GEMENGDE BEBIGTEN. OPHELDERING. MARKTBERIGTEN. terwijl zij de aan deze eigene krachten en edelen aanleg ten cenemale mist. Bisschops vrees en veepest. In 1853 en 1854 was het de bisschopskwestie, die onophou delijk door de tegenstanders van Thorbecke werd opgerakeld om den roem van den grooten man te bezoedelen. Na verloop van ecuige jaren be gon men echter te merken ^l.it de wijzewaarop hij die zaak had behandeld een meesterstuk van staatkunde was. Wij gelooven dat het met de door hem genomen maatregelen tot beteugeling van de veepest even zoo zal gaan, van alle kant begint toch een storm van verontwaardiging op te steken tegen het ongerijmde rapport der staats commissie. Hieruit volgtdat in een land als het onze geen andere maatregelen waren te nemen dan zoo als die door Thorbecke waren vastgesteld. De Aprilbeweging in 1853 heeft niet verhinderd, dat de bisschoppen zijn gekomenhet lawaai over de veepest heeft bijna geene verandering gebragt in de maatregelen tot hare beteugeling. Het eenigcwat de aftreding in beide zaken ten gevolge heeft gehad is, dat in 1854 de trac- temeuten der bisschoppen ten laste van den staat zijn gekomen en dat men in 1S6C meer geld heeft moeten betalen voor onteigend vee. Partijdigheid van de Nederlandschei liberalen voor Italië. Terwijl de Nederland-1 sche liberalen over het algemeen hevig uitvaren i tegen de veroverings-politiek van Pruisscn prij-1 zen zij daarentegen het bestuur van Victor Erna-1 nnëldie toch eigcntlijk niet veel beter handelt i dan de koning van Pruisscn. Wij althans achten de bezetting van Roinagna door de troepen van i Sardinië even wedcrregtelijk als de annexatie van nannover en Hessen. i Deze partijdigheid der liberalen doet de liberale zaak veel kwaadniet alleen om dat zij vele anders vrijzinnige Roomschen belet zich aan de liberale partij aan te sluitenmaar ook omdat zij bij de vereerders van de zaak der vrijheid en i des vooruitgangs het begrip van regt en billijk- heid verzwakt. Elk onregt, door wien ook begaan,! moet door de waarachtige liberalen gewraakt wor- den want elk onregt is geweld en elk geweld is in openlijken strijd met de vrijheid. GEWOAE BEIUGTEIV. Verleden Dingsdag, ter gelegenheid van eene openbare houtverkooping te Echtontstond een twist tnsscben eenige koopersdie weldra tot een vechtpartij oversloegwaarbij een jong mensch uit Posterholtaan zijne tegenpartij eenige steken met een mes toebragtdie den dood ten gevolge hadden. De dader is gearresteerd. De zuster van den beroemden reiziger Lalan- de, Mevr. Guerineau heeft in handen van den voor zitter van het acclimatie-genootschap te Parijs eene som van 4000 francs gesteld, tot strekking van een prijs voor den reizigerdie door zijne ontdek king het meest tot verbetering der menschelijke voe ding zal hebben bijgedragen. Als een blijk hoe de positie van Nederland tegenover Pruisen in het buitenland wordt beoordeeld wijzeD wij op bet volgende in een brief nit Parijs aan L' Etoile Beige gerigtvoorkomende Men deelt mede, dat de Fransche regering van baren vertegeowoordiger te 's Gravenhage eene dépêche ontvangen heeftwaarin een belangrijk in cident werd medegedeeld. De Nederlandsche tweede kamer, heeft in geheim comité uit den mond van den minister van buiten- landsche zaken vernomen dat de heer von Bismarck ïene nota had gerigt aan het ministerie waarin on der voorwendsel eener verbetering der grenzeD van Nederland weid geëischt dat het eenig grondgebied i zon afstaan. De minister zou voorts hebben medegedeeld dat i hij na een kabinetsraad door den Koning gepre sideerd nog denzelfden dag een weigerend antwoord had gegeven welke verklaring des ministers door de kamer met aigemecne toejuiching zou zijn ver nomen. In den nacht tasschen Donderdag en Vrijdag 11. heeft te