Wij onlleenen aan de Köluische Zeitang het volgende berigtomtrent de zoo zeer beroemde Stollwerksche fabriek hetwelk wij omdat onge- twijfeld velen onzer lezers, tot de verbreikers van het daar gefabriceerde behooren als eene bijzon- derheid mededeelen. I De nienwe magazijnen van de Stooom Chocolade- i Bonbons-Dragéts-en suikerwaren fabriek van den heer Frans Stollwerck te Keulen zijn sedert het begin van December des vorigen jaars geopend en overtreffen in hare soort in pracht al het tot nu toe geziene. Van den vroegen morgen tot den laten avond zijn de 9 reusachtige vensters door toeschouwers belegerd. Het geheele voorfront van het naar een paleis gelijkende gebouw bestaat uit drie hoofdafdeelingen. Men vindt er gelegenheid de zoete lekkernijenals het ware met een to- verslag, uit de ruwe grondstof, door tal rijke handen die met het fabriceren wegen in- en verpakken, aansjouwen en wegzenden der waren,» bezig zijn in den handel te zien overgaan. De werktuigkamer wekt de grootste belang-1 stelling eene niterst elegante Stoom machine van 10 paardenkrachten brengt cr 6 chocolade ma- i chinenwaarvan twee zich door hare kolossale] uitgestrektheid bijzonderonderscheiden in beweging; zij vervaardigen in tegenwoordigheid van de toeschouwers dagelijks bijna 3000 pond chocolade, i die na dat zij in den kelder geborgen zijn op de daar nabij zijnde gaanderijen door een aantal meisjes voor de oogen van het publiek iu stagnol 1 gepakt worden. i Achter het hoofdgebouw ligt de Bonbons en sni- kerwaien-fabriek waarin, behalve allerlei soorten van machines, 240 arbeiders bezig zijn; hier wor- den onder anderen dagelijks 9 tot 10 duizend pak ketten van de beroemde borstbonbons gereed ge maakt. De firma Frans Stollwerck dankt den ongehoor- den bloei van haar fabriek slechts aan de voor treffelijkheid en degelijkheid hater waren. De cho colade van dit hnis wordt tengevolge harer zoo zorgvuldige bewerkingen zamenstelling der grond stoffen als de beste v«n het tolverboud aangemerkt en zal spoedig het fransche fabrikaat van de duit- sche markten verdrijven. 1000 pond st. belooning. Een Engelschman die zijn naam verzwijgtmaar voor wiens goede trouw de president van het stedelijk hospitaal te Londen borg blijft, looft bovengenoemden prijs uit voor een ieder die vóór 1 Julij 1868 een middel ontdekt, waardoor iedere pijn niet alleen voor eenige oogenblikkenmaar voortdurend en voor goed wordt weggenomen gelijk men tot nu toe de pijn voor enkele oogenblikken verdooven kan. Het middel moet gemakkelijk zijn aan te wenden mag niet al te dnor en volstrekt niet ge vaarlijk zijn. Wanneer het middel na 1 Julij 1H6S gevonden wordt, dao wordt de helft der belooning toegezegd evenzoo wanneer bet middel enkel pijn veel verzacht. De uitviuder moet het Een ter doodveroordeeling. m. (lij maakt mij nadenkend. Doch gesteld men vindt mijn geld niet bij mijdan valt de ver denking dat ik omgebragt ben op iemand mij ner naatste omgeving. Daarvoor kan gezorgd wordenwanneer gij in eeuen brief de verklaring achterlaat dat gij uzel- ven om deze of gene reden van het leven hebt beroofd. Dezen brief adresseert gij aan mij opdat hij niet verloren ga zoo komt hij in zekere han den en dan zal ik de eerste ziindie alarm maakthierdoor wordt nwe ontvlugting slechts bevorderd. In beslissende, in gevaarlijke oogen blikken des levens bedenkt de mensch zich niet lang. Monce besloot na eenige oogenhlikken het plan van den advocaat te volgente meerwijl hij met dezen sinds jaren in innige vriendschaps