van een nieuw kerkelijk leven door de reorganisatie van het hooger onderwijs bevorderd worden. GEWONE BERIGTEP. Wy deelén oate lezers meJe dat de haadel op Ea j:eland «teder geheel geopend is, zoowel in Rund- als Wolvee. Men verneemt, dat in October het stand beeld van Vondel te Amsterdam zal onthuld worden. Bij die gelegenheid zullen verschillende feesten plaats hebben o. a. zal eeu optocht door de stad gehouden worden. Uit de steenkolenmijn Tieibau bij Ostrau in Moravie zijn tot SI Julij 48 dooden en 19 levenden opgehaald. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend, een onderzoek des wege is ingesteld. liet aantal werklieden, dat zien tijdens het ongeluk in de mijn bevondis niet met zekerheid bekend men vermoedt dat het J was. Men schrijft nit Voorschoten, dat op de plaats gehad hebbende paardenmarkt ruim 1U00 paarden aan de lijn gebragt waren. Hiuueu- eu buiten- Jandsche handel was zeer levendig. Op de paardenmarkt zijn twee zakkenrollers ge vat. Een boer had f6000 in zijne portefeuille, vtie hij met een kettingtje aan zijne kleederen had i bevestigd. Een der dieven kreeg den boer in de gaten eu wilde Item zijne portefeuille ontfutselen i maar o weel de boer had die te goed vastgemaakt. 1 Hij is datrop gevat, flink afgerandseld eu op eeue goede plaats gebragt. 1 De dierentemmer Baltij te Parijs is dezer dagen bijna weder het slagtoffer geworden van zijn beroep. De twee leeuwinnen, die zijne menagerie bezit, waren beiden in vergevorderden staat van zwangerschap. De een had reeds eeu jong ge- worpen, toen de voorstelling aanving en Battij in baar hok zou gaan. Men ontraadde hem dit alge- j meen maar hij gaf geeu gehoor aan die verstan- dige waarschuwingen en trad onbevreesd het hok binnen. De leeuwin had zich in een hoek terug getrokken en hield haar welp in den bek. Battij wilde haar laten werken als de andere dieren toon liet zij plotseling haar welp los en wierp zich op den dierentemmerden eenen poet op zijne 1 heup, den anderen op zijn arm leggende. Zij beet echter niet. Battij slaagde er iu zich los te ma- j ken en de deur te openen van het kleine hok. De leeuwin wierp zich tegen de traliesmaar hij was gered. Het bloed stroomde uit zijne won-1 den. liet publiek was ten prooi aan de grootste ontsteltenis. Verscheidene vrouwen vielen in zwijio;1 maar spoedig was men bekomen. Batlij werd nu herhaaldelijk teruggeroepenzoowel als een bewijs dat het publiek hem geluk wensehtc met den afloopals vooral om de in zwijm gevallen en langzaam bijkomende dames te overtuigen, dat de dierentemmer het lot niet had ondergaanhetwelk men voor hem vreesde. De oorzaak van de woe de der leeuwin is waarschijnlijk datvan de. vier jongen welke zij dien nacht had ter wereld ge bragt drie door de andere leeuwen waren ver slonden. Door H. M. de Koningin van Engeland is aan P. N. de Boer, schipper «an de Terschellinger loods boot No. 7, 10 pd. at., aan G. Brierman 6 pd. at, en aan ieder der vier mannenuitmakende de equipage van genoemde loodaboot 3 pd. st. toegekendvoor hunne bewezen diensten door het den 13deu Maart IL redden van den kapitein en equipage van het schip Annie Archbell. Z. M. de Koning der Nederlanden heef; aan den kapt. Iaaac Suales, gezagvoerder van bet achip Guide een getuigschrift en eene zilveren medaille toegekend, als een blijk vtu goedkeuring voor zijne diensten door het den 29sten April II. redden van de equipage van het Ned. schip Harmonie. Op de in de Beemster gehouden harddraverij dongen 16 paarden naar den prijs, zijnde een kristal len vruchtendrager met zilver gemonteerd de premie bestond in een dito tafelgarnituur. De prijs werd be haald door het paard Snelberedeu door VV. Sijp en de premie door het paard de Vlieg bereden door C. Eecen. Beide paarden zijn een span Moorkoppen en behooren aan den Heer G. Eecen, te Oud-Karspel. Bovengemelde prijzen waren tot dat doel door de kas teleins Boon en Moolenijzer vereerd. Een treurig ongeval had te Wierum in de vorige week plaats. Een flinke oppassende jongeling van on geveer 16 jaren had de gewoonte om in zijn vrjjen tijd zoo nu en dan in de zoogenaamde buren te komen