1alJh "Wij moeten vooral bij bet leger, gelijk heid helbeh, geene uitzonderingen. Er is iets voor om alle, gehuw den te huis te latenom alle jóngelieden die een eigen bestaan drijven te huis te laten om allen die de oefening kennen te huis te laten maar het meeste is er voor om niemand te huis te laten. Zoo groot is het ongerief nietdat bij algemee- ne oproeping ontstaat. Maar het onregt is groot waar men ten behoeve van één een gansche cathe- gorie vrijstelt. "NVij zeggen niet dat dit gebeurd is maar dit moet niet kunnen gebeuren, lluwen- de wist men immers dat de oproeping mogelijk was. De minister had immers het middel in de hand door zijne weigering het huwelijk te voorko men. Er is niet bij ongeluk of bij toeval ge trouwd, maar er kan gehuwd zijn oin ontslagen te worden van de verpligting tot opkomst. tiKYVOIN E BEUHiTEiY. De onderwijzer van Argentières (Savoije) zond ■verleden werk hel volgende berigt aan de Monde Omstreeks elf ure des avonds weid de geestelijke Vallonin door een vreemdeling geroepen om aan iemand uit de wijk Tiieu— Valai» de laatste sacra. meuteu der kerk toe te dienen. De persoon had ■een zeer verdacht voorkomen maar de geestelijke, door zijne roeping gedrongen begaf zich evenwel op «reghoewel niet zonder ecnigen achterdocht. Op eenigen afstand van de pastorij aan eene brug gekomen zijnde die over een bijna drooge stroom- bedding lag bemerkte de geestelijkedat de 011 bekende een stap achterwaarts deed. Daar hij vreesde aangevallen te worden liep hij haastig de brug over, maar kreeg te gelijker tijd zulk een hevigen slag met een stuk ijzer dat hij voorover viel. Zich opheff-ndegaf hij den aanvaller insgelijks een klap met ziju rotting en wilde toen terugkeereo, maar ontving nu een twee 'en slag waardoor hij op nieuw ter aarde stortte. Daarop eischte de oubekende zijne beurs of zijn leven doch de gees telijke betuigde, dat hij niets bij zich had, na welke betuiging hij nog twaalf slagen met het ijzer ontving. Meenende dat bij dood was wierp de moordenaar hem in de ondiepe rivier waarna bij zich haastig naar de afgelegen pastory terug begaf. Aan de deur gekomen riep hij, daler iels door den geestelijke vergeten w»s waarop de dienst meid aanstonds de deur voor hem open deed. Zooals hij binnen wasdeed hij de deur achter zich digt en greep de meid bij den arm die van ont roering begon te schreeuwen. Maar zijn ijzer opheffende verbood hij haar eenig gerucht te ma- ken zeggende dat hij zoo op 't oogenblik den geestelijke vermoord hadzooals zij wel aan zijne Debloedde kleederen kon bespeurenen dat haar een gelijk lot te wachten stond wannier zij den mond open deed en hem niet aanstonds het geld gaf, dal zich in de pastorij bevond. Terwijl nu de meid verpligt was den ongenooden gast v*n kamer tot kamer rond te leidenwas de geeste lijke, die niet dood maar slechts bnilen bewust- ziju was door de frischheid van het water tot zich zeiven gekomen eu had zich met moeite naar het dorp gesleept om hulp in te roepen. Hen zag licht in de kamer en sneide onmiddellijk toe doch ongelukkig nam men er den tijd niet af om te wachten tot er volk genoeg was ten einde de pas- torij geheel te omsingelen. Zooals de booswicht het gerucht hoorde, deed hij de kaars nit en wist aan de handen zijner vervolgers te ontsnappen. Hij is ongetwijfeld over de grenzen gevlogt, die zich slechts op een kwartier afstands van daar bevinden en heeft een gouden horologie buit gemaakt. Men hoopt den geestelijke in het leven te behouden. Het Journal des Débats bevat een brief uit Rome van 1 dezerwaarin het volgende voor komtfDe Paus heeft, toen hij zijn vertrek naar zijn landgoed Gastel Gandolfo uitstelde, verklaard te Rome te zulleu blijven zoolang de cholera er zou zijn. Deze verklaring heeft de verknochtheid aan Pius IX nog vergroothet is eeo aandoenlijk blijk van zorgvuldigheid hetwelk meer nut voor den HeiHigeo Stoel doet dan de toevoeging van eenige bataillons aan zijn leger." In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft ten hnize van den heer d. T.wonende aan de Kruiskade te Rotterdam de volgende brutale diefstal plaats gehad. Ten ongeveer 12} uren schelden drie personen als hceien gekleed aan eo vroegen of