betrekking stond voor zooverre er tosschen een advocaat en een bankier vriendschap kau bestaan. Taillard ijlde nu weg om de voor de reis noo- dige kleederen en passen te bezorgenterwijl Monce zich in zijn kantoor opsloot, dat zich afgesooderd van zijne woning in eene andere straat bevond en om acht nor gaf hij zijoeo vriend Taillard twee brieven overde een aan hem zelf en de andere aan Angelica Duforet ge adresseerd vervolgens zocht hij twee doodgravers op die daar even als in Louden het beroep uit- oefenden vau lijken voor de snijkamer te stelen middel algemeen verkrijgbaar stellen en het ge heim openbaar maken. In een brief uit Archangel d. d. 8/20 De- Camber leest men het volgendeDe vrees voor een hongersnood welke reeds sedert het najaar het gouvernement Archangel heeft bedreigd is thans helaasverwezenlijkt en heeft zulk eene uitbrei ding verkregen dat het bijna onmogelijk schijnt een groot gedeelte der bevolking voor den hongers nood te vrijwaren. Het brood kost reeds he driedubbele van den gewonen prijs, en binnenkort zal het welligt voor geld niet meer te verkrijgen rijn doordien de voorraad meel zeer klein vordt en nieuwe toevoeren slechts uit Yiatka, 1000 werst van hier verwijderd zijn te verkrijgen. De kosten van het landtransport geheel ter zijde la tende is het nagenoeg onmogelijk genoegzame hoeveelheden over de landwegen te verkrijgen en rnogt dit al mogelijk zijn de massa der bevolking heeft geene middelen om het te koopen. Thans reeds zijn er gevallen van overlijden door honger en zeer velen zijn reeds van alles ontbloot. Het gouvernement zoowel als de particulieren doen wat mogelijk is maar de nood is zoo algemeendat men zonder ondersteuning uit andere meer geze gende streken niet bij inagte zal zijn om de ellende te keeren, Op 1 Januarij bevond zich de oudste zoon van den tolgaarder d. H. in gezelschap van zijnen jongeren broeder en andere jongeliedenin het park op het l.oo ten einde zich aldaar op de veld- vijvers met schaatsenrijden te vermaken. Zich onbedacht, op het nog zwakke ijs wagende had hij het ongeluk er door te geraken met dat gevolg dat hij niettegenstaande alle pogingen tot red ding, jammerlijk verdronk. De verongelukte was een jongeling van een braaf gedrag, gunstigen aanleg en de vreugde zijner ouders. De stoomboot van Amsterdam naar Zwolle die den 8 Dcc. vertrok is bij Kraggenburg in 't ijs beklemd geraakt. Er waren ongeveer 200 meuschen aan boorddie met levensgevaar over de bekribbingen naar Geuemuiden geloopen zijn waar zij verkleumd en eeuigen door honger ge kweld aankwamen omdat natuurlijkerwijze de hofmeester niet had gerekend op zulk een voor het saisoen groot getal reizigersnoch op het oponthoud gedurende de reis. De boot is met inspanning in de haven te Zwartsluis biunen ge- bragt. De heer Charles Dickens die zijne voorle zingen te Boston geëindigd had bevond zich, den 10 December, te New-York waar hij eve» eens voorlezingen zou houden. Zijne lezingen vinden veel bijval. Men zegt, dat hij op verschillende plaatsen eene reeks van 80 voorlezingen zal hou den die na aftrek van al de kosten hem eene som van 150,000 dollars opbrengen zullen. Een aanbod om hem eiken avoud eene vaste som van 1500 dollars te verzekeren, zou door hem afge- i slagen zijn. Een uur na middernacht hoorden de bowoners der Astraat twee pistoolschoten en eenige oogenblikken daarna zagen eenige late nachtzwer vers een in een pels gewikkelden man uit de achterdeur van datzelfde hnis sluipen, daarna een zijstraat ingeslagen zijnde