J& 523. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Elfde Jaargang. Tij ilsbescliou wiiigeii SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS voor DRIE MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Courantenu 0,10. Verschijnt iedcren Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh (Cats.) Verwacht gezegh. TJITGEEFSTER WED. IP. J". O DIDEEICH. I=D=== PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerderu 0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Doekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BBIEVEN - Afschaffing der kermissen,. Door de regering is eene wijziging der gemeentewet voor gedragen bepaleude dat door haar het houden van kermissen eii jaarmarkten in een of meer plaatsen des Rijks telkens voor één jaar kan wor den verboden. Wij hebben zelve aangedrongen op de indiening van zoodanige voordragt en ho pen daarom zeer haar tot wet verheven te zien. Het Volksblad hecht, dunkt ons, te uitsluitend aan zijne ineening dat de wet en de reglementen niets dan het uiterlijke verbieden kunnen. Het plaatsen van kramenhet oprigten van spellenenz. zegt dit blad kan verhinderd worden maar hetgeen niet verhinderd kan worden door de wet is datwat van de kennis liet ergste en het meest zedeloos is de jaarlijksche uit spatting in zedeloosheid en brooddronkenschap. Door dit voorop te zetten en het nut der afschaf fing op dien grond in twijfel te trekken, wordt het voordeel geheel verwaarloosd verkregen door de wegneming van het uiterlijke. Ontegenzeggelijk is er verband tusschen het plaatsen van kramen en de jaarlijksche uitspatting in zedeloosheid en brooddronkenschap; althans de aanleiding tot het laatste moet in het eerste gezocht worden. Indien gelijk hier het algemeen belang zich kracht dadig verzet tegen de toewijding aan zedeloosheid en brooddronkenschap, rust naar onze meening op de regering de pligt hare sanctie te weigeren aan de aanleiding daartoe. Moge al niet veel daardoor gewonnen zijn om dat het eigenlijke kwaad in de slechte zeden is gelegen, tegen welke de wetten niets vermogen waarom evenwel de aanleiding gehandhaafd, daar toch de afschaffing daarvan eene verbetering der zeden in het geheel niet uitsluit P De gevangenneming van Garibaldi. De held Garibaldi wordt naar veler meening langzamerhand een krankzinnige. Inderdaad is de verkrijging van Rome bij hem geworden een idee fixe, hetgeen hem tijdelijk het gebruik zijner rede ontzegt. Nadat het gouvernement van Italië van de middelen gebruik heeft gemaakt die binnen het bereik van Garibaldi lagen om Sicilië en een gedeelte der Romeinsche Staten te annexeren, handelt het voorzeker onregtvaardig bij Aspromonte op Garibaldi te laten schieten en te Alexandria hem gevangen te zetten wanneer hij dezelfde middelen aanbiedt ter voltooijing der een heid van Italië. Dit to meer, omdat het hierbij geheel handelt onder den invloed eener vreemde mogendheid. Ofschoon dus Italië het regt heeft verbeurd om den aanval van Garibaldi op Rome af te keurcD, is echter het mislukken der onderneming zeer in het belang geweest van eene regtvaardigc ont- knooping der Romeinsche kwestie. Deze toch moet uitgaan van het Romeinsche volk en zoo lang dit het pausselijk gezag wil duldenheeft niemand regt tusschen beiden te treden. Het lot van een volk mag niet afhangen van een coup de main. Evenmin van een dusgenaamd regt der vorstenal leidt dit zijn oorsprong af uit een door de godsdienst geheiligd feit. Voor velen zoogenaamd godsdienstigen heeft de val van het Pausdom veel aantrekkelijks. De ver drijving uit Rome zal dit Pausdom echter niet doen vallen en of de belangen van den mensch iu zijne godsdienstige behoeften door de bestendi ging of den val van het pausschap het best