IIMËI onzer rizcht-ediliegeruchtendat niet allen zoo gelukkig waren geweest- van het vnur te ontkomen, maar dat er eenige personen gewond en anderen omgekomen waren. Hoewel men natnnrlijk hoopte, dat die geruchten ongegrond of althans overdreven zouden zijn hebben zij zich evenwel bewaarheid. Bij onderzoek is nl. gebleken dat het huis werd bewoond door verschillende gezinnen en dat de brand is ontstaan op de eerste bovenverdieping bewoond door den lieer W. Kempersdie b'j de ontdekking in allerijl er nog in geslaagd is zich met de zijneD te redden, waartoe nogjnist de gelegenheid bestond langs een afzonderlijken uitgang, die alleen nit dat gedeelte van liet huis bereikbaar was. Daar de trappen naar de andere verdiepingen inmiddels reeds iu lichte laaije vlam 3tonden was voor de andere bewoners de ontvlog- ting onmogelijk terwijl wegens de hoogte van het gebouween genoegzaam spoedige hulp van buiten ondoenlijk wasdoordien de eerste in alle liaast aangebragte ladders te kort naren om zelfs de tweede verdieping te bereiken. Bovendien stond het hooge huis zoodanig door lage panden inge- slotendat er ook aan de zijkanten geen vol doenden bijstand van belendende gebouwen was aantebrengen. Het gezin van P. Boer op de tweede verdieping (voorkamer) bestond uit vader moeder en drie kinderen. Terwijl de moeder langs een ladder naar beneden werd geholpen heeft de vader met de kinderen zich gereddoor zich langs een tonw te laten afglijden. Erger liep het evenwel af met de bewoners van het voorste gedeelte der derde verdieping, voor wie ook geen ander heen- komeu overbleefdan uit de ramen te springen of langs een inmiddels aangebragte ladder te ont komen. De vader van dat gezin J. Seljée ge naamd met zijne vrouw zoontje en dochtertje drongen daartoe naar het raam van waar de man gedeeltelijk langs den gevel en gedeeltelijk langs een ladJer klauterende op straat kwam. Hij was evenwel zoo door angst eu schrik aangegrepen dat men ten zijnen aanzien voor ernstige gevolgen vreesde. Dc vronw liet zich uit het raam vallen en werd in den val gegrepen door een politie dienaar, die juist een ladder opkwam, zoodat zij slechts eene ligte verwonding aan het hoofd kreeg, terwijl het dochtertje zijnde ecu meisje van on geveer 13 jaren, -zich op goed geluk loslatende, zwaar aan het hoofd gewond op de steeuen viel. Het gevolg hiervan was dat die drie personen in zoodanigen toestand verkeerdendat de heer bur gemeesterdie iutusschen op du plaats des onheils aankwam hen onmiddelijk met zijne vigelaute naar het ziekenhuis liet overbrengen. Hun zoontje een knaap van 9 jaren oud is het ontkomen. Naar wij vernemen had de moeder dit kind in hare verbijstering uit het raam geworpen en werd het alstoeu door de aldaar aanwezigen ongedeerd opgevangen. Een der omstanders vroeg nog aan het kind of het niet erg geschrikt had en kreeg daarop ten antwoord neeu toen moeder mij nit het bed namsliep ik nog en toen ik wakker werd viel ik nit baar arm op straat." Toen vervolgens nog de bewoners van de achter kamer op de bovenste verdieping werden vermist, werden dadelijk alle mogelijke middelen ter op sporing beproefd, Het was echter voor hunne redding reeds te laat. Eerst Donderdag morgen ten 5 ure althans vond men in de puinhopen het verkoolde lijk van een kind waarna ten 8 nre de lijken van den man de vrouw en twee kin deren met veel moeite werden te voorschijn ge haald terwijl de nasporingen werden voortgezet, doordien er nog een kind werd vermisthetwelk later insgelijks verbrand gevonden werd. De namen der zes noodlottig omgekomen slagt offere waren Eranciscns Mok ond 52 jaren zijne hnisvronw C. E. van Strateu ond 33 jaren, en hunne kinderen Cath. Elisabeth Fraccina ond ongeveer 10 Francina oud bijua 8 Thomas ond jarenen Lanrenseen znigeling van naanwelijks 8 maanden. Ten aanzien van J. Sel jée en zijne vrouwdie zich in het ziekenhuis bevindenbestaat vooruitzigt op herstel doch het dochtertje verkeert in zeer bedenkelijken toe stand. Het gezin van P. Boer is bij een inge zetene iü de Heerenstraat opgenomen. Zondag jl. had te Vriezenveen een voorval plaatsdat ergere gevolgen na zich had kucneD slepen. Een kapitaal huis io aaubouw zijndeen waarmede men zoo ver gevorderd was dat des Zatnidags de pannen er op waren gehangenis den volgenden dag des avonds om acht nar totaal in elkander gestort. Gelukkig dat dit op