toch nmji'doüikundigü financier ven Bosse bij Je verkiezing in November het veld moeten ruimen voor een geheel onbekende grootheid. De man die door geheel Europa bekend is als een der beste kenners v&n het linancie-wezcn, kon in zijn eigen vaderland geen genoeg stemmen verkrijgen o ui een lid der volks-vertegenwoordigiug te vrorden. De man die door zijn zuinig beheer in der tijd de financiën op een goeden voet heeft gebragt, die alle takken zijner administratie heeft geregeld en verbeterd, aan uien uij eene goede postinrig- ting en eene liberale handelswetgeving zijn verschul digd, heeft' ten achteren moeten staan voor middel matigheden die niet waard waren om in zijne schaduw te staan. Er is voor eene natie even .als voor een individu geen grooter oneer dan on dankbaarheid -en daarom hopen wij dat alle par tijen /zich vereenigen zullen door de verkiezing ••vau .van Bosse thans te verzekeren. Men beden ke dat de woorden van P. C* Hooft Daar 'tzoo verderflijk in 't bestuur is aller zaken, Is.zonder eergenot de eerswaardigen te laten, evenzeer op volken als op vorsten toepasselijk zijn, GE\VO\E BE1UGTEIV. De harddraverij en de festifiteiten, gepasseerden Donderdag te Schagen gehoudenwerden door overheerlijk weder begunstigd cn door eene on- ti Ibare menigte bijgewoond de bij de harddraverij uitgeloofde prijs werd behaald door het paard Eva van J. P. de Witbereden door zijn zoon S. de Wit, de premie door het paard de Kol •van C. Paarlbergbereden door hem zeiven. Het vnnrwerk overtrof aller verwachting het slottafereel, ■eene hulde aan klaasje Zevensterbragt ieder in extase. Te Deurne bestal een 22-jarig kleêrinaketc- gezsl zijn baas, "terwijl deze met zijn vrouw naar Helmond op de kermis was. Hij ontvreemdde nit eene kas door middel van braak aan zilvergeld eene som van ruim f 400benevens een geld- riemveimoedeiijk heeft hij zich naar Bi-lgie of Frankrijk begeven te meer omdat hij vroeger in Antwerpen gewoond heeft. De justitie stelt een ijvrig onderzoek in en hoopt deu dader uog in handen te zullen kriigen. Jacob van Kesterenoud 25» jaren, paar denkoopmanwonende te Rotterdam beklaagd ter zake als zon hij door op den lsten Juuij 1866 ter correctionele teregtzitting der arrondisse- ments-regtbank te Zierikzee in de zaak ten laste van Johannes Blomherbergier te Zierikzee, be klaagd van hem (van Kesteren) geslagen en verwond te hebben als getuige onder eede gehoord, in strijd met de waarheid te verklaren dat ge noemde Blom hem geen slag met de hand ia het asngezigt had gegeven en hij niet geloofdedat Jiij hem met opzet een bierglas op zijn hoofd aan stukken had geslagen een valsche verklaring heb ben afgelegd, ten voordeele van dien beklaagde, is door het hof schuldig verklaard a3n het afleg gen van valsche getuigenis in eene boetstraffelijke zaak, ten voordeele vau een beklaagde, en ver» oordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van twee jarenalsmede in de kosten der procedure. Den 14 Mei jl. heeft men in een niet zeer drok bezocht gedeelte van het bosch van Foutai nebleau het lijk eener jonge vrouw gevonden, dat reeds tot ontbinding overgegaan was en wier gelaat geheel zwart eu onkeubaar was door de insecten, die zich daarop geplaatst hadden. OfschooD men uitwendig geene beleediging gewaar werd en het bij eene schouwing niet bleek dat er vergiftiging (althans niet op overtuigende wijze) of dat er verwnrging of versmoiing had plaats gehad heeft meo echterop grond van verschillende omstan dieheden, aangenomen dat hier aan moord (ge pleegd door gelijktijdige zware drukking op de maagstreek en de keel) gedacht moet worden. De persoon welke men van dezen moord besohnl digtis zekere Loaise Frigard, die met de ver moorde den 7 Mei uit Parijs een pleiziertogtje naar het bosch ondernomen hpeft en daar het laatst met haar gezien is. De beschuldigde (gehuwd en moeder van twee kinderen) is eeue gewezen handelares ir. zijden stoffen te Caen die na het verloopen harcr zaken in het laatst van 1866 nasr Parijs is geko men, om een middel van bestaan te zoeken en spoedig daarna in kennis geraakt ia met de weduwe Mertens (de vermoorde), eene kleine renteniersler uit Buulognedie sedert den dood van haren J echtgenoot, in 18CI voorgevallen, te Parijs een, avontuurlijk leven leidde. 