zul len gediend worden is niet een vraag van gods dienstig veroordeel, maar hangt geheel af van de vraag in hoever het geloof aan eene bovennatuur lijke openbaring in het Christendom nog aanhan gers vindt. Daarvan is geheel afgescheiden het toekomstig lot van Rome. Het Romeinsche volk heeft ongetwijfeld het regt over zijn regeringsvorm zelf te beslissen en eerst dan wanneer het ver klaart de aaneensluiting bij Italië te willenis de tijd van handelen voor het Italiaansche volk ge boren. Het vaarwel der Hannoveranen. Met smart heeft voorzeker ieder Nederlauder het uit Zwitserland geschrevene afscheid gelezen door de uitgeweken Hannoveranen aan Nederland gerigt. Nederland behoort een schuilplaats te zijn voor ieder gevlugt vreemdelingdie zich stil en rustig gedraagt en de ministers van buitenlandsche zaken en justitie hebben zich in deze zaak zwak gedragen. Hoe ongunstig steekt de door hen betoonde toe gevendheid af bij zoo menig voorbeeld door Zwit sers en Turken zelfs gegeven. Het is welligt niet overbodig gebruik te maken van eene bladzijde uit Wagenaar's Vaderlandsche Historie, waarin hij ons het onthaal berigt hetgeen een poging van Lodewijk XIV vond om den graaf van Lerdan uit Amsterdam op te ligten. rLuiden* zoo gaven de Staten in 16S1 aan Frankrijk te kennen, vdie bestonden de gemeene rust en veiligheid van een ander land te schenden door het ligten en ver voeren van deszelfs ingezetenenmaakten zich strafbaaral konden ze toonenlast te hebbeu van eenige uitheemsche mogendheid, of al werden ze door zulk eene mogendheid opgeëischt. Ware 't anders, dan zouden de ingezetenen van alle Sta ten gesteld worden buiten de bescherming hunner hooge overheid en zij en hunne overheid zouden gebragt zijn onder 't gebied van eenen vreemde die in hun land niets te zeggen had. Hunne Edel Groot Mogendcn ook zouden hun ne ingezetenen bloot stellen voor ééne niet slechts, maar voor alle uitheemsche magtenomdat het geen men aan eene toestond aan eene andere met geene reden geweigerd zou kunnen worden. Ook kondeu zij Zijner Majesteit geen grooter ongelijk aandoen dan door de onderstellingdat hij zulk een grondregel zou willen goedkeuren. Zij zouden 't nimmer doen. En hoe gaarne zij Zijner Majesteit zouden willen believen wer den zij in het tegeuwoordig geval weerhouden door de pligtenmet welke zij aan hunne inge zetenen verbonden warenvoor welker rust en veiligheid, zij bovenal hadden te zorgen.u Bij deze woorden echter bleef het niet, maar de opligters werden den 12 December 1681 ver oordeeld een om onthalsd te wordeneen om 10 jaar in het rasphuis te zitten. Tegenover de mannelijke houding door onze oude Republiek hierbij aangenomensteekt het bedrijf onzer tegen woordige regering in de zaak der Hannoveranen zeer ongunstig af. De uederlaagvan den heer van Bosse. Ten onregte wordt den heer van Bosse verweten, dat hij iu ministerien van verschillende kleur zit ting heeft genomen. Op een paar uitsonderingen na heeft de liberale rigting sints 1848 onafge broken in elk ministerie voorgezeten en de heer van Bosse, ofschoon geen partijman is ongetwij feld een man van liberale beginselen. Met meer regt werpt men hem tegendat hij als financier zich meer als een goed administrateurdan als een talentvol hervormer van ons belastingstelsel heeft doen kennen. Inderdaad heeft gedurende zijn langdurige ministriële loopbaan geene be langrijke verbetering in de inrigting van ons fi- nancie-wezen plaats gegrepen en in dit opzigt moet hij ver achtergesteld worden bij den heer B e t z door wiens toedoen de gemeente—accijn- sen zijn vervallen. Als lid der kamer heeft de heer van Bosse zich steeds eene der werkzaamste en nuttigste leden getoond en na de vakante

Schager Courant | 1867 | | pagina 1