4 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 510. Elfde Jaargang. Tijdsbeschouwiiigen. GEWONE BEKIGTE>. SCHAGER COURA ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB HAAN URN: Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk t 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle UITQ-EEPSTEE WED. t it Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) F. J-. O DIDEEICH. PRIJS DER ADVBRTENTlëlT: Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN PRA1STCO De intrekking der erfpachtswet van J a v a. Al weder eene ministriele crisisDe minister van koloniën heeft ontslag gevraagd. Terwijl wij dit schrijven is op deze aanvraag nog niet beslist. Reeds worden er namen genoemd van mannen bestemd om den heer Takranen te vervangen maar voor dat door de regering eene keuze gedaan wordt zal zij toch een besluit moeten nemen ten opzigte van de rigting die zij wenscht te volgen in het koloniaal beheer. De interpellatie van den heer van de Putte zal hieromtrent waarschijnlijk licht doen ontstaan schoon naar ons vermoeden uit die interpellatie de stelselloosheid van het bestuur blijken zal en de onmagt om verder als regering aan het hoofd der zaken te staan. liet miuisterie heeft door den minister van koloniën op te geven het uur van ziju val verhaast. liet was juist toch in diens persoon dat de conciliante rigting van het bewind gelegen was het midden houdende tusschen de beide uiterste stelsels heeft de regering in kolouiale zaken ge tracht door langzame ontwikkelingzoo wel de partij van vooruitgang als die van behoudaan zich te trekken. liet belang van beide partijen bragt mede dat zij dezen minister ondersteunden, maar aan beide partijen heeft het weder ontbro ken aan geduld. Slecht enkele leden in de Kamer hebben op het gevaar gewezen dat in eene aftreding van dezen minister ligt: een groot deel der liberale partij heeft door de aanneming van het geamen deerde artikel de intrekking der wet noodzakelijk gemaakt ee de ondersteuning door de conserva tieven aan het artikel verleend heeft nu ten twee den malede aftreding van een minister be werkt Het is noodzakelijk dat aan dezen toestand een einde kome. Langs welken uitweg men tot eene beslissing in de koloniale kwestie komen zal is moeijelijk vooruit te zien. Wij zijn beducht dat de aftreding van dezen minister ons een geruimeu tijd zal doen stilstaan in het aanbrengen van ver beteringen aan ons Indisch regeringsstelsel. De ministeriele vacature is gemakkelijk weder aan te vullen maar daardoor is de zaak niet gered. Het gouvernement heeft naar ons inzien geene keuze dan tusschea algemccne aftreding of benoeming van een bepaald behoudend indisch staatsman. Daardoor zou alleen een gezonder toestand in het leven zijn te roependoch naar onze overtuiging zal noch het eennoch het ander gebeuren, maar door spoedige benoeming van weder een conci- liant minister van koloniën de langere duur van dit kabinet voor eenigen tijd weder worden ver zekerd. Wat wij echter gaarne aan de haak zagen ge steld is het stemmen van leden der Kamer tegen hun overtuiging met het doel om een minister te doen vallen. Het amendement Poortman, door welks aanneming in der tijd de cultuurwet van van de Putte vielwerd aangenomen door den steun dien het bij de conservatieven vond en door deze intrige visten zij een bewind te doen vallen dat tegen eiken prijs verwijderd moest worden. Ook thans weder is het amendement van de Putte met algemeene stemmen aangenomenterwijl van conservatieve zijde herhaaldelijk verzekerd is dat de toelating der inlanders noodzakelijk op benadeeling van den inlander moest uitloopen. Wij wenscheD vurig, dat de strijd, dien ook wij hebben te voeren gehad ter verkrijging van vrij zinnige instellingen ook voor Indië met de zege praal der liberale beginselen eindigen zal. Toen voor 25 jaar Thorbecke en enkele liberalen den strijd aanvingen om voor goed met een vroeger tijdperk te breken en de regering van Nederland te vestigen op de grondbeginselen van openbaar heid in regerings zakenen erkenning van de noodzakelijkheid tot verbetering in onze staatsin stellingen werd dit streven als voorbarig uitge kreten en de bereiking van het doel door zeer verstandige mannen onmogelijkmaar zeer zeker in het nadeel van ons land geacht. Intusschen de liberale partij door de omstan digheden begunstigd is regeringspartij geworden en hare beginselen zijn gebleken voor toepassing vatbaar te zijn en hebben in plaats van eene gevreesde demagogie ons een sterke constituonele monarchale regering bezorgd. Het zelfde zal on- zes inziens gebeuren in Indië. Het onbekende heeft weinig vrienden en gemoedelijke menschen verzekeren ons dat Indië niet anders kan wor den bestuurd dan door het tot nu toe gevolgde stel sel. De proef van het tegendeel echter is reeds geleverd. Het ministerie van de Putte en het bewind van den Gouverneur generaal Sloet heeft ▼oor goed onmogelijk gemaakt de streDge handha ving van het kultuurstelseln air heeft volstrekt niet geschaad aan onzen invloed op Java. Schoon ook wij met behoedzaamheid te werk willen gaan waar het zoo groote belangen geldt wier handhaving voor een mogendheid van den derden rang altijd met moeijelijkheid gepaard moet gaan ook wij twijfelen volstrekt niet aan het eindelijk slagen der liberale partij en aan de ver vulling harer profecy dat zoowel het belang van moederland als kolonie gediend zal worden door de aanneming van een regtmatiger en menschlie- vender regeringsstelsel. De heiligverklaring der Gorkumsche marteralen. Met de Gorkumsche marteralen is al veel gebeurd. Ze zijn in de vorige week te Rome heilig verklaard en worden ten slotte nog bespro ken in ons weekblad. Wij hebben meermalen gewezen op de noodzakelijkheid dat de verschillen de godsdienstige gezindten door ingezetenevan een zelfden staat beleden, in vaderlandsliefde een vcreenigingspunt moeten vinden. Wij vinden de heilig verklaring daartoe een zeer weinig geschikt middel. Men bad van Roorasche zijde deze zaak moeten laten rusten uit een vaderlandslievend oog punt. Van Protcstantsche zijde is de daad van Lu me ij nimmer goedgekeurd en trgenover deze ongelukki ge heeft de geschiedenis onzer afscheiding van Spanje duizenden van slagtotfers te stellen die als offers van geloofshaat gevallen ziju. Voorzeker, wanneer wij van hen iets te bid den hebbendan vragen wijdenkende aan de van Katholiek standpunt zoo schoone regels in den Almanak voor Nederl. Katholieken van 1S53, dat zij in het hart hunner geloofsgenooten die thans broederlijk verkeeren met de kinderen hun ner beulen allen geloofshaat dooden om hunnent wil. Met genoegen vernemen wijdat in deze ge meente eene afdeeling is opgerigt van de Maat schappij tot Nut van den Javaan, en dat iu de volsicude week eene vergadering door die afdeeling zal worden gehouden, toegaukelijk voor alleu, die verlangen met de Iudische zaken nader t« worden bekeod gemaak. (Zie advertentie hierach- ter.) Wij twijfelen niet, of die vergadering zalbij de tegenwoordig algemeene belangstelling in Neder- S landscb Indie, talrijk worden bezocht. Ten gevolge van de invoering van dagelijk. sche retourbiljetten bij de Hollandsche ijzeren spoor. weemaatschannii is eene verandering in het tarief

Schager Courant | 1867 | | pagina 1