Wantrouwen tegen Fruissen. rentgevende wijze als zij ze besteedt aan publieke werkendie de algemeene welvaart bevorderen. Sinds toch het van de personele belasting ten behoeve der gemeente komtworden de gemeen te inlfbmstcn gestijfd door ieder huisdat wordt gebouwd door iederen nieuwen haard die wordt gestookt, door ieder paarddat wordt aangeschaft en door iederen bediende dien men meer neemt. Alles wat de welvaart bevordert geeft dns een regtstreeks geldelijk voordeel aan de gemeente. Daarom late men zich in de tegenwoordige om standigheden niet te veel afschrikken door finan ciële bezwarenmen denke dat tegenwoordig de geldendie men besteedt aan het kanaal niet an ders zijn dan fondsendie men tegen hooge ren ten uitzet. De inwoners van Schagen zullen dns weldoen bij de verkiezing van een nieuw lid voor den gemeenteraaduit te zien naar een mandie iu staat is om deze beginselen in den boezem van den raad te doen zegevieren. Men kan ons zeker niet beschuldigen van in genomenheid met 1'ruissen integendeel hebben wij naar wij meenen, steeds ons best gedaan oin de lezers minachting in te blazen voor de alleen op magt steunende en zich om geen regt bekreu nende staatkunde van von Pismnrck. Maar men kan alle dingen overdrijvenook de vooringeno menheid en liet wantrouwen tegen Pruissen. Nu de pruissische regering baar best doet om alle ge ruchten van voorgenomen annexatie op de ondub- belzinnigstc wijze te wedersprekennu de pruis- aische dagbladen hunne vroeger zoo uitdagende houding bebben laten, varen nu wij zelfs van 1'ruis- sen hebben verkregen wat wij nimmer konden erlan gen van den duitschen bondnamelijk slaking van den band die ons met Limburg aan Duitsch- land verbondnu geloovcn wij dat wij verstandig zullen doen om dit wantrouwen zoo al niet te beteugelen, dan althans niet aau te prikkelen. Even als iu het gewone leven is ook in de staat kunde een overdreven wantrouwen nooit aan te raden. Het wantrouwenzegt een engelsch dich ter is eene zware wapenrusting, die in den strijd ons meer belemmering dan beschutting aanbrengt. Een engelsch spreekwoord luidt; Vertrouw uw buurman maar sluit uw erf af. Laten wij ook zoo handelenlaat de regering rustig voortgaan met de versterking van onze ves tingen laat ons volk voortgaan met de oefe ning in den wapenhandelversterken wij in al les den nationalen geestmaar laten w ij het ook daarbij doen blijvenen zetten wij alle overdre ven bezorgheid en wantrouwen ter zijde. Laten wij door onze rustige houding aan het buiten land toonendat wij sterk zijn in het vertrouwen op ons goed regt. p—— GEWONE BER1GTEP. De door het voorloopig bestnnr der Schsger Seherpsckuttersvereeniging beschreven vergadering, werd Zondag 11. door 85 personen bijgewoond en ongeveer ten 5 ure door den voorzitter met een inleidend woord geopenddie vervolgens bet woord aan den secretaris gaf. Deze gaf een kort ver slag van de geschiedenis der zaak van af de noo- diging in deze courant (11 April) tot op dit oogenblik. Daarop heette hij de opgekomenen hartelijk welkom op een plaats waar zij elkander begroetten a's zonen van hetzelfde Vaderland; verwachtende van elkander eendragtige zamenwerking zoo onverhoopt onze onafhankelijkheid werd bedreigd. Hij drukte deu weusch uit dat deze dag iu de geschiedrol van Schagen mogt staan aangeteekeud voor onze kinderen eu voor liet nageslacht als dc dag, waarop ook hier luide werd verklaard, dat nationaliteit eu vryheid ons dierbaar zijn en dat ook hier 't be slissend woord zou gesproken worden. vWij willen niet geannexeerd wordeu" Zoo ooit dan is hier het spreekwoord waar ewillen is kunnen". Doch willen wij in ernstdan is nn oefening noodig om niet onvooibereid te zijn zoo die nationali teit en vrijheid v.erd bedreigd. W ij zijn dns vervolgde hij de laalstcn om noodeloos alarm te slaan wij willen niet onderzoeken of al die don kere schilderingen der naaste toekomst uitt wat overdreveu zijn maar zooveel is zeker dat wij ern stige