om daar bij van eeue andere plaats afkomstig is ka meraads op te doen. i Het tcneen evenwel dat eenige Wierumer jongens den vreemdeling niet konden lachten althans er had den gedurig schermutselingen plaats en altyd was bet op ouzen maat gemunt. Deze al dat sarren en kloppeu moede nam bet onberaden besluit een vol- gendeu keer een zeer scherp mes als verdedigingsmiddel mede te nemeu. Toen bij in de vorige week in het dorp verscheen, werd alweer het oude liedje gezongen en de vreemdeling door twee knapen aangevallen. Eene op de vechtenden toeschietende jonge dochter wilde de partijen scheiden maar de aangevallen knaap was reeds woedend en steekt met zijn mes om zich heen en treft daarmede de jonge dochter boven het linker oogen wel zoodat het gebeele lemmet er in stak. Op de te Haarlem gehouden paardenmarkt waren meer dan 600 paarden aangebragt waarvan 180 aan de keuring onderworpen zijn. Van alle rassen eu ouderdom waren er uitstekende paarden, die hooge prijzen bedongeu hebben. Door Fran- sche kooplieden zijn goede prijzen besteed en zelfs is voor eeu span koetspaarden f 2000 geboden, voor een ander span f 1900 de premie en getuigschriften voor de u aast bij komende best gekeurde paarden zijn toegekend als volgt Premie voor het span koetspaarden inlandsch ras Paulus Dekker iu de Beemster. Voor het span koets of wagenpaarden vreemd ras; B. A. B»ron vau Verschuer te Bennebroek. Voor bet boeren of ploegpaard B. Buijs te Haarlemmermeer. Voor het öjarig chais of wagenpaard ruin, J. i Zuidgeest te Haarlemmermeer. - Voor het öjarig chais of wagenpaard, merrie;! B. A. Baron van Verscheer te Bennebroek. 1 Voor het 4jarig chais of wagenpaard ruin VV. Braiitjes te Haarlemmermeer. Voor het 4jarig chais of wagenpaard, merrie A. H. van VVickevoort Crommelin te Heemste de. Voor het 3j»rig paard; A. 't Ilooft te Haar lemmermeer. Voor het 2jarig paard J. VV. Roelofs te Oude tering, Voer het ljarig paard O. Bruchem te Leijder- dorp. Getuigschriften. Voor het spau ploegpaarden T. de Reijs te Voor het 4j«rig merriepaard J. 't ilooft Kluis keus te Ve'.zeu. Voor het Sjarig paard; A. van Rijn te Soeler woude. Voor het 2j«rig paardD. Centerrie te Velzen. Voor het Ijarig pïard M. Bergman te Bloe- mendaal. De handel was in het algemeen levendiger wer den goede prijzen besteed. Iedereen weet hoe de vliegen het vee en de paarden in Hen zomer kwellen eu w-lke ongelukken er soms het gevolg «an zijn. Men koopt 60 gramuieu asa fsetida dat men bij alle apothekers vindt eu maar eenige ceuten kostmeu moet het smelten in een glas azijn en twee glazen water. Als iels zonderlings deelen wij mede dat er een middel is gevonden om levende visch in blik ken busssn te verzeudenzoodat ze na maauden reizeus nog springlevend ter bestemder plaatsen asukomt. Dat middel is eenvoudig het volgende men besmeert een blikkendoos aan de binnenzijde met zachte klei vult ze met water werpt er wat zoat in en zietdaar de zee in 't klein de visch kau 't daar lang iu uithouden. Bij de aankomst van den visch zal men somtijds denken dat hij dood ismaar volstrekt niet, als men hem dan uiaar in een bak water werpt, herleeft hij reeds spoedig en is hij nog even versch als bij de af zending. Men leest in de Liberté den volgenden ka raktertrek van Lopezdie keizer Maximiliaan ver raden heeft. #Op zekeren dag toen hij het bevel voerde over een detachement kavallerie van het keizerlijke legerwerd hij plotseling overvallen i door een korps republikeinen. Lopez trekt zijn sabel en geeft op de meest krachtige wijs het voorbeeld tot eene snelle vlagt. Zijn detachement wendt den teugel en volgt hem alleen in der gelijke omstandigheden hield Lopez er van zich aan het hoofd zijner manschappen te bevinden. Eensklaps stort zijn paard, door een geweerkogel getroiien neder. Lopez is op het punt in handen des vijands te vallendie hem zeker geene genade zon bewezen hebben doch een zijner manschappen hondtmet levensgevaar bij hem stand en roept hem toe achter op zijn paard te springen. Lopez springt er opde ruiter viert den tengelmaar het te zwaar beladen dier verliest terrein. Lopez ziet welk een gevaar hij loopthij verliest echter zijo kloekmoedigheid niet, hij trekt eeu pistool uit den gordelschiet zijn redder dood ontdoet zich vau hel lijk en het paard daardoor verligtvoert hem bniten het bereik zijner vervolgers." In Engeland ziet men cr volstrekt niet tegen op feesten te geven die een millioen kosten. Voor het feest te Spithead tochwerd 50,000 p. st. be- beschikbaar gesteld en besteed de ontvangst van den Sultan te Guildhall kostte 2,000 p. st. terwijl aan het bal op India House eindelijk 15,000 p. st. werd ten koste gelegd alzoo bedroegen die uitga ven te zamen S5.