22 mmmu. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. .M 539. Twaalfde Jaargang. VERKIEZINGEN. Mr. W. van der Kaaij Mr. J. L. de Bruijn Kops. r.EMEV.DE BEHIGTEN. De PLATTELANDSCHE BANK- VEREENIGING, gevestigd, te Barsingerhorn onder verantwoordelijk beheer van Jan Spaans Jr.Cornelis Smit Cz. en Cornelis Muller Cz. beveelt zich aan tot het koopen en verkoopen van EFFECTEN enz. MARKTBERIGTEN, Alkmaar, 18 Jan. Aangevoerd 10 Paarden Amsterdam Tarwe bij gerijven ab voren witb. Pools, f 520 bonte dito f 500beide per 2400 kilo. SCHAGERCOURAW ABONNEMENTSPRIJS TOOR DttlB MAANDEN' Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten «0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh Verwacht gezegb. (Cats.) TJITO-EEFSTEB "WED- IP. CT. Gr DIDERIOH. PRIJS DER ADVKRTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN PEANCO Aan het slot eener ons toegezonden brochure lezen wij «Het geldt thans tusschen vooruitgang en re actie tusschen vrijheid en absolutismetusschen de grondwet met haren volksinvloed op de re gering en het miuistrieel welbehagentusschen loijale toewijding aan den koning en slaafsche den Nederlander onwaardige, kruiperij. Men doe den koning mannelijk en openhartig weten dat de meerderheid van het volk vrijzinnig van beginselen en afkeerig van de tegenwoordige ministers is. Oranje zal die openbaring waardeeren en het vaderland andere bewindsmannen schen ken die het weder voeren op de baan van ontwik keling en het vertrouwen der natie waardig zijn. Het hoofdkiesdislrict Alkmaar kieze daartoe tot Afgevaardigden twee mannen van erkende be kwaamheid eu van onverdeelde toewijding aan de belangen van Koning en volkbeide vreemd aan de vroegere geschillen tusschen de ministers en de vertegenwoordiging, namelijk de heeren en De Heer P. van Bemmeienregter in de ar rondissement* regtbauk te Alkmaar eu door on derscheidene andere geschriften geuoegzaam bekend, heeft onder den titel van: De' verkiezing in kei ditiriel Alkmaar, eene met zijn Daam ondertee- kende aanbeveling in het licht gezonden van de candidaten der liberale partij, de HH. Mr. W. van der Kaay en Mr. J. L. de Brnyn Kops. Men leest iD dit geschrift o. a. de volgende be oordeeling van den tegencandidaat deo Heer van Foreest. «Wie kannen en mogen nu niet stemmen voor den Heer van Foreest .Zij die niet tot de antirevolutionaire rigting hebooren en haar voor eene zinsbegoocheling hon den zij die geenerlei verband zien tasschen de gr n wel er. en wanorde, in alle tijden van maat schappelijke onrust en verandering en zoo ook na 1789 en in 184S voorgekomen en tasschen al lerlei ongodsdienstige of revolntionaire leeringen aan de éene zijde en de nieuwe beginselen van vrij heid gelijkheid godsdienstige verdraagzaamheid magt der publieke opinie zelfregering stoffelijken, verstandelijken en maatschappelijken vooruitgang van het geheele menschdom aan de andere zijde zij moeten er bezwaar in zien hnane stem aan den Heer van Foreest te geven. Zij moeten zicb althuis afvragen staan welligt groote politieke verdiensten tegen zijne anti-revolntidnaire denk beelden over Ieder voor zich beslisse dienaan gaande maar voor zeker zal men bij hem niet kannen aanwijzen de hooge politieke verdiensten vin het bejaarde boold zijner rigtingvan den edelen Groen van Prinstererden onvermoeiden bezielden strijder voor hetgeen kij waar en goed acht die nog onlangs in den strijd over de motie- Keucbenius eu de vorige Kamerontbindingzoo tegen de ministers als tegen de meerderheid zijner eigene partij in voor de ministriele verantwoor delijkheid voor het regt der Staten-Generaal om alle handelingen der ministers te beoordeelen en af te keuren voor de grondwet en de waarheid heeft pal gestaan. In dien strijd zweeg de lieer van Foreest. «Grooter bezwaar nog welligt om hunne stem aan den Heer van Foreest te geven moeten zij ge- voeirn die het er voor hondendat hij in de Oost-Indische kwestie iemand is die de bakens niet wil verzetten als het tij verloopt dat hij wil vastbonden aan een onmogelijk geworden stelsel hetwelk de belangen der Javanen en der Neder- landsche kolonie aan het lijdelijk belang der schat kist opofferten dat jui«t zijne beginselen er toe zouden leiden, om Java voor ons te doen ver loren gaan en om aan het vloeijen van die