Dordrecht ecu diefstal plaats gehad die, niet alleen <mi de behendige wijze waarop maar voor al om de plaats waar de verbazing van deskundigen wekt. Dit maal was het den heer substituut -offi cier bij/de arrondisscmenta-regtbank aldaar op wien het gemunt was. De dader of daders hebben zich in de woning van dica heer weten te dringen evenzoo in diens bureau en daarin staande lessenaaren daaruit iets of niets ontvreemd in weerwil van de daarin voorhanden gereede munt en voorwerpen van waarde. Nergens ontdekte men eenig spoor van braak. Een der passerende nachtwachts het op de Hnoge Nieuwstraat uitkomende raam open ziende leidde tot de ontdekking van den diefstal. Voor de tweede maal in de vorige week heeft te Meppel het water een mcnschenleven gekost. Een hoedjesmaakaterwonende op den Grooten Oe ver aldaar begaf zich gisteren avond om 5^ ure met een ketel naar het langs die straat loopen- de kanaal en schijnt er in gevallen te zijn althans de huisgeoooten vermisten haar eenigen tijd daarna en vonden haar lijk te 9 ure in het vaarwater. De raad der gemeente Hellendoorn heeft tij dens de vacatnre van de betrekking van hulpon derwijzer, het vroeger daaraau verbonden tractement van f 300 's jaars op f 250 gebragt eu voor dat salaris een hulponderwijzer gevraagd en verkregen. Heeren Gedeputeerde Sinten van Overijssel hebben echter wegens de vermindering geweigerd, de begroo ting dezer gemeente goed te keuren. In het Dagblail van 's Gravenhage wordt het voljende gelezen De Gouvernements-Secretaris de heer van Em- den mankt op last van den Gotivernenr van Su riname in het regeriugsblad dezer kolonie een aller interessants verslag bekend van de proeven die op den 21 December jl. met het nieuwe brandbluschmiddel L'Extiucteur genomen zijn. Niet minder dan vijf, in om*aTS% en brandstof verschil lende proeven werden genomen die allen met de verrassendste uilkomsten bekroond werden. De laatste proef is z66 beslissend geweest dat wij meenen hetgeen het verslag daarvau zegt te moeten mededeelen Thans werd besloten om van alle overgeblevene vaten houtspaanders en krullen binnen laatst ge noemd gebouw (een bonten gebouw van 10 voet lengte en breedte en van 16 voet hoogte) een groo ten stapel te maken enna met bet restant petro leum overgoten te zijn te ontsteken ei. zoodanig te laten doorbranden tot het geheel in vlam zou staan als wanneer het h'usschen zon worden be proefd met de gewone brandspuit No. 1 die van den aanvang der proefnemingen afop den weg van het geboaw in gereedheid had gestaan. Aangestoken ontstond er een woedende brand, die in hevigheid alle vsrige verre te boven ging. Het sein tot blnsschen werd gegeven de spuit iu werking gebragt maar aj gaf geen water. Inmiddels waren de vlammen toegeuomen die boog boven het dak uitvlogen het geheele geboaw stond te branden en bet werd zoo heet dat men, hoewel boven den wind wei 15 passen teiug moest gaan. Op dit oogenblik werden de overgebleveu Extincteors, twee of drie, die niet eens meer ten ten volle geladen waren aangewend tot aller verbaziug begonnen plotseling de vlammen te ver minderen en, terwijl mrt baken de brandende Sin gels naar beneden werlcn gehaald werd in drie minnten tijds dit felle vuur gebluscht." Het G ou vernemen la-rapport besluit aldus l'it deze proefnemingen is ten volle gebleken dat het bedoelde blosdimiddel bij het ontstaan van brand en zelfs wanirer deze eenige uitbreiding gekregen heelt eene krachtige werking heeft om het vnnr dadelijk te bltsschen of te bedwingen. Door zijne draagbaarheid en eenvoodige inrigting ia men in staat om ladelijk naar de plaats des brands te snellende vlammen te bestrijden en zelfs nit te dooven vóór dat de gewone spuiten verschijnen kunnen, dairgelaten het nut, dat dit eenvoudig middel sticbtei kan