moet gezocht worden in dc ongelukkige verdrij ving van het stelsel der ininislriccle verantwoor delijkheid waaraan vooral onze liberalen zich heb ben schuldig gemaakt. Zoodra men een minister aansprakelijk wil stellen voor de daden zijner on dergeschikte ambtenaren maakt men hein tot een onbepaalden heerscher over al dezen. Dc ministricclc verantwoordelijkheid wordt zoo doende eene ongelijmdheid geen onzer ministers kan hoe bekwaam hij ook overigens zijop de Oioogtc zijn van alle vakken die aan zijn depar- 'tement vertegenwoordigd worden. M at b. v. kan •een minister van binnenlnndsche zaken weten van ■waterstaatvan onderwijs van geneeskunde Kan «een minister van finantien op de hoogte zijn 'van belastingen registratie posterijen, het groot boek de telegraphie Ieder die zich in een dier vakken wil bekwamen moet een geheel leven -daaraan wijden, een minister kan dus hoogstens alleen eene zeer oppervlakkige kennis daarvan lieb- •'bcn in een zedclijkcn zin kan hij dus niet ver antwoordelijk zijnhij moet den raad opvolgen dien zijne ondergeschikten bcm geven op dezen komt de verantwoordelijkheid dus in werkelijkheid meêr. De ambtenaar dus is in werkelijkheid alleen «verantwoordelijkop zijn hoofd alleen daalt alle roem neer bij eeue trouwe pligtsvcrvulling op zijn hoofd daalt alle schande bij eene verkeerde "uitkomst van zijne pogingen. De ministricle ver antwoordelijkheid is in dit opzigt een hersenschim, zij kan alleen geldeu tegen den onverantwoorde- Ijjken monarch, niet tegen over zijne ambtenaren. De ongelukkige verwarring van deze denkbeel den heeft te. weeg gebragl, dat men de ambtena ren als werktuigen van den minister heeft gaan beschouwen en dit beeft teruggewerkt op de amb tenaren. Daarbij komt dat bijna altijd de cou ranten partij hebben gekozen tegen do ambtena ren waar het eene daad van onafhankelijkheid be trof, toen de heer Sticltjcns werd ontslagen wa ren de liberale bladen onvrijzinnig genoeg om de willekeurige handelwijze van den minister goed te keuren toen Boorda van Eisinga uit Oost—In- die werd verbannen juichten dezelfde bladen dezen tirannieken maatregel toeis het wonder dat den ambtenaren allen moed outzinktwaar geen enkele stem hunne zelfstandigheid aanmoedigtwaar alle vrijzinnigen aanstonds nedcrkuieleuals het gezag slechts met de roede zwaait. Een andere vlek van den ambtenaarsstand is onmatigheid in het gebruik van wijn eu sterkeu drank ook hier is de spreuk van mevrouw de Stael valles te weten is alles te vergeven* waar immers die jonge lieden vol beschaving en levens lust moeten doorgaans jaren achtereen in ellendige dorpen doorbrengen waar hunne beschaving niet wordt op prijs gesteld. In dezen toestand zoekt men zoo lang troost in zingenot, door bedwel ming zoekt men verpoozing voor de jammerlijke verveling, die hare slachtoffers dag en nacht ver volgt, en ongemerkt raakt men aan den drank. G E\YO E BERIGTEiV. Men leest in de Arnbemsche Courant Volgens de Zondagswet kunnen de gemeente besturen vergunning verleenen tot het doen ver- rigten van openbaren arbeid op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. De Minister van Binnen!, Zaken schijnt in de mecning te verkeeren dat een ieder daartoe telkens die vergunning vraagt; althans hij heeft aan de besturen der gemeenten, waarin nieuwe spoorweglijnen zijn aangelegd doen weten dat zij aan de besturen der spoorwegdiensten eene doorloopende vergunning tot zoodanigen arbeid kunnen verleenen. Wanneer zal die wet eens wor den ingetrokken Zij is eene anomalie ten aanzien onzer Israëlitische laudgenooten en belemmert noo- deloos degenen en hoe groot is het getal dezer laatsten niet geworden die het oude begrip van den Zondag hebben laten varen en den eenen dag even heilig achten als den an deren. Bovendien laat zich ook het geval denken dat het bestuur b. v. van eene dorpsgemeente geheel uit kerkelijk regtzinnigen bestaat en het als zijn pligt beschouwt de Zondagswet te hand- haven. Hoe