tijden beleven en tegengaan en waar onze geëerbiedigde koning en geliefde vorst op andere plaatsen pogingen aan de onze gelijk krachtig steun de en met zijne hooge bescherming vereerde, waar de regering zoo vaak reeds door woord en daad toonde met die pogingen in te stemmen waar zoovele vereenigingeu eu duizendtallen vau leden ons voorgingen daar zal de vraag wel niet meer ongepast genoemd worden of ook hier dus danige vereenigiog gevestigd kan worden. Dbch die vraag is reeds bevestigend beantwoord, getuige uwe opkomst in zoo grooten getale. En nu volgt vau zelve de vraag. Wilt gij toetreden tot de door ons vurig verlangde vereeniging Gereed als wij staan u die vraag te doen is 't misschien uoodig en goed nog korlelijk u te verklaren iwelk doel wij beoogen met audere woorden 't u te zeggen" waartoe gij u bij eventuele toetreding zoudt ver binden eu te meer is zulks misschieu noodig, daar reien zich een verkeerd denkbeeld van de zaak maken welke zwarigheid echter al voor een groot deel uit den weg is genomen èn door onderlinge besprekingen èu meer nog door den krachtigen steun dïe de voorloopige commissie gevonden heeft bij de redactie der Sehager Courant. 't Is hier de plaats om die redactie openlijk dank te zeggen haar de zaak bij voortduring aan te bevelen en hare gastvrijheid zoo vaak als noodig is te vragen. Ons doel dan is oefeniug in deu wapeuhaudel, inzonderheid iu het schijfschieten, die daarmede instemt trede toe als lid. Allen, die om welke redenen ook aan die oefeningen geen deel willen of kunnen nemen, maar toch van hunne belangstelling iu deze zaak blijk willen geven treden toe als buitengewoon lid en steunen ons door eeue geldelijke bijdrage 1 Onze noodiging geldt allen niemand die waardig is de wapenen te dragen is uitgesloten, liet lidmaatschap is iedereu dag opzegbaar en de meeniug dus van velenals of meu door toe te treden voor zekeren tijd of jaren zich zou verbinden is geheel onjuist. De kosten zija geeue auderen dan het zich aanschaffen van e<n weinig kostbaar onderscheidingsteeken eu het betalen van eene kleine wekelijksche contributie, waarvan men het bedrag zelf bepaalt. 't bovenstaande vertrouwen wij zal voldoende zijn om uw besluit te bepalen. Verdere noodige bepalingeu volgen toch eerst als de vereeniging is gecoustitueerd. De commissie meent 't daarvoor te mogen honden zoodra 25 der aanwezigen de vraag swilt gij toetreden tot onze vereeniging" be vestigend hebben beantwoord. En nn broeders l't oogenblik is gekomen waarin bet n hoofd voor hoofd zal worden afgevraagd of gij wilt toetreden. Doe 't, doe 't ter wille van nw Vaderland, dat is toch ook ter wille van n zel ve en van allen die n dierbaar zijn Moge deu nitslag straks in deze woorden kannen uitgedrukt worden" De Sehager Scherpschutters vereeuiging is geconstitueerd. Leve Schagen 1 Oranje boven Daarop werd het woord gegeven aan 't bestuurslid J. H. W. Slangen, deze betoogde in eene vau vader landsliefde getuigende rede die door beren eeDVond en popnlairen stijl van allen bevattelijk was uit de ge schiedenis van ons Vaderland hoe het vestigen der vereer.iginz noodig en ook mogelijk was. Bij 3 momenten stond de geachte spreker kortelijk stil. Eerstens wees bij op den 80 jarigen strijdtoen het magtelooze eu kleine Nederlandtoch magtig en groot was tegen over het toenmalig zoo mag- tige Spanje en zijne vrijheid en onafhankelijkheid bevocht en dat alles door eendragtdoor eens gezindheid. Ten tweede leverde hij uit de Eran- ache revolutie het bewijs hoe die onafhankelijkheid verloren ging door tweespalt en oueensgezindkeid en ten derde werd uit de Belgische revolutie van het jaar 1330 getoond, hoe gewcuscht oefening in den wapenhandel is. Is de door ons voorgestelde zaak dus noodig en ook gewenscht zoo ongeveer ging de spreker vooit welk regtgeaard Nederlauder is er dan die zich aan deze zaak onttrekken zon. Voorzeker niet velen. En welk man en vader zou er geen prijs op stellen onze vrouwen, kinderen en grijsaards te kunnen verdedigen. Met eene krachtige opwek king drong de spreker nogmaals tot toetreding aan. Daarop werd 't den tegenwoordig zijnden afgevraagd of Z'j als lid weuschten toe te treden. 