Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Twaalfde Jaargang. A.«$§. LAGER ONDERWIJS. M 541. SCHAGER COURANT" ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Sckagen f 1,00. Franco per post door het geheels Rijk u 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die z\j beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. UITGEEFSTER "WED. 3?. J". O DIDERICH. BRIEVEN FRANCO Utrecht uitsluitendbehoudsliedendat de ka tholieke strekking in Noord Brabant den boven- Een gedeelte der Nederlandsche ingezetenen toon heeft en in enkele gedeelten van ons land maakt zich bevreesd voor de werking der school-de orthodoxe paztij hare kracht vindt. Gelukkig wet. 5 echter dat in dit opzigt reeds aanmerkelijke ver- Wij willen eenige woorden wijden aan een betering bestaat onderzoek naar de aanleiding en gegrondheid de-Provinciale, plaatselijke, familie belangen treden zer vrees. Vooraf echter moeten wij het aandeel dat dit algemeene belangen geldt en deze verbetering onderwerp in de verkiezingen gehad heeft on- wij hebben het meermalen gezegd is voor een voorwaardelijk afkeuren. Het is van wederzijden groot gedeelte het uitvloeisel der grondwet van gebruikt als middel tot opwekking der driften. 1848. De voorstanders der regering hebben gewezen Langzamerhand zal dit nog meer verbeteren, op den toeleg der liberalen om alle godsdienstig Veel rekenen wij daartoe op de verbetering der beginsel uit de school te verbannen en deze heb- middelen van verkeer en meer nog op den ge king te bevorderen hebben de onderwijzers slechts den tijdgeest te volgen. Het is verre van ons den onderwijzerstand in dit opzigt te beschuldigenmaar toch ook zij leven onder den invloed van den hoogmoedigen geest der wetenschap en wij achten het daarom allernoodzakelijkst dat ter voorkoming van gegron- meer en meer op den achtergrondwaar het 1 de gemoedsbezwaren wetenschappelijke mannen ben op hunne beurt de bedoeling aan de tegen partij verweten om het algemeen lager onderwijs door een sectarisch onderwijs te vervangen. Bei den echter vergaten, dat de wederzijdsche beschul digingen redelijken grond miste. Noch de rege- biedenden eisch van den tijd die steeds grootere eenheden in het leven roept door de zamensmel- ting der belangen van kleinere grootheden. Doch ook de lagere school is bestemd om hiertoe krach tig mede te werken. Indien een gelijk lager on- ringnoch de oppositie wil verandering in den derwijs aan bet geheele volk ten dienste staat bestaanden grond. Beiden kennen hun tijd te P moet ten laatste een meer volkomen aaneenslui- goed. Het moet dus stellig worden afgekeurd P ting der deelen volgen wanneer dit als een dreigend gevaar wordt voor- P Dit is de voorname grondwaarop wij de gesteld. In het algemeen is het gevaarlijk eene P openbare rijksschool steunen; waarom de rege volksbeweging te weeg te brengen en men is dub- P ring heeft verklaard met die school te staan of bel schuldigwanneer daaraan niet het belang P te vallen en waarom de hoofdleider der liberalen van het volkmaar dat der eigen partij ten met die school de toekomst des vaderlauds ver grondslag ligt. Ondanks de voorspellingen bij de verkiezingen gedaan gelooven wij aan onze lezers eenzelvigd acht. Hoe is bij deze algemeene goedkeuring echter de verzekering te kunnen gevendat de vraag een zoo sterke tegenstand mogelijk of bet lager onderwijs op den tegenwoordigen voetP Als middel van oppositie of regeringsbeleid zal blijven ingerigtgeheel onafhankelijk is van P geldt zij zeker voor een groot gedeeltemaar wij de vraag of het ministerie in de meerderheid of P mogen niet aannemen dat dit d^n tegenstand