1 De aanleiding tot de misdaad heeft, naar men, meent, bestaan, eensdeels, de beduchtheid der i beschuldigde voor het ontdekken van eene door j middel rener valsche handteekening gepleegde ont-1 vreemding van de helft eener som van 8000 fr. die de wed. Mertens in de Parijsche disconto-bank i had geplaatst en welk geld door de beschuldigde gebruikt is tot gedeeltelijke betaling eener door haar gekochte zaak anderdeels in den wensch om zich 1 van het overschot van het bedoelde dépot te kunnen meester maken. Daartoe heeft Louise Frigard zich 1 dan ook volgens de acte van beschuldiging, nog op den eigen avond vau het bedrijven der misdaad in staat gesteld door ongemerktmet de aan de verslagene in het bosch ontnomen eleutels in de woning harer vriendin te dringen en de bescheiden weg te nemen met hulp waarvan zij den volgenden dag het restant der iu de bank geplaatste som opgevraagd heeft. Louise Frigard ontkent volstandig alle schuld zoowel wat den beweerden moord als wat den dielstal en de vervalsching betreft. Zij tracht uit eene naar men meentgeheel valsche overeenkomst aan te toouen dat zij op eene wettige wijze aan deel in de opgevraagde gelden bekomen had, terwijl zij den moord op rekening stelt van zekeren Wil liams, een Engelscliman (van wien de politie, ondanks alle aangewende |>ogingen niet hel minste spoor heeft kunnen ontdekken die de weduwe Mertensvolgens het beweren der beschuldigde het hof maakte en met wien zij eene zamenkomst in het bosch van Fontainebleau had afgesproken. Naar liet verhaal van Louise Frigard hebben de wandelaarsters genoemde Williams in den omtrek van het logement waar zij overnacht hadden ontmoet hebben de gelieven zich van haar verwijderd, en is zij het r jachten eindelijk moede naar het logement teruggekeerd en vervolgens van daar tiaar liet station van Fontainebleau vertrokken in de overtuiging dat zij hare gezellin of daar of te Parijs zou terugvinden. De dood vau hare vriendin is haar beweert zij eerst bekend geworden, toen zij den 19, na hare arnstatie, toevallig een dag blad in handen kieeg, waarin de moord verhaald werd. Het hof heelt de beklaagde schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde misdaad en haar onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot altijd durenden dwangarbeid. De, beschuldigdedie menigvuldige blijken van eene zeldzame gevatheid en van veel geestkracht gaf, werd verdedigd door den vermaarden Parijschen advocaat Lichaud. Naar men verzekert heeft de veroordeelde daarna hare schuld beleden. Men maakt met lioogen lof melding van een te Parijs tentoongestelden natuurkundigen toestel, geheeten meteorograafwaarvan de uitvinder is een Rotneinsch geestelijke, met name pater Secchi, die reeds sedert lang in de wetenschap met lof bekend is. Keizer Napoleon heeft hem de ridder orde van het legioen van eer aangeboden doch de aan zijnen stand eigene nederigheid heelt den pater verboden die onderscheiding aan te nemen. Aan deze uitvinding is een der 39 groote prijzen toegekend door de jnrj die daarbij heeft verklaard, dat pater Secchi tot stand heeft gebragthetgeen de groote Lavoisier te vergeefs had beproefd. Het doel van den toestel is de gesteldheid van den dampkring gedorende verscheidene dagen te doen kennen niet door «ergelijking van duizenden cijfers, maar eenvoudig van eenige door het werktuig zelf geschreven lijnen. De Tijd dit mededeelende zegt daarbij, dat de arme geestelijke door pias Pius IX die al de kosten heeft gedragen in staat is gesteld z'jn kostbaren toestel te vervaardigen en doet met nrdruk uitkomen, dat onder de vele eeretitels die het nageslacht den paus zal geven die van vbegnnstiger der wetenschap" niet mag ontbreken. Onder begunstiging van fraai zomerweder en ten aanschouwe van eene talrijke volksmenigte werd te Monnickendam aan da aangekondigde harddra verij door 12 paarden deelgenomen, terwijl de finaal vereerde voorwerpen, na eenige schoone ksmpritten werden behaald, als de prijs een pièce de milieu en twee bloemvazen kristal met zilver, door het paard de Dikke, van den Heer Hoek van Wate ringen, de premie, twee wijnkannen, kristal met zilver, door het paard Dianavan den Heer A. Kroes, te Diemen en de tweede premie een gebak- mand met zilver, door het paard Nobel, van deu Heer Wafelbakker, te Amsterdam. In hel begin der vorige week heeft te Har- lingen een 12jarig meisje, door hare moeder berispt en bedreigd, omdat zij eenig geld ter onregter plaats had gehad, de ouderlijke woning in stilte ontvlngt en men heeft dagen lang haar nergens kannen opsporen doch gepasseerden Maandag heeft men bij liet verplaatsen van balken in de stads gracht haar lijk uit het water opgehaaldzoodat zij uit vrees een einde aan haar leven schijnt te hebben gemaakt. Vrijdag jl. des avonds te half zeven ure, zijn op liet Plein der Invaliden, te Parijs, twee lucht ballons tegelijk, le Géant en Impérial, opgestegen: de eene met zes, de andere met drie luchtreizigers. De Géant is ditmaal niet door de heeren Nadar en d'Artois, maar door de gebroeders Godard bestuurd, terwijl ook de heer Flammarion de reis met den Impérial niet heeft medegemaakt. Na een afstand van 110 kilometers te hebben doorloopen zijn de beide ballons, die niet uit het gezigt waren verdwe nen, des avonds te half tien ure behouden in eene vlakte van het departement der Seine en Marne iiedergekomen. Minder voorspoedig is de luchtvaart geweest, daags te voren (op den Napoleonsdag) door mevrouw Poitevin eu haren schoonzoon te Marseille onderno men, die, na tot op zekere hoogte te zijn opgeste gen, men haren ballon naar zee is gedreven. Ge lukkig he.ft men liet gevaar, waarin de onversaagde luchtreizigster zweefde, spoedig bemerkt, en heeft een der drie van verschillende punten der kust afgezonden vaartuigen baar nog bereikt, voordat bet schuitje der ballon de golven raakte. Mevr. Poitevin had echter alle klachten moeten inspannen om dit te voorkomen. Door den minister van Rinnenlandsehe Zaken is eene circulaire aan de commissarissen des Konings in al de gewesten des Rijks gerigt waarin Z. E. naar aanleiding van de enkele te Rotterdam voor gekomen cholera gevallen al behoeven deze op zich zeiven nog geene aanleiding tot ernstige bezorgheid te gevenherinnert aan zijne cir culaire van Februarij jl. bij welke gewezen werd op de noodzakelijkheid om met het nemen van maatregelen tot wering der cholera niet te wachteu tot dat die ziekte eene epidemische uitbreiding er langd heeft, inaar om van hare eerste verschijning af te zorgen dat iu elke gemeente alles voorkomen of verwijderd worde, wat op de volksgezondheid een schadelijken invloed kan uitoefenen. De boerderij van de erven H. A. ter Cockg te Koudehoek gem. Bellingwolde 38 b.73 r. 40 e.is in 1735 toen het naar deze maat nog, 6 bnnders grooter was aangekocht voor f 825 in 1837 voor f 10,000 en nu met de veimiuderde op gegeven maat voor f 48.325. Dezer dagen was een viertal te Zwolle in garnizoen liggende militairen zich in bet Zwarte Water badende, toen een hunnermet name Klem- nierman een vrijwilliger uit Kampen, eenklaps in de diepte zonk. Een zijner kameraden met name Boerrigter, een milicien uit Haaksbergen, die als een goed zwemmer bekend was, dook verscheidene malen om Klemmerman te vinden waarin hij eindelijk slaagde en met hem hoven kwam. Boer rigter was echter waarschijnlijk te vermoeid om den oever te bereiken en verdween met zijn makker in de diepte. Van vele zijden wilde men hulp bieden doch te vergeefs eerst na verloop van een nur slaagde men er in de lijken der twee dren kelingen te vinden. In het gepasseerde jaar zijn op dezelfde hoogte, daar na Klemmermaa gezon ken isook een militair en een burger jongeling verdronken. De Russische regering heeft onlangs weder een maatregel genomeu ter opbeuring van den soldatenstand en verbetering van het lot van den krijgsman in stoffelijk en zedelijk opzigt. Bij een keizerlijk besluit zijn namelijk bepalingen vastge steld waardoor de soldaat na het volbrengen van zijnen diensttijd in de burger-maatschappij kan terugkeeren en de loopbaan hervatten welke door eene twaalfjarige krijgsdienst 'werd afgebroken. Gepasseerden Zaturdag is gevankelijk naar Winschoten getransporteerd de beruchte Jan Seip»

Schager Courant | 1867 | | pagina 2