digheid tusschen de magt van liet geld en dat van het getal te makenstelden zij zulk een kun stig en ingewikkeld plan voor dat het voor iederen niet geheel ingewijde bijna onbegrijpelijk is. Zulk een kunstig en zamengesteld systeem kan niet goed werkenwant in ieder hoekje van een al te kunstig stelselvindt de chicane gelegenheid om zich te verschuilen. Daarbij moet een wet gever ook vertrouwen stellen op de menschen die de wetten moeten uitvoeren. De ontwerper van een kiesstelsel moet gelooven dat de meer derheid zooveel mogelijk dc minderheid zal ont zien en eerbiedigen, hij moet aannemen dat de ■geldmannen met hun goud de mindere standen niet al te zeer zullen onderdrukken en daarbij moet hij bedenken dat de meerderheid en de geldmannen ook ondanks alle wetsbepalingen, mid- 'delen genoeg hebben om hunne tirannieke heersch- zucht bot te vieren. Willen zij onderdrukken dan helpen geene kunstige wetsbepalingen daartegen. Het dunne spinrag mag niet worden bestemd om de wilde roofvogels in hunne vlugt te belemme ren. UitzettingvanHatioveraansche offieie ren. De Heer Dullert heeft den minister van jus titie geïnterpelleerd over de uitzetting van eenige Hanoveraausche uÉFicieren die te Arnhem stil en ordelijk loofden. Het antwoord van den minister is ons nog onbekend maar het schijnt dat die uitzetting is geschied op aansporing van de prui- sische regering. Wij hopen dat de minister ge noeg gronden zal hebben om zich te regtvaar- digen, want een uitzetting van een vreemdeling alleen met het doel om eenen anderen magtigen vreemdeling "te believen zou een eeuwige smet voor Nederland zijn. Wee I iedere Staatdie de heilige regten der gastvrijheid schendthij verbeurt daardoor alle aanspraak op de achting vau de andere volken. Dubbele schande zal op ons klevenzoo lafhar tige vrees de beweegreden dezer daad is geweest Er is geen slechter raadgeefster dan de vrees. Zoo men het regt voor zich heeft moet men in de staatkunde niet vreezen. Daarenboven is het schild van Nederland nog magtig genoeg om iede ren weerloocedie daar achter bescherming zoekt te beveiligen. Pruissen zal bet Iniet wagen we gens zulk eeu zaak ons aan te vallen, want het. weet dat alsdan geheel Europa achter ons zou staan. Nederland moet zich zelven beschouwen als de spruit van een hoog adelijk maar eenigzins ver vallen geslacht. Zulk een spruit mag geen smet van vrees op zijn schild laten kleven. Elke aanval op ons gedaan uit hoofde van zulk eene zaak zoude noodwendig op de schade en schande van den aanvaller uitloopen. Staatknndige grondbeginsels. In eene heftige strafpredikatieonlangs door den Heer Wintgens tegen den minister van Koloniën, gehouden ter zake van de vermetelheid des laatsten om niet langer in het gareel van de dagbladpartij te wil len loopen zeide die argevaardige dat hij tot zijn schaamte moest bekennen van nog altijd be- hebt te zijn met het oude zwak van steeds te willen handelen naar vaste beginsels. Een goed ver staander hoort achter deze ootmoedige betniging dui" delijk den phariseeuwen hoogmoed, als hij aitroept: ik dank u Heerdat ik niet ben als deze. Maar ook wordt bij dat schermen met de uitdrukking vast heid van beginsels al te zeer uit het oog verloren dat er een groot onderscheid bestaat tusschen vastheid van zedelijke beginsels, en vastheid van staatkandige beginsels. Een menschzonder vastheid van zedelijke beginsels is een ellendig wezen maar ook bij wankelende staatkundige overtuiging kan men een edel mensch zijn omgekeerd is vastheid van staatkundige be ginsels op zich zelve in het geheel geene deugd. Het staatsmaxime van von Bismarck magt gaat boven regt is ook een staatkundig be ginsel maar wie zal het in den man prijzen dat hij ten dien aanzien steeds consequent handelt? Dat onderscheid