1212 stede», waaronder slechts vier, Berlijn, BreslauKeulen en Koningsbergeneene bevol king hebben van meer dan 100,000 zielen. Tus- schen 50 en 100,000 inwoners vindt men er 11 stedenhonderd steden hebben eene bevolking van 10 tot 50,000 inwoners, 123 eene van 6 tot 10,000, 6Q0 eene van 2 tot 6000 en 337 eene bevolking van minden dan 2000 zielen. Er woont een grooter deel der bevolking ten platten- lande dan in de steden. De verhouding der ste delijke tot de landelijke bevolking is in de oude provinciën als 100 tot 233 in Ilanover als 100 tot 285, in het voormalige Keurhesseu als 100 tot 276 in Nassau als 100 tot 257 in Hol- stein als 100 tot 390 en in Lauenburg als 100 tot 460. Alleen het gebied van Frankfort aiM. beeftgelijk dit in den aard der zaak ligt, eene grootere stedelijke dan plattelands bevolking. Te Roubaix (dezelfde fabriekplaats in het Fransche departement van het Noorden, waar on langs een ernstig oproer onder het fabriekvolk beeft plaats gehad) is Zondag jl. eene groote fa briek in de asch gelegdwaardoor eene schade van 360,000 fr. veroorzaakt is eu een paar hon derd werklieden buiten arbeid zijn geraakt. Dit is dc veertiende brandwelke in een tijdsverloop van acht maanden te Roubaix is voorgevallen. Eeu der bladen maakt melding van de kunstvertooningen vau een Chinees in het chine- «che theaterte Parijswaardoor elks verwonde ring wordt opgewekt. Men weet niet wat men er van deuken moetof deze man geen maag of een ■struisvogelmaag heeft, of hij even als elk ander schepsel, uit vleesch en bloed bestaat, dan wel uit eene andere zelfstandigheid. Hij slikt o. a. •een half dozijn raauwe eijeren met schaal en al naar binnen en spuwt ze weder met het grootste gemak uitvervolgens slikt hij een glaskogel rolt een cigaretterookt en laat den kogel we der uit zijn maag te voorschijn tredeuzonder een oog te verdraaijen. Een sabel ruim een el lang, slikt hij tot aan de helf binnen, maakt aan het gevest eeu kogel van dertig ponden vast en drukt dan de sabel tot het gevest in zijn ligchaam. Daarna neemt hij een geladen geweer maakt dit in de plaats van den kogel aan het gevest vastschiet het af, trekt de sabel nit zijn keelen groet vervol gens lagchende het publiek. Dit kunststuk schijnt voor hem niet het minste bezwaar te hebben en hij voert het gemakkelijker uit als menig ander die pilleu moet slikken. De jonge Keizer van China zal de Parijs- schc tentoonstelling niet bezoeken. Men zegt, dat zijn oom en voogden tot dezen stap hebben besloten ten gevolge vau de groote moeijelijkhe- den die de uitoefening zijner godsdienst in den weg zouden staan. De keizers van China reizen nooit zonder hunne goden mede te nemen, en daar de jeug dige tegenwoordige Souverein er vijf heeft, die ieder 35 voet hoog zijn, heeft men het maar voor het best gehouden ten einde het gehaspel met de Fransche douanen te voorkomendie zelfs van Chinesche goden inkomende regten vorderen, Z. K. M. maar stilletjes te huis te laten. Bij de groote wapenschouwing te Parijs trok het aller verbazingdat de Siamesche gezant ge zeten was naast den koetsier op den bok van het voor hem bestemde rijtuig. De reden van dit voor Europeanen vreemde verschijnsel is zeer een voudig in het koningrijk Siam mag niemand hooger zitten dan de koning of zijn vertegenwoor diger en alle moeite om den gezant te doen be grijpen dat dit gebruik in Frankrijk niet bestaat was vruchteloos. In de vorige week isbij de maire van het 10e. arrondissement en in de kerk St. Vin cent de Paul te Parijshet burgerlijk en ker kelijk huwelijk voltrokken van een gedetineerde van