nu als zulk een bestuur weigert ver gunning te verleenen voor arbeid aan spoorwegen op dien dag Eenigen tijd geleden waren wij er getuigen van hoe kleingeestig soms in dezen te werk gegaan wordteen wethouderdie pas uit de dorps-societeit kwamverbood aan een timmerman die eenige planken voor den regen wilde bergen dit werk te doen omdat het Zondag was 1" Van het nieuwe geheimzinnige infanterie- kanondat steeds te Meudon door Fransche of ficieren beproefd wordtverhaalt een dagblad nog het volgende«Ofschoon niemand de ware za- menstelling van dit nieuwe wapen met juistheid kan opgeven weten wij met zekerheiddat dit het vreeselijkste moordtuig iswaarvan men im mer hoorde gewagen, Niemand kent het mecha nisme, waardoor het werkt, dan alleen de artil lerie-officieren die de proeven leiden. Kanon ammunitieenz. alles- wordt in lederen valiezen vervoerd en dc proeven worden genomen achter houten beschotten. Op 2500 ellen (ongeveer een half nar gaans) slingeren deze hand-kanonnen eeue hagelbui van kogels met eene ijziugwtkkende juistheid tegen eene schijf, die 2 ellen hoog en 1 el breed is en zelfs op dien afstand doorboren de kogels eene ijzeren plaat van 2 centimeters dikte. Daarbij kan elk kanon twintig schoten in de minuut doen, en twee man zijn voldoende om het wapen te vervoeren en bedienen. Wanneer die beriglen niet gedurig eu van alle ka£teti herhaald werden zou men zeggendat het verhaalde eene onmogelijk heid was eu toch het schijnt waar te zijn." Dezer dagen is te Londen aan twee misda digers de doodstraf voltrokken. Zekere VViggins namelijk die beschuldigd werd de vrouw te hebben vermoord met welke hij woondeverlangde van het schavot tot het publiek te spreken. Dit werd hem geweigerd maar tevens werd hem medegedeeld, dat indien hij iets te zeggen had hij gerust kou zijii dat het ter kennis van het pnbliek zou ko men aangezien er vertegenwoordigers van de pers aanwezig waren in het vertrek waarin de misda diger zich bevond om de laatste toebereidselen voor de executie te ondergaan. De veroordeelde zwoer daarop een duren eed, dat hij onschuldig was. Weinige oogenblikken daarna was het nood lottige unr geslagen; Wiggins werd naar het schavot geleid en eenmaal daar aangekomen ging hij met den beu! eene verwoede worsteling aau steeds uitroependedat hij onschuldig was en dat de vrouw die met hem woondezich zelve om het leven had gebragt. Nadat er hulp was toege schoten slaagde men er in den veroordeelde te binden en weinige oogeublikken daarna was hij een lijk. In de laatste vergadering van het Noord- duitsche spoorweg-verbond is tot de invoering be sloten van eenige belangrijke nieuwe maatregelen voor alle personen wagens. Zij zullen tegen den aanvang des wiuters allen met verwarmingstoestel len voorzien worden. Een onrniddelijk achter de locomotief volgende W3gen zal bestemd zijn tot liet bewaren en aanvoeren van verwarmings-appa- raten. Deze leveren het water dat in buizen alle wagons doorstroomt en de noodige warmte afgeeft. In de wagons zijn de buizen van koper, daar buiten vau guttapercha. Door ventielen, die aan de koperen buizen zijn aangebragtzal het mogelijk zijn de warmte in de wagons naar genoegen te ver - hoogen of te verlagen. Tegelijkertijd zullen voor deze treinen proeven genomen worden met de inrigting van restauraties en van beste kamers. De Gazette di Milano meldt dat een groot aantal jouge Spanjaarden zich sedert twee dagen ;te Milaan bevindt, zij zijn gekomen om bij°de i opstandelingen die op Pauselijk gebied strijden dienst te nemen. Zij beweren dat nog veleu hunner landgenooten hen zullen volgen. Het volgende opmerkenswaardige en verblij dende voorval heeft te Arabt-Amelo plaats gevonden: De thans 16jarige dochter van Jan Annink aldaar, die in de laatste 4 jaren ten gevolge van een destijds bekomen schrik sprakeloos geworden was en daardoor aan hevige zenuwtoevallen leed heeft dezer dagen geheel onverwacht de spraak terngge- kregen. Terwijl zij even buiten de ouderlijke wo ning eenige werkzaamheden verrigtte, begon zij erg te hoesten, dewijl (volgens hare eigene mededeeling) haar iets in de keel gesprongen was en ijlde onder het uitroepen van» «Moeder nu kan ik alles weder spreken" naar de ouderlijke woning. De vreugde der ouders bij dit voorval laat zich gemakkelijk begrijpen te meer daar deze voor hunne voorheeu zoo zeer beklagenswaardige dochter bij onderschei dene geneeskundigen te vergeefs hulp hadden ge zocht. 