PIIOTOGRAIMIIF, Levenslessen van Göthe. n. Paul van Rosendael. MENGELWERK. A TiTTT?!^ f f l of 2 kinderen de 3 f f 1,56 Voor weinig geld veel lielil. Eene goed helderbrandende IPetroleumlarap zonder de minste enk, kost thans al heel wei nig. (8533) Tot kennisgeving WAARSCHUWING. derjarigc ingezetenen die de vereischte getuigenis kannen afleggen en het tldaar op te maken getuig schrift onderteekenen. Schagen den 1 Februarij 1868. Bargemeester eD Wethouders voornoemd De Burgemeester, D. Timmerman Weth. L. B. De Secretaris A. J. van Cantfort. ERRATUM. In No. 539 van den 22en der vorige maand staat onder meer onderteekeningen van kiezers die den heer Mr. W. van der Kaaij tot lid der 2e. Kamer van de Staten Generaalaanbevelen de naam van M. Meurs te Schagenmoet zijnW. MEURS aldaar. Laat weinige dingen u toch verdrieten En leven, mijn vriend! is het leven genieten *Laat weinige dingen u verdrietenDeze re gels door den leeraar uit Göthe's levensspreuken mij in herinnering gebragt neuriede ik terwijl ik den weg insloeg naar de woning mijner vrienden. Stel eenszoo sprak ik bij mij zelvondat ik niemand te hnis vond de oude heer Göthe heeft dan goed sprekenmaar mij zou die teleurstel ling geducht hinderen. Van zeer aangenaam wordt mijn uitstapje dan hoogst onaangenaamdoch in 's hemels naam zoo voegde ik mij zeiven toe geene zorgen voor den tijd en met moed sloeg ik den hoek om die de gezochte woning vlak voor mij bragt. Er deden zich onrustbarende tee kenen voor. De blinden waren gesloten doch optimist tot in het uiterste bragt ik de hand aan de schel, die zich vrolijk hooren liet. Het bleek eene stemme in de woestijnalthans in een ledig huis en ik bemerkte tot mijne ontzetting vooreerst dat al mijne plannen voor dien dag waren in duigen gevallen en tweeden* dat ik den lachlust scheen op te wekken van een paar jongensdie achter het. geheimmij allerdomst vonden wijl ik het met kende. Ik naderde hen en op mijne vraag of de familie uit was, ontving ik een bevestigend antwoord, vwaren al wel drie weken in Duitsch- land.* au dat oogenblik scheen mij mijne zelfbeheer- sching gebeel te verlaten en de zoo vrolijk be gonnen dag is tene der vervelendste dagen ge worden die ik uit mijn gansche leven mij kan te binnen brengen. Ik stond daar geen raad we tende met mij zelf. Ik was genoodzaakt door de gebrekkige midde len van vervoer den geheelen dag in bet dorp te vertoeven en alle mogelijkheid om mij zelf be zig te houden scheen plotseling mij ontnomen te zijn. Men kan van die kleinigheden hebben, welke ons geheel van streek brengen en ik moet tot mijne schande bekennen dat ikdie mij nog slechts eenige oogenblikken geleden voor zoo wijs als Göthe gehouden had, zijne groote les uit het oog verloorslaat weinige dingen n toch verdrieten* en dat ik als een gevolg daarvan ook zijne derde spreuk verwaarloosde: *en leven mijn vriend is het leven genieten.* Ik was toen zoo wijs niet, maar er zijn er meer zoo. Ik dacht geheel in mijn gelijk te zijn toen ik mij door eene kleine toevalligheid ont stemmen liet. En lach mij daarom niet uit, lezersMindere zaken als de stoornis van een dag op reiswaarover ik ia later dagen God dik wijls hartelijk heb gedankt, maar die mij op dit oogen blik mij zelf tot last maakte, brengen ons men- schenkinderen uit ons humeur. Een voorbijgan ger die niet groet; een bui regen die op ons neervalt; een courant, die niet op tijd komt ziedaar de aanleidingen dikwijls voor de stoor nis van het evenwigt in ons gemoedwaardoor wij onvatbaar zijn ook voor het vriendelijkste woordhet heerlijkste weder en het prettigste nieuws. Doch wat ik misdaan had, leerde ik eerst van mijne vrouwnadat ik van mijn reisje was teruggekeerd. *En hoe vondt gij B.* zoo zei ze mij, ter wijl wij op den avond van mijne terugkomst al lang en breed mijne Reisavonturen besproken had den. »B is de vervelendste plaats ter wereld lieve kind. Ik vond Caroline niet te huis en was er dus alleen. »Weldat was jammer, maar als gij niet blijven woudtwaaroin vertrokt gij dan niet?* *lk kon niet, beste, ik moest blijven er was geene gelegenheid om te vertrek ken.* #VVfl, dat was jammer, maar liadt gij dan volstrekt geene kennissen daar.* »Mis- schien wel misschien niet, maar ik had geen lust meer er naar te zoeken.* »Dat was niet erg verstandig, dunkt mij, maar wat hebt gij daar dan gedaan?* «rik heb er volstrekt niets gedaan, want er was niets te doen.* *Niets te doengij hadt toch bijv. kunnen beginnen met koffij drinken* (koffijdrinken is eene geweldige para-ton nerre mijner vrouw.) yKoffijdrinken in die warmte *Er zal toch wel schaduw ge weest zijn in dat dorp //Misschien wel mis schien nietmaar ik had gjen lust er naar te zoeken.* Er zal toch wel een courant geweest zijn om te lezen, een boom om onder te gaan zitten en eene mogelijke wandeling na den eten In geen geval kan het ooit zoo raar zijndat men er zich moet vervelen.