SCHAGER COURAM. 29 &0CTOSTOS. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. III M 518. TIJDSBESCHOUWINGEN. Elfde Jaargang. A^^Ö$7. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door TJIT3-EEFSTEB "WED. Taalkundig congres te Gent. Ieder Nederlander en Vlamingdie zijne nationaliteit op prijs steltkanniet te zeer het houden van congressenwaarop de voornaamste letter kundigen van beide volken te zamen komen toejuichen. Dat toch niets de verbroedering tus' schcn Belgie en Nederland meer bevordert dan zulk een congres, zal zeker ieder in het dog val len en bij de tegenwoordige verwikkelingen van Europa waarin de kleine natie's aan allerlei ge varen zijn blootgesteldhebben wij behoefte om ons aan te sluiten aan onze stamgenootenwier geschiedenis getuigt van een gelijk streven naar en eene gelijke liefde voor de vrijheid als de onze. Als de ure komt, dat weder het schrikkelijk pleit van dwang en vrijheid zal beginnen dan zullen wij iu de Belgen onze trouwste bondgenooten moeten zoeken zij toch hebben een zelfde be lang als wij, daar ook zij van de nederlaag des despotismus alleen hun heil kunnen verwachten. Maar ook als men de Staatkunde in het mid den laat kunnen zulke congressen op den zede lijken toestand der letterkundige wereld onder ons en dus ook op dien der geheele natie eenen zeer lieilzamen invloed uitoefenen, In zulk een con gres kunnen onze letterkundigen toch mannen van eene tegenovergestelde rigting ontmoetenwier omgang hen niet dan nuttig kan zijn. Om een voorbeeld te kiezen. Zoo waait ons in de laatste jaren uit de Vlaamsche letterkunde eenen geest van godsdienstzin en gemoedelijkheid tegen, welke aan de onze ten eenen male schijnt vreemd te worden. De klanken van scherpe kritiek en bit ter ongeloof zijn de toonen, die thans by ons het luidste klinken. \erlokt door de schoone en behagelijke vor men waarin beiden worden gekleed, moge een groot gedeelte onzer natie naar beiden met een zeker genoegen luisterenhet hart komt er toch tegen in verzet. Ons volk zou op den duur af- keerig worden van eene letterkunde die tegenwoor dig tot niets meer in staat schijnt dan om te doen twijfelen aan de heiligste waarheden de wer ken van eigen groote meesters te berispen en met slaafsche bewondering neder te vallen voor de gewrochten van vreemdelingen. Zulke eene let terkunde is klaarblijkelijk op een verkeerden weg, want zij tast de beste zijden van het Neder- landsche volkskarakter aandaarom hopen wij alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) 3?. J". Gr DIDERIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,76. Iedere regel meerder#0,16. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN ZFIR^ANSraO dat onze nederlandsche letterkundigen in de hoofd stad van Vlaanderen een bad van godsdienstig heid en gemoedelijkheid zullen nemendat hen weder zal gezond maken en ons eindelijk zal be vrijden van die ruwe klanken des ongeloofs en de scherpe toonen van een altijd en alles beris pende critiekwelke m de laatste jaren zich bij na uitsluitend deden hooren. Eerbied voor het koningschap. Inde anders zoo liberale Kölnischc Zeitung leest men nog gedurig de uitdrukkinghet heeft Z. M. den Koning al lergenadigst behaagd dien of dien te benoemen. Zulk eene uitdrukking in eeu liberaal blad duidt aan, dat er nog een ongeneeslijke geest van knechtschap ouder de Pruissen heerscht. De handelingen van ecii koning zijn even als die van eenen gewonen r JÖfeeh pligtmatig of onpligt- matig. Is de benoeming te regt geschied dan heeft de koning zijn pligt gedaan heeft zij ten onregte plaats gehad, dan heeft hij zijn pligt overtreden in beide