plaats van Assen in onze S'.aten-Ceneraal we" derom door een ganscli onbekend persoon is in- gi nomen, doet het ons dubbel leed dat een nieu we nederlaag de beloouing is voor onbetwistbare verdiensten. De vrees toch dat door den beer van Bosse een te scherpe controle op den te- genwoordigen minister van financiën zou worden uitgeoefend heeft aan de conservatieve pers aan leiding gegeven om de candidatuur van den lieer van Bosse met alle kracht te bestrijden. Als pu blicist hopen wij echter den heer van Bosse nu te vaker te ontmoeten. De financiën van den Stunt gaan in verband met de toekomst onzer koloniën eene nieuwe crisis te gemoet en eene tijdelijke miskenning van verdiensten ontnemen aan het Vaderland het regt daarop niet. EV.ON E lï ElUGTEiV. Met algemeen genoegen zag de gemeente Sclia- gen verleden Zondag een veertigtal leden van de hier aanwezige Scherpschutters- vereeniging van wapenen voorzien, door de straten marche ren ot.drr aanvoering hunner officieren en hegeleid door den Sergeant- Iustrnctenr. Kik was getroffen door de goede houding der mauscltappen en de vorderingen die zij in een zoo korten tijd hebben gemaakt in bet uitvoeren van verschillende manoeu vres en de behandeling van liet geweer. Het. in drukwekkende van dat schouwspel werd niet weinig verhoogd doordien bet vergezeld ging van het ge luid eener trom, welke welwillend door een oud burger Her gemeente aan de Vereeniging is vereerd, welke echter volstrekt onbekend wenscht te blij ven. Na de gemeente te zijn doorgetrokken begaven zij zich naar Schagerbrugwaar de manschappen door den Kapitein Kommandant den \V. Edg. Heer (i. IJ. Plaavw sigaren en wijn werd aan geboden waarna zij vrolijk eu ordelijk naar Schagen terug keerden. Het zij wij letten op deu goeden geest der man schappen, of op de doelmatige leiding, of den ijver der officieren, of op het onvermoeide onderwijs van den Sergeant- Instructeur of op de belangstelling en de medewerking der ingezetenen telkens hebben wij reden ons te verblijden in hetgeen reeds bestaat cji de toekomst hoopvol tegen te zien. In eene gemeente waar de burgers eensgezind de haudeu meen slaan, kan veel goeds worden tot slaud ge bragt. Vrijdagavond ten 7 nre werd J. II. Caron oud 17 jaren, werkzaam aan 's rijks ijzergieterij te Delft, door een knaapje dat op hem toeliep, opmerkzaam gemaakt op eenige borreling die zich in bet water vertoonde. Op zijue vraag wat daarvan de oor/aak wasontving bij van het knaapje ten antwoord 'dat bet Keesje was." Maar wie is Keesje? #Is dat een hond »Ne<n het is mijn broertje." Geen oogenblik bedacht zich thans de wakkere jongeling, maar sprong in bet water en had liet gelok liet kindCorue- lis Huibers genaamd en wijf jaren oudofschoon reeds geheel io bewusteloozeu toestand van een anders wissen dood te redden. Te Bovencarspel viel vrijdag een kind van 6 7 jaren in de diepe gracht naast de hofstede zijner ouders; de moeder, die dit zag, sprong het kind terstond na, doch zonk io de diepte weg, waarop haar oudere zoon, eveneens in het water sprong, om de moeder en het kind te redden, doch ook deze, niet kunnende zwemmen zonk. Gelukkig schoot toen een bnurman toe die zwemmen kon en het gelok had moeder en zoon te reddenlater haalde hij ook het kind op maar dit was reeds dood eo de pogingen van twee geneesheeren die spoedig aanwezig wa ren en alle moeite aanwendden bleven vruchte loos. Zonder den bourman zon men in dit gezin drie dooden te betreuren hebben gehad. Te Gouda had een treurig ongeluk plaats op deu kooromolen van den heer Jonker. Terwijl de meesterknecht Bernard llonthof bezig was om den molen te kruijen brak de kettingmet het gevolgdat H. over den omloop van den molen viel en onmiddelijk op de plaats dood bleef. De ongelnkkige was een oppassend huisvader en laat eene vrouw en verscheidene kinderen na. In Engeland waar nog sleeds de straffen van het geeselen en brandmerken iti toepassing wordt u gebragt pleitte dezer dagen een jong maar desniettemin snuguer advoc.tat voor het eerst in de zaak van een falsaris. Vele vrienden ook regts- geleerdendie henr er gecue goede uitkomsten van voorspeld hadden, waren bij de behandeling van zijn zaak tegenwoordig geweest en hadden hem verzocht hun den afloop van 't proces te komen mededeelen. Op deu dag der uitspraak kwam de pleiter buiten adem zijne vrienden vertel'en hoe 't was afgeloopen. 