1851) jaren waren er noodig om Parijs het eerste milloen inwoners te bezorgen om het tweede milloen te overschrijden waren ^16 jaren voldoende. Als men den nieuwen aanbouw der stad in eene regt door loopeude lijn kon opstellen, zou deze eeue lengte van 15 Duitsche mijlen of circa 22 uren gaans beslaan. De reusachtige linie zou uit 200 boulevards en straten, 8 nieuwe ker ken, 80 nieuwe scholen, 12 nieuwe bruggen de halles centrales, den nieuwen temple4 nieuwe slagthnizen 22 nieuwe pleinen en 3 niewe parken met 50,000 hoornen bestaan. Dit is het nieuwe Parijs. Te Parijs wordt erne synagoge gebouwd die in vele opzigten overeen komen zal met den be roemden tempel van Salomo te Jeruzalemdoor Titus gebouwd. Zij zal bijna zoo groot zijn als de Cathedraal van Parijs. Werd nog onlangs gesproken van de jaar markten te Gianerbrughoe deze zich vroeger kenmerkten door verregaande ongeregeldheden soms eindigende met moord en hoe nog zelfs heden zelden eene jaarmarkt daar rustig voorbij gaat, de waarheid daarvan bleek andermaal dezer dagen, toen het mes daar weder eene treurige rol speelde, zoo zelfs, dat een der betrokken personen per as naar zijne woning in de gemeptite Usselo is moe- tenj vervoerd worden. Als dader noemt mui een zekeren L. in de nabijheid van Enschede woon achtig. Veihuuen is in Parijs zeer algemeen liet wis pelturig ligtziuunig karakter der Franscheu bruut dit mede. Men ber kent dat 'sjaars 800,000 francs aan verhuiskosten betaald worden. Minstens &Ü0 verhui zingen geschieden op den Se en even zooveel op den 15e van elke maand. Natuurlijk hebben hierby aller hande voorvallen of treurige en belagchelijke toonee- len plaats. Eene dame die niet in de beste verstand houding met haren echtgenoot leefde veinsde op eens reet belang te stellen in zijne gezoudheid en raadde hem aan eenige dagen buitenlucht te scheppen dat zou hem goed doen. De man volgde dien raad die hem superber voorkwam maar terugkomende hield de portier hem tegen en vroeg hem waarnaar loe. Wel naar royn huis dat 's klaar. Weet mijnheer dan niet dat hij verhuisd is, vroeg de portier wat zeg je ben ik verhuisd Mevrouw is de 15 met de meubelen vertrokken. Ik weet er niets van Waarheen Mevrouw heeft haar adres niet achter gelaten. De ongelukkige echtgenoot kou in een hotel gaan slapen en vond zijne vrouw niet dan na inlich tingen gevraagd te hebben by al de verhuisbazen van Parijs. Een koopman in Cinonati die veel last had van ralten is er op eene vreemdsoortige wijze van ver lost geworden. Toen hij namelijk er in geslaagd was eene rat le vend te vangen doopte hij ze geheel in roode olijrerf en liet ze toen weder loopen. Daags daaraan waren al de ratten verdwenen. In Zweden wordt iemanddie in staat van dronkenschap in het openbaar verschijntde eerste maal veroordeeld tol eene boete van rnim f7; de tweede maal tot eene die twee maal zoo groot is, de derde en vierdemaal is de straf veel zwaarder hij betaait met slechts eeue zware boetemaar hij verliest daarenboven de regten van kiezer en van gekozen te worden, en op den Zondag, T0\" gende op den dag zijner dronkenschap wordt htj in de kerk te pronk gesteld. De vijfde maal wordt hij in een verbeterhuis opgesloten en tot zes maan den dwangarbeid veroordeeld. De zesdemaal wordt hij tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ieder, die een ander tot dronkenschap verleid beeftbe taalt eeue boetealsof hij dronken geweest ware

Schager Courant | 1867 | | pagina 2