gevallen moet zijne genade geheel buiten spel blijven. Wij gelooveu dat deze afgodische aanbidding van het koningschap, eer men het denkt zal over slaan in verachting en afkeer. De dweepzieke aanbidders van de heiligen des koningsehaps zul len eerlang de verwoedste beeldstoriners «orden. Wil men in de tegenwoordige tijdsomstandigheden eerbied voor het koningschap blijven behouden dan moet er voor gezorgd worden dat hij blijft steunen op waarheid en dat alle verachtelijke overdrijving worde vermeden. Want men bedenke welin geen eeuw werd het koningschap door zooveel woedende en bloeddorstige belagers van alle zijden omringd al in de onze. Victor Hugo legt in zijn vreeslijk gedicht Batbert, te vinden iu de legende der eeuwen, aan Fabricius deze woordendorstende als naar konings bloediu den mond: Wee, eeuwig wee mijn voet, dat hij u niet vertrad O Vorsten toen ik daar 't vermogen toe bezat 't Is misdaad zoo men 't kan uw kroon niet (te verdelgen Niet aller vorsten bloed door de aard te doen (verzwelgen Wie deernis met u heeft, wordt schuldig aan (een moord, Een gruwel pleegt hijdie aan 't harte n niet (versmoort. Hoe bloeddorstig en vreeslijk deze woorden ook mogen zijn toch zijn zij als het ware uit het hart gegrepen van menig koningshater in onze eeuw. Nu kennen wij geen treuriger zedelijke ziekte dan deze koningshaaf. De algemeene Christelijke lief de gebiedt ons allen, zoo wel de koningen als de daglooners met onze innige genegenheid te ont moeten. Maar opdat een koning in die alge meene genegenheid kunne deelen moet hij in ons oog een mensch als ieder ander zijn. Iu die koningen moeten wij wezens zien die evenzeer als anderen de voorwerpen van onze deer nis van onze innige svmpnthie kunnen zijn. Maar juist door de vorsten te willen verheffen tot een rang van hooger wezens, door in verachtelijke en slaafsche aanbidding voor hen neder te zinken, dooft men de ware liefde voor hen uit. Daar «aar de slaafsche aanbidding van het koningschap op de hoogste trap werd gevoerd heeft men ook altijd de meeste voorbeelden van koningsmoord gezien. De Romeinen noemden hunne keizers godenmaar die goden werden keer op keer op de ellendigste wijze ora het leven gebragt, de Russen zien in hunnen keizer een hooger rvezen, maar hoeveel russische keizers zijn niet vermoord in hun paleis Daarom juist door overdreven eerbied voor het koningschap voedt men den bloed- dorstigen haat tegen dc koningen. Wij gelooven dat iu geen land ter wereld meer liefde voor den koning bij het volk woont dan in Nederland. In ons vaderland hebben wij het voorregtdat wij onze vrijheid en onafhankelijkheid voornament- lijk moeten dank wijten aan het koningshuisdat ons regeertliefde voor vrijheid en Oranje zijn bij ons een. Terwijl in andere landen het ko ningschap en de vrijheid vijandig tegen over el kander staan ondeisteunen zij hier elkander. Wij gelooven uit dien hoofdedat de treurige kwaal van den koningshaaf, die in vele landen onder een groot gedeelte der bevolking heerschtbij ons niet gemakkelijk zal binnen sluipen. Doch het beste voorbehoedmiddel tegen die ziekte is voorzeker de eerbied voor het koningschap steeds binnen de perken te doen blijven en haar nooit te doen ontaarden in slaafsche aanbidding en ver goding van menschen. Verkiezing te Assen. Tot ons groot ge noegen hebben eenige kiezers den heer van Bosse reeds voorgedragen als candidaat voor het lidmaat schap der 2e Kamer. Wij hopen dat de kiezers te Assen zullen goed makenwat te Amsterdam schandelijk is verzuimd. Door toedoen voorna- mentlijk der zoogenaamde conciliante partij heeft

Schager Courant | 1867 | | pagina 1