'Welnu vroegen ze allen even verwonderd. 'Vrij 1" was 't antwoord van den advocaat op wiens lippen een glimlach te bemerken was, vinaar" voegde hij er een oogen blik later hij toen zijne vrienden hem om liet hardst feliciteerden «vrij maar niet dadelijk eerst krijgt mijn cliënt eene geeaeling en een brandmerk en als hij daarna twaalf jaar heeft gezetendan is er geen sterveling ter wereld vrijer dan hjj.'' Te Bouschil Laird woont een schoenmaker, die op denzelfden dag als koningin Victoria en' prins Albert in het huwelijk trad. Zijn eerste i zoon werd tegelijk met den prins van Walles ge- boren en dit zonderling toeval ging steeds voort, i Ieder keer als de koningin een zoon ter wereld bragt, werd ook het gezin van den schoenmaker i met een jongen vermeerderd. Was het een doch- tertje bij de eene dan had de andere ook een meisje. Wij onlleeiien deze werkelijke bijzonderheid aan 1 het Court Journal; zoo wij liegen dan is liet dus in commissie. 1 De Ilaagsehe scherpschutters-vereeniging ontvangt dagelijks van vele particulieren prijzeu J voor den aanstaanden schiet-wetstrijd. Z. M. de i Koning heeft vier prachtige jagtgewereu als prijzen voor dien wedstrijd in gezonden. Een paar maanden geleden werd de algemeen gunstig bekende en ijverige brigadier der rijksveld- wacht van der W'oude gestationeerd te Berguin, J bijna het offer zijner pligtsbetracliting. In eene kroeg te Dergutnerheide was, toen het reeds meet j dan tijd tot scheiden was geworden een gezelschap bijeen waarvan één ofschoon dnaitoe door ge- noemden brigadier aangemaand volstrekt weigerde i te veitrekken. Daarop ontstond eene worstelingJ waarbij de brigadier in den arm en liet aaugezigt i zoodanig met een mes wrj.l verwond dat hij in den beginne werkelijk in zorgwekkender) toestand verkeerde. Gelnkkiglijk echter herstelde hij, of schoon van zijne verwonding zigtbare teekeneu zijn overgeLleve». De daderieinaud die nog niet 1 lang geleden wegens soortgelijk wanbedrijf drie maanden in de gevangenis had door gehragtwerd gearresteerd en gisteren door de regtbank op nieuw verwezen tot eeue correctioneele gevangenis van drie jaren. Men hoort dikwijls klagten aanhef]'» over het gebrek aan beleefdheid waarmede de Farijsche logementhouders hun gasten behandelen niettegen staande de huiteusporige prijzen die zij hen laten betalen waarvoor zij ten minste parole douce et main au bonnet, zouden mogen verwachten. De Correctionele regtbank heeft dezer dagen den eige naar van het Hotel des Italiens Lemoine genaamd, tot een maand gevangenisstraf en 100 francs boete veroordeeld wegens geweld tegen een Amerikaau- sche dame gepleegd die haar intrek in zijn tiólel had geuomen. Toen hij haar de rekeuing over handigde bevond zij dat hij de bnnr van haar aparlemeuten die zij voor 10 francs daags gehuurd hid, op 20 francs had gebragt. Zij weigerde deze rekening te betalen en zeide dat zij eldeis haar in trek zou nemen. Toen zij nu wilde weggaan wei gerde de portierster haar de denr uit te laten en greep haar bij baar kleed dat zij scheurde. Toen kwam de kastelein (Lemoine) er bij, stiet de dame in de kamer terog waar hij haar gedorende twaalf uren opgesloten hield. Twee dagen later gelukte het de dame uit het huis op straat te komen maar Lemoine liep haar naen daar zij zich aan de staven van een venster had vastgegrepen brak hij met gemeld haar handen open waarbij hij haar polsen kneusde, wierp haar op deu grond eu sleepte haar iu de vestibule van zijn huis waarvan hij de deuren sloot om de veroutwaardigde getuigtn V3U dit schandelijk