la Roquettemet eene gedetineerde van Saint-Lazare. Van de jonggehuwden is de man tot 8 eu de vrouw tot 2 jaren opsluiting ver oordeeld. Na de huwelijks—inzegening mogt de man zijne echtgenoot vergezellen tot voor de groote deur der gevangenis Sa'nt—Lazare en daar scheid den zij onder het storten van tranen. De betreurenswaardige ongeregeldheden te Birmingham doea weder het eigenaardige van dc Britsche maatschappij in het oog vallen. Een protestant prediker vond goed op zijne katholieke medeburgers te schelden en ten gevol ge daarvan bestormden deze het gebouwwaar hij zijue voordragt hield, en gaven zich aan bal dadigheden ovetdie niet onbeantwoord bleven. De politie kwam tusschen beidemaar zij bepaalde zich om aan de oproerige tooneelen een einde te maken. In elk ander land ware men zeker be gonnen met den prediker in verzekerde bewaring te nemen eu het gebouw te sluiten. In Engeland is men echter van oordeel, dat zelfs die buiten sporigheden geen redeu geven om het regt van een volk te verkorten. Het regt van vereeniging en de vrijheid van spreken worden er gehandhaafd, trots de misbruiken, waartoe zij aanleiding geven. Ook de overheid ziet indat zij een deel blijft uitmaken van het volk en een ingrijpen in diens regten eene verkorting van eigen regten is. Nadere berigten van daar deelen mede dat den 28 de rust nog niet was teruggekeerd. In de stad heerschte allerwege groote gisting, De straten wa ren opgevuld met menschen maar de politie had strenge maatregelen genomenom het uitbarsten van een nieuw oproer te voorkomen. Niet minder dan duizend constabels doorkruisten de stad. De menigte was gewapend met steenen dakpannen en andere voorwerpen om mede te gooijenen velen klommen op de daken om vao daar op de massa alles neer te werpen wat hun maar voor de hand kwam. De vrouwen vooral maakten zich aan de grootste buitensporigheden schuldig en vielen verwoed op de polilie-agenten aan. Uren lang waren de pluu- denaais meester van de stad in vele huizen was er geen enkele ruit meer heel gebleven. Overal zag men ingetrapte deuren. De plunderaars drongen de huizen binnen eu braken de meubelen om zich nieuwe middelen van verwoesting te verschaffen. Vele magazijnen zijn geheel leeg gehaald j en wat men niet kon medenemen wierp men op de straat, in het bijzijn zelfs der politie die onmagtigig was dit te keer te gaan. De plunderaars bepaalden zich echter tot de huizen door Iedereu bewooud eu lieten de anderen ongedeerd. Aan dien toestand werd eerst een einde gemaakt door de verschijning van een sterk detachement troe pen en na een strijd met de gewapende magt die twintig minuten duurde. Men -telde meer ge kwetsten onder de politie dienaren en de consta bels di>n onder de oproerlingen. Het aantal personen die in hechtenis zijn genomen bedraagt ongeveer 100. Een berigt uit San Fraocisco van 2 Jon ij meldt de ontdekking van een eiland twintig mijlen lang op ongeveer 50° westerlengte en 40° 30'noorderbreed te dus in de Stille Zuidzee, in de reeks eilanden die van Japan af in de rigting van San Fraucisco liggen. Iu die streek van de Stille Zuidzee heerscht gewoonlijk veel mist. Een ongelukdat de schromelijkste gevolgen had kuuuen hebbentrof in de vorige week den buitengewone» gezant en gevolmagtigd minister van Frankrijk M Charles Baudiu en zijne echtgenoot. Gewoonlijk verlaten de genoemde, hooge personen des morgeus hun hotel in het Korte Voorhout te s' Gravenhage tot het doen vaD een wandelrid te paard. Zoo ook dezen ochtend en zon de rid in het bosch worden gemaakt. Aan de boschbrug genaderdwilde men het regiment