bij een hnis stil hou den aanbellen eu den portier een pak overgeven, waarna hij in den doolhof vao straten veld ween. Angelica Dnrforetde vronw des beursbezoekers was in dezen tijd een beroemde schoonheid. Haar gelaat was in den volsteo zin des woords de spie gel harer ziel trek voor trek g»f het haaf open rein en edel karakter weder een gelaatdat zich slechts behoefde te vertoonen om elk vermoeden zelfs de zwaarste verdenking te doen ophouden. Angelica zat in haar toiletkamertje en liet zich door haar dienstmeisje het lange blonde haar op maken toen men aan de dear hoorde schellen. Zij schrikte onwillekeurig, wierp een blik in| den voor haar staanden toilet-spiegel en beefde voor haar eigen beeldzoo treurig zoo bleek was bet. Het dienstmeisje ging heen otn te zien wie er was en kwam weinige oogenblikken daarna terug met een mahonyhouten kistje onder den arm. Op de vragen harer meesteres wat zij bragt, antwoordde zijdat io den afgeloopen nacht bij den portier dat kistje was gebragt voor mevrouw Mooce door een in een reispels gewikkelden man. De vreemdeling die een ronden rooden baard zware wenkbraau wen van de zelfde kleur had en een blaauwen bril droeghad slechts weinige woorden gesproken en wel met een vreemden tongval. GEMENGDE BERIGTEIV. Onder de jongste opgaven van vacante hoofd onderwijzers betrekkingen komen er weder voor met jammerlijk lage tractemeDtvn als Waden- vijen bij Tiel f 400 Borgsweer in Groningen f 800 Zonder meer Nienw-Schoorebeek in Dren the f 300 enz. waarlijk uitlokkende bezoldigingen voor jonge lieden die zich op het vak van on derwijs gaan toeleggen Nog altijd blijven er valsche halve gnldens in omloop. In de laatste drie jaren is de be volking van Berlijn vermeerderd met ruim 70,000 inwoners zij bedraagt thans 702,437. De af geschafte tninisteriën van ceredienst zijn weder in het leven geroepen de heer Luijben is benoemd tot minister van R. C. eeredieust en de heer van Lijn den tot minister der Hervormde eeredieustter wijl de heer Wiutgens tot miuister van Justitie is benoemd. SCHAAKSPEL OPGAAF No. 96. ZWART ABC DEFGH Wit speelt en geeft in 4 zetten mat. Oplossing van de schaakspel-opgaaf No. 94. Wit. Zwart. A7 op A8f Onverschillig. A8 E4 D3 F3 F3 F6+ en mat. Goede oplossingen ingekomen van Jb. F. te St. Maarten en A. S. te 's Gravenhage. Wie dat zijn mag. Ik keu niemanddie er zoo uitziet. Hij heeft zeker zaken met mijn echt genoot. Doch op de buitenzijde van het kistje was met duidelijk leesbare letters Augelica 's naam te le zen. Doe eens oppn en laat ons zien wat er in is. Ik ben bijna geneigd den portier te gelooven d>« niets vaster meentdan dat het met goud gevuld iszoo zwaar is het. Zoo gelooft de portier dat er een schat in is En hij is er niet weinig trotsch op van een vreemden heer zooveel geld toevertrouwd geworden te zijn. Doch waarom gelooft hij dat? Waarom zou een vreemde heer mij geld zenden Het kistje was niet op slot het was slechts verzegeld. Het dienstmeisje opende het en reikte het harer meesteres over met een luiden vreugde kreet. Het was vol dukaten. Angelica bezag verbluft het onbegrijpelijke geschenk. Hier moet eene dwaling bestaan riep zij dat meent men niet mij te zenden. Danspoedig kon zij zich overtuigen dat het aan haar gezonden was. Er bevond zich onder de dukaten een briefje, waarop in slecht schrift eveneens haar naam geschreven stond zij opende het en las Voor de dagen van nood Heb moed en vertrouwen Tonners. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1868 | | pagina 2