financieel bankroet van Ooslenr'jk zoo dit rijk zich in een oorlog mogt wikkelen. lloe schan delijk deze waarheid ook zij liet is eervoller haar te erkennen en met kracht en waardigheid i aan" eene herstelling van het financieel krediet te i arbeiden, dan den grooten heer te spelen ten koste i van goedgeloovige geldschieters. Een rijk dat zij-1 11e schulden niet betalen kan, heeft het regt ver-1 loren om oorlog te voeren, Hooger dan alle po- litiekc combinatiën geldt dit beginsel. Het zwicht alleen dhèr, waar de oorlog door eer en pligt zoo ge- biedend bevolen wordt, dat de vrede zelfs een staatsbankroet schept. De bijeenkomst van de Fransche en Oosten rijk- sche keizeis is door Europa niet zonder spanning gadegeslagen. In twee gevallen kunnen de daar gemaakte afspraken drh val van Oostenrijk ver baasten eerstenszoo bet zich daar tot den oor. log verbonden heefttweeden?zoo het zich zijne onzijdigheid heeft laten afkoopen. KWO.X IJEUIC-TEiY. Een boer bij Zwolle reed dezer dagen met frouw en kind io ren kaïretje naar de stad om kermis te honden. Aldaar Aangekomen spande hij schie lijk uit bragt het paard bij een bakker op stal maar vergat iu de kettnisvreugde den rosinaut iets voor te zetten. Deze was hierover lang niet vol daan eil toen hij ai spoedig den reuk van het brood iti den neus kreeg, trok hij zich deu hal ster van den kop en ging in den stal op veld- ontdekking uil. Dit emanciperen bekwam hein i echter slecht want nnanwelijks had hij eenige pas sen gedaan of h'j geraakte op een plat Inik dit bezweek voor zijne zwaarte, en hals over kop stortte hij iu ceu diepen kelder. Toen de boer tegen middernacht zeer beneveld naar den stal ging om in te spannen was bet paard verdwenen en lang duurde het vóór hij ouldektedat liet uaar de onderwereld verhuisd was. Veel handen gfn- gen nu aan bet werk en na vevl tobben met ta kels en dommekrachten die in de weerbarstige paardennatnnr niet weinig tegenstand vonden rr.o.'t het na twee uren tijds gelukken het arme dier, gelukkig ongeschonden op zijn terrein terug te brengeu. Eetie 74j»rige vrouw, Sallé genaamd, te S Mara (Betgie)is g<storveii ten gevolge van bijen- steken. J .1. zondags tegrr. 4 ure des namiddags hoorde hare nicht haar om hulp roepen. Zij snelde dadelijk toe en vond haar in deu tuin bij de kor ven liggen, het hoofd vol bijen. De buurvrouwen kwamen ook toegelooperi eu trachten door liet gie ten met water de bijen te verdrijven dit liitlp nietszij waren zelfs vcrpligt te vlngten. Tegen half acht des avouds spoedden zich zekere Tessier en Monuierdie het voorval vernamen, naar de plaats des oulitils het hoofd met etn sluijer be dekt toen konden zij de ongelukkige wegdragen, die ondanks alle hulp nog dien avond stierf. De bijen waren de neusgaten en den mond- binnenge drongen. Een jongmensch uit de provincie, srdert eenigen tijd te Parijs in een der hotels in het quartier Saint-Martin woonachtigheelt zich van bet leven beroofd doot een vijftigtal speidtu in zijn borst te steken wier kleine wonden wel ceu langzaam, maar zoo uitputtend bloedverlies ver oorzaakten dat hij er aau bezweek. In een brief op zijne tafel gevonden schreef hij o. a.: 'Mijn leven is eene aaneenschakeling van verdriet, smar ten en lijden geweest. Het noodlot heelt mij met apeldeprikken gemarteld welnu ik zal er met speldeprikken een eiude aan maken." (lij had de uoodige gelden voor eene deftige begrafenis nage laten en de zorg daarvoor aanbevolen. Ingewon nen informatien laten geen twijfel over of de zelf moordenaar was reeds laug krankzinnig. De tegenwoordige keizerin van Marocco is geboortig te Chaleij bij Dole. Zij zag het eerste levenslicht 10 November 1320 iu eene armzalige stroohnt. Haar naam is Virginie Lauternier zij ging in 1884 met hare ouders naar Algeris en de geheele familie werd door de Marroccanen gevangen genomen. Haar vader werd gedood haar moeder overleed koit daarna. De Maroccauen die haar gevangen hadden genomen waren zoo getrof fen door de schoonheid van irginië dat zij haar leven spaarden. Door een zameuloop van roman tische omstandigheden raakte de zoon des keizers smoorlijk op'haar verliefd en nam haar tot vrouw. Deze keizerin heeft nu hare