 De indeeling der bevolking was naar de verschillen de gezindheden als volgt: Nederd- Hervormden 2011 Waalsch Hervormden 1 Evengiliscb Lutherschcn 7 Doogsgezinden 203 Christelijk Afgescheidenen 7 lloomsch Catholijken 87; Nederd. Israëlieten 8; tol geene der genoemde gezindheden beboorende 1. In een der Hollandsche steden is met Januari) 1867 een der ambtenaren van deu burgerlijken stand van de dagelijksche waarneming van de dienst ontlast gewordenbij benadering had de man in 17iaren, in die betrekking eeu millioen een honderd zes en vijftig duizend (1,156,000) malen zijn naam geteekend en ruim vijf en der tig dnizend (35,000) huwelijken gesloten. Te Amsterdam is in werking gesteld de op kolossalen voet ingerigte vNederlandsche Beijersch- bierbrouwerijdoor een naamlooze vennootschap opgerigt. liet hoofdgebouw is lang 110, breed 18 en hoog 24 Nederl. elmet ruim 300 vens ters. De koiperij heeft eeno oppervlakte van 2000 vierkante Nederl. el. De aanbocw heeft bijna twee jaren arbtids en ongeveer f600,000 gekost. Er zijn niet minder dan 9 millioen metselstcenen aan verbrnikten de ijskelders zullenwanneer ze gevnld zijn 2 millioen Ned. ponden ijs be vatten. De gebouwen rusten op 2800 palenin de legkelders kunnen 12,500 vaten bier geborgen worden. Hét doel dezer brouwerij is zoowel bier voor het binnenlaudscbe gebruik als voor verzen ding naar Oost- en Wtat-Indie te fabriceeren. Een passagierstreindie van Londen naar Salisbnry was vertrokken, is tnsschen Gtately en PortoD in een zeven voet hooge sneeuwmassa ge reden en gedurende 12 uren daariu blijven steken. Per telegram ontboden locomotieven met werkvolk hebben den trein eu de reizigers eindelijk bevrijd. Alleen in de wijk St. Pauoras te Loudeu heeft het wegruimen der sneeuw f12000 gekost. Daarvoor werden 7000 karrevrachten sneeuw ver voerd. In andere wijken is de sneeuw blijven liggen- Nabij Glasgow is gisteren een der tijtuigen van een personentrein ten gevolge van het breken van eene veer losgeraakt en van de baan gestort van de 25 a 30 reizigers, die zich daarin bevon den heeft geen enkele het leven verloren, maar meest allen hebben meer of min erustige kwetsuren be komen. In de laatste dagen zijn weder verscheidene hoogst bedroevende zeerampen beleend geworden. Om slechts enkele te noemenis Zatnrdag avond het van Liperpool naar New-York bestemde schip Thomss Unmphreys niet ver van Holyhead verongelukt, waarbij de kapitein, de stuurman en zeven matrozen het leven verloren. Het van Car- diff naar Lissabon bestemde schip Saperier is nabij Mellonk vergaan en de kapiteiubenevens acht man der equipage zijn omgekomen. Buitendien zijn nog verscheidene schepen verbrijzeld wier namen eu het lot der bemanning nog onbekend zijn. Het Algiersche dagblad Akbbar deelt eene opmerkelijke bijzonderheid omtrent de aardbevin van den 2den jl. mede. Daags voordat het onheil plaats bad, op Nieuwjaarsdag, verkeerden de inboorlingen die de hellingen van den Nador en den Kleinen-Atlas bewonenreeds in groote ongerustheid. Zij merkten namelijk duidelijk op dat bet water iu de bronnen en beken meer en meer wegliepzoodat zij zelfs tegen den avoud geen water genoeg haddenom hun vee te dren ken, Den 7den heeft men te Blidah weder eene aarbeving gevoeldwelke ook te Algiers is waar genomen. Volgens de bepalingen van bet nieuwe re glement op de benoeming van ouderlingen en en en bet beroepen van predikanten (waarvan glement de afkondiging door de slgemrene synode der Ned. Uerv. kerk dezer dagen is medegedeeld) werdt -voortaan het regt tot die benoeming en die- beroeping in .elke gemeente uitgeoefend door de stemgeregtigde ledendat wil zeggendoor de mauslidmakndie onder het-ressort der gemeente wonen den ouderdom van 23 jaren bereikt heb benen ten minste ééa jaar geleden bij den kerkeraad geloofsbelijdenis hebben afgelegd of op ingediende attestatie of bewijs van lidmaatschap als zoodanig bij de gemeente rrkentl zijn. Hiervan zijn uitgcloten zij, die in het jaar, hetwelk