looneel buiten te houden. De Regeriog heeft eene wetsvoordragt inge- dieud strekkende om achter art. 195 der geroeeute- wet deze zinsnede te voegen 'Uithoofde van ziekten die de volksgezondheid bedreigen of andere bijzondere omstandigheden i kunnen de kermissen, jaarmarkten en andere mark- 1 ten in eene of meer gemeenten door ons bij maat regel van inwendig bestnnr worden geschorst telkens voor niet langer dan één jaar". De memorie van toelichting wijst er op dat de ondervinding en de wetenschap reeds lang hebben aangetoond dat niets meer de verspreiding van besmettelijke ziekten in de hand werktdan groote volksverzamelingen. i:meng de bedicten. Z. M. de Koning bevindt zich sedert den 26 der vorige maand op het Loo. In elke gemeente, welker bevolking binnen den besloten kring of omtrek der gebouwen 2500 zielen te boven gaat, zal eene dienstdoende schutterij worden opgerigt de gemeente Schagen blijft dus voorloopig nog vrij. tlarmen Kramer heeft met zijne vrouw te zaaien aan de Hervormde gemeente te Koedijk een kerkorgel present gegeven en de scherpschut ters le Schagen kregen een trom met toebeliooren cadeau beide vereenigingen hadden behoefte aan muziek. De waagmeester te Kampen is wegens 31 valscliheden in zijn waagregisterveroordeeld tot één jaar eenzame opsluiting en -39 boeten van 1 50 of twee dagen cellulair voor elke boete. De volksfeesten te Alkmaar op den Ssten dezer te geven zullen veel verscheidenheid op le veren (zie achterstaande annonce.) üloudin de koorddanserwordt binnen kort te Amsterdam verwacht; hij zal in het paleis voor volk vlijt optreden. Voor het baantje van seinwachter of anders gezegd vlaggetjes-man op de spoorweglijn Zwolle Meppelhebben zich 347 personen aangemeld terwijl er slechts 40 kon den worden geplaatst. Te Limerick heeft eene botsing tusschen militairen en burgers plaats ge had. De broeder van den Taikoen heeft ons land weder verlaten. De gemeente Nijkerk is dezer dagen voor het eerst door gas verlicht. De stoomcichorei-fabriek te Ossendrecht is totaal af gebrand. De cholera is in ons Vaderland bijna geheel geweken en de veeziekte schijnt ons voor goed verlaten te hebben. Bij een goud en zil versmid op den Nieowendijk te Amsterdam is een brutale diefstal van verschillende gouden kettingen gepleegd door het iustooten van ren kolossale spie gelruit. Bij de wethouders te Stavoren zijn de rui ten ingeslagen. De oud-ilooglceraar Dr. van Vloten heeft zich welwillend belast met de leiding van het Deventer weekblad, ten einde deu Deven ter geest te vernieuwen en te veredelen er zal wat te polijsten vallen wij vreezen dat hij den rao- riaan zal schuren. Te Hengelo heeft ren boe renjongeneen gouden kruis en de hals- en oor sieraden van zijne aanstaande, gestolen. In den tuin van den landman P. Casteleijn telJzen- dijke is een kalabas gegroeid die 44 ned. ponden zwaar is. In Londen heerscht groot gebrek onder liet werkvolk ruin 30,000 arbeiders hebben geen werk. Op de paardeumarkt te Brakel waren rnim 700 paarden aan de lijn er was bijna geen handel. Zondag middag zijn midden in het dorp Voor schoten drie kapitale huizen totaal afgebrand de Leijenaars liepen bij hoopen uaar den brand in plaats vau naar de kerk. GEMEEME-AFkONDIGING. NA J AARS-KOEMARKTEN. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van SCHAGEN, maken bij deze bekend dat de gewone Najaarsmarkten in dit jaar aanvang zullen nemen op Donderdag den Sen October- dat op Donderdag den 31 October de groote vette- en magere Koe markt en op Donderdag den 28sten November Paarden- en Venleumarkt zullen worden gehou den. En noodigen de Kooplieden uit zich daarnaar te willen reguleren en dezelve Markten met hunne tegenwoordigheid te vereeren zullende gedorende deze Herfstmarkteu ook Varkensmarkt enz. wor den gehouden. Schagen, den 30 September 1867. Burgemeester eu Wethouders voornoemd De Burgemeester II. R. DE MEÊU. De Secretaris A. J. VAN CANTEORT. -

Schager Courant | 1867 | | pagina 2