66 perso nen verklaarden zich daartoe bereid en de vereeni ging was dns gevestigd. Op voorstel van het lid Just de la Paisières werd daarvan staande de ver gadering per telegram aan Zijne Majesteit den Ko- niug kennis gegeven. Vervolgens werd het bestuur benoemd dat ud stemming en herstemming bleek zamengesteld te ziju uit de heeren J. W. Just de la Paisières J. H. W. Slangen, J. Denijs Jz. eu D. Keet. Het voorloopig bestuur trad nu af de vicc-presidcnt bedankte den heer C. Langreijs voor hetgeen hij tot het verwezenlijken der zaak zoo ruimschoots had bijgedragen eu sloot deze vergadering met de uitnoodigining om den vol gende Zondagavond (5 Mei) ten zes ure in het zelfde lokaal te vergaderen om een reglement vast te stellen en te regelen wat verder zal blijken noodig te zijn zullende het bestuur iiitusschen een reglement ontwerpen. Reeds den volgenden avond is het bestuur daar toe vergaderd en heeft een outwerp reglement vast. gesteld eu wijders bepaald dat outwerp in de loka'en van de heeieu A. Knikker en A. Steenman ter visie te leggen lot Zondag middag twee ure en daarbij eene inteekenlijst te voegen voor degenen die nog weiisehen toe te treden wordende ter \erga- dering alléén de leden der vereeniging toetelaten, Wijders werd bepaald aan het een en ander door aanplakking publiciteit te geven. Wij kunnen aan het bovenstaande nog de mededeeling toevoegen dat het ledental dagelijks toeneemt eu vleijen ons dat nog velen zich up- gewekt zullen gevoelen van het ontwerp reglement kennis te gaan nemen niet twijfelende of 't zal hen tot toetreden, zij 't ook als buiteubewuou lid, dringen. Ten slotte zijn wij in de gelegeuheid geweest inzage te nemen van het telegram, dat Z. M. wel op den zelfden avond uog heeft willeu doen af zenden aan den heer J. W. Just de la Paisières, die ons vrijheid hreft segeveu't in ons blad woordelijk weder te geven". aOutvang Konings dank voor uwe mededeeling, waar omtrent Zijne Majesteit zeer gevoelig is. (geteekend) Adjudant Capelle. Dat telegram is op zich zelve welsprekend geuoeg dan dat 't eenige toelichting zou behoeveu. Inwoners van Schagen! bedenkt dat het oog van L'wen geliefden Koning belangstellend nu vooral op U rust. Drie jongens van omstreeks 14 jaren gingen kievietseieren zoekeneen zoogenaamde wortel (waarschijnlijk wilde scheerling) slangeuwortel ge noemd vindendeaten twee er van met dat gevolg dat een zoo goed als dood isde ander bij wien nog tijdig een vomitief werkte, is buiten gevaar. De beide veldwachters der gemeeute Oud- Beijerlauddie bij vonnis der regtbank van April 11. werden veroordeeld tot gevangenisstraf ter zake van het ontvangen van fooijen bij gele genheid van den in- en doorvoer van runderen zijn bij arrest van het prov. geregtshof van Znid- Holland vrijgesprokenop grond dat niet wettig en overtuigend is dat de bedoelde fooijen door hen ontvangen zijn om eenige dienstverrigting te doen of zich daarvan te onthouden, zoodat, ont breekt één der vereischten voor het hun ten laste gelegde misdrijf vaD het zich laten omkoopen omschreven in art. 177 C. P. Als hun verdediger bij bet hof is opgetreden de heer Mr. J. de Greve advoc. te 's Hage. De rookhistorie aan de grenzen heeft tot menig koddig tooneellje aanleiding gegeven soms echter hadden er ook ontmoetingen van meer ernstigen aard plaats en werden van weerszijden klappen uitgedeeld waarbij onze grensbewoners echter voor zigtig genoeg waren bij tijds te retirerenen einde geene kennis met de Pruisische gevangeni.se te maken. Minder goed liep het voor eenige agen af met een paar boerenjongens en hunne Deze waren eventjes de grenzen overges om een hartsterkingje te nemen(het is den overkant zoo goedkoop) de xookiug

Schager Courant | 1867 | | pagina 2