mijnheer te huis was, dat ontkennend door de dienstbodedie alléén met een paar jeugdige kinderen aanwezig was, werd beantwoord. Hierop zijn zij binnengedrongen en hebben de meid met geweld in eene kast opgeslotenhaar zeggende dat indien zii gerucht maakte zij haar hals zouden afsnijden de meid heeft verder gehoord dat zij op de diverse kamers geweest ziju eu eindelijk dat de huisdeur werd digt getrokken waarop zij begon hulp te roepen. Al spoedig was de policie op de plaats aanwezig eu werd de meid outzet terwijl bij onderzoek bleek dat behalve aan baar geld, aanzienlijke waaiden iu zilver, juaeelmi eu papieren werd vermistde daders zijn alsnog on bekend en de policie doet ijverige nasporingen. Een Ëngelschman de heer Bowken, is dezer dagen ir. een canot liet kanaal overgestoken. Na twee flesscheu wijn en icn trouiuiel met beschuit aan boord genomen te hebben is bij des ochteuds te 7 ure uit Ambleteus 7 mijlen teu noorden van Boulogne gelegen, vertrokken. Des namid dags te 5 uur 41 min. is hij te Dover aangeko men, na ongeveer 11 uren (met uitzondering van een half uur rust) gepagaaid te hebben. Halfweg ontmoette de reiziger eene stoomboot, wier kapi tein hem den te volgen weg heelt aangewezen. De canotwaarmede het waagstuk ondernomen is, is 16 voeten lang, 23 duimen breed en 8 duimen diep. Luideus berigten uit Nicaragua herrscht de cholera daar in verschrikkelijke!! graad langs de noordkust der San Juau-iivier zijn ver-cheidene dorjien nagenoeg uitgestorven. Te Sydury eu omstreken in Nieuw Zuid- Walli» heelt blijkens de laatste berigten gedu rende vijf dagen zulk eea woest weder geheerscht als uien zich niet kan herinneren landerijen werden overstroomd woningen weggespoeld dui- zeude stuks vee gedood en het ergst van al ook vele meusclieu verloren op land of op zee bet leven. Uit Potsdam wordt gemeld dat op den 26 der vorige maand een belangrijke brand is ont staan in liet Koninklijke Gui.ersdorfer- en het aaiigrenzeiidc Üelitzer slads-woud. De brand ont- stoud in liet laatste en tér<preidde zich tengevolge der droogt* zeer spoedig ook over het Cunersdor- fer-woud zoodat ruim 1006 morgen meest jong plantsoen is vernietigd. Du brand was zoo hevig dat de manschappen der brandweer, die greppels groeven zich slechts met moeite voor de vlam- ineo konden beveiligen. Eeo Amerikaan heeft te Goulogne-sur-Mer eene tooueel-conrant opgericht wier weerga niet bestaat. Hij begreep dat de schouwburgbezoekers gaarne gedurende de pauzeringen iets lekkers zou den willen hebben, en bedacht als middel, om hun dit te verschaffen, een Journal de tlieatre, Hat tot affiche dient doch waartoe in plaats van papier, een zeer lekkere boterdeeg is gebruikt, die dank zij de vindingrijkheid van den pastei bakker, losgaat en zich in verscheidene blaadjes verdeelt op elk waarvan een zeer geestig ge schreven artikeltje te lezen staal, niet met inkt, inaar met chocoladesap er op gebragt. Zoo dient dit blad eeist als affiche en daarna ais versnape ring. ÜEMEM.DE BEIlltiTEft. Te Londen ziju verscheidene personen ten ge volge van zonnesteken overleden. De bekende patrones der vrouwelijke emigratie, Miss Rije heeft we der een landverhuizers schip de Donald naar Australië uitgerust, het heeft 2+0 ongehuwde dames aan boord in de maand October zal zij weder een schip uitzendea gegadigden wordeu tot dat einde opgeroepen. Men zcjjt dat in Frankrijk liet geheim der aardappelen ziekte is ontdekt, wij hopen er het beste van. Te Haarlem eo Omstreken circuleren tegenwoordig zakkenrollers. Te Berlijn is men niet op zijn gemak omtrent de bijeenkomst der keizers van Oostenrijk eu Frankrijk te Salsbnrg men vreesteen adder in het gras. Twee bul- gaarsche zendelingen, uit Galatz te Rutschuk aan- aangekomeudie weigerden zich aande tnrksche overheid over te geven, zijn door de gens d'ar- mes doorgeschoten. Prins Alxanderis den 28 Augnstns eu Prins en Prinses Hendrik zijn twee dagen later, naar het Nieuwedicp geweest om liet ramtoren- schip te bezigtigen. Men zegt dat de keizer van Ruslanddoor eene vlaag van krankzinnig heid aangetasteen zijner adjudanten met een pistool heeft willen dooden. De (riescbe dwerg Jan Hannema bekend onder den naam van generaal