wanneer deze spui ten wegens een of ande' defect of uithoofde van gebrek aan water volstrit bniten werking zijn. i Het verdient dus tei zeerste aanbeveling dat dit doeltreffende en wciiig kostbare middel alge i meen in gebruik worde genomen en dat niet alleen ons brandwezen daarvan worde voorzien maar ook dat er steeds eenige aan de wachten der politie in gereedheid worden gehondenten einde bij het ontstaan van branddadelijk het vnnr in zijn be gin te stuiten." Te Leiden is een jongen na belletje getrokken te hebben en op de daad betrapt te zijn nit angst voor kastijding te water gesprongen en bijua verdronken. Gepasseerde Zaturdag is te Gorin- chem voor het front van het regementuit de dienstwegens aanhoudend wangedrag weggejaagd een militair die tot drie malen zijne kleederen verkocht had. De Secretaris van Zaandam de heer J. Prins, heeft na 32 jarige dienst, zijn ontslag gevraagd en verkregen en daarenboven een pensioen van f 900 Een voorbeeld voor an dere gemeenten. Men zegt dat Koningin Victoria, besloten heeft alle misdadigers die ter dood veroordeeld zijn, gratie te znllen verleenen. Engeland zal niet minder dan 50,000 en Pruissen 10,000 werk lieden zenden ter bezigtiging der tentoonstelling ie Parijs er worden barakken opgerigt om die werk lieden te herbergen. Het concert in het paleis voor volksvlijt dezer dagen gegevenwaarop eene nieuwe compositie onder den titel van ede Harmonie der Sfeeren" naar de roman van Klaasje Zevensteris ten gehoore gebragtwerd door 2600 personen bezocht. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft zijn 70en verjaardag gevierd. De persoon van P. R. een ijverig en oppassend hnisvader visscher van beroepis in de haven van Marken over boord gevallen en verdronken. Te Raams* donk is een hevige brand geweest 7 8 huis gezinnen zijn geheel zonder inwoning. Aan de markt te Kralingen komt tegenwoordig veel zalm. In de vorige week zijn te Londen ruim 1000 personen meer geboren dan gestorven. De klei ne Napoleon is ongesteld. De oude kerk der hervormde gemeente te Charlois een gebouw uit de dagen vau Karei den Stonlezal worden af gebroken. Wij vernemen met genoegendat met 1 Mei aanstaande de spoortrein langs Schagen tot Haarlem zal doorloopen. GEMEE\TE AFKOXÜIGIMEJi. De BURGEMEESTER der Gemeente Schagen. Gelezen art. 1 vau bet Koninkl. beslnit van 24 Febr. (Staatsbl. No. 10) hondende dat achter het woord rund voorkomende in art. 1 van het ko ninkl. besluit van 15 November 1866 (Staatsblad No. 127) voortaan zal worden gelezen en wol Overwegende dat daaruit volgt dat het houden van markten en opeubare verkoopingen zoowel van Wolvee als van Rundvee, is verboden, t. w lo. binnen de lijnen van afsluiting, aangewezen naar aanleiding van art. 2 van het koninkl. besluit van 23 October 1866 (Staatsbl. No. 122) en 2o. buiten die lijnen in de streken of gemeenten, waarvan de aanwijzing door den Minister van Binnenl. Zaken door plaatsing in de Staats Courant ter algemeene kennis is gebragt. Overwegende dat op de gemeente Schagende beide gevallen vermeld sub. No. 1 en 2 niet van toe- passing zijn. Overwegende dat bij de ministeriele beschikking (voorkomende in de Staats Courant van 12 De cember 1865 No. 293) waarbij in Noord-Holland het houden van markten en openbare verkoopingen is verboden alleen sprake is van Rundvee Breagt ter voorkoming van misverstandter algemeene kennis, dat het bijgevolg niet verboden is Wolvee, mits nit onbesmette streken, aan de Schager- markt te brengen. De Burgemeester van Schagen. H. R. DE MEER. Schagen, den 2* Februarij 1§67. Aangevoerd 1 Paard f40; 480 Overhonders f 8 a 22 58 Oonschapen f 25 a 27,506 Bokken en Geiten f 1,75 a 3; 16 magere Varkens f 12 a 28; 35 Biggen f4 a 6; Konijnen 25 a 75 ets.

Schager Courant | 1867 | | pagina 2