9 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 'M 502. Elfde Jaargang. A° De wet is de volkswil. .t Zij dat een lid voor de Kamer, 't zij voor SCHAGER COURAN# ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schageit 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TTITO-EEFSTER WED. JP. J". GH IDIDEIbiaiI- PRIJS DER ADVKRTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder*0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FSANCO. De eigenaardig Hollandsche wijze waarop het opschrift van dit hoofdartikel is uitgedruktdrukt, gelijk bekend istwee denkbeelden uit. Vooreerst de wet behoort te zijn de volkswil. liet verbindende eener wet ligt in haar oor sprong die nergens anders dan in den volkswil gezocht kan worden. Wij kunnen er ook door bedoelen de aanwijzing dat de volkswil behoort te zijn overeenkomstig de wet, zoodat het volk gcene wilsuiting uitoefenen kan buiten de wet. Uit beide oogpunten is de spreuk wel eenige overdenking waard. Is in ons vaderland de wetde uitgedrukte volkswil en is de volkswilomgekeerdde wet Volkomen overeenstemming tusschen de beide ter men in alle opzigten is eene onmogelijkheid de meuschelijke onvolkomenheid verzaakt zich in geenen deele wanneer wij bare gevolgen zoeken in de staat kundige maatschappij. Indien echter in het volk een streven aanwezig is om de wet te makeu tot eene uitdrukking vau den volkswil en om even zeer den volkswil te bepalen door de wetook al is op verre na de volkomenheid niet bereikt dan toch is zulk een volk op den wareu weg der vrijheid en bestemd tot eene gezonde en krachtige ontwikkeling. Een streven is er in ons volk wel aanwe zig om de wet te maken en aan haar te gehoor zamen als de uitgedrukte volkswil. Maar dit streven is dikwijls nog zwak en stelt billijke ver wachtingen vaak te leur. Bij het wetten maken is het geene zeldzaamheid wanneer de minderheid regeert in waar de wet spreekt staat haar dikwijls eene onverschilligheidsomwijl zelfs een lijdelijk verzet tegenwaardoor wij een gering denkbeeld erlangenvan 's volks eerbied voor de wet. Op bijna elk gebied kunnen wij getuigen opzamelen, die van onze onverschilligheid omtrent de wet spreken. Indien de wet de volkswil moet beteekenen voldoet zij hieraan slechts door het beleid der wetgeversdoch daar de kenze der wetgevers aan het volk zelfs is toevertrouwd komt het ten slotte in de hand der geregeerden om geene wetten te maken dan diewelke overeenkomstig den volks wil zijn. De keuze van vertegenwoordigers is t^ua voor het algemeen eene hoogst belankrijke zaak. de Staten, 't zij voor den gemeenteraad gekozen moet wordenwie er naar streven wil om de wetten met medewerking van het te kiezen lid zamen te stellenzuivere uitingeu te doen zijn van den volkswilmag het nimmer eene onver schillige zaak vinden welken persoon hij kiest- Evenzeer geldt bij hetbestuur van openbare aangelegenheden de regel dat dit bestuur de ui ting moet zijn van den volkswil. Elk besluit van den gemeenteraad behoort te zijn een besluit van de gemeente en derhalve belmoren tot leden van den raad gekozen te worden zij die door het grootst aantal der gcmeentcnaren aangewezen wor den als de personen die het best geschikt zijn om het gevoelen van het meerendeel der inge zetenen tot wet te maken. Er zullen hierop uit- zonderings bestaan. Ook Je meerderheid kan dwa len en de minderheid kan zijn in het regt. Doch zeker is het dat belangstelling bij de verkiezingen de aanwijzer is van het deel dat het volk heeft aan de zamenstelling der wettendie het beheerschen. "Waar die belangstelling ontbreekt is het een logen dat de wet de volkswil zou zijndat een regering het volk zou vertegenwoordigendat een bestuur in zijn besluiten kracht bijzet aan het volk. Te Sc hagen zal binnen eenige dagen weder eene verkiezing voor een lid van den gemeente raad plaats hebben. Belangrijke zaken wachten in den Raad op afdoening- op afdoening in een zindie aan de wenschan voldoet van het wijzere gedeelten onzer inwoners, oDat deze althans ditmaal niet achterwege blijven. Onver schilligheid is de dood voor een goeden gang van za. ken, waar deze afhangt van eigen bestuur. Een man vermag veelwanneer hij het vertrouwen zijner medeburgers geuiet en geroepen wordt om hunne belangen te behartigen. De uitslag der stemming beslist over de vraag of het ontworpen kanaal zal blijven staan op het papier dan wel of het een magtig middel zal worden om den vooruitgang onzer gemeente te bevorderen. Wanneer eens de keuze is uitgebragt en deze is geschied met de vereischte belangstelling dan houdt het regtstreeksch vermogen, dat de burgers hebbenom invloed uit te oefenen op de door het bestuur te nemen maatregelen op. Of die maatregelen weerklank vinden bij het volkof de wetten van het bestuur de uitdrukking van den volkswil zijn, wordt dan eene vraag voor den be stuurder. Alleen waar ieder die deel heeft aan de zamenstelling der wettenzich door een naauw- gezet onderzoek vertrouwd maakt met de wenschen en eigenlijke behoeften van het volkalleen daar kan de wet bogen op den naam van volkswil. Dit onderzoek is niet gemakkelijk en evenwel is het grootste bezwaar voor den regent niet hierin gelegen. De pligt om eigen belang geheel bene den dat te stellen van het algemeen, met ijver de taak te aanvaarden om met opoffering dikwijls van eigeu rust en genoegens te strijden tegen het vooroordeel van onkunde en trots iedere teleur stelling vol te houden met geene andere beloo ning voor oogen dan regtvaardiging door de goede vruchten van den uitslag dit alles is zeldza mer gave dan bekwaamheid. Daar echter waar de lasthebber des volks met naauwgezetheid zijn last volbrengt bestaat de mogelijkheid om iedere wet te doen zijn de volks wil. Naar mate onze wetten meer dit kenmerk dra gen naar mate ons bestuur zijne verrigtingen naar den wil des volks schikt naar die mate wordt ons staatkundig leven krachtig georganiseerd. Geregelde ontwikkeling is slechts te wachten waar een redelijke wil zich tot daad weet over te bren gen. De persoon begaaft met het vermogen om dui delijk voor zich zelf uit te maken wat hij wil l en genoegzame zelfbeheersching en zelfkennis om als daad zijn wil ten uitvoer te leggenkan met vertrouwen zijne toekomst te gemoet gaan. Tol dus verre spraken wij slechts van de wet zoo als die behoort te zijn, wanneer wij zeg gen de wet is de volkswil, '(dan ligt daar echter ook in opgesloten dat de volkswil behoort te zijn de eerbiediging van de wet. Niet de laauweniet de halve berusting in het onvermij delijke, wat vaak als gehoorzaamheid aan de wet wordt uitgevent, maar de onverdeelde over gave aan de wet is pligt voor een volk. De liefde voor de wet moet eene ijverzuchtige liefde zijn want met haar valt elke waarborg tegen de heerschappij van den willekeur. De wet als feitelijke uitspraak van de meerder heid dwingt van ieder eerbied af maar haar gezag niist den regten oorsprong wanneer het niet op liefde, op aanhankelijkheid steunt. Strafbepa lingen maken eene wet niet verbindend, hare bindende kracht ligt in het gezond verstand. Te gen de wet op te staan is de maatschappij om.

Schager Courant | 1867 | | pagina 1