mil- lioeneu welke men zoo luide doet wtêrklinkeu langzamerhand of welligt eensklaps een einde te maken. .Maar bovenal zijn zj verpligt hunne stem aan den Heer van Foreest te weigeren die in den strijd welke thans tegen de openbare ge mengde school gevoerd wordtniet anders zien dan hetzij een noodlottig veroordeel hetwelk door voortgezette bespreking en door den voortschrij denden goeden geest des tijds weldra zal worden opgelost hetzij eene bedekte worsteling van de duisternis eu dea geest des kwaads tegen het licht, tegen de volksbeschaving, de volkswelvaart eu de volkseenheid niettegenstaande bet verschil van gods dienst,'* Eo verder: «Het is inderdaad onbegrijpelijk, dat de achtingswaardige president der kiesvereeni- ging Vaderland en Koning", Mr. G. van Leeu wen in dezen tijd van gevaar den Hr. v. Fo reest op nieuw heelt kunnen aanbevelen Mr. G. van Leeuwen oud schoolopziener niet slechts, maar vroeger ijverig voorstander der open bare gemengde school, die bij de grond wetsher ziening van 1848 in de dnbbele Tweede Kamer verklaarde, dat hij zich met de bij die herziening voorgestelde (vroeger ontbrekende) ergheid van on derwijs alleen kon vereenigenomdat hij vertrouw de dat het vrije bijzonder ondertc jt zich zal moe ten rigten naar de openbare scholeo aan deze. leerwijze en hulpmiddelen en zelfs kweekeliogen zal ontleenen en belet worden om op den sedert 50 jaar gevolgden weg terng te komen." Is de Heer van Leenwen zoo van denkbeelden veranderd of is hij dat alles vergeten, of ziel hij het tegen woordige gevaar niet in «Medekiezers, die met mij ODze openbare ge mengde school welke overal voor allen aanwezig, ook overal het ontbrekende eo het gebrekkige aan valt en welke overal déar is om aan het bijzonder onderwijs eene goede rigting te geven als een der dierbaarste kleinooden van Nederland beschouwt waarlijkwij mogen onze stemmen niet nitbrengeD op den Heer van Foreest Zullen wij de behartiging onzer dierbaarste helangeu opdragen aan iemand die een verklaarde tegenstander dier belangen is en zulks op een oogeublikwaarop die belangen juist in groot gevaar verkeeten Prins Napoleon en keizer Napoleon leven thans op geen vrieudscbappelijken voet men zegt dat eerstgemelde voornemens is Frankrijk te verlaten. Kapitein S. te Breda is van zijn paard geval len en met zwaar gekwetsten schonder per rijtuig naar hnis gebragt. In de vorige wetk hebben te Londen plaats gehad 1574 sterfgevallen en 2132 geboorten. Te Deventer heeft zich een huzaar in He kazerne opgehangen. De collecte te Schagen gehouden ten be hoeve van de noodlijdenden te Beverwijk en te Velsen heeft opgebragt f 95. Eene 77 jarige weduweis in hare woning in de Zandstraat te Amsterdam, door een 18 jarigen jongeling, die bij haar in de kost wasvermoord geworden. De heer K. Kniper is tot hoold-onderwijzer benoemd te Zijjw, standplaats te Anna Panlowua Pol der. Bij bet Oostenrijksclie leeer heeft menop dit oogeublik het niet geringe getal van 3000 overcomplete officieren. In het Westland ziju 2 bnnders 29 roeden 30 ellen tnin en boomgaard en 55 roeden 85 ellen teelland voor f 14,755 ver kocht, bniten de kosten. Te Vlissingen hebben twee policie-agenten op de openbare straat, te zamen een partijtje gevochten. Te Groningen zijn twee personen in hech tenis eenomen omdat zij hnnue eigen rijksdaal ders fabriceerden. Bij de pansefijke zouaven zijn 4000 Nederlanders en Pnitschers in dienst. Schagen den 16 JanuarlJ 1868. Aangevoerd Vaarsen f180; 180 magere Schapen f6 a 14, 190 vette dito 118 a 21, 130 Lam meren f7 a 14; 6 magere Varkens f10 a 14; 25 Biggen f3 a 5 Konijnen 15 a 60 ets. Kip pen 33 a 100 ets. Eenden 30 a 75 ets. Dniven 10 a 20 ets. Zwanen f 8 a 8,50. Boter 75 ets. per kop of f 1 per N. fif. Kaas f 20 a 25 ets. per N. Uf. Kip-Eijeren f 3,50 a 4,50 per 100 stnks. f 20 o 40; 17 nucht. Kalveren f3,50 a 8; 428 Schapen f4 <>19; 4 o 19 4 Geiten f3 a 4 16 magere Varkens f 6 a 10 45 Biggen f3 a 5 Boter per kop 67a 75 ets. Rogge in loco anveranderd. Berdianski f315, Galatz f315, dito van boord contant zonder kor ting Taganrog f314, Petersb. f312: alles per 2100 kilo, op levering hooger verkocht; Maart f305, 306. Mei f305 306 307. Janij f 303, 304, 305. Boekweit zeer weiuig aangeboden, 143/2 8 Amex*

Schager Courant | 1868 | | pagina 1