12 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Jft. 546. Twaalfde Jaargang. A. 1868. Een week discussie in de 2e. Kamer. NEDERLAND in 1672 en 1868. SCHAGER COURAN® ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk #1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. TTITGrEEFSTEE wed. ;p. j\ o- didssioh. BBIEVENT FEANCO Op menigen lezer zal de discussie in de 2e. Kamerop den eersten dag der week begonnen en Zaturdag 11. met een wapenstilstand geëindigd een treurigen indruk hebben gemaakt. Is het noodig dat wij nog kortelijk eenige momenten uit dien woordenstrijd aanhalen Wij gelooven dat wij ons daaraan mogen onthouden daar de strijd zelf met aandacht zal gevolgd zijn. De treurige indruk, waarvan wij spraken, vindt in verschillen de omstandigheden oorzaak. Het is door de gevoerde discussiën buiten kijf dat de jongste Kaïnerontbinding door de groote meerderheid der leden afgekeurd wordt. Dat Thorbecke haar het meest valsche spel heeft genoemd, hetgeen ooit met eene vertegenwoordiging is gespeeld, dat Godefroi met eene onverbid delijke logica hare onverdedigbaarheid heeft aan getoond zegt zeker veeldoch dat zelfs de vrien den van dit ministerie hunne afkeuring over de outbiuding niet verzwegen hebben moet een on gunstig denkbeeld geven van ministers die het gezag aan eene dergelijke kritiek bloot geven. In derdaad om met de woorden van Thorbecke te spreken met koevele stemmen de motie Blussé ook aangenomen worde het zal slechts een flaauwen weerklank zijn van de algemeene af keuring die aan de ontbinding is te beurt ge vallen. Er zijn enkele woorden gesproken die aan de discussie waardigheid hebben bijgezet. De rede van de Bosch Kemper sprak van eene gloei- jeude overtuiging, waarvoor ieder eerbied hebben moet. Doch over het algemeenwelk eene me nigte van redenaren en welk eene armoede aan gezigtspunten Inderdaadmen zou op die wijze steeds kunnen voortredeneren en ongetwijfeld zou dit toch een belagchelijk schouwspel zijn. Boven dien zijn er onverantwoordelijke woorden gesproken. Heeft men den minister van buitenlandsche za ken niet een monomaan genoemdHeeft men niet gedurig het persoonlijk gevoelen van een li beraal lid aangevallen als de uiting van een partij? Heeft de heer Be gram niet gesproken van een parti pris bij de liberale leden? Eindelijk welk een tooneel van verwarring heeft de Tweede Kamer niet in sommige oogenblikken Rangeboden Inderdaadde discussie heeft aan de toehoorders een slecht denkbeeld moeten geven van het decorum in opze Tweede Kamer. Deze rede (n. 1. die van den heer S aaij- mans Vader, wien het woord betwist werd omdat deze reeds driemaal had gesproken) werd herhaaldelijk afgebtoken door het ge klop met den presidialen hamer om de vergadering tot stilte te verma nen. En per slot van rekening is de gansche discus sie tot nu op niets uitgeloopen. Er bestaat volgens het oordeel der ministers een onafscheidelijk verband tussiheu de Kamer ontbinding en de verwerping der begrooting van buitenlandsche zaken. Zij heeft daarom aangebo den nadere stukken over te leggen ter verdedi ging van haar buiteulaudsch beleid en meent nu, dat indien dit buitenlandsch beleid mogt worden geregtvaardigd ook de ontbiudig geregtvaardigd zou zijn. De regering is tot die nadeie overleg ging vóór de stemming over de motie iu staat gesteld door de schorsing der beraadslaging. Ongetwijfeld zal die nadere overlegging spoedig plaats hebben, waarschijnlijk zal zij reeds plaats hebben gehad wanneer deze regels onder de oogen onzer lezers komenmaar wij kuunen on mogelijk gissen op wat grond het ministerie zich eene wijziging der opinie voorstelt, omtrent zijne verhouding tot de kamer door eene nadere toe lichting van het buitenlandsch bewind. In geen geval toch kan de ontbinding daardoor gewettigd worden en het is juist de ontbinding waarover de Kamer zich te regt beklaagt. Bovendien wat moet er toch gejustificeerd wor den De geheele toedragt der zaak is bekend. Al de betrokken mogendheden hebben de meest mogelijke openbaarheid aan de gevoerde onder handelingen gegeven. Dat het Londensche trak taat eene weldaad voor Europa is geweestnie mand ontkent het. Dat dit tractaat niet zou geprezen zijn door liberale schrijvers iets waar over de minister van biuuenlandsche zaken zich verbaasd verklaarde is onjuist. Op den eigen grondwaarop de minister het aanbeveelt hebben wij het aanbevolen als uitmakende door eene er kenning der tractaten dat regt gaat boven magt. Maar is hierdoor de inmenging, geregtvaardigd van een Nederlandsch minister in eene Enrope- sche twistvraag met het doel om de uittreding van Limburg te sanctioneren uit den overleden Duitschen Bond. Wij twijfelen er geenszins aan of de aanneming der motie Blussë zal steeds meEr geregtvaardigd worden naar mate het beleid van den minister van Zuylen duidelijker uitkomt. Doch ook al oordeelen wij hierin veikeerdde verwerping eener begrooting wettigt eene Kamer ontbinding nietwant inderdaad is er voor eene volksvertegenwoordiging onder zoodanige toepassing der grondwetgeene plaats. Yeritas. EEN ERNSTIG WOORD VOOR VOLK EN REGERING. Als het zware en somb're rouwkleed Dat geheimvol uitgestrekt 't Lijk van een verslagen moeder Voor het oog des zoons bedekt, Die gebogen over 't praalbed Met zijn sidderende hand 'tWil, maar niet durft op te tillen, Zoo ooko mijn vaderland Hing de somb're toekomstsluijer Over u. En voor uw kroost Haudenwringend bij uw lijkbaar, Bleef geen straal van hoop of troost. Achter dien afgrijsb'ren sluijer, Duchtte 't uw mishandeld lijk, Aan de zegekar gekluisterd Van den trotschen Lodewijk 't Zag alreeds de diep verneêrde Eens der volken koningin Overdekt met stof en wonden En gesneuveld als slavin; Raad'loos waren aller harten Wanhoop grijnsde uit ieders oog Uit paleisuit hut en raadzaal Steeg slechts deze 'bede omboog God der vad'ren'! wees barmhartig Red het zinkend vaderland; Gij, die dooden op kunt wekken, Red Gij 'twerk van Uwe hand; En waar ook een menschen harte Voor de vrijheid klopte op aard 't Smeekte o God dat toch dit bolwerk Aller vrijheidblijf gespaard Jao Hollanduw zondie haar loopbaan zoo grootsch Naauw begonachop eens achter dreigen de wolken, Verborgt zij haar aanzigtthans het beeld- t?nis des doods Voor den blik van de jamm'rende volken En de staddie gebiedster der zeeeens - haar rijk Steeds vergToot had in 't oosten en 't westen Zag op eenmaal haar scepter geworpen in 't slijk

Schager Courant | 1868 | | pagina 1