* «rGij hebt gelijk beste vrouw bekende ikfik had van het oogenblik nog moeten makenwat er van te maken viel en ik heb mij dien dag dwaas aan gesteld. Tot mijn straf wil ik nu doen, wat ik toen dadelijk bad moeten doen en mij zeiven de les lezen. Zoo had ik moeten spreken Dwaaszijt gij knorrig en dat waarom Om dat gij een ander die in Duitschlaud is in Hol land gaat bezoeken en hem niet vindt Gij zijt toch niet wijzer dan het gros der menschen. De dingen nemen zoo als ze zijn dat is verstandig en als gij dit goed doetdan zult gij aan iedere onaangenaamheid twee kanten vinden. Oppervlak kig is er niets aangenaams in de omstandigheid dat gij voor een gesloten deur kwaamt. liet was eene teleurstellingdat geef ik u toe, maar waart gij zoo zeker dat het geopende huis u vriendelijk ontvangen had. In tien jiren tijds kan er veel veranderen. Wie gij als een jong meisje gezien hadtvindt gij terug als gehuwde vrouw met ei gen belangeneigen zorgen. Kan niet alles ver anderen ook de inensch Is een gesloten huis zooveel verschrikkelijker als een gesloten hart Het is niet waarschijnlijk neen 1 dat gij in uwe verwachting zoudt bedfttgen zijn die u een aangenamer dag beloofde, als gij fiat op uwe wensclien hadt gehad maar de troost blijft toch dat gij weiligt voor eene vrij wat grievender te leurstelling gespaard zijt. Och waar de mensch zijne zinnen op zet, belooft vaak zoo veel en geeft vaak zoo weinigdat iu goeden ernst de spreuk flaat weinig dingen u toch verdrieten' een levens preuk heeten mag. Speldenprikken vliegensteken, ziedaar het beeld van den last der meeste zorgen. De menscbheid zou de befaamde lijderesse niet zijn wanneer de mensch vroeg leer Ie, dat slechts weinige dingen hem verdrieten mogen. Bewaar uwe tranen voor de school der beproeving, maar verwar deze toch niet met de ingebeelde rampspoeden die gij iede re n dag ontmoet op uw weg. Dat slechts wei nige zaken u vedrieteu, opdat gij, wat te genieten valtgenieten moogt. Rijk is het leven van ieder aan genot. Diep spreekt alles tot het gevoelige hart en de weer klank daarop kan slechts dankbaarheid zijn die in blijmoedig genot des levens z:ch uit. Dit is de ware levenswij?heid. Het is een dwaasdie omdat ééne bloem geplukt is een ruiker onmoge lijk waant. Laat het aan eenzijdige kloosterlin gen over om de toekomst op te geven de aarde een tranendal te noemen stel u zoo ondankbaar niet aan. Dit is de plaats ran den mensch in de groote rei der geschapen wezens heb voor het gelnk een open hart en verklein nooit een on aangenaamheid door haar te beschouwen als iets dat bestemd is om n verdienstig te maken. Het verdragen is veel meer een kunst dan een kracht. Het geheim dier kunst ligt iu een vrolijk hart. Mijne vrouw gaf mij een zoen en noemde mij wijs genoegdoch zei dat doen iets anders was dan zeggen. Inderdaad was zij eene der weini ge uitzonderingen op den vrij algemeenen regel want schoon ik haar dikwijls onder rampen heb gezien nooit heeft haar levenlustig hart haar imtner alleen gelaten. Ik had aan hare zijde gezeten wel gewenscht dat het einde van mijn voetreisje ook de prak tische toepassing gesloten had van Gothcs be roemde levensspreuken. Helaas op het einde van mijne levensreis leerde ik het eerst verstaan: Inzonderheid zult gij niemand hateu Eu de toekomst den lieven Heer overlaten 1 Ieder die iets te vorderen heeft van den Heer D. KOGER, timmerman en winkelier, in de Zijpe, wordt verzocht voor het eind der maand Februarij 1868 van het bedrag zijner vorderin gen opgave te doen aan den Heer Mr. P. A. de LANGE, Advocaat te Alkmaar. (3538) Gedurende de maand Februarij zal het alhier ten huize van P. MARKES gevestigde Photogra. phiesch-Atelier onverschillig bij welk weder AL LEEN eiken DONDERDAG van iedere week ge opend zijn van af des morgena 9 tot des namid dags 2 ureaanvangende den 6 Februarij e. k. Familien of gezelschappenwelke verlangen op een andere als bovengemelde dag te Schagen ge- photographeerd te zijnworden vriendelijk ver zocht uiterlijk 2 dagen te voreu hun verlangen daarvan per franco brief aan het Photographiesch— Atelier van den ondergeteekende te NIEUWE DIEP kenbaar te makenmet opgaaf van het aantal persoueu en het gestelde miniraunder verlangd wordende portretten. PRIJZEN. Visite kaarten met één persoon de 6 stuks f2, h twee personen de 6 f3, (3532) Photographist. De oudste Moderatenrlamp wordt in eene heerlijk brandende Pe troleumlamp in een zeer korten tijd en voor zeer weinig geld herschapen. 11. H. Winkeliers Kastelein» enz. worden opmerkzaam gemaakt op een lieuw goedkoop soort Hanglam pen met steenen schildendie azet:d teel licht geren. Groote voorraad van alle benoodig- de artikelen. DE BAZAE Alk ma ur J. brongers, Gzoon Hoezeer de concurentie in den waren zin van het woordden verbruiker ten goede komtzoo verafschuwenswa.ardig is dezewanneer zij door namakicg den kooper zoekt te bedriegen. Niet-

Schager Courant | 1868 | | pagina 3