Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. M 542. Twaalfde Jaargang. De uitslag der verkiezingen. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN; Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Kijk a 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN S Van een tot vijf regels 0,75. Iedere regel meerder, 0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. TJITOBEFSTEK WED. IP. J~. Gr DIDEEICH. BEIEVEN FZEL^HSTOO Gelijk onze lezers bekend is hebben wij van den beginne aan de herhaalde ontbinding der 2e. Kamer zeer betreurdvolgens onze wijze van zien kon die ontbinding alleen dienen om de partij schappen bij ons volk aan te wakkeren en de eensgezindheidwaaraan ons vaderland bij de vele gevarendie het van alle kant bedreigen zoo dringend behoefte heeftin gevaar te bren gen. Allendie eenigzins vertrouwd waren met de denkwijze en de gevoelens onzer burgerij konden gemakkelijk voorspellen dat de ontbinding in den siand der partijen in de Kamer weinig of geene verandering konde te weeg brengen. Wonderlijk genoeg heeft in de getalsverhouding der verschil lende partijen door de verkiezinghet geheel geene verandering ondergaanalleen zal iedereen moeten erkennen dat de liberale partij eene aan merkelijke aanwinst in bekwaamheden heeft ver kregen terwijl ook de midden-partij in den hoog. leeraar Boseli Kemper een beteren woordvoerder heeft gevonden, dan zij tot dus verre bij ons heeft gehad. Na den afloop der verkiezingen zal men dus genoodzaakt zijn te doenwat onzes inziens in November 186 6 reeds had moeten geschieden. Door het tot stand brengen van een zeker soort van compronis tusschen de verschillende partijen moet men eene duurzame regering mogelijk ma ken. Het beste en verstandigste gedeelte der natie wil geene partij-regeringhet is moede van het eindeloos twisten en gedurig afwisselen van ministeriën. Sinds lang is men overal in den lande zoo wel wars van het eeuwig geschimp door het dagblad van 's Gravenhage op ThorbeckeBetz enz. als van den hoonwaarmede de bladen der oppositie de tegenwoordige bewindslieden overla den. Naar ons gevoelen had de ministriele partij toen zij regerende werd het voorbeeld der ver zoening moeten geven en zijne verdedigers met name het gemelde dagblad tot matiging moeten aansporen. Zij heeft dit niet gedaan en ziedaar haar grootste politieke fout. De voor haar zoo ongunstige afloop der verkiezingen is grootendeels alleen te wijten aan de heftige taal van het dag blad. Het is deze regering gegaan als het in Wal ter Scotts eersten en misschien besten roman Wa- verley ging. Deze werd namelijk in een dorp van laag Schotland aangehouden door eene be volking die hem geenzins vijandig was. Hij was reeds op het punt van door deze weder te wor- 3 hebben. De verkiezingen zoo als bij ons plaats grijpenleveren deorgaans de volgende nadeelige vruchten op voor den zedelijken toestand der natie lo. wakkeren zij de partijschappen aan 2o. doo- den losgelaten, toen hij ongelukkiger wijze eene j *en zij door de partijzucht de liefde voor het verdedigster vond in eene razende Xantippe. Deze algemeene vaderland uit, 8o. brengen zij dema- overlaadde ter zijner wille de omstanders met be- gogische krachten-in beweging, 4o. moedigen zij leedigingen en scheldwoorden, en ofschoon Wa- de onbetamelijke eerzucht van vele onbekwame verleij daarbij het stilzwijgen bewaarde stelden toch ambitieusen aan. de beleedigde boeren al die heftigheid op zijne J De verkiezingen dienen toch doorgaans om twist rekening. Zulk eene handelwijze is onregtvaardig en oneenigheid onder het volk te zaaijenzij ja maar zij is natuurlijk. Scn vrienden tegen