tusschen zedelijke en staat kundige beginsels spruit daaruit voortdat een zedelijk beginsel uit haar aard steeds goed is terwijl een staatkundig beginsel goed of slecht kan zijn, derhalve is vastheid in staatkundige be ginsels dan alleen te beschouwen als eene deugd, wanneer deze goed zijn. De strafpredikatie van den Heer Wintgens zoude dus dan alleen eenigen grond hebben zoo hij had bewezen dat zijne staat kundige beginsels de eenige goede waren. Nu hij dit niet heeft gedaan heeft hij niet veel meer gedaan dan geschermd met woorden. GEWONE BERIGTE1Y. Nimmer namen wijmet meer genoegen eene advertentie opdan die van de Directie der Hol- landsche IJzeren Spoorweg-maatschappij betrekke lijk de dagel>jk*che uitgifte van retourbilletten van en naar alle etatioos voorkomende op de laatste bladzijde van dit bladdaardoor toch wordt in eene dringende behoefte voorzien. Op de stoomboot de Maasnymph No. 1 heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad bij gelegenheid van een plaisiertogt naar den Hoek van Holland. Ongeveer aan de raoinrHg van de oudo Maas viel achteruitloopende een der passagiers door den half- geopenden klip der lautaarn in de machine kamer en was alvorens men stoppen kon door de machine geheel verbrijzeld. Een dergelijk lot trof een jon geling die op de Waal bij Nijmegen bezig was de raderen eener baggermachine te smeerenen door het uitglijden van de ladder in de in werking zijne machine stortte. Woensdag jl. heeft te Breda een zeer brutale diefstal plaats gehad. De echtgenoot van den heer v. d. H. wonende ia de Catharinastraatkwam des namiddags ten 4} ure toevallig in de slaap kamer en zag tot hare verbazing twee menschenbeenen van onder een ledikant uitsteken. In haar ont steltenis snelde Mevr. H. de kamer nit, doch ging die een oogenblik later weder binnen alstoen ontmoette zij een haar onbekend manspersoon die op hare vraagwie hij was en wat hij verlangde met eeu Doitschen tongval ten antwoord gaf#Ik ben verkeerd ik moet bij Doctor B. zijuwaarna hij zieh in allerijl verwijderde. Bij nader onderzoek is gebleken dat onderschei dene kostbaarheden ter gezamenlijke waarde van f 300 zijn ontvreemd. Voor 9 maanden had een timmermans leerling nit Oudshoorn het ongeluk te Koudekerk een portefeuille met p. m. f 340 aan bankbilletten te verliezen. Deze schijnt toen door een bijzonder toeval in deo Rijn gevallen te ziju. Met Pinksteren was een zestal knapen aan het varen en vond de por tefeuille drijvende tnsschen water en wind. De pakjes waarvan de kleur eu nummers nog zigtbaar warenzijn terstond naar Amsterdam gezonden en daar zij nog al gehavend ziju zal men trachten er anderen voor te krijgen. Het Journal de St. Petersbnrg een orgaan van prins Gortschakoffjuicht het toe, dat de Czaar zijn vertrek uit Parijs ter zake van den aanslag van Berczoaski, geen oogenblik vervroegd heeft. fRuslaud en frankrijk," zegt het blad, vzijn door de op dien moordaanslag gevolgde de- moostratien elkander Dader gebragt dan de bek waamste diplomatieke overlegging had kunnen uitwerken. Het pistoolschot, hetwelk berekend was, om eer e ontzettende ramp te veroorzaken zal blijken slechts het sein geweest te zijn voor Het vestigen eener verstandhoudingvoor den vrede eu de welvaart der volken van het uilterste gewigt Het is nog onzeker of de Koningin van Spanje eerst Rome of eerst Parijs zal bezoeken. In geen geval zal zij op het gebied van het ko ningrijk Italië den voet zetten. Zij zal zieh te Barcelona of te Marseille inschepen. Niettegen staande den ongunsligeu loestaud der Spaansche financiën moest de minister 50 millioen bijeen brengen waarvan 25 millioen bestemd zijn voor een geschenk aan den Paus en £5 uiiliioeu voor dc koston der reis. Een jong paar dat Dingsdag middag goed en wel vau