MARKTBERIGTEN. moeten bevatten: de Staat iaat het onderwijs over aan de zorg der ouders en voogden hij zorgt al leen dat gccne leerstellingendie de rust van den Staaf in gevaar brengen in het openbaar wor den geleerd, en dat alleen zij, die de noodige be wijzen van bikwaambeid hebben afgelegd, het openbaar onderwijs geven. Wij betwijfelen echter of die bepnling wel zoude strooken met de bedoe lingen des schrijvers. Maar wil men de godsdienst geheel buiten de bemocijingen laten dan moet men hetzelfde doen ten aanzien van het onderwijs. Daarenboven druischt al betgene hij schrijft be trekkelijk de godsdienstzoo zeer aan tegen de gevoelens van de meerderheid onzer landgenooten dat wij het raadzaam zouden geacht hebben zoo hij dat geheele hoofdstuk had weggelaten. Want een staatkundig schrijver, vooral wanneer hij een doel beoogt als de steller der brochure, moet niet alles verkondigen wat hij voor waarheid houdt, alleen zulke waarheden moet hij prediken waarvan hij vermoeden kan dat zij in goede aarde zullen vallen. Wij althans achten het noodeloos Verkondigen van denkbeeldenwaardoor men aan zijn eigen werk moeijelijkheden in den weg legt, niet verstandig. Ook in andere minder belangrijke punten verschillen wij van den schrijver zoo b. v, in datgene wat hij zegt ten aanzien van den adel, van de belastingen en van het nut om de wetten niet door de ministers, maar door de redacteurs (r frendarissen) te laten verdedigen. Afschaffing van den adel zoude al weer een stap verder zijn op den weg naar die eentoonige effen heid, die over onze heele maatschappij als een doodskleed ligt verspreid. Zoo als hij nu bij ons bestaat doet de adel meer goed dan kwaad zij werkt mede om de waarde der geslachten in stand te houdenen wij hebben voor jaren reeds be toogd dat de maatschappij belang heeft bij een krachtig geslachtsleven. De schrijver noemt verder de registratie een stoornis en de regtspleging krachtverspilling door onnut geschrijf en ellendige casuitiek hij ziet echter over het hoofd welk een heilzame controle die zelfde registratie op het no tariaat en over den regelmatigen loop der eigen domsovergangen houdthij vergeet dat datgene wat hij ellendige casuitiek noemt, veelal niets an ders is dan een toepassing der diepzinnigste regts- geleerdheid op enkele twijfelachtige punten, l'it den strijd over de registratie-kwestien is de scherp zinnigheid der fransehe regtsgeleerden gesproten ook onze regtsgeleerden deden beter zich in die kwestieu te verdiepeu dan hoogmoedig haar als .ellendige casuitiek te veroordeeleu. Naar ons gevoelen noemt de schrijverde twee voornaamste partijen, die bij ons bestaan, te regt Thorbecks-liberale en aristocratisch-conservatieve partij maar hij moest daarbij echter in het oog gebonden hebben dat de aristocratie, die op de hand der tegenwoordige regering isvoornament- lijk bestaat uit den n i e n w e n a d e 1 en uit af stammelingen van hendie onder Willem I en "Willem II in eer en aanzien waren. De stille landadel daarentegen, die bij zijne afgezonderde levenswijze schatten vergadert, welke hem in staat stellen om vroeg of laat de nieuwe aristocratie weder te overvleugelen isbij onsmeest gepronon ceerd Thorbeckiaansch. Wij verschillen dns nog al aanmerkelijk van den schrijver, doch desniettemin durven wij de lezing zijner brochure ten sterkste aan onze lezers aanbevelen. Naar het ons toeschijnt is hel werk voort gevloeid uit een pen, die behoort aan een der, en te regt, meest bekende personen van ons vaderland. Daar wij vooi zeker ons niet in de schaduw van dezen schrijver zouden durven plaatsen, zoo