Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. eOHEEMi 21 JH0HM. M 509. Tijdsbesckouwingen. Elfde Jaargang. SCHAGER COURAM: ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele ltijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle UITQ-EEFSTEE WED. I3. J". Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) O? DIDEEICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN: Van een tot vijf regels0,76. Iedere regel meerder*0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN IFiR^IÊTCO. Is de toekomst van ons vaderland thans zonder gevaar Een bewijs dat be dachtzaamheid niet altijd vrijwaart voor zorgeloos heid meenen wij te vinden in onze natie. In vele opzigte bestaat er geen bedachtzamer volk dan het onze en toch hoevele bladzijden onzer geschiedenis spreken niet van eene zorgeloosheid, die bijna aan blindheid grensde. Met welk eene onbegrijpelijke gerustheid bleef men na den beeldstorm in 156G verbeiden op de zachtmoedigheid van koning Philips, me< welk eene gerustheid wachtte men in 1668 na de grievende bcleediging, die onze republiek den hoogmoedigen koning van Frankrijk had aangedaanden loop der gebeurtenissen afmet welk een roekeloos blind vertrouwen, wierp men zich in 1795 in de armen van de vrijheid gelijkheid en broederschap predikende fransche broeders. Eu toch had men reeds genoeg bewijzen gehad iti 1566 dat Phi lips geen genade jegens ketters kende in 1668 dat Lodewijk XIV geeue vernederingdie hem was aangedaan ooit vergat en in 1795 dat de fransche leer van gelijkheid en broederschap op niets dan verwarring en ellende kwam te staan. Een gelijke zorgeloosheid dreigt na den gelukkigen afloop van de Londensche conferentie velen onzer in slaap te wiegen. Al willen wij de zaken niet al te donker in zien, toch gelooven wij dat er weinig grond be staat voor eene al te groote gerustheid. Uit de thans bekend gemaakte staatsstukken blijkt toch al te zeer, dat Prnissen wel eenige geheime wen- schen tot uitbreiding van zijn grondgebied ten onzen koste heeft gekoesterd en tevens, dat de fransche regering hare gevoeligheid niet ontveind heeft over de dubbelzinnige houding onzer diplo matie ten aanzien van Luxemburg. Het ontslag van den nederlandschen gezant Lichtenveld te Parijs, is dan ook voor zeker het onmiddelijk ge. volg van het misnoegen des franschen keizers. Het blijkt dus nudat wij twee magtige naburen hebbenwaarvan de eene droomt, al zij het dan ook in de verre toekomst, van anenxatie en de andere gevoelig is wegens eene ondervonden te leurstelling en die dus misschien ook in de nre des gevaars geen al te trouwe bondgenoot zal zijn. 'j Terkeeren nu nagenoeg in denzelfden toe stand als in 166S, ook toen had men te doen met een nabuur, die vla»de op onze bezittingen en met eenen beleedigden bondgenoot. In dezen stand van zaken kan men onze natie niet genoeg waarschuwen tegen zorgeloosheidmen kan rege ring en volk niet genoeg aansporen om toch niets te verzuimen wat onze weerbaarheid kan verhoogen. Iedereen moet medewerken om de zaak der volksweerbaarheid eene waarachtige nationale te maken. Wel verre dat de afloop van het lon densche congres eenige aanleiding mag zijn om den ijver voor de volkswapening te doen vermin deren, moet hij integendeel strekken om dien aan te wakkeren. Zoo lang het gepleegde, onregt niet is gestraft en de triomferende bscr* caht in het bezit is ge bleven van het op een onregtmatige wijze verkre- gene, is de weerlooze in gevaar. En daarom moe ten wij ons in eenen staat van tegenweer bren gen. Wij hopen dan ook dat de scherpschutters- vereenigingen met ijver hare oefeningen zullen voortzetten. Ook zal het goed zijn om de zaak zooveel mogelijk uit te breiden en reeds op de scholen den grond te leggen voor de geoefend heid in de handtering der wapens. Zulke exer cities zijn uitermate geschikt voor de ontwikkeling van het ligchaam der knapen en strekken zeer om den marlialen geest te verhoogen. Het is door zulke exercitien dat Zwitzerland steeds in staat is geweest een bij uitstek geoefend leger met geringe geldmiddelen op de been te brengen. Het welslagen der vrijwillige algemeene volkswa pening, is eene zaak waar onze nationale eer mede gemoeid is. Zoo deze poging met eenen goeden uitslag mogt worden bekroonddan hebben wij de eerste schrede gezetop eenen weg die nood wendig op den ondergang van het despotismus en de zegepraal der vrijheid moet nitloopen. Het beginsel, dat ten grondslag ligt van eene vrijwillige volkswapening, is van veel edeler gehalte dan de motivendie anders medewerken tot de zamenstelling der legers. Het heilig beginsel der vrijheid is toch het schoonstedat men kan denken. Wanneer een nieuw beginsel zich een weg baantdan behaalt het spoedig een beslissende overwinning over alles wat op een verouderd denkbeeld steunt. De fransche legers behaalden in 1794 eene gemakke lijke overwinning op de overmagt der bondgenoo- ten, omdat de fransche republiek het beginsel der gelijkheid ook op hei leger toepastte. Pruissen ging in die toepassing nog verder en daaraan is het voor een groot gedeelte zijne overwinningen verpligt. Maar de Staatdie thans zal voorgaan in het toepassen van het nieuwe beginsel der vrijheid op de zamenstelling der legers, zal om dezelfde redenen nagenoeg zeker zijn van de overwinning. Geve daarom de Hemel dat ons vaderland als het classieke land der vrijheid de vrijwillige volks wapening op eenen grootschcn voet moge tot stand brengen. Hervorming van het kiesstelsel in En geland. Naar het ons voorkomt zijn zij, die in Engeland eene hervorming van het kiesstelsel pogen tot stand te brengen tut nu toe zeer on gelukkig geweestzoowel in de keuze der mid delen, die Jzij aanwendden tot bereiking van hun doel, als in de voorstellen tot verbetering die zij deden. Het is toch meest door woeste optogten en vergaderingen van ontelbare volkmassasdat zij het beoogde doel poogden te bereiken. Nu zijn beiden naar onze meeniugniets anders dan el lendige demagogische staatskunsten. Wil men een hervorming tot stand brengen, dan moet men in de eerste plaats spreken tot het verstand. Alleen door verspreiding en bespreking van denkbeelden kan men de zegepraal van een nieuw beginsel verzekeren. Een man die niet overtuigd is van het nuttige der hervormingzal niet overtuigd worden, ook dan zelfs, als 100,000 met banieren voorziene per sonen in eene processie hem voorbij trekken en evenmin als hij op al die banieren het woord van hervorming ziet geschreven of als hij datzelfde woord uit alle monden hem hoort tegenbrullen. Misschien zal hij medegesleept door het voorbeeld van zooveel anderenook meeschreeuwenmaar men kan zeker zijn dat hij de zaak toch morgen weêr zal afvallen. Ook zulke ontzaggelijke groote volksvergaderin gen kunnen weinig dienen om de natie voor te lichten. De redenaar, die de aandacht van zulk eene vergadering tot zich wil trekken, moet bij voorkeur spreken tot de verbeeldingen de harts- togten in beweging breDgen en iedereen weet dat deze beide twee zeer slechte en trouwelooze leids lieden voor het verstand zijn. De gedane voorstellen zijn ook al te kunstig en te fijn bedacht. Met het doel om het regt der minderheid te waarborgen en een zekere evenxe-

Schager Courant | 1867 | | pagina 1