SCHAGER C0URAR1 8 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwbladr M 515. A. 1867. Tijdbeschouwingen. 'Llfdc Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten*0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJITGrEEFSTER WEID. IP. G". C3- DIDEBIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BBIEVEN EZR^AlZÊTCO Oostenrijk's concordaat In het salyrieke blad de Cladderadatsch vond men onlangs een spotprent waarop werd voorgesteld de Baron van Bcustberijdende het edele hongaarsche strijdros en vruchteloos met het zwaard slaande naar alle vier windstrekenterwijl een vurige draak onbe reikbaar voor zijn sabelslagen aan zijn voeten lag en op het punt was den rui'er en het ros te verslinden. De naam van dien draak was con cordaat. Men herkent daaruit aanstonds den geheel met een fanatieken anti-catholieken geest bezielden het oogenblik in Oostenrijk geene andere kerk denkbaar dan de Roomsch Catholieke. De staat moet deze in de gelegenheid stellen om haar pligt te kunnen vervullen. Langzamerhand moet het volk zoodanig opgeleid worden dat het de voog dij der kerk kan missen. Wanneer men echter in Oostenrijk op eens alle banden gaat verbreken, die de kerk aan den staat binden, dan zoude daardoor een schok ont staan, die zeer nadeelig op den zedelijken toe stand van het volk zou werken. Wij gelooven daarom dat Oostenrijk alleen gebaat kan worden door eene langzame scheiding van kerk en staat. Slechts bij trappen ro^et het volk tot vrijheid redacteur die geen andere vijanden van de mensch- worden gebragt. Daarenboven zoude een plotse, beid schijnt te kennen dan Jezuiten en priesters. linge scheiding van de zijde van Oostenrijk van Meu--weet dat vele Nvderlandsche liberalen met het concordaat tegen fi^" regt "strijden. 'Immers een zelfden geest zijn behebt, ook zij zien in het 5 is het concordaat een tractaat evengoed als iedere concordaat alleen een bron van rampen. andere overeenkomstdie tusschen verschillende Naar ons bescheiden gevoelen is deze beschou-magten wordt gesloten. Zulk eene overeenkomst wing niet geheel van partijdigheid vrij te plei- i mag niet ontijdig door een van de partijen ten. M el is waar ontkennen wij geenszins dat worden opgezegd. Immers zoo de tractaten iets het concordaatwaardoor Oostenrijk zich min of waard zijndan moeten zij de beide partijen meer heeft onderworpen aan de suprematie van verbindenIn openbaren strijd met volkenregt is Rome, aan dat rijk veel nadeel heeft berokkend maar het blijft toch de vraag of Oostenrijk zon der zulk een concordaat zooveel beter zoude zijn gevaren. De grootste ramp van Oostenrijk is altijd ge weest eene aristocratiewelke in zamenspanning met eene ellendige bureau-cratie alle krachten inspande om den bnrgerstand achteruit te zetten» tegen deze vereenigde magten was de priester heerschappij in vele opzigten een heilzaam over- wigt. Zonder het concordaat zoude de priester stand waarschijnlijk een groot deel van zijn magt hebben verloren. Eu het is de vraag of Oosten rijk zonder schade zich op eens van die voogdij kan ontslaan. Men moet toch wel bedenken welke de toestand van een volk is, dat voor het grootste gedeelte niet kan lezen of schrijven. Zulk een volk heeft nog meer dan ieder ander behoefte aan geestelijke Opwekking. Waar het geschreven woord vreemd blijftdaar moet het gesproken woord doordringen. Zonder kerk en priester zonde het gevoelen van sommigen dat een tractaat al leen geldig zoude zijn zoolang het met de belan gen van een der partijen strookt. Naar ons gevoelen wordt het welzijn van een volk alleen gediend door eene strikte inachtne ming vau hpt regt. Wij gelooven daarom dat het