Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. i: Jtè 551. De nieuwe Noord-Hollander. Twaalfde Jaargang. SCHAGER COURA ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk a 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingenIÉ If Is arbeid aan een rots te bicn. Jl Jl#WJC XI a M# TJIT0-EEPSTER WED. 1?. J". O DIDERIOH. BEIEVEN FRANCO Een winkelier noemt den winkelier in hetzelfde vak die naast zijn deur komt wonen concur rent, een geneesheer begroet den artsdie zich in de stad zijner inwoning komt vestigen als col lega en een schilder den kunstenaar, die zijn atelier heeft naast het zijne, kunstbroeder, zoo spreekt de broodnijd luide zich zeiven uit bij den eersten, terwijl hij bij den laatsten onder drukt wordt door gevoel van de waarde der be- tiekking of der kunst. Bij de oprigting der nieuwe courant, die zal dienen tot orgaan der R. C. partij in ons dis trict, zijn onze belangen hoegenaamd niet gemoeid, bij ons behoeft alzoo de broodnijd niet overwon nen te worden maar al ware het zoozoo zouden wij toch het nieuwe weekblad met vriendschappe lijk harte begroetenwant wij zien in de ver schijning van het nieuwe R. C. blad eene ge lukkige gebeurtenisde R. C. partij toch is bij ons lang onderdrukt geweest en daardoor heeft zij eeuwen achtereen verkeerd in een toestand van verdooving zij stond eigentlijk min of meer tegen Nederland als protestantischen Staat thans begint zij min of meer tot besef te komen, dat om Nederland te bestaan zij beginnen moet Nederlandsch te zijneindelijk begint zij te ge voelen dat de groote wortelstrijd van de zestiende eeuwr ook ten hare nutte geweest is, en dat zij mede moet werken om de Nederlandscbe vrijheid en onafhankelijkheid in stand te houden. Wij heeten dan het nieuwe blad welkom als een me dereiziger naar het beloofde land der waarheid en al gelooven wij dat het hem evenmin als ons zal gelukken dat gewestwaarnaar wij allen zoe ken maar dat wij wel als Mozes op Nebo in sommige oogenblikken des levens uit de verte mogen aanschouwen, maar waarin wij nimmer geheel mogen binnen gaan, te betreden wij hopeD toch dat de schoone bijbelspreuk, die het op het voorhoofd heeft geschreven: de waarheid zal u vrij maken, door hem bewaarheid zal worden, wij doen dit liever daar de toon en schrijftrant van het eerste noinmer ons goed is bevallen. Het blad is zonder bitterheid geschreven en dat zegt reeds veel in onze dagen van partijschap. Enkele opmerkingen willen wij mededeelen be trekkelijk eenige in het blad ontwikkelde denk beelden. Wij hopen daardoor tevens zijn geest en zijne strekking te doen kennen. Wij stappen heen over het programma en zulks om dezelfde reden waarom wij het bij de nieuwe Alkmaarder courant hebben gedaan. De rigting van bet nieuwe blad openbaart zich veel duidelijker in het tweede hoofdartikel, de stand der partijen in ons vaderland. In dat artikel worden de redenen opgespoord van de scheuring die er heeft plaats gehad tusschen de eenmaal vereenigde partijen der R. C. en der li beralen. Daarbij wordt natuurlijk ook gesproken van de April beweging. Over het algemeen kan men zeggendat de R. C. schrijvers, die op aansluiting bij de conservatieven aandringen zeer verlegen zitten met die gebeurtenis. Het was toch een liberaal ministeriedat toen vielomdat het aan onze F. C. landgrnooten niet wilde onthoudenwaarop zij volgens de grondwet aanspraak hadden, het was het ministerie Thor- beckedat door het hoofd der R. C. kerk in zijne allocatie geprezen werdhet was dit mini sterie dat door de onverdraagzaamheid der protes tanten werd verguisd. En het valt niet te ont kennen dat de R. C. organen nu zij vaak met zooveel bitterheid Thorbecke aanvallenzich min of meer schuldig maken aan de zoude van het wispelturig volk dat Vondel zoo schoon beschrijft als hij zegt dat het veel te ligt van hoofd genoten dienst vergeet en 't ergste ligt gelooft. De schrijver van dat artikel zegtdat de April-beweging ten doel had de liberalen uit het ministerie te drijven", hij ziet er dus in eene politieke kunstgreep. Wij zijn een geheel ander gevoelen toegedaan. Neen volgens onze meening waren die honderd duizenden die eensklaps hunne stem gingen verheffen tegen de vestiging der roomsche hiërarchie volkomen ter goeder trouw de beweging werd voornamelijk aangevuurd door de predikanten en dezen hadden geen politiek maar een godsdienstig doel. Het mag zijn dat enkele politieke eerzuch tigen gebruik maakten van i de volksstemming zij hebben de bezwering niet voortgebragt. Neen de groote menigte was in werkelijkheid bekommerd over de toekomst van Nederlandons vaderland had gebroken met zijn verleden als protestantsche Staat en zie daar de groote misdaad van het ministerie Thorbecke. i Dat midisterie wilde de kroon op het werk zetten, liet wilde volvoeren dat gene waarvan de groote Zwijger reeds had gedroomd en de verzoening tusschen de godsdienstige partijen in ons vader land volkomen maken maar de geest van L u- meij en Datheen ontwaakte weder en zocht het groote werk, weder te verwoesten en al werd die geest door die laatste poging den kop ver- morseld het heeft toch zijn bestrijders in den hiel gestoken. Wij zieu dus in de April-beweging geen hui chelarij de schrijver ziet het er wel inmaar zoo zulks het geval isworden daardoor de rede nen tot aansporing voor de R. C. om zich bij de conservatieven aan te sluiten aannemelijk Wij gelooven het niet. Integendeel zouden wij niets dan afschuw kunnen hebben voor een partij, die zich aan zulk eene godsdienstige huichelarij had schuldig gemaakt. Maar zegt de schrijver de bewerkers dier beweging zijn in rust of gestorven. Slechts 15 jaren zijn sinds die gebeurtenis ver- loopen en zoude dat geheele geslacht nu reeds zijn weggemaaid Nederlands eerste redenaar (Oosterzee) die toen het wee uuitsprak over het "vloekverbond tus schen liberalen en roomschen(dit is dus het ministerie Thorbecke) is nog altijd Neerlands eerste redenaar en in het geheel niet van denkwijze ver anderd zoude men dan mogen aannemen dat op politiek gebied bij ons de dooden zooveel sneller hebben gereden. De schrijver voert vervolgens twee andere redenen aan ter verdedi ging van de houding der R. G jegens de libe ralen. De laatsten hebben de grieven tegen de school wet niet weggenomen en hebben de italiaansche zaak toegejuicht. De schoolwet is tot stand ge komen onder een behoudend ministerie en wel door een compromis gesloten tusschen de liberalen, antirevolutionairen en de R. C. Zij is uitgevoerd onder ministerien van verschillende kleur en on der alle ministerien zijn eenige onbestemde klag- ten tegen die wet gerezendaarom mag deze grieve niet uitsluitend aan de liberalen worden ge maakt daarenboven vele liberalen witlen gaarne medewerken tot wijziging der schoolwetmaar zij willen geen smet hebben geworpen op eene wet die in vele opzigten de grondzuil is onzer volks beschaving zij willen niet medewerken tot eene agitatiedie niets goeds voortbrengt. Trouwens de edelsten onder de tegenstanders der liberalen zoo als Groen van Prinsterer en Keuchenius be ginnen het reeds te begrijpen dat de tegemoetko-

Schager Courant | 1868 | | pagina 1