Tom Pouce is niet aan de cholera bezweken zooals vele couranten reeds gemeld hadden. In Noorwegen bevinden zich volgens de laatste volkstelling 35 personen van honderdjarigen leef tijd cd 19 boven de honderd jaren oud de oudste is eene, tot nog toeongehuwde dame van 107 jaren. Uit het buitenland ontvangt men dage lijks gunstiger berigten omtrent den graan-oogst. In de Heerengracht te Amsteidam is een schuitje omgeslagen de vier zich daarin bevindende kilideri-ri ziju allen gered. Te Leiden is eene kweekschool opgerigt voor bewaarschool- houderessen en kinderjufvrouwen. - Prins Alexander heeft te Apeldoorn een buitenge woon groot hert geschoten. Keizer en keizerin Napoleon hebben 700 schoolmeesters ten gehoore ontvangen 11. 11. M. M. waren heel minzaam jegens hen zij dachten waarschijnlijk dat. «faire bonne inineü mauvuix jeu" hetverstandigst was. De cholera nadert zij heeft zich reeds zeer gevoelig te Zaandam vertoond, In de meeste gemeenten in ons land zullen de kermissen 'dit jaar niet plaats liebbeu. De turf zal goedkoop worden. Onder de handehberiglen voorkomende in de Haarlemsche Courant van 29 Augustus jl. lezcu wij het volgende Nieuw-York Petroleum, De ruim twee ja ren geduurd hebbende daling der prijzen bereikte het laagste standpunt iu Juuij jl. toen deze olie te Philadelphia tot 19 c. p. gallon werd verkocht. Sedert had eene belangrijke reactie plaats en gedu rende Julij stegen de prijzen tot 30 eu zelis tot 35 c. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de prij zen rijzende blijven en dat wel omdat productie en consumtie buiten verhouding zijn, zoodat meu, redelijker wijsgesproken de vroegere lage prijzen niet meer terug zal zien. Drie of vier jaren ge leden weiden millioenen dollars in beweging gezet om oliebronnen te exploiteren. Slechts ééne van de twintig ondernemingen gaf rekening eu bleef in stand. De enorme kwantiteit, iu 1866 verkregen, was grootendeels de uitkomst van verspilde sommen en onvermoeiden arbeid om nieuwe bronnen op te sporen. In enkele tijdperken van dat jaar was de productie van VVest-Pensylvanie 15000 v. p. dag terwijl de gelieele produtie van Amerika 18000 v. bedroeg. De natuur dier bronnen schijnt echter medetebrengen dat zij gradneel in opbrengst ver mindert, en gemiddeld moet men aannemen, dat zij slechts gedurende één jaar olie leveren langer nooit. Dus alle bronnen zijn in bet tijdperk van een jaar successivelijk uitgeput. Wanneer men nu de olie-districten bereisd ziet men meer uitgedroogde dan oliegevende bronnen men ziet eene massa dorpen uit enorme olie-reservoirs bestaande ont zettend groote bergplaatsenmaar geheel ledig en toch weinig tijd geleden was hier alles arbeid en leven duizenden vaten werden per dag gepro duceerd en nu heerscht daar rust en stiltealle fabrieken hebben opgehouden men ziet niets dan pninhopen. Zoo zijn de gereuomeerde bronnen van Mac-Cleinstock farm Sheeï farm Rijud farm Blood farmTarr farm en eene menigte andere geheel verlaten terwijl hier eo daar eene enkel overgeble vene nog eene klenigheid te voorschijn brengt. Dit alles geld niet alleeo voor het dal Oil Creek, maar langs den gebeelen oever der Alleghany. Het district Renovroeger zoo gerenommeerd is geheel vervallen. Pitholi 10 15 mijlen van Oil City, welke voorheen 5 a 6000 v. p. dag leverdegeeft nu hoogstens 6 700. Vaart men de rivier op dan komt men te Fidioude, welke in de vorig jaar om dezen tijd 4 5000 v. gaf, nu 1700. In deze streken is de opdrooging spoediger dan elders. Kort geleden boorde men eene bron die 100 v. p. dag leverdemen bood haar aan voor 5000 p. st. en de helft der opbrengst het was niet mogelijk een kooper te vinden omdat men haar slechts 40 da gen levenskracht toeschreef. De geheele productie van de olie districten was in 1866 15,000 P- dag en nu slechts 9000 v. de vermindering <s regelmatig 400 v. p. maand of 160 v. p. dag. Nieuwe gronden zijn niet bewerkt omdat de ka pitalisten al te voorzigtig zijn geworden. T°' dus ver over de prodnclie. Nu over de consumtie. Elk jaar is het verbruik grooter gewordenbijna al de Europesche havens verzenden dit jaar -5 meer dan vroeger naar het binnenland. De totaal-con»

Schager Courant | 1867 | | pagina 2