onregtvaardig dooden van den zoogenaamden draak een nieuwe ramp voor Oostenrijk zoude zijn. Hooger onderwijs. Naar het schijnt heeft de minister Heemskerk de verwerping der schut- terijwet verduwd. liet is bekeud dat wij die ver werping betreuren, maar daar 's ministers aftreding in geenen deele de indiening van een nieuw out- werp en de aanneming daarvan zou bevorderd hebbenjuichen wij het besluit des miuisters toe om zich vooreerst aan de leiding onzer binnen- landsche aangelegenheden niet te onttrekken. Te meer daar wij van hem eene poging mogen te gemoet zien om een ander groot binnenlandsch belang op goeden voet te regelen. Wij bedoelen de regeling van het hooger onderwijs. In verband geheel het geestelijk leven aan zulk een natie 5 met de reeds sints eenigen tijd in werking zijnde vreemd blijven. i reorganisatie van het middelbaar ouderwijskan De grootste taak der Christelijke kerk is ten die van het hooger onderwijs niet langer uitblij. allen tijde geweest de opvoeding van bet mensch- ven. In een vroegere beschouwing over dit zelfde dom zij heeft deze taak onder alle vormen ver- onderwerp deelden vrij als onze overtuiging mede vold. Door den loop der omstandigheden is op dat bij eene herziening van het hooger onderwijs meer dan thans het geval is acht moet worden geslagen op de dubbele eischen eener hoogeschool. Verschillend zijn de belangen van zoodanige in stelling naar mate men haar beschouwt als mid del van onderwijs en dus strekkende ter ver spreiding en mededeeling van kenuis en weten schap dan wel als vereenigingspunt voor de verschillende autoriteiten op onderscheiden gebied en dus strekkende ten dienste der wetenschap. Met het oog op dit laatste belang moeten voor de dus genaamde collegie'swaarop een bepaald vak onderwezen wordt meer gerekend worden op de leiding van daar voor aangestelde docenten dan op de wetenschap der aan de hoogeschool aangestelde hoogleeraren. Deze rijn bestemd om aan de Universiteit het karakter te geven van een 'duns van wetenschap. Zij belroorefi iry "Zuilen te zijn waarop het gebouw der wetenschap wordt op getrokken onder ben en neven hen staan de mannen van wien de studenten de leiding ont vangen om stap voor stap het door hen gekozen veld hunner studie te verkennen. Buiten deze hoofdwijziging in ons hooger on derwijs eischt de tegenwoordige toestand van ons land de opheffing der theologische faculteiten. Eene theologie van staatswege onderwezen mag alge lijk in ons land het geval is, niet tot eene staatsgodsdienst leidenwaar dit euvel vermeden wordt, diaagt de staat de voorziening der kosten voor het openbaar onderwijs in eene door toe vallige omstandigheden aan eene hoogeschool over- heerschende godsdienstige rigting, ook aan anders denkenden op. Dit is een ouregt hetgeen her steld moet worden. De protestantsche kerkgenoot schappen moeten even als de LntherscheRemon- strautsche Jtoomsche Afgescheiden en Doopsge zinde kerken voorzien in eigen seminarien. Voor de kerk zelve bestaat hierin geen gevaar. Indien namelijk slechts de klip vermeden wordtwaarop de Afgescheiden en Koomscbe kerken verzeild zijn. In het Seminarie moet de zon kunnen doordrin gen het moet van alle zijden toegankelijk zijn voor het lichtdat in de maatschappij is geopen baard en geen geschikter «^-"-el daartoe dan de vestiging dier Seminarien in de plaats, waar eene hcogeschool is gevestigd t de verpligting der stndenten om de voorbereidende vakken der theo logie en de daarmede hand aan hand gaande we tenschappen aan de hoogeschool zelf te beoefenen. Zoo zal in plaats van wat sommigen meenen de val der kerk - integendeel de opwekking

Schager Courant | 1867 | | pagina 1