Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 537. 9 JMMHM. 22 Januarij 1868. Twaalfde Jaargang. ÜEWO.VE BEK IG TEN. H. R. de Méér. H. F. van Lith. A. J. Vis Dieperink. Gemeente Barsingerhorn c. a. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh Verwacht gezegh. (Cats.) TJITG-BEFSTER "WEID. IP. J~. O DIDEEICH. PRIJS DER 4DVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij heslaan. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BLIEVEN Fn^nsrao De Tweede Kamer der Staten Generaal binnen een tijdsverloop van ruim een jaartweemaal ont bonden zijndezoo wordt het ernstig pligt den toestand van ons land naauwkeurig te onderzoe ken. Het is loch duidelijk dat hier een gevaar schuilt. Er wordt of door de vertegenwoordiging iets verlangdwaarin eene Nederlandsche regering niet kan treden, of de regering verraadt een toe leg, dien eene Nederlandsche vertegenwoordiging niet steunen kan. Er is een schuldige. De eerste ontbinding had tot oorzaak de af keuring van het regeringsbeleid ten opzigte van de uittreding van Mr. P. Mijer. De regering heeft hierin gezien eene aanranding van het koninklijk prerogatief van benoeming. De natie heeft over dit geschil uitspraak gedaan. Zij heeft tegen de regering beslist. De tegenwoordige ontbinding is noodzakelijk gemaakt door de afkeuring van het regeringsbeleid ten opzigte der buitenlandsche aangelegenheden. Zóó zegt de regering. De kiezers zullen hierover te beslissen hebben. De 22 Januarij a. s. zal uitspraak doen. Maar zal eene regeringzoo gevoeligen eene vertegenwoordigingzoo naauw gezetna de op lossing van dit nieuwe geschil niet andermaal eene kwestie opwerpen en aldus ten derden male de tusscheukomst der kiezers moeten worden inge roepen Het is duidelijk dat dit weder het geval zijn zoo lang de Kamer meent te moeten afkeuren en de regering meent niet te moge toegeven. Door de herhaald verlangde stemming tracht de rege ring eene andere zamenstelling der Kamer te ver krijgen en de uitkomst, die zij zoekt is derhalve eene Kamerdie niet verwerptdie niet afkeurt. Dat dit streven het mandaat van volksvertegen woordiger in aanzien vermindert behoeft geen be- toog. Immerswat zegt het door de natie geko zen en door de regering weder naar huis gezon den te worden Het Nederlandsche volk mag zich niet gewennen aan eene dergelijke bejegening zij ner vertegenwoordigers. Mannen van karakter zul len zich anders terugtrekken, niet gezind om'al dus met zich te laten spelen. Met dat al is de ontbinding een constitutioneel regt van den koning. Ook verklaren de ministers 1D ^lun raPportdat de ontbinding voorafging, dat Cen vrii nlet door ontbinding op ontbinding moet gestraft, maar in overeenstemming met den wil zijner vertegenwoordiging moet geregeerd wor den. Met leedwezen is door het ministerie tot deze ontbinding besloten en te recht! Want het gevaar voor een derde ontbinding moet bezworen worden en de schuldige verjaagd die met der tijd onze nationaliteit zelf ontbinden zou. De regering zoekt hem in de minderheid, waar in zij staat. Te vergeefs zoekt dan ook de be houdende partij en de regering de uitkomst der spanning in de ondersteuning harer beginselen en candidaten ons volk is een vrijzinnig volk en ons land heeft behoefte niet aan eene stationaire of reactionaire maar aan eene moedig voorwaarts strevende leiding. Te vergeefs klampt de behoudende partij zich daartoe vast aan den steun der belangrijke min derheden door de roomschen en reactiouaireu ge vormd. Te vergeefs steunt zij daartoe, o jammer! op de dagbladklub, ieder bekladdende, die van zijne rigting afwijkt 'het laatste schaadt en het eerste baat niet, daar toch niet in het behoudin teruggang de hoop kan gelegen zijn op eene erkenning der godsdienstige regten van minderheden. Het ligt op den weg der liberale rigting het bijzonder onderwijs te steunennaar billijke aanspraken daarop en het is ons volmaakt onbegrijpelijk hoe de roomsche partijvoor zoo ver zij uit Nederlanders bestaat, het verleden gansch vergeten heeftwaarin de liberale rigting viel ten behoeve van hare regten; eene ondank baarheid te onverklaarbaarderdaar zij den room sche er toe brengt een steun te zoeken bij behoud en reactie. Te vergeefs dit alles de regering redt hare zaak hierdoor niet zij blijft in hare noodlotti ge minderheid en de oorzaakde oude oorzaak blijft bestaan. Alleen kan hare hoop gevestigd zijn op de verdeeldheid der ware vrienden van vooruitgang. En dit is ook helaas 1 de kracht waarop zij rekent en rekenen mag. Zij weet dat verdeeldheid in het kamp der liberalen b. v. in ons districtde keuze mogelijk maakte van twee behoudslieden en dit is ook het geval bij zoo menig andere keuze. Ziet hiergij liberalen 1 de schuldige, die gebannen moet worden in een zoo ernstig oogenblik als dit eendragtig heb ben alle kiezers zich aan een te sluitendie ern stig vooruitgang en verbetering willen in den staatkundigen toestand van ons vaderland. Waarom zal een liberaal dit ministerie steunen Om zijn koloniale politiekwaardoor een toe stand van onregt bevorderd wordt Oin zijn buitenlandsche politiek afgekeurd door de meerderheid der kamer Om de leiding der binnenlandsche aangelegen heden waardoor thans het land in rep en roer wordt gebragt opdat de kiezers uitspraak doen over de waarheidsliefde van van Zuylen of de bescheidenheid van Cremers. Of zal de Roomsche het steunen om wat hij er van wachten kan voor de handhaving zijner reg ten meer dan van de libérale partijen om die flaauwe hoop, tot nog toe steeds bedrogenstem men tegen de ontwikkeling van Java, tegen de zelfstandigheid der kamerleden en voor ka mer-ontbinding op kamer—ontbinding Geen enkele reden daartoe is denkbaar dan de noodlottige zwakheid die uit verdeeldheid voort vloeit. Dit is de steundien men der regering verleent, ondanks zich zeiven. Eu daarvoor waar schuwen wij ieder. Afwachtende het stellen eener candidatuur van liberale zijdezullen wij deze steunen in de hoop, dat het eindelijk aan een li beraal district als het onze, gelukken zal om aan de beginselen der meerderheid minder vijandige mannen te kiezendan zij die het thans verte genwoordigen. De ondergeteekenden deelen mededat in het begin der volgende week eene collecte aan de hui zen der ingezetenen zal plaats hebbenteu be hoeve van den vreeselijken nood heerschende on der de arbeiders te Velzen en dat namens heu de veldwachter J. Oudsboorn daartoe zal roudgaan. Mannen. Bevolking op 31 Dec. 1866. 1205 Later ingeschreven personen 2 Man. Vrouw. In 1867 geboren: 47 59 Van elders iogekom. 123 131 170 Vroowen. 1120 190 In 1867 overleden 29 33 Naar elders vertrok. 110 132 1377 139 1310 165 Bevolking op 31 December 1867. 1233 1145 De indeeling der bevolking was naar de verschillen de Gezindheden als volgtNederd. Hervormde 2048 Waalsch Hervormden 1 Evangelisch Lutherschen 10 Doopsgezinden 215; Christelijk Afgescheiden 12; Roomsch Catholyken 87Nederd. Israëliten 9 tot geen der genoemde gezindheden behoorende 1.

Schager Courant | 1868 | | pagina 1