GnitE\TE-AFhOM)l(il\G. BEKENDMAKING. 1 Mei 1S6S. r. ewoA E eu i fen Jl. Woensdag liet zich een arbeider van boven neêr in den schoorsteen van den landbou wer K. t B, te Onstvedde met het oogmerk om dien schoon te maken. Slechts eenige voeten naar beneden gekomen bleek het echterdat de afmetingen van de rooicpijp in geene gun stige verhouding stonden tot die van 's mans schou ders zoodat deze zoodanig beklemd raakten dat hij noch verder beneden, noch bovenwaarts kon komen. Na dit terdege beproefd te hebben spreekt hel van zelf, dat hij zijn nood door den hooien schoorsteen in de wijde wereld uitbubirrde waarop men ijlings den naastbij wonenden metselaar ging halen die met deu meest mogelijken spoed eene voldoende opening in de rookbois maakte ten einde hem uit zijne onaangenaame positie te ver lossen. Het stof hierdoor losgemaakt benevens de doorgestane angst en inspanning hadden echter emem;i> bek igten. BEKENDMAKING. Rigting Amsterdam en Rotterdam. Rigting Helder. Des Zondags. Vertrek van den landmail naar Nederl. Indië. Mijer oefende die afkeuring geen invloed uit en Thorbecke heeft dit feit besprekende, helder doen uitkomendat eene regeringdie door de Kamer zich liet voorschrijven wetten op uitvoerend ge bied hare Jiligten verzaken zou. De koning be noemt de minister is verantwoordelijk ieder in ons land heeft het regt tot kritiek over die benoeming in de eerste plaats de vertegen woordiging van het Ncderlandsche volkmaar niemand dan het uitvoerend bewind heeft regt benoemingen te doen. Een minister, die door zoo danige kritiek overtuigd wordt gedwaald te heb ben, herroept nietmaar treedt af. Dit is de con stitutionele weg. Dij de discussien over de interpellatie Thor becke vraagde de minister Heemskerk, is het de pligt der Kamer om de ontbinding te beoor- deelen. Wanneer de Kamer eene plaats gehad hebbende ontbinding niet acht in het belang van het land, zou zij bij uitsluiting niet verpligt zijn dit uit te spreken zou zijde vertegenwoordig ster van het volkniet moeten waarschuwen zoo wel regering als volk en zou zoodanige waarschu wing door een verstandig minister uit het oog verloren worden Door die waarschuwing valt zij geenerlei regt der kroon aannoch stelt zij de ministers in beschuldiging, alléén geeft zij aan dat dc daad van het uitvoerend bewind hare sym pathie niet wegdraagt. Van het meer of uiinder ernstige van het ver schil z.d het afhangen of de Kamerdie ook reg- teu heeftwel niet op uitvoerend gebiedmaar uls deelhebster in de wettelijke regeling der be hoeften van ons volkgenoegzaam vertrouwen stelt in de regering om haar constitutioneel moge lijk te maken. Dij zoodanige toepassing erlangt de groudwet eerlijke uitvoering en iedere magt in den Staat haar aandeel in de regering. Ware het andersalsdan zou juist alleen dc vertegenwoordi ging van het volk geen oordeel mogen hebben over regeringsdaden en zou men het middel mis sen 0111 zonder aantasting van eenig koninklijk regt, althans ook de verwachtingen des volks te hooren uitspreken. ver] i as. Een om diefstd op presumtie piirresteerd per soon, woonachtig te Clinge bij Hii'*t is II. M :*n- dag uit de kantonnale bewaarplaats Ie Axel onte, apt en was Dingsdng morgen nog uiet teruggevonden. Naar men zegt is hij op de volgende curi<use wijze ontkomen. Toen de cipier hem in den vroegen morgen zijn eten wilde brengen en binnen het gevangenhok gekomen waswipte de vogel er uit, sloot de deur onmiddelijk achter zich toe en maakte alzoo den cipier gevangen die later door zijn vrouw is verlost geworden. ten gevolge, dat hij zeer afgemat en flaauw en met ontvelde knieën en schooders door de ge maakte opening werd te voorschijn gehaald. Hij zon 'l, volgens zijne eigene verklaringhoogstens nog eCiiiuf minuten hebben uitgehouden. 't 1* voorzeker te bejammeren en de ondefs z'jn zeer te beklagen wanneer hunne kinderen de ouderlijke vermaningen in den wind slaande, een slicht levensgedrag leiden maar oneindig be treurenswaardiger is het wanneer onders hunne kinderen tot slechte daden aansporen en aanmoe digen. Keu voorbeeld hiervan zag men II. l)ingsdag ter correctionele teregtzitting van de regtbank te Rotterdam. Daar stond nl. een veertienjarig meisje tnet hare moeder teregt voor de volgende leiten Pe eerste bekl. in loontrekkende dre*>st zijnde, vindt op zekeren dag bij het verrigten van eenige weikzaamheden den sleutel der secretaire, waarin haar meester zijn geld bewaarde en verhaalt dit Hes avonds aan hare moeder. Deze, hiervan partij willende trekken gelast hare dochter niets aan hare meesteres te zeggen maar zet haar inlegeudeel aan van die gelegenheid gebruik te maken om haar geld te liuis te brengen, Het gevolg hiervan was dat de kleine van tijd tot tijd behendig geld nit de secretaire uain als hare moeder dit noodig had wat nog al eens het geval schren ie zijn: althans liet ontvreemde bedroeg bij de ontdekking eene som var, rnim f 400. De regtbank heeft de moeder tot vijf jaren de dochter tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. „Het keizerrijk is de vrede," verzekert Keizer Napoleon en van daar dan ook dat Z. M alle middelen uitdenkt om dien te helpen bevorderen. Zoo heeft hij nu zoo niet geheel dan toch voor liet grootste gedeelte een werktuig uitgevonden dat van zijn vrtdelievenden en vredezoekenden aard de Irt flenste getuigenis geeft. Verbeeld u een koffijmolen van een halven meter hoogte, die van boven een opening heeft van een halven meter iit doorsnede. In deze opening worden patronen geduwd, en door mirid'l van een wiel, dat van een handvatsel is voorzien en op zijde is aauge- bragtprecies als bij een koffijmolen laat de soldaat, die het werktuig bedienteen enkele pa troon in ieder der aciit looprn der „mitrailleuse" (schroothraakster) vallen. I'eze loopen zijn nagenoeg een meter lang. Wanneer de trekker op het dek stuk valt sluit hij de loopen de lading wordt afgevuurd door het ronddraaijen van het rad gaan de loopen weer open wordt de trekker weer gespannen en andere patronen vervangen weer de afgesclroti-ne. Pit instrument dat door een enkel soldaat kan bediend worden lost 50 tot 55 scho ten in een minuut eu trelt het doel nog op 1700 meters afstand. De regtbank te Hoorn heeft van V. tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeldwegens diefstal in eene kerk in den gi cden ouden tijd zou hij er zoo goedkoop