zusters laten opsporen en aan het inaroccaansche hof laten brengen waartoe zij thans behooren. Te Blankenbergheeen badplaats in België is een Engelachmnn Willism Standish 30 jaren oud gearresteerd op verzoek van zijne moeder. De ongelukkige is een neef van den lord Standish die zijn schildermuseum aan koning bodewijk Phi lip nagelaten heeft. Hij is in Indië in dienst geweest en heeft daar eene hersenziekte gehad, ten gevolge waarvan hij eene manie tot moorden heeft. In Engeland heeft hij reeds twee menschen gedood en voor zijn vertrek uit Blankenberyhe was hij van plaa weder ieuiaud het leven te be nemen. Ken Duitsch blad levert een nieuw staaltje welke goede zaken er dikwijls met oude schilde rijen te maken zijn. Zekere Rappier te Freijbnrg kocht onlangs op een auctie een onaanzienlijk verwaarloosd schilderwerk op doek voor 25 gros- scben. Ilij maakte het schoon en er kwam een vronwecfigunr te voorschijn waarna hij het voor 25 tlialer verkocht. De nienwe bezitter liet het nu door bedreven hand met de uiterste zorgen geheel restanreien en nu bleek onbetwistbaar dat de schilderij een Madonna van Titiaan was. Het merkwaardig kunstwerk is thans voor 80,000 frs. door deu bekenden markies vau Hertfort aange kocht. Eenige dagen gsleden heeft ten kantore van een der voornaamste bankiers te Berlijn liet vol gende koddige voorval plaats gehad. Een land eigenaar had een bejaarden boerdie op een zijner bolsteden woonde naar den bankier gezon- dcuom hein eenige belangrijke stukken ter hand tc stellen. Ten einde zich r.u te vergewis sen d:»t hij zich bij den regteu man en op de regte plaats bevond vroeg dc hoer vooraf aan den aldaar aanwezigen kassier: Ben ik hier te regt bij den bankroetier N' De klerken barsten in een schaterend gelach uiten bragten den eerlijkeu oude aan het verstand dat hij wel is waar d>n baukitr N. was, maar dat hun patroon daarom nog geen bankroetier «as. Io de inceniug d.it hij eeo te kooge» "Mei had gebruikt ant woord Ie de boer: Welnu als hij het nog niet is dan kan hij het nog wel wordenen gaf met deze woorden de hem toevertrouwde stukken o>er. Bierdrinkers." Hopfeu Zeitung van Neu renberg geeft eenige belangrijke bijzonderheden aanga-inde de consumptie van bier in Europa. De gemiddelde hoeveelheid door ieder persoon in het jaar I86d gebruikt was 27 kwarten, maar het verschilt zeer iu de onderscheiden landen. In Bcijereii is het gemiddeld gebruik per hoofd 134 kwarten; in Engeland 113, in W'urtemberg 104, in Helgie 80, in Brunswijk 68, in Thoringen 60, in Saksen 39, in Nederland 39, in Baden 31, iu Oostinrijk 22, in Zwitserland 20, in Pruisen 19,6, in Frankrijk 15, in Zweden 11,5, in Spanje 2 iu Rusland 1,2, iu Italië 1 en in Portugal 0,8. Van de hoofdsteden van Europa verbruikt Mnochen betrekkelijk het meeste bier, zijude de gemiddelde hoeveelheid door ieder zijner inwoi.eis gedronken 427 kwarten in het jaar. De Londen.iar drinkt gemiddeld 138 kwarten iu het jaar; de Weener 131, de Krankforter 43, de Berlijner 23, de Parijzenaar 22, enz. Een correspondent deelt aan een der Eo- gelsche bladen het volgende antwoord mede van den Sultan op eene tot hem gerigte vraaghoe hij dacht over zijne outvangst iu Europa. Ter wijl ik iu Frankrijk was gevoelde ik dat ik de cast was van keizrr Napoleon 'die- mij met de metste beleefdheid en voorkomendheid bejegende, maar toen ik mij in Engeland bevond bleek het mij dat ik de gast was der Engelsche natie, wier grootsehheid en hartelijkheid mij diep troffen. Uit de Zoutmeerstap wordt d.d. 10 Julij gemeld, dat op 250 mijlen van dat verblijf de'r Mormonen eene rijke goudlaag is ontdekt, welke iedereen derwaarts lokt, zoo'zelfs dat daardoor gebrek «an handen ontstaat den oogst bir.Deu te haleu. Er is te Parijs eene brochure verschenen welke zeer de aandacht trekt. Zij voert ten titel 'Het hof van Rome eu keizer Maximiliaan" en be^ vat een verhaal van de betrekking tnsschen het Romeinsche hof en keizer Maximiliaanalsmede van de onderhandelingen door keizerin Chsrlotte persoonlijk met den Paus gevoerd. De brochure bevat ook andere belangrijke brieven van keizer Maximiliaan eu keizerin Charlotte. In Italiaansche dagbladen leest men bedroe vende