MM 20 Aki 1! Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Elfde Jaargang. Tijdsbeschouwingen. ■J\Z 508. SS.» SCHAGER COURAW abonnementsprijs voor drie maanden i Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het géheele Rijk h 1,15. Afzonderlijke Couranten*0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJITG-EEPSTEB "WED. F. 0\ GH DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN PEANOO. De discussien over het ontwerp van wetstrek kende tot verhooging van de bezoldiging der in- landsche hoofden op Java, hebben de Tweede Kamer gedurende de vorige week grootendeels bezig gehouden. Zij zijn allerbelangrijkst geweest en de slotsom is bemoedigend voor de vrienden van regt en vooruitgang ook in de Oostersche streken waar het Nederlandsch gezag geldt. Aan de verhooging der bezoldiging is toch door de aanneming van het amendement Thorbecke de beperking der heerendiensten verbonden en deze liberale concessie onder een behoudend bewind is een triumf der vrijzinnige begrippen. Terwijl wij onder de menigte redevoeringen over dit on derwerp in de Kamer gehouden onderscheidene als hoogst belangrijk vermelden kunnenwillen wij enkel stilstaan bij die van den heer Franssen van de Putte. Door hem werd de geheele afschaffing der hecrendiensten gevorderd en die afschaffing moest zijns inziens de voorwaarde zijn waarop de trak- tementsverhooging kon worden toegestaan. Ook de heer Keuchenius deelde die meening en in stemming gebragt, vereenigde het amendement van de Putte 28 stemmen op zich. Het amende ment is verworpen met 36 tegen 28 stemmen maar dit klein verschil duidt genoegzaam aan dat de toekomst de geheele afschaffing der hee rendiensten onfeilbaar zal tot stand zien brengen. De redenen door den v oorsteller van het amen dement bijgebragtzijn allen ontleend aan het regt der menschelijke natuur op vrijheid. Het verschil van toestanden wordt geheel op den ach tergrond gedrongen door de onder alle toestanden heerschende wet, dat vrijheid het beste middel tot ontwikkeling is. Medegesleept door de overtui gende kracht dezer grondwaarheid heeft de rede naar op welsprekende wijze zijn gevoelen verde digd. Ook wij zien verlangend uit naar den dag waar op ons gezag zal ophouden onnatuurlijke toestan den te bekrachtigen en zelf trotsch en naijverig op de vrijheiddoor ons genotenwenschen wij niets liever dan dat de hindernissen worden weg geruimd die zich tusschen den Javaan en de vrij heid stellen. Eere voor ieder die daartoe het zijne bijbrengt, en onvermengde sympathie dragen *ij een man als van de Putte toedie on verdroten zijne talenten tot dat doel bezigt. Maar niet minder prijzen wij het in den grijzen T h o r- becke, dat hij zijn neen uitspreekt, waar de voorgestelde maatregel wel het einde moet zijn, maar niet het begin. Duidelijk is het ons dat de proclamatie der afschaffing de heerendiensten niet afschaftmaar dat eene geleidelijke beperkingzoo mogelijk met de medewerking van den Javaan zelfde weg is, waar langs de afschaffing alleen verkregen kan worden. Edele beginselen overwinnen alle tegen kanting maar de vurige drift eener waarachtige overtuiging doet somwijl te ligtvaardig de hinder nissen overspringen, die ze ontmoet op haar weg. Wat toch was het onmiddelijk gevolg geweest van de aanneming van het amendement van de Putte? Intrekking der wet, waarschijnlijk af treding van den Ministerzeer zekernieuw oponthoud in de behandeling der Oost-Indische zaken. Niets zou meer de bedoelingen der reactie in de hand gewerkt hebben. Tot een stelsel moest men besluiten. Aan de weifelende staatkunde der laatste jaren moest een einde gemaakt worden wilde Rome niet verloren gaan, terwijl de Senaat beraadslaagde. Tot welk ander stelsel had men kunnen besluiten dan tot dat van handhaving van den bestaanden toestandbij de mislukte proefne mingen van alle partijen om orde in den chaos te scheppen. De koloniale kwestie zal als niet rijp ter zijde zijn geschoven. De overtuiging zou zich gevestigd hebben een kabinet behoeft geen partij te kiezen in den strijd tusschen behoudende en vrijzinnige begrip pen toe te passen op onze overzeesche bezittin gen want die strijd zelf is er eene zonder uit komst eene waarbij het vóór gelijk staat aan het tegen; eene theoretische kwestie voorloopig niet geschikt om in de praktijk te worden toe gepast. Dit gevaar is voorkomen door het staatkundig amendement van Thorbeeke. Terwijl het den Mi nister dwingt voort te schrijden in liberale rig- ting, houdt het de coloniale kwestie aan de orde. Terwijl het de wet tot aanneming geschikt maakte, opent het den weg tot behandeling van het mede aanhangig wetsontwerp betrekkelijk de uitgifte in erfpacht der woeste gronden op Java, waardoor geheel in liberale rigtiDg naast de gou- vemements cultuur aan de particuliere industrie ecu ruisu veld ter bearbeiding geopend wordt. Intusschcn breidt door de behandeling der In dische zaken de kennis der leden van de Kamers en de belangstelling van het publiek omtrent Oostersche zaken zich uit en met oordeel des ondersclieids wordt in plaats van ieder afgebro ken schakel een nieuwe gelegddie liet beslaande langzamerhand hervormt tot een uit zich zelf be staanbaren toestand. Stap voor stap wordt zoo het niet te ontwijken doel emancipatie van den mensch bereikt en onmerkbaar maakt de sche mering van den ochtendstond plaats voor het volle licht van de middagzon. Zoo behoort het te zijn. De stoutste verwachtingen moeten verwezentlijkt worden maar ook het tijdperk der voorbereiding geheel doorgeworsteld. Het is deze rigting die getriumpheerd heeft ondanks de dichterlijke haast van een van de Putte en de eerbiedwaardige over tuiging van een Rochussen dat een staatsman geene stoute verwachtingen koesteren raag. Terwijl in ons vaderland de koloniale hervor ming vast, maar langzaam wordt voortgezet en een nieuw tijdperk van nationale ontwikkeling op het punt staat geboren te wordendoor de naauwere toehaling van den baud tusschen kolonie en moe derland geeft Fraukrijk ons een merkwaardig voorbeeld van stilstand in zijne geschiedenis. In de week van 12 op 20 Junij 1815 werd afge speeld de rol van Napoleon I. De slag van Waterloo verbrak de laatste hoop van Frankrijks keizer en weinige dagen daarna zag hij zich ge noodzaakt tot een tweeden afstand van den troon en moest hij zich overgeven aan zijn vijanden. Vreemde legers drongen in Frankrijk; vreemde vorsten vereenigden zich te Parijs en terwijl Frank rijk alleen zuchtte om het verlies van vroegere grootheidgevoelde het overig Europa zich ont. heven van den druk der magtige hand, die tot lamheid geslagen was. "Weder vereenigen zich vorsten te Parijsmaar niet om een feest der overwinning te vieren op een Napoleonmaar om een anderen Napoleon hunne hulde te brengen. Wij misgunnen die eer aan den Franschen keizer nietmaar wanneer wij Frankrijks geschiedenis van het begin dier eeuw thans zien herspelenuitsluitend zich bewegende om één naamdan maken wij daaruit een stil stand in ontwikkeling opdie ons Frankrijks toe komst duister doet schijnen.

Schager Courant | 1867 | | pagina 1