minderheid is. De vraag of de school goed is,/geheel verklaart. Voor zoo ver uit godsdienstige is als zoo menige andere onderworpen aan de uitspraak der openbare kritiek en volkomen onaf hankelijk van de daaraan door de regering gege ven oplossing. Reeds meermalen hebben wij als ons gevoelen verkondigd dat de openbare lagere school volko men aan onze inzigten beantwoordt. Hetgeen voornamelijk in ons land betreurd moet worden is de staat van afzondering der verschillende deelen, kelijke mogelijk waaruit het is zamengesteld. Uit alles blijkt dat het t gevaarlijke zijde beeft ontkennen wij niet. Naar Nederlandsche volk nog in wdrding isterwijl op onze meening bestaat er van de zijde der weten dit oogenblik nog uit eene menigte verschillende schap tegenwoordig te veel aanmatiging en slaat Verschijnselen blijktdat een algemeen Neder- zij de regten van het geloof wel wat te bot af. Imidsch belang nog te weinig op den voorgrond P Het is niet noodzakelijk dat er eenig bepaald on tleedt. Zoo is het mogelijkdat het noorden derrigt in godsdienst of bever tegen godsdienst Uitsluitend liberale leden ter Staten-Generaal zendt, (gegeven worde om eene ongodsdienstige strek overtuiging tegen de school gestreden wordtkun nen wij de tegenstanders niet geheel in het on gelijk stellen. Dit ligt echter niet in de school maar in den tijdgeest Inderdaad zouden secte- scholen tegenwoordig belagchelijk zijn. Zoo min als inkwisitie en brandstapels thans verdedigd wordenzoo min is thans de overheersching van het geloof op eenig ander gebied dan het ker- Doch dat deze rigting eene ter opkweeking van algemeenen godsdienstzin luide voor hunne overtuiging uitkomen, dat zij godsdienstige meeningen bezitten en in anderen eerbiedigen. Naar velen onzer beste theologen en geleerden is het monopolie van juistheid iu be grip en zuiverheid in bedoeling, hun toegekend en het is deze overtuiging, somwijlen luide uit gesproken, die voor een groot gedeelte de oorzaak der anti-echoolbeweging is. Indien hierin verbeteriug mogt komen en de wetenschap, getrouw aan hare roeping, ook hier in liberaal zich toonen mogt wij zouden waar lijk niet wetenwat er voor iemands godsdien- siige overtuiging op de neutrale lagere school te vreezen was. Maar de eigen fout der voorstan ders begaan de tegenstanders der school. Het katholiek geloof beeft eene overheerschende natuur en het geloof, der orthodoxen is een lastig despoot. Niet te vreden met erkenning vragen zij huldiging en terwijl aan deze bijzondere geloofsvormen in een land als het onze geene suprematie mag worden toegekendis het ongerijmd deze in de school te eischen. Yeritas. GEWO.VE I5EIUGTEN. Te Londen verschijnt ieder jaar een dik boek onder den titel Post office Londou directory dat eigenlijk niets anders is dan een adresboek. Het bevat 3000 bladzijden en circa een millioen namen. Uit dit boek vernemen wij dat Londen eene bevolking, beeft van meer dan drie millioen zielen (3,067,000.) Drie millioen Dat was ook de bevolking van geheel Engeland onder Richard II, tegen het einde der léde eenw. In 't begin der 17de eeuw onder Jacob I had deze stad slechts 153,000 inwoners, onder Karei II (16601685) met de voorsteden mede een half millioen. Onder Willem III klom het zielental jaarlijks met 10,000. In 't begin dezer eenw kon Londen zich beroemen op een milloen inwoners. In 1X.30 had het millioen in 49 meer dan 2 millioen en nn na 18 jaren is het opweg naar het vierde. Carlijle de beroemde geschiedschrijver riep eens toen hij Londen voor de eerste maal zag, uit #Ach! dat is waarlijk een vrecselijk ding 1"

Schager Courant | 1868 | | pagina 1