bijzonderheden betreffeude de cholera eu de wijze, waarop de bevolking van Italië zich bij het liecrschen dier ziekte gedraagt. Op vele plaatsen in het zuiden des land? wordt de toedieuing van gei.eesmiddelcn en de aanwending van middelen tot outsmetting belet of belemmerd door de vrees der bevolking voor vergiftiging. Te Nardio, in de provincie Eecco, heeft het gepeupel de apotheek iu brand gestoken cn de graanzolders eerst doorzocht toen geplunderd deze wanordelijkheden hielden drie dagen aan. Te Grend Micbele op Sicilië zijn de gendarmes als giftmengers uitgekreten door het gepeupel aangevallen en twee van hen vermoord de anderen werden door de aankomst van troepen uit het gevaar gered. Te Canatia had het gemeen tel)'stuur eene som van 75,000 frs. noodig ter voorziening in de dringenste behoeften der noodlij dende bevolkinghet kon bij het agentschap der Nat ounle Bank die som verkrijgen mits het een borg stelde voor de teruggave geen der burgers van de stad waar vele rijke lieden wonen wilde zich borg stellen dit deed eindelijk de agent van een buiteulandsch handelshuis. Men vestigt onze aandacht op het zoogenaam de papier nacredezer dagen voor vititekaartjes geadverteerd dat blijkens eene scheiknudige aualv- se zijn paarlmoerglans verschuldigd is aan eene laag azijnzuur loodoxijde (loodsuiker) en arabische gom welk panier aldus toebereid op heete platen gedroogd wordt. Pe compositie is gemakkelijk af te schrappen of af te likken en alsdan in ver keerde handen een hevig vergif. Het hoogst schadelijke van sommige groen- gekleurde behangselpapierenwaarop reeds meer malen de aandacht is gevestigd is dezer dagen op nieuw gebleken. Een paar arbeiders namelijk on der (ie gemeente Nuis legden eene hoeveelheid van dat behangselpapier in hun srhtiur'je waar hun eenige koe haar nachtverblijf had, Den v'olgeuden ochtend het schuurtje binnentredende, vonden zij de koe losgebroken en van pijn krimpendeter wijl zij kort na den middag stierf. Bij de opening vond men niets verdachts dan alleen eene partij van dat vergiitiga gn e.iu behangselpapier. Onder de talrijke kermisbezoekers welke dezer dagen te Rotterdam arriveerden bevond zich ook een kleedermaker uit eene naburige gemeente die het zich echter hoofdzakelijk ten doel gesteld had om het spoor te vinden van zijne weerspannige dochter eene fiksche 18j»rige boerendeern die ongeveer 6 weken geleden heimelijk het ouderlijke huis had verlaten zonder dat men tot hiertoe iets van haar had vernomen. Onze kleedtrmaker schijnt echter, al zoekende naar zijne verlorene dochter, ook niet onverschillig gebleven te zijn voor de merkwaardigheden die de Rotterdamsche kermis oplevert. Althans zijne nieuwsgierigheid dreef hem de tent binnen eener dikke dame die ouder den naam van «Saranetta van Londenhet wonder der wereld onder de kermisgasten vrij wat furore heeft gemaakt. Verbeeldt u het gezigt van den plattelands-snijder, toen hij in dat wonder der wereld zijne eigene dochter her kende Zoodra hij van de confusie wat bekomen was, riep hij de hulp der policie in en werd de dikke dame genoodzaakt haren vader te volgen nadat zij hare mooije kleedereu weder tegen het eenvoudige jak had verwisseld. Sergeant Bvan bet garnizoen te Hoorn die eerst sedert kort als zoodanig benoemd is en die dezer dagen aanvraag had gedaan om overgeplaatst te worden bij het leger in Oost-Indië beeft zich doodgeschoten zonder dat de reden van deze wanhopige daad bekend is. Den vorigeu avond zag men htm nog op de kermis met de overige sergeants. vSitustion" een Parijsche dagblad zal in de volgende week een begin maken met het opnemen als fenilltton van een romaD van Alexander Dumas getiteld »L» terreur Prussiene a Francfort en 1866 (Het Pruisisch schrikbewind te Frankfort in 1866)." Onder Dumas meesterhand zal dit iets gruwelijks worden. Op de tentoonstelling is eene ijzeren geld kist geëxposeerd door een New-ïorkschen fabrikant; op een daaraan vastgehecht kaartje staat défi an monde entier. Deze uitdaging is aangenomen door een Engelschmandie 15,000 fr. verwedt, dat hij die kist zal openen. Gelijke som is door den exposant in handen gesteld van den commissaris-

Schager Courant | 1867 | | pagina 2