zouden wij niet de vrijmoedigheid hebben gehad om zulk een rond oordeel over dit geschrift uit te spreken, ware het niet dat de schrijver het ons zei ven ter be oordeeling had gezonden, klaarblijkelijk stelde hij dus prijs op onze beoordeeling. Daar uit de wrijving der denkbeelden de waar heid ontspringt, zoo hopen wij dat de schrijver de stellingenwelke wij tegen de zijnen hebben over gesteldwel zal willen wederleggen. Niets zal ons aangenamer zijn dan dat hij ons den waren weg, die leiden zal tiaar het door ons beiden be oogde doel, eensgezindheid onder ons volk zal leeren kennen. J. H. S. V. (lEWO.NE ÏSErj'ciTEi\. 's Gkavknhage28 April. VarCorr.) De 2e Kamer heeft in deu namiddag van heden met 87 tegen 35 stemmen wederom verworpen het derde Hoofdstuk der Staatsbegrootmg voor 1868. Een zeer gewichtig btsluitom niet te zeggen een stoute daad. Het is de vraag of het ministerie voorzichtig gehandeld heeftmet de oppositie als uit te tar- ren om het budget van Ruilenlandsche Zaken af te stemmen. Misschien ware het beter geweest; zoo het ministerie had toegegeven aan het ver langen, in het eindverslag geuit, dat Hoofdstuk XII, regelende de onvoorziene uitgaven, het eerst in stemming gebracht en daarbij de quaestie van vertrouweu gesteld werd. Nu rijst de onderstelling, dat de regeering ge meend heeft, de Tweede Kamer terng te zien deinzen voor eene tweede afstemmiog van het Hoofdstuk van Huitenlandsche Zaken zij zette de oppositie het ines op de keel de oppositie pa reerde en trof de regeering. Het is alttjd hoogst gewaagd om aan Neder- landsche mannen te zeggen vdoet dat eens als ge durftZulk eene uittarting wordt meestal aangenomen. En vooral was die uittarting hier te minder wijs, omdat ze kwam van een ministerie, dat de overtuiging hebben moest in de minderheid te zijn en eigenlijk slechts het eerste voorwendsel, het beste, had moeten aangrijpen om met eere te kannen altreden. Nu is het ministerie gedwongen zijn ontslag in te dienen. Zal de kouiugdie verklaard heeft een ongekrenkt vertrouwen in zijne raadslieden te stellen dat gedwongen ontslag aannemen Het is waarlijk te hopeu want anders zou de politieke toestand in ons vaderland niet benijdens waardig worden. Men wijte iutosscheu den dwang niet aan de oppositie. Zij waswij herhalen hetuitgetart om bij de stemming over de begrooting van Bni- tenlandsche Zaken van haar gevoelen te doen blij ken en tij kon geen vertronwen stellen in een ministerie, dat de vertegenwoordiging des volks had gemystificeerd bij het laten heengaan van zijn hoofd, den hier Mijerdat tot tweernen toe biunen vijftien maanden de Kamer onthoud, met het doel om eene volgzame Kamer in de plaats te krijgendatzoodra het zich zeker waande van de meerderheid al was die nog zoo gering, de tuchtroede eu de karwats legeu de oppositie zwaaide, en dat eindelijk bij herhaling zijce ver antwoordelijkheid door den wil dts koniügs trachtte te dekken. De heer Thorbeckedie eenmaal tegen het mi nisterie-van Hall zijne beroemde tirade over de parasitische politiek nitsprak heeft ook nn weder in enkele woorden den toestand gekarakteriseerd en in onze parlementaire jaarboeken gegraveerd. Hij zeidedat het Bnitenlandsch beleid thans op den achtergrond getreden wasmaar dat hij geen begrootiDg kon toestaan aan een ministerie het welk niet voldeed aan de eerste eischen van den constitutioueelen regeerings-vorm. Ziedaar de grief, die sedert October 1866 tegen liet ministerie van ZnylenHeemskerk bestond en tot zijn val moest leiden. Groot is de bijgeloovigheid der menscben. Een procesop het oogenblik te Londen gevoerd kan dit