aan de stemming of verkiezing voorafgaat, door eenig armbestuur zijn bedeeld geworden en zij die onder censuur of curatele staan. Binuen drie maanden na de invoering van dit reglement onderwerpt de kerkeraad aan de stemgeregtigden de vraag of zij die benoeming en beroeping volgens dit nieuwe reglement wenschea te doen dan wel of zij dit op den bestnanden voet willen behouden. Wat de meerderheid daaromtrent beslist, blijft van kracht voor den tijd vau vier jaren. Na verloop van die vier, en vervolgens telkens om de tien jaren worden de stemgeregtigden op nieuw tot beantwoording derzelse vraag opgeroepen. Verklaart nu de meerderheid dat zij de benoeming en be roeping volgens het nienwe reglement verlaogt dan geschiedt dit in gemeenten van minder dan 100 stemgeregtigden zeiven, docit in de andere gemeen ten door een kiescollegie. Dit collegie moet be staan uit de gezamenlijke leden van den kerkeraad en tweemaal zooveel gemagtigden. Jaarlijks treedt vau dat collegie een vierde gedeelte af, zijnde de aftredenden terstond herkiesbaar. De onderlingen en diaken, die bij het in werking treden van het nieuwe reglement in dienst zijn, blijven hunne betrekkingen vervullen, totdat bun diensttijd ver streken is. Naar wij vernemen, is de lading geslagt vee aan boord van de stoomboot Ravensbury, van Rotterdam naar Ilarwich bijna geheel verlo ren gegaan doordien een groot gedeelte over boord is gestormd en een ander gedeelte over boord is geworpen, daar die deklast niet te houden was. Vele exporteurs, die zniks voor eigen rekening en onverzekerd hadden verlaten, worden daardoor ge voelig getroffen. Als een bewijs welkV knnstgrepen men in den laatsten tijd te baat genomen beeft om opge graven vleesch vau aan den veetyphus gestorven runderen binuen te smokkelen, deelen wij mede, dat eeltige personen daartoe bij een verhuurder van rijtuigen een besloten rijtuig met twee paarden gebuurd hadden, om daarmede, volgens hun zeggen 's nachts een paar hnnner bloedverwanten uit de gemeente Meijdrecht af te halen. De niets kwaads vermoedende verhuurder moet daarop bun weuscb ingewilligd hebben, en in dienzelfden nacht werden er, naar men zegt, twee opgegraven runderen als passagiers naar de bestemming vervoerd waar zij met eene goede winst aan een opkooper werden afgezet. De eigenaar van bet rijtuig moet door de talrijke bloedvlekken enz. iu bet rijloig tot de ont dekking van dit feit gekomen zijn. Volgens gerucht zijn de bedoelde bloedverwauten aan een voornamen slagter verkocht. Tegen de meer of minder hevig voorkomende verkoudheden van de ademhalings—organen, zooals schorheid, heeschkeid, prikkeling tot hoest, enz. vinden wij verschillende huismiddelen aanbevolen, alsbonbonspastillendure syropen en ex tracten enz. Dewijl bet assortiment in deze artikelen door de speculatie zoo ruim gewordeu isis het lijdende publiek bij de keus eenige vooTzigtïgheid dringend aan te raden. Onbetwiste voorkeur boven allen verdienen de Stollwerck'sche Borst-Bonbons. Een meer dan 25jarig bestaan ministeriele goedkeuringen van bijna alle staten tallooze aanbevelingen van geneesheeren en gene- zenenalsook da toegekende prijs- en eere—me- daillen, waarop geen ander fabrikaat zich kan beroemeuzijn de beste en zakelijke bewijzen der voortreffelijkheid van dit buismiddel. Daarbij is de prijs zoo matigdat iedereen daarvan gebruik kan makenen wij niet aarzelendezelven alge meen aantebevelen. Onder Voorschoten werd een zesjarig jongske onder de sneeuw bedolven men kan zich" de droefheid der onders voorstellen daar zij bon kind reeds dood waanden toen de trouwe hond die droefheid in vreugde deed veranderen. Het schrandere dier wees nabij eene diepte al blaffende en krabbende aanwaar bet jongske lap. Uit Leipzig wordt melding gemaakt van het redden van twee putgr*vers te Ponikau in Saksen, nadat zij niet minder dan elf etmalen ten gevolge eener aardstorting bedolveo waren geweest. Reeds twee malen had men de pogingen tot redding