husarendat zich daar bevond vooruitkomen. Het paard van mevrouw sttnikelde toen eensklaps, terwijl dat van den gezantdie zijne echtgenoot wilde te hnlp komen eveneens ter aarde vielten gevolge waar van zoowel de heer als mevrouw Baudin van hnune paarden werden afgeworpen en de gezant eene ver wonding aan den hals bekwam. Onmiddetijk werd hulp aangebragt en de rijder en rijderes bij den heer Melville van Carnbee ingebragt van waar zij weder naar hun hotel werden vervoerd. GGMEXGDE BEIUGTEX. De Spaansche minister van financien zit erg in den brand H. M. de koningin vordert op hoogen toon 50 millioen voor hare reis naar Parijs en Rome terwijl Rotschild zegt «ik beb geen geld, de tijden ziju te slecht, de gewone uitvlngt van geldschieters als de borgen niet soliede zijn. In Portugal is de doodstraf afgeschaft. De Pa- rijsche tentoonstelling is door een gezelschap Iro- kezen (wilden nit Noord-Amerika) bezochtdie veel beziens hadden en zich over niets verwonderd toonden. Te Zaandam zijn twee jongelieden van IS en 25 jaren die zich baadden jammerlijk ver dronken. Het weekblad «de Runderpest" houdt, ten gevolge vau het afnemen der ziekte op te verschijnen. De korperaal- hoornblazer KI. te 's Hertogenboscli beeft, nit jaloezie, zijne vronw met een scheermes den hals afgesneden. De bisschop van Haarlem is te Amsterdam overleden. De leden van den Schager-gemeeoteraad die in dit jaar moeten aftreden zijn de heeren D. Tim merman en C. Smit. De heer Trakanen minister van Koloniën, heeft aan Z. M. den Koning zijn ontslag gevraagd, zijn opvolger is nog echter onbekend. De ge meenteraad van Schiedam heeft bpsloten tot het doen van eene geldleening van f 20,000 om te voorzien in een tijdelijk te kort in de gemeente kas veroorzaakt door de gedane voorschotten ten behoeve van liet rijk wegens onteigening van vee ter zake van de veetj-phusdus eene geldleening tegen 4 of 5 percent tot dekking eener schuld van het Rijk aan de gemeentewaarvoor geene rente wordt betaald. Een ambachtsman te Amsterdam heeft den 7 Maart jl. gevonden een damesspelden ze toen voor een koperen aangezienthans nu hij verno men heeft dat het een gouden is met brillanten omzet verzoekt hij de eigenares zich aan te mel den. Mer. zegt dat de engelsche regering aan de Catholjke bisschoppen verboden heeft om zich naar Rome te begeven. Er is sprake eener nieu we en uitgebreide zamenwering in Spanje. De aanslag op het leven van den keizer van Rusland in het bosch van Boulognewas op den eigen avond van den dag waarop hij plaats had, te New- York bekend zou de telegraaf daarvan de schuld dragen H. M. de koningin heeft een aanzienlijk aantal loten genomen in de loterij welke te Noordwolde weldra zal gehouden worden ten voordecle van de te stichten industrie school. De 100U stuks ansjovis worden te Urk voor 1 6 verkocht. Te Zwolle is een kind van 20 maanden, door een wazen met steenen beladen zoodanig overreden, dat het op dc plaats dood bleef. De Paus heeft ongeveer 6000 geestelijken op liet Vaticaan te Rome ontvangen en eene allocatie uitgesproken waarin gewezen wordt op de pligten der geestelijkheid in den tegenwoordigen tijd. Aan de St. Maartensbrug is jl. brand ge weest die gelukkig spoedig is gebluscht. SCHAAKSPEL OPGAAF Xo.ïÜ. Wit speelt en geeft in 6 zetten mat. Oplossing van de Schaakspel—opgaaf No 74. Wit. Zwart. 1 DS op Aó 2 A5 D5+ 3 B3 C2+ mat H6 op F4 B4 Dó of 1 DS A5 E4 F4 2 A5 E5+ F4 G4 3 B3 E6+ mat. Goede oplossing ingekomen van Jb. F. te St. Maarten, J. P. te Spanbroek, A, S. te 'a Graven hage en J. F. te Zijpe,

Schager Courant | 1867 | | pagina 3