bet raadhuis van Berkel en Rodenrijs terugkeerde had haast den bruidstooi met de doods kleederen kunueD verwisselen. Toen beiden toch na afloop der plegtiglieid per as de terugreis aan namen en voor hunne woning stilhielden steigerde het paard achteruit en geraakte met rijtuig en bruidegom midden in de vaart de braidegom werd gered doch het paard verdronk. Aan de schelknop van een buitenverblijf nabij Antwerpen, bewoond door mevrouw Bosschaert vond men een zak gebonden waarin zich een duif bevond. Deze had een briefje aan den hals waarin van de bewoonster werd gevorderd dat zij eeu couvert met 2 bankbilletten van duizend francs aan den hals der duit zou binden onder bedrei ging anders hare woning in brand te steken. Mevr. Bosschaert in plaats van aan den eisch te voldoen gaf keDnis van bet gebeurde aan de politie. Deze zette op de hoogtste punten in den omtrek wacht posten uit en daarna liet men de duif vliegen. Zij nam de rigting van Borgerhont en men heeft alle nitzigt den schrijver vau den brandbrief te ont dekken. Een zonderling geneesmiddel. In de laatste dagen werd een 1 Hjarig meisje te Crimpen door den bliksem getroffen op het oogenblik dat zij eenig werk verrigte aan den haard. Ondanks alle pogingenwelke men aanwendde om baar tot het leven terug te roepen bleef zij roerloos liggen. Eindelijk op de raadgevingen van een grijsaard, plaatste men haar in eeu gegraven kuil eu over dekte haar ligchaain met aardezoodanig nog- thans dat zij niet kon versmachten. Na eenige uren keerde het bewustzijn in haar terug en door de zorgen der geneeskunde, welke haar alsdan werden toegediend was zij weldra gchtel en al hersteld. Een bejaard Egyptenaardie steeds in oude handschriften aan het snuffelen was, verzocht on langs aan den onderkoning verlof, om in den tuin vau een oud Koptisch klooster opgravingen te doen. Door zijne geliefkoosde lectuur bad bij nl. de overtuiging gekregen dat daar een groote schat moest verborgen ziju. Het verzoek werd toege staan en de onderkoning beloofde den geloovigen graver een derde van wat hij zou vinden. Hoe verrast was niet de vorst, toen bij kort daarop per telegraaf berigt kreeg, dat er eene hoeveelheid gouden staven en muntstukkenter waarde, van vijftig millioen francs gevonden was. Of het de groote geldkist zou zijn die koning Ameno- phis XXXVII op reis verloren heeft, zooals iemand zich herinnert op den obelisk vau Lnxor gelezen te hebbeu In de vorige week is bij eenparig beslnit der aanwezigeu te Alkmaar opgeiigt eene afdeeling 'Alkmaar en omstieken" der maatschappij Tot Nut vau den Javaan aanvankelijk telt zij reeds 51 leden, waarvan 12 in omliggende gemeenten. Tot haar voorloopig bestuur verkoos de afdeeling de Heereo B. G. de Vries van Heyst, H. J. Ansingh Bz. en Mr. P. van BemmeleD. Ook te Scbagen, bestaat, naar wij vernemen het plan om eene dergelijke vereenigiog tot stand te brengen. Eenige dagen geleden waren in den laten avond twee arbeiders met een schepnet aan het visschen in eene breede sloot te Velddriel. Terwijl zij met dien arbeid bezig warenverscheen een veldwachter, die hun naar hun permissiebillet vroeg. Dat heb ik niet bij mijhet ligt thuis ik zal het u laten zien als gij met mij wilt me degaan autwoordde een der twee vissShersdoch op een toon waaruit de veldwachter kon opmaken, dat de zaak niet rigtig wasbij zeide dus iu naam des Konings at riep de ander, die tot nu toe gezwegen had in naam des Koninga zh'k ie 's in de sloot douuen en het woord bij de daad voegende, wierp hij den armen mau in de mod derige sloot en sloeg hem herhaalde malen met het vischnet op het hoofd. Nn verliet omstreeks denzelfden tijd een jongeling in beschonken toestand een nabij gelegen herberg en sukkelde voort in da

Schager Courant | 1867 | | pagina 2