Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 501. Elfde Jaargang. Staatkundig Overzigt. Verkiezing van een lid voor den gemeenteraad. 1 SCHAGER abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheelc Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle tjito-eefstee weid. ip. j". gh diderich. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) PRIJS DER ADVEUTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. r In onze laatste overzigten spraken wij bijna uitsluitend van Frankrijk en Duitschlanden de den dit daar de uitslag der aanstaande worsteling tusschen die twee rijken waarschijnlijk over het lot der wereldalthans gedurende eenige jaren zal beslissen. Maar ook andere landen zullen op dien uitslag vermoedelijk een grooten invloed uit oefenen. Met Italië zal dit voornamentlijk het geval zijn. Dit rijk schijnt ditmaal de zijde van Frankrijk te zullen kiezenalthans staat de fransch gezinde minister llatazzi aan het roer van den staat. Men zegt reeds dat een geheim bondgenootschap tus schen Frankrijk, Oostenrijk en Italië is gesloten met het doel om Pruisscn te vernederen. Moeijelijk zal het voor Italië voorzeker zijn om eenige gegronde redenen voor den oorlog te vindenwant men moet het erkennendat Italië aan Pruissen niets dan dank heeft te wijten. Maar de Italianen voeren tegenwoordig oorlog niet om gegronde redenen maar uit zucht om eenig stuk land te verkrijgen. Zouder eeuige gegronde redenen viel Sardinië in 1854 Rusland aan zonder eene bepaalde aan leidingbestookte het iu 1859 Oostenrijk, nam het iu 1S60 Romagna in bezit en verklaarde het in 1866 aan Oostenrijk den oorlog. Tot nog toe hebben al die oorlogenhet weinig roem maar veel voordeel aangebragt. En daar in onze ma teriele eeuw stoffelijk voordeel door de meesten boven eer en geweten wordt gesteld, is het ligt te begrijpendat de italiaansche staatsliedendie dat alles bewerkten als modellen van staatsmans wijsheid worden geprezen. Wij kannen echter moeijelijk begrijpen hoe er onder de nederlandsche liberalendie anders uitmunten door hun gevoel voor regtnog zoovelen worden gevondendie met deze politiek van onregt en rooverij eenige ingenomenheid aan den dag kunnen leggen en die kunnen geloovendat op znlke eene wijze een bloeijend italiaansch rijk kan worden gesticht. Naar het ons voorkomt zijn onze liberalen nog te veel behebt met een bekrompen anti—papisti- schen geest en bedenken zij te weinig dat in alle gevalle de magt van eenen priester, die alleen *erkt door zedelijke middelen, toch nog minder indruiacht tegen den geest van onze eeuw, dan het brutale geweld van den soldaat, en dat de vnjwLlig opgebragte Sint Pieters penning ren j edeler oorsprong en betere bestemming heeft dan de oorlogschatting die de heerchzuchtige ver overaars der weerlooze bevolkingen afpersen. Zoo Italië weder deel neemt aan den strijd dan zal het bezit Rome ditmaal het doel zijn. In een veel gelezen italiaansch blad leest men reeds de merkwaardige woorden S1 e e s w ij k- Holstein heeft ons Venetie gegeven, Luxemburg zal ons Rome schenken. Zoo Italië dus wederom ten strijde wil trek ken dan zal het niet om regt noch eer maar om voordeel te doen zijn. Met hoe weinig roem Italië uit den laatsten kamp is getreden is we derom gebleken uit het ongelukkige regtsgeding tegen den grijzen adrni sal Persano. Deze is ver oordeeld en onwaardig verklaard om langer in 's lands dienst te zijn. Het voornaamste punt van beschuldiging en de eenige grond vuu veroordeeling is de omstandig heid geweestdat hij zijn admiraalschip heeft verlaten en dat hij op een vaartuig van kleiner kaliber maar van grooten snelheid is overgegaan. Wij laten het natuurlijk aan deskundigen over om te beoordeelen in hoe verre die omstandigheid eene gegronde reden van veroordeeling kan ople veren wij veroorloven ons alleen de opmerking dat ook de admiraal Comelis Tromp in den vier- daagschen zeeslag tot zesmalen toe zijn admiraal schip heeft verlaten en dat hij deswege door vriend en vijand steeds is geprezen. Maar het is waarde vierdaagsche zeeslag werd door de onzen roemrijk gewonnen, en de slag bij Lissa door de Italianen jammerlijk verloren. En eventus stul- torum magister (de uitslag regelt de meening der dwazen). In alle gevallen is het staatkundige doel, beoogd met het regtsgeding, bereikthet is nu uitgemaakt dat allen hun pligt gedaan hebben behalve de admiraal. De eer der italiaansche marine is dus gered. Bij eenen volgenden strijd met een beteren vloot voogd aan het hoofd zullen de dappere italianen overwinnen. Jammer slechts dat de onbekwaam heid van den admiraal zoo laat blijkt. Het is nu te vreezendat ook bij eene volgende gele genheid geen betere keuze zal worden gedaan aan de italiaansche marine is na den weg aan gewezen om ook bij eene nederlaag met onge schonden eer er van af te komen. brieven FRANOO. - - - -a. Eerdaags zal er in deze gemeente weder een nieuw lid voor den raad moeten worden gekozen. tV ij hebben vroeger in het breede ons gevoe len over de verkiezingen iu liet algemeen ontwik keld wij zouden in herhalingen vallen zoo wij daarop terug kwamen. Ook kan alle raadgeving ten opzigte van de keuze voor een lid van den gemeenteraad zich bepalen tot deze weinige woor- 1 denlet in de eerste plaats op regtschapen- 1 heid en iu de tweede plaats op bekwaamheid. Men doet gewis in den regel de beste keuze als i men slechts op deze twee zaken let en alie ande- re toevallige omstandigheden zoo als daar zijn stand rijkdom godsdienstenz. buiten aanmer king laat, want rcgtschapcuheid en bekwaamheid geveu aan iederen inenschin welk een stand hij ook verkeere en welk eene godsdienst hij ook belijderegt op vertrouwen. Echter achten wij het in de tegenwoordige om standigheden in het belang dezer gemeente van gewigtdat er moeite worde gedaan om iemand te kiezenvan wien men weet dat hij een voor stander isvan het ontworpen kanaal. De plan» nen voor dat kanaal schijnen met zooveel andere ontwerpen thans te regt te zijn gekomen in de groote prullen-mand van onafgedane zaken. En toch kan men de inwoners dezer gemeente niet genoeg op het hart drukkenwelk belang deze plaats bij een goed kanaal heeft. Wil men zienwelk een welvaart door een kanaal kan worden, voortgebragt men ga dan eens naar de Smilde in Drenthe of naar Avereest of Almelo in Overijssel. De laatste plaats vooral is sedert de voltooijing van het kanaal in 1855 meer dan ver dubbeld in inwoners en de rijkdom is er gewis wel vertienvoudigd. Het is waar Almelo had in 1855 meer behoefte dan Schagen aan een kanaal, omdat het ver lag van iederen spoorweg maar moge ook een spoorweg voor vervoer van personen eu van goederendie een snel transport vereischen uitmuntend zijn voor anderen is een kanaal vaart preferent. Indien men dus overtuigd is van het nut van zulk een kanaal dan mag men er ook bij de gemeente op aandringen dat deze eindelijk eens beginne met het groote werk. Bij de tegenwoordige wetgeving belegt onze gemeente haai gelden op de meeat

Schager Courant | 1867 | | pagina 1