bewijzen. Mevrouw Lyon eene oude weduwetroosteloos over het verlies van haren echtgenootvervoegde zich tot den heer Home den welbekenden geestenzienerten einde door zijne bemiddeling met den geest van wijlen haren echtgenoot een gesprek te kunnen voeren. Door tusschenkoiDst van een tafelpoot had het gesprek plaats. De overledene verklaarde aan zijne weduwe »I love love love you" en verzocht haar den heer Homo 60,000 p. sterl. uit te betalen bet- geen zij deed. Bij een later gesprek beval hij haar een testament ter gunste van Home te maken, en daar hare bezitting 150,000 p. sterl. groot is, schijnt dit de belangstelling harer familie te heb ben gaande gemaakt. De heer Home is gevangen genomen daar de regter meende dat de beschul diging van afzetterij zoo gegrond is dat pretentieve gevangenschap in dit geval zeer kon worden ge- regtvaardigd, Ongeveer twee maanden geleden kocht een notaris in een Belgische gemeenteop de uitver- kooping van een ongelukkigen ambtenaar eener administratie, een secretaire, waaraan hij geene behoefte had maar die hij kocht 'om den onge lukkige dienst te bewijzen dien hij vroeger gekend en dikwijls geholpen had. Sedert deu koopdag stond de secretaire in het kantoor van den notaris onopgemerkt toen onlangs zijn klerk terwijl hij er eenige papieren in legde zonder het te weten op eene veer drukte, waar door eeue verborgen lade te voorschijn kwam waarin eene som van 2000 fr. in goud eu in papier geborgen was. De notaris stelde on middel ijk dezen welkomen schat den ambtenaar ter hand die zelfs nooit ge- welen had dot zijn meubelstuk zulk een rijkdom bevatte. Hij had de secretaire vroeger te Brussel op eene openbare verkooping gekocht, Dezer dagen had te Toulon de volgende ge beurtenis plaats. Een jong meisje dat te vergeefs op de voltrek king van eene haar gedane huwelijksbelofte wachtte bieugt haren verleider voor den raairehem vra gende of hij voornemens is hare eer te herstellen. De jougeling aarzelt het meisje valt hem aan met een mes en brengt hem een doodelijken steek toe in den buik waarna zij zich zeiven het hart doorboort. iI:ME;\I;I>L I;B:UB<;TI:\ In Australië zijn de paarden zoo talrijk dat men er geen raad mede weet onlangs werden er 200 als varkeusvoedertegen 20 schellingen per stuk verkocht. De Engelsche prins Allred is door eea feuian in deu rug geschoten de wond in niet doodelijk. In Engeland zijn weder twee spoortreinen tegen elkander geloopen twee personen verloren het leien een groot aantal werd gek west. De Koninklijke familie heeft te Amsterdam veel plaizier gehad reeds den 27 dezer maand vertrok zij weder naar den Haag Oost, West 't huis best. Op den Spoorweg te Zwolle is een ongeluk gebeurd terwijl een beambte bezig was de waggons aan te haken geraakte bij tus- schen de stootkusseude man leeft nog, maar zijn toestand is hoogst bedenkelijk. De Max Havelaar is in bet engelscb vertaald en maakt te Louden veel opgang. Er wordt tegenwoordig veel spiering gevan- geu. De Scherpschutters vereeniging te 'sGra- venhage is ontbonden en te Hoorn is er eeue opgerigt. De fransehe kroonprins die uit lo geren was is spoedig naar huis gekomen uit vrees voor de mazelen. Te Bologna heerschen van tijd tot tijd ongeregeldheden. De Keizerin van Oostenrijk is van eene dochter bevallen. De groote nedcrlandsche taalgeleerde Dr. te Win kel is overleden. De Engelschen hebben Mag- dalade hoofdstad van Abyssinie stormenderhand ingenomen. De keizer Theodosiuï II is gedood en de gevangenen zijn bevrijd. Behagen den 33 April 1S6S. Aangevoerd 5 Paarden f 30 a 45 2 Stieren

Schager Courant | 1868 | | pagina 2