vrienden en broeders tegen Altijd lijdt de verdedigde door de gebreken van j broeders in het harnasom zijn eigen partij te den verdediger. In het oog van een groot gedeelte bevoordeelenlaat men zich in de verkiezings der natie moest de regering boeten voor de fou- woede vaak verleiden om de groote mannen ^n ten van hare verdedigersen daarom hebben velen de tegenpartij te verguizen en beschimpen en daar voor hare bestrijders gestemd. Ook hier is weder 1 door brengt men dan den vaderlandschen roem waarheid gebleken dat een onhandig vriend meer eene onherstelbare schade toe. Daarenboven is even bederft dan de grootste vijand. De ontbinding als de secten-geest de vijand is der algemeene heeft dus wat de verstaudhouding der 2e. Kamer godsdienstliefdezyo ook de partijzucht de tegen- tot de regering betrefthoegenaamd geene veran-i werkster des vaderlandsliefde, dering te weeg gebragt doch hoedanig is de uit- De volksleiders om het volk naar hunnen zin werking op de natie zelve geweest? Heeft zij ge- te doen stemmen, vleijen de booze hartstogten en diend om de liefde voor het vaderland bij ons de verkeerde neigingen, die er in den boezem der volk te vermeerderen om meer eensgezindheid bij burgerij wonenzij speculeren op hunne bekrom- de burgers aan te kweekenis zij gunstig ge- penheidhunne onverdraagzaamheid en baatzucht, weest voor de publieke moraliteit Deze vragen De nadeeligsle, maar toch misschien het minst in zijn moeijelijk te beantwoorden. J het oog springende vrucht der verkiezing, is de Toch achten wij het noodigzoo men de ge- 5 aanmoediging der onbehoorlijke eerzucht van on- volgen der Kamer-ontbinding goed wil beoordeelen bekwame ambitieusen. De eerzucht is even als daarop een antwoord te vindeu. Gelijk iedere hau- de geldzuchtwanneer zij goed wordt geleid, eene deling zoo ook heeft eene algemeene verkiezing weldaad voor de maatschappij. Maar in eene wel- tweederlei uitwerkingeneene uitwendige en eene geordende maatsehappij mogen geld en eer alleen inwendige. de prijs en de belooning zijn van arbeidinspan- De gevolgen der eerste heeft men voor oogen ning en verdiensten, in eene veranderde zamenstelling van de vertegen- Ongelukkig de menschdie door een ander woordigingde gevolgen der laatste zijn moeije- r middel dan arbeidzaamheid en spaarzaamheid wil lijker na te gaan. Evenwel zijn gelijk bij de meeste f rijk worden. Ongelukkig de menschdie zonder zaken de vruchten welke men niet ziet van veel verdiensten en bekwaamheid eer wil inoogsten. De meer belang dan die welke men ziet. Iedere algemeene verkiezing, vooral als zij strekt om een oordeel uit te spreken over gewigtige rege- rings beginsels en vergezeld gaat door de losbars ting van hevige Staatkundige hartstogten oefent eenen gewigtigen invloed uit op den zedelijken toestand van een volk zulk eene verkiezing is vaak eene crisis, van wier beslissing de toekomst eener natie afhangt. Gelijk alle andere zaken zoo kunnen de ver verkiezingen zijn nu voor den eerzuchtige wat de loterij en het hazardspel zijn voor den geld zuchtige. Men wenscht de zoo eervolle betrekking van volksvertegenwoordiger te verkrijgenniet door bekwaamheid maar door volksgunst. Men wfl. gedragen worden door den wisselvalligen wind der volksopinie en vergeet dat die prijs alleen moest zijn weggelegd voor een leven vol verdiensten. De verkiezingen hebben ook haar goede gevol gen zij blazen het gevoel van eigen waarde en kiezingen zeer goede, maar ook zeer slechte ge- c de vrijheidsliefde bij de natie aanzij drijven den volgen voor de vorming van een volkskarakter slaap dei onverschilligheidwaann de burgerij

Schager Courant | 1868 | | pagina 1