der slagtoffere opgegeventoen men die nogmaals, op aandrang hnnner moeder hervatte en ditmaal met den besten uitslag. Het broederpaar was door eenige balken die met ben naar beneden gestort waren tegen ccne algehcelc bcdelving beschnt en had bet leven enkel gerekt door bet opslorpen van eenige laugs de balken druipeudo voebtdrop- pels. In bet Theatre de la Gaité te Parijs is thans de hoofdpersoon zekere miss Meuken eene Amr- rikaaanschedie de zeldzaamste toereu maakt Ook als tooneelspeelster munt deze dame nitop haar zeventiende jaar reeds verwierf zij als zooda nig den hoogsten bijvsl in den schouwburg te New-Orleans. Als een voorbeeld van haar avontuurlijk leven verhaalt men dat zij bij eene jagtpartij in Sa- vannah door de Indiauen werd gevangen genomen en drie jaren koningin van een Indiaanschen stam was tot dat eene afdeeling van het Noordelijke leger haar verloste. Alstoen nam zij dienst onder Generaal Nanije en stond in den oorlog drie maan den aan het hoofd eener compagnie soldaten. In bet Theatre de la Gaité vervult zij vele hoofd rollen zelfs die van Mazeppa; terwijl hare kennis der onde eu nieuwe taleu alle bewondering wekt. Weder zijn 85 Panselijk^ vrijwilligereNe derlanders Belgen en Duitschersvan Marseille naar Civita-Vechia vertrokken. De strijdkrachtenwaarover de Paus thans te beschikken heelt, beloopen ongeveer het cijfer van 12000 mangrootendeels uit den Kerkelijkeu Staat zeiven uitgenomrn echter twee regementen uit vreemdelingen bestaande het legioen van An tibes en de Pauselijken zouaven. Voor eenigen tijd openbaarde zich bij een der invaliden te Bronbeek die pas uit West-In- die was teruggekeerd eene huidriektedie men voor Lepra hield. Ook een ander invalide werd er door aangetast. Dit feit gaf aanleiding tot de meest overdreven geruchten men bragt daarmede in verband eeu bezoek van den minister van oor log en beweerde niets meer of minderdan dat de gcheele instelling zou worden ontruimd en al de invaliden naar Urk of Schokland zouden wor den overgebragt. Wij hebben geene reden gevou- den om deze geruchteu te vermelden omdat de geneeskundigen bij de inrigtiug te Broubeek verbonden wel bij magte waren om zonder zulke geweldige maatregelen de verspreiding eener huid ziekte te voorkomen. Nu eveuwel sommige bladen er gewag van maken en dit misschien zon kan nen leiden dat ook aan andere ovt-rdreven voor stellingen geloof wierd geslagen, meeneu wij deze enkele woorden tot geruststelling niet achterwege te moge laten. Er bestast plan de beminnaars der lucht scheepvaart gedurende de Parijscbe wereldtentoon stelling rnimschoots in de gelegenheid te stellen om vaarten of togten op eene beperkte schaal te ondernemen. De speculatie-zucht is namelijk op bet deokbeald gekomen om op of in de onmid- delijke nabijheid van bet veld van Mars op gezette tijden eeu ballon te doen opgaan die met koorden aan een stoomsleper of een locomotief verbondan zal zijn «elke zekere afstandeu zal doorloopen. Het maximum der hoogte tot welke de ballon zal opstijgen zal 400 voet bedragen en de vrachtprijs van 5 tot 10 francs varieërende geëveuredigd zijn aan de hoogte of den dnur van den togt. De gondel of het schuitje zal zeer gezellig ingerigt zijn. Als eene curiositeit deelen wij mede dat een onlangs benoemd schoolopziener van aanzienlijke geboorte in ons vaderland zóó bedreven is in de spelling zijner moedertaal, dat bij, blijkens een uit zijne pen voortgevloeid authentiek stukin pla8ts van ischurk" scheurik schrijft. Dezer d»g«n werd te Franeker in bet voor malig kerkgebouw der doopsgezinden thans die nende tot bedehcis der anabaptistenweder de doop toegediend aan zes bejaarden ten aanscbouwe eener eltander verdringende menigte. De oogge tuigen vau deze zoogenaamde plegtigbeid waren meerendeels zeer ontsticht en het ontbrak niet aan toespelingen op Jan van Lcyden en de Mor monen. Ook ging bet met de godsdienstoefening in den beginne niet zeer ordelijk.

Schager Courant | 1867 | | pagina 2