18 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad, Elfde Jaargang. Tij dsbeschou wingen \M. 512. SCHAGER COURAR ABONNEMENTSPRIJS VOOR D1UB MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad vrorden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJITO-EEFSTEB "WED. F. J". Oh DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN: Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRL^RSTCO Mexico. Men hoort thans schitterende rede voeringen over de mislukte onderneming naar Me xico in de fransche Kamer. Helaaszij komen een weinig te laat. Indien vroeger aldus had kunnen gesproken worden, zou er veel leed zijn verhoed; want met klem is er aangetoond dat de gansche onderneming achterwege zou gebleven zijn, indien het land eene passende controle op de re gering had kunneu uitoefenen. Het gebrek aan controle op de regering schept de mogelijkheid voor dwaasheden als de Mexi- caatische expeditie en stelt de politieke toestand elk oogenblik in gevaar op het onverwachts in een te storten. Mogten wij intusschen de Mexi- caansche zaak slechts eene dwaasheid noemen. Het blijkt meer en meer dat het verheven begrip't geen men bij den aanval op Mexico op den voorgrond zettede stichting n. 1. van een beschaafd rijk, slechts de leus is geweest waar achter zich de pogingen van eenige erbarmelijke avonturiers schuil hielden. Eene particuliere in dustrie gesteund op geweldheeft men ten koste van het fransche volk ondernomen en deze mislei ding is van de fransche regering zelf uitgegaan. Over Mexico zal nog een poos worden gesproken, maar langzamerhand zal de tijd het verder van ons afbrengen. Doch de geschiedenis zal ter eeuwige herinne ring in hare gedenkboeken hebben op te nemen- dat ten einde de geld- en speculatie-zucht van enkele hovelingen te voeden onder den dekmantel van een loyaal begrip een groote natie als middel gebruikt is. Gemis aan controle op het bewind wordt in ons land niet gevoeld maar voor onze koloniën bestaat toezigt slechts eerst sedert zeer kort. Dat toezigt heeft reeds veel goeds gedaanwant daar door is het ongelukkig stelsel waaronder Java zucht aan het licht gekomen. Er is echter meer te doen. Voor den gebrekkigen toestand moet een betere geschapen worden. Dit is het streven der liberale rigting, die in woord en daad steeds te toonen heeft, dat het haar, ten einde de geld en speculatie—zucht van enkele kooplieden te voe den, niet te doen is geweest om onder den dek mantel van een loyaal begrip, een groote natie als middel te gebruiken. "Verwerping der schntterij-wet. De verwerpiag der schutterij-wet heeft ons leed ge daan. Het kan niet tj veel gezegd wordende geest van laauw- en flanuwheidde tegenzin die in ons volk bestaal om de wapenen te leeren hanteren moet overwonnen worden. Hand aan hand met de opwekking van het krijgshaftig ge voel bij ons volk zal zich de politieke zin ver heffen. Het is eene levensvraag voor ons volk wilt ge of wilt ge niet verdedigen het Vaderland De vraag is beantwoord waar alle inspanning van krachten ontbreekt waar het de weerbaarmaking van het land betreft en de Eerste Kamer heeft een slecht woord gesproken waardoor de gelegen heid aan een belangrijk gedeelte van ons volk ontnomen wordt om als sèhutter zich als soldaat te oefenen. De bezwaren die tegei de jet in de Eerste Kamer zijn aangevotrd znn ver die «tennen op de beweerde impopulariteit van de wetgeven alleen regt tot het vermoeden, dat bij hen die ze opperden de wet impopulair was en de verpligting om het vaderlaud te verdedigen lastig en onaan genaam. Van het volk hopen wij beter Onge woon als de wet is, zou hare toepassing in den aanvang moeijelijkheid geven. Maar eens gere geld in werking zou niets haar belet hebben om even als in de meeste ^ndere landen de pligt om het land te verdedigen alras te doen beschouwen als een regt. De regering geve daarom den strijd niet op. Het verbetere en volmake zijn voor- dragt. Wij wenschten algemeene dienstpligtigheid en hoezeer dit als te kostbaar niet in de bedoeling van de regering ligt wil het eigenlijke doel der weteen verdedigbaar volkbereikt worden dan behoort de algemeenheid van dienstpligt voorop gezet te worden. Eene concessiewaartoe de re gering welligt eerder zou overgaan is het prijs geven van den naam Schutterij. Het ellendig stelsel waaraan onder dien naam gedacht wordt is oorzaak dat de nieuwe regeling zoo weinig sym pathie vindt bij het volk, daar men aan eene be stendiging denkt van het bestaande. Eene ont binding der Eerste Kamer is voor dit miuisterie onraadzaam en het uit elkander zakken van dit ministerie door het verdedigen van eene wet als deze, zou te bejammeren zijn daar er geenerlei aanwijzing van personen plaats heeft, die als op volgers der ministers in aanmerking komen. De Eerste Kamer. Naar ons inzien is in ons land een Eerste Kamer volstrekt onnoodig. De opneming van dit staatsligchaam in de grond wet van 1848 is een fout van hare zaïnenstellers. In landen als Engeland waar eene aristocratie be staat die een belangrijk aandeel heeft in het beleid der zaken, vereischt het welbegrepen belang des lands, dat naast de uitspraak van de meer derheid des volks de stem gehoord wordt van de eenige vaste magt in den Staatde aristocratie. In Frankrijk waar geene aristocraiie bestaat, maar het volk eene regering tegenover zicli heeft is zij schadelijk daar zij geheel de dienares der regering wordt en het vertegenwoordigend stelsel tot een poppenspel verlaagt. Maar in ons land is zij een dwaasheid een niets. In hare zamenstelling niet verradende de vastheid van toestanddie aan eene aristocratie moet eigen zijn, kan zij als zoodanig niet gelden rn terwijl dus hare etQenluke roeping hier gemist wordt en de regering haar Gi blank! missen kan, heeft zij geen andere bezigheid dan te herdoen en te herstemmen als de 2e. Kamer of wel eigen za- keu te behartigen. Op zich zelf eene dwaasheid is de eisch om, als lid der le. Kamer, te behoo- ren tot de hoogst aangeslageneu in de provincie en weder op nieuw eene dwaasheid is de wijze waarop die leden gekozen worden. Nu echter die Eeiste Kamer in de grondwet staat, zal zij vooreerst niet neg vallen en het beste is dus zooveel mogelijk nog van haar partij te trekken ten dienste van het algemeen belang. Eene aiistocratie is hier niet te vormen en wordt ook niet door ons verlangdzoodat zij ten haren behoeve de diensten der Eersre Kamer niet noo- dig heeft. Het eenige geval, waarin zij dienst kan doenis door de verw erping f ener wet. Bij de verwerping eener wet van beginselen is zij natuurlijk in haar regtmaar waar zij enkel een. wet herziet en door eene andere za menstelling als de Tweede Kamer de partij, die bij de laatste de minderheid had de merdeerheid bezorgtbrengt zij wel een spaak in het wiel maar toch zonder veel kwaad te berokkenen daar eene goede regering baar votum niet behoeft op te vatten als beslissendmaar andermaal de zaak aanhangig maakt. Een minister van koloniën! Het dezer da gen medegedeeld gerucht dat door den heer H a r t s e n gepolsd over het ministerschap de terugroeping van den heer Mijer bedongen zon zijn, komt ons volstrekt niet onverwacht voor. Gebonden heeft dit ministerie zich als in den Gouverneur Generaal en het wordt steeds moeijelijker iemand te vinden

Schager Courant | 1867 | | pagina 1