Ö00 p. st. circa (f 1,020,000) nog nooit kostte het in Schagen hel 100ste gedeel te. Voor een groot deel der in het Gereformeerde weeshuis te Haarlem verpleegde kinderen wss het den 8en een dag van veel vreugde en leerzame uit spanning. Eene schare van ruim zeventig hunner begaf zich ouder behoorlijk geleide des ochtends met den spoortrein naar Arasterdam en heeft daar het paleis voor volksvlijt den dierentuin en an dere merkwaardigheden bezigtigd. De vrije toegang tot die instellingen was hnti door bestuurdprs goed gunstig toegestaan. Hoogst te vreden pm opgetogen over het belangrijke en schoone hetwelk zij thans voor het eerst in hun leven aanschouwen uiogten, keerden de jongelieden des avonds in het gesticht terug. Bij het genieten der genoegenswelke dit uitstapje opleverde, smaakte zij t' m*i s de voldoening, dat de kosten van hetzelve gedekt werden ;door het geen zij maanden lang van hun werkloon daarvoor bespaard hadden. Hoewel de aardappelvelden zeer naar wensch staan vertoont zich toch weder iu de vroegrijpe soorten Westlandsclie de telken jare wedeikeerende aardappelziekte. Niettegenstaande het loof aange daan is is de knol tot dusver nog zonder letsel en is, bij eene bevredigende grootte, best van smaak en eeu goed beschot leverende. Voorshands is hier de levering naar de voor de dsgelijksehe behoefte gerooide aardappelen, tnssclien de 150 en 2U0 mud per bunder land. De aanhoudende regens oefenden gewis een nndeeligen invloed uit en liet voortplanten der ziekte zal vooral bij even tueel volgend warm of drukkend wederdaardoor zeer bevorderd worden. De roggeoogst waarmede ook reeds een aanvang zoude gemaakt zijn wordt ook zeer door de nat- en gnurheid des weders tegengehouden en ook de hooibouw voor zooverre nog onafgedaan laat veel te weiischen overin weerwil de hoeveelheid zeer groot is. Het muziekcorps der grenadiers en jagers is den 1 Aug. uit Parijs te 's Hage teruggekeerd 1 en op feestelijke wijze ontvangen. Het werd op- gewacht en verwelkomd door een aantal officieren en verschillende mnsicale vereenigingen. Voorafge gaan en gevolgd door de muziekcorpsen en afdee- lingen vau bet garnizoenbet corps scherpschut ters en genoemde vereenigingen trok het door de met vlaggen versierde straten naar de Willems kazerne voor het stadshuis begroet wordende door burgemeester en wethouders, De koning van Pruissen heeft het mode! der i vlag voor de oorlogsmarioe van den Noord-duit- 1 schen bond vastgesteld als volgt De vlag heeft i een witten grond en wordt door een zwart kruis 1 in vier gelijke vakken afgedeeld. In het midden, i waar de armeD van het krois elkander doorsnijden is een rond vak of wit medaillon, waarin de Pruissische adelaar staat. Van de vier door het kruis gevormde vakken vertoonen drie de witte grondklenr terwijl het vierde, in den linker bo venhoek iu horizontale strepen de bondsklenren (zwartwit en rood) en in het midden het ijze ren krois vertoont. Men verneemtdat bij de jongste verkie zingen voor de Tweede Kamer in de gemeente Waddenoyen zich 29 kiezers verbonden hadden, om hnnne stemmen uit te brengen op den heer van Lidth de Jende. Bij de opening der stem bus bleek dat er slechts 23 stemmen op dien heer waren uitgebragt. De 29die zich verbon den haddenhielden nog denzelfden avond eene vergadering en verklaarden zich allen bereid onder eede te bevestigen dat zij hnnne stem briefjesmet den naam van den heer van Lidth de Jende ingevuldin de bus hadden geworpen terstond rigtten zij een adres tot de staten van

Schager Courant | 1867 | | pagina 2