Zondag gebeurde, anders waren de gevolgen niet te bere kenen geweest. De oorzaak wordt toegeschreven aan de zwaarte van het dak doordien de pannen door den zwaren regen van Zondag doornat waren; de schade wordt op twee dnizend gulden getak- seerd. Een der dagbladen bevat het volgende ijzingwekkende verhaalvan de omstandigheden, waaronder de moord op Generaal Flores de Pre sident van de republiek Vragna, te Montevideo, heeft plaats gehad. eDe generaalvernemende, dat ernstige wanordelijkheden in dc stad waren uitge broken begaf zich in een rijtuig, met debeeren Errecart, Fangini en Marqnes. Bij zijn vertrek liet bij ztcli den uitroep: „Arm land l" ontvallen. Naanwelijks had het rijtuig eenige schreden afgelegd, toen zes of zeven personen met groote dolken en revolvers gewapend den koetsier aanvielen eu op de in het rijtnig zittende personen begonnen te vuren. De beer Errecart werd dadelijk aan den arm gewond. Juan Vega, dc brave koetsierliet zijne paarden inmiddels te midden den groep door- loopen toen een der paarden zeer zwaar gewond werd. De generaal die #zijne kalmte en tegenwoordig heid van geest niet had verloren schoot met zijn revolver op zijne aanvallers. Het gewonde paard stortte neer; de koetsier viel in zwijin ten ae- volge van de bekomen wonden. Men was dus genoodzaakt stil te staan en nit het rijtuig te klimmen. Errecart kon zich met moeite staande houden. Naauwelijks had de generaal het rijtuig verlaten of hij uitte een raauwen gil en zag mij schrijft de verhalerde lieer Marqués meteen smeekenden blik aan. Ik zal nooit dien kreet nooit dien blik vergeten. Hij had een dolksteek in de ribben gekregen; hij was doodelijk getrofTen en viel. De ellcnriigcn wier dolken ik zag blin ken maakten hem op de plaats zelve af. Op dat treurtooneel volgde een doodsche stilte. Ik had ijlings het tijtuig verlaten eu kon mij van aandoening naauwelijks voortslepen. Ik vernam later dat Fangini tweemaal door een blank wapen was getroffen en dat men den koetsier vijf wonden had toegebragt. Ik durf niet zeggen dat de bende die het rij tuig had overvallen slechts uit 6 of 7 personen bestond. Men zeide mij dat zij minstens ten ge tale van 18 of 20 waren verscheidene hunner te paard. Later zijn plotseling meer dan 20 personen overleden die het lijk van generaal Flores hebben willen balsemen. Een wonderlijk geval hondt in een der kleine Eugelsche steden de politie bezig. Iu eeue kast in een in aanbonw zijnd gebouw is bet reeds tot ontbinding overgaand lijk van een heer gevonden. Een der werklieden verklaart vóór 2 weken dien persoon in de nabijheid gezien te heb ben zittende op een hoop balken schuitjes ma kende van hont. Nu is er een doctor van een krankzinnigen-gesticht, die den doode verklaart te zijn een weggeloopen patiënt, welke op won derlijke wijze door 6 gesluteu deuren en over eeu 12 voet hoogen muur is ontsnapt. Doch even uitdrukkelijk verklaart zekere dame den overledene voor haren echtgenootdie vóór eenigen tijd haar heeft willen vermoorden en later wezgeloopen is. Vóér dat zij hem zag had zij een lidteeken aan de regterhand als herkenningsteeken opgegeven welk teeken ook gevonden is. Sporen van geweld of moord zijn aan het lijk niet opgemerkt. De onzekerheid waarin de regter verkeert omtrent den naam van den overledeneheeft hem niet belet bevel te geven om den doode alvast te begraven. Een Parijsch blad deelt een nieawe soort van bedrogdat vrij curieus ismede Op een zekeren ochtend twee maanden geledenpasseer de de heer Gustave N., klerk bij een procureur, in de roe Vivienne. Voor hem liep met allen spoed een jong meisje dat er allerliefst uitzag en een portefeuille op den grond liet vallen welke Gas tave zich haastte op te rapeD. Hij wilde haar die dadelijk weer ter hand stellen maar zij, een hoek van de straat zijnde omgeslagen en daarbij allerhaastigst loopendewas door hein niet meer in te halen. Hy keek toen de portefeuille eens inom haar adres op te sporen. Hij vond er eenige brieven in geadresserd aan mej. Heloïse Z te Parijs en wel nit een der provincie steden. In die brieven maande haar moeder haar aanom haar verblijf bij haar tante te Parijs te bekorten en spoedig 't huis te komendaar vele jongelui nit de eerste familien nu aanwezig waren en pretendenten konden worden voor haar, die eist van middelen ontbloot was. Onze Gus tave vond in het vinden nn van deze portefeuille een wenkom zijn gelnk te beproeven. Hij haastte zich een bezoek te brengen aan Heloïse. Hij vond haar een allerlieftalligst dametjeblijkbaar wel opgevoed en haar tanteeene vrouw vol deftige manieren. Men bedankte hem hartelijk voor de terugbezorgde portefeuille. Hij verzocht permissie om nogmaals Ileloïse een bezoek te mogen bren gen hetgeen hem vriendelijk werd toegestaan. Kortom er verliep niet veel tijd of hij vroeg en verkreeg de hand van Heloïsedie hij de ge wone gesclieukenringen kanten enz. gaf, ten bewijze van zijn erustigen «iu. Eindelijk hing de voltrekking van bet huwelijk slechts af van een acte, die de notaris van de familie van Ile loïse zou overzenden. Gustave gaf iutusschen vóór zijn huwelijk een afscheidspartij aan zijne vrienden met wie hij menig pretje had gehad. Na die partij bezocht men een der publieke bals. Daar trof Gustave ook zijne Heloïse aanbezig met te dansen. Hij verwijderde zich dadelijk en bij onderzoek bleek toendat hij zich verbonden had aan een dametje van zeer berispelijke zedendie quasi de portefeuille verloren had om hem in bare netten te lokken. Ilij nam de politie iu den arm om zijne rijke cadeanx terug te bekomenmaar de politie vond niets meer. Zij had alles verkocht. Iu liet departemeut Yonne (Frankrijk) poetste een boschwacliter zijn geweer terwijl het geladen wasde onvoorzigtige inan deed door een stoot de lading afgaan en trof zijne vrouw in het hart zij was oogenblikkclijk dood, terwijl de man krank zinnig werd. In het dorp Foxdale op het enselsche eiland Man is eeue schrikkelijke gebeurtenis voorgevallen, die door waanzin veroorzaakt werd. Een man, die zich met landbouw eu mijnwerk bezig hield, Kileij genaamd, keerde Vrijdag jl. van de begrafenis zijns neefs terng en toonde zulke blijken van zwaarmoe dige verstandsverbijstering, uil vrees voor gebrek aan het noodige met eeu gezin van vijl kindeieu, dat zijne vrouw ongerust werd en haren jongeren broeder, die in het veld arbeidde, roepen liet door haar dochtertje van vijf jaren te zenden. Drie der kinderen speelden op de hoeve alwaar een put was van 20 voet diepte :net acht voet water. Een kreet van een der kinderen deed do moeder met een zuigeling van drie maanden naar buiten ijlen, alwaar zij haren man het derde kind in den put zag werpen. Twee waren reeds voorge gaan. Het gelukte Kileij de zuigeling uit 's moe ders armen te rukken en insgelijks in den pilt te werpeu, inet de woorden. vWij moeten allen te zamen gaan." Daarna poogde hij zijne vrouw hetzelfde lot te doen ondergaan docli deze rukte zich los. Kileij verwijderde zich toen en ontmoette het docliter'je dat luren oom was gaan halen. Ilij greep liet meisje en wiirp liet bij zijne andere kinderen als wanneer hij zelf in den pnt sprong. De oom en een ander man op de plek gekomen daaldeu in den pnt af en vonden vier kinderen iu het water. Hij greep het meisje, dat het laatst in den put was geworpen, en het gelukte hem haar 'i behouden boven te brengen. Daarna bragt hij nog Jdrie kinderen boven door herhaaldelijk af te dalen. De man Kileij eu drie kinderen, een van 7, een van 4 jaren en een van drie maandeu kwamen om. Twee der kiudereu werden, toen zij gered waren bijgebragt. Jn de vorige week is schipper Makkes va- 5 rende tussclien Amsterdam en Üchagerbrng, onder Alkmaar bij de kalkovens in aauvariug geweest met de stoomboot die ten 10 nre van daar naar Amsterdam vertrok, met het ongelukkig gevolg, dat het beurtschip dadelijk gezonken is. De lading twee lasten boekweit, een last rogge eu een last tarwe benevens koffij suiker enz eene wsarde van ongeveer f 3000 zal minstens zwaar beschadigd en gedeeltelijk verloren zijn. Men vermoedt dat de rook en de damp der brandende kalkovens de oorzaak van bet ongeluk was. Onder de studerenden in de medicijnen aan de hoogeschool te Znrichbehooren op dit oo- genblik drie Engelsehe jonge dames. In het vorige jaar verwierf er eene Russische jonge dame na een schitterend examen te hebben afgelegd, een diplo ma als docter in de medicijnen. Dezer dagen is deze met een harer collega's te Weeneu gehuwd. Aan een Dnitschen wijokooper in Califoroië komt de eer toe eener nieawe uitvindingwaardoor een wijngaard van veel verkeerds wordt ontlast en tevens wordt bemest. Hij schrijft daarover het volgende: rlndien ik hazen in mijn tuin bespeur.

Schager Courant | 1868 | | pagina 2