lüfde Jaargang. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. BERIGT. TIJ DSBESCHOU WINGEN. M 519. tjitq-ebpstes wed. 3?. J\ Gr DIDEEIOH. beieven franco Doordien de Couranten vóór des namiddags 2,30 uur aan het postkan toor behooren bezorgd te zijn, wordt men verzocht de te plaatsen advertentiënui terlijk des Woensdags morgens ten 9 ure, aan het bureau van dit blad in te zenden. Ingezonden stukken worden niet opge nomen tenzij ingeleverd des Dingsdags vóór 12 ure 's middags. SCHAGER COURA abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Kijk 1,15. Afzonderlijke Couranten*0,10. Verschijnt iedereh Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle prijs DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder*0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) Proeve van concilianten schrijftrant. In bet Volksblad netjes. Waarom eigen nummer valt ook Thorbecke hieronder waarom is die nu een part ij mannetje? Ku kel oin de toenadering te bevorderen. Eu wat doen die partijmannetjes? Deze ge bruiken hunne felste uitdrukkingen om de conciliante Staatkunde te verguizen en te vertrappen. Dit is dan ook bard vooi de conciliante Staatkunde. Vooral door een uitdrukking vertrapt te worden is door het onverwachte onaangenaamEen bewijs echter Daarmede houdt zich de conciliante Staatkunde niet bezig. Maar ook, wat nood! Zij za] overwinnen! Uitnemend voorwaar 1 in den mond van een conciliant man. In September of in October in dit jaar of in het volgende nog in onzen leeftijd of in een volgend geslacht, overwinnen zal ze. Men ziet ruime tijdperken worden voorbehouden. Als proeve van concilianten schrijf trant zal 't echter nimmer gelden, 't Heeft meer van drönkenmanstaal. Tegen de waarheid, zoo vervolgt het blad vermogen de pijgmeën die eigen groot heid zoeken, niets voor de waarheid vermogen de menschen die onpartijdig willen oordeelenalles. Een liefelijke naam wordt aan een tegenstander hier tegemre- worpen. W aarlijk de conciliante Staatkunde weet ook door felle uitdrukkingen te verguizen. In het einde, zoo besluit het artikel, ze gepraalt de dragt maakt belarijen brengen niets te weeg dan dat de Staatslieden van de uiterste laten voor mannen van edeler gehalte. Dit slot doet onwillekeurig aan Adam en Eva denken, en de laatste woorden zijn alleen merk waardig door de openhartigheid waarmede de con ciliante Staatkundige erkentdat men hem het terrein moet openlaten. Zijn wij zelf inconcilant door deze mededeeling Neenmaar wij zien ongaarne dat een blad als het Volksblad zich geheel vergooit en moeten protest aanteekenen tegen de zijdelingsche onder steuning welke bladen als de Ilaarlemsche en Utrechtsche courant (ze schreven immers ernstig) aan deze conciliante uitboezemingeu hebben ver leest men: De partij man- 'eend door ze gaaf weg over te nemen, mannetjes? Volgens het; Bijeenkomst te Salzburg. De Europe- sche pers is nog steed- in beweging over de bij eenkomst der keizers van Frankrijk en Oostenrijk. Het zou zij i een condoleantie bezoek. Daartoe bestond alle aanleiding. De dood van Maxiinili- aantreffend voor liet Oostenrijksche keizershuis, moest de gedachten leiden op Napoleonde ziel der Mexicaansche zaak. Deze zaak kon niet ver geten worden zonder een gesproken woord. Om dat woord te spreken zag men elkander te Salz burg. Condoleantie bezoeken zijn veelal korten schoon aan dit bezoek minder dan gewoonlijk uit sluitend het denkbeeld van vorm kan worden gehecht, voor een condoleantie bezoek heeft de bijeenkomst te laDg geduurd. Zondag avond reeds kwamen de Fransche reizigers Vrijdag och tend eerst vertrokken zij. Niets natuurlijker dus dan de onderstelling dat er over Staatkunde ge sproken is. Maar over wat en in hoedanigen geest De telegraaf seinde berigt op berigt en de goedgeloovige nieuwsgierigen werden geslingerd tusschen hoop en vrees. Nog is het geheim niet opgeheven. Gezanten reizen heen en weêr. Fran- sche EngelscheDuitsche bladen en waarom dan ook niet Hollandsche leveren dag aau dag beschouwingen, deze in vrede ademenden geene in oorlogzuchtigen zin. Iutusschen heeft de Fransche keizer een onge kende reis- en spreeklust. Ter naauwernood in Parijs teruggekeerd wordt de reis aanvaard naar goede zaak altijd. Een-? de noordelijke departementen. Reeds is Arras magt, kleingeestige k i b- reeds Rijssel bezochtDuinkerken dat Hollandsch behoorde te zijo, ook. Zoo wel te Arras als te Rijssel spreekt de keizer een stroom van woorden; partijen zich over elkander beginnen maar het ongelukkig talent, dat hij m zoo rui- te schamen cn het_ terrein moeten open- t me mate bezit om sprekende te zwijgen is meesterlijk weder toegepast. Zou de teleurstelling van hen, die steeds op openbaringen wachten waar Napo leon het woord gaat voeren, altijd van zijne zijde een kunstgreep zijn of zou het ook knnneu wezen, dat hij waarlijk niets te zeggen weet, maar spreekt omdat men hem wil hooren. Wij houden dit menigmaal het geval. Berekeningen kunnen fa len het is bewezen al zijn ze ook gewaar borgd door Napoleon. Wil men deze waarheid voorbij zien hij niet. Het zelfvertrouwen is bij hem geene zelfverblinding en meer dan bij eenig vorst in de nieuwe of oude geschiedenis is niettegenstaande de groote magt somwijlen in zijne handen gelegd, de overtuiging hem bijgebleven, dat hij per slot vau rekening gelijk is aan een ander. Wij zijn daarom niet vreemd van het denkbeeld, dat hij met het Mexicaansche vraagstuk voor goed den lust heeft begraven tot vraagstukken of liever tot openbaringen vau zijn magt en proeven van zijn staatkundig vernuft. Dit schijnt door te stra- leu in zijne jongste redevoeringen. De tijd van illusiën zoo zegt hijis voorbij (n. b. de Fran sche keizer telt bijna 60 jaar) niet te veel meer verwacht van geluk en toekomst, maar daar om nog niet gewanhoopt aan de vervulling onzer wenscben, voor zoo ver die de regtraatige vrucht is van onzen eerbied. Een beerscher, die zich inet dit devies aan zijn volk vertoont, kan veel goed doen en hoezeer de mogelijkheid niet voorbij mag gezien wordendat zelfverdediging tot den oorlog noopt, zulk een heerscher wil niet meer aanvaller zijn. Wij geloo- ven dat dit de slotsom is van de onderhandelin gen te Salzburg. Beide mogendheden zoo Oostenrijk als Frankrijk hebben belang bij den vredemaar bij een werkzamenroemvollenge lukkigen vrede en wij hopen daarom meer dan wij vreezen uit de bijeenkomst te Salzbnrg. Oproeping der miliceins over 186 3. De minister van oorlog beeft opgeroepen de mili ciens over 1863 ten einde hen gedurende eenigen tijd aan de oefeningen van het leger te doen deel nemen. Wij juichen dit plan zeer toe. Al wat dienstig is om zoo wel den lust als de bekwaam heid voor 's lands verdediging gaande te houden is bij uitnemendheid uitnemend. Doch waarom te huis gelaten de gehuwde mili ciens Het antwoord is hierop zeer eenvoudig wijl het hun lastiger zou vallen dan aan de ande ren. Doch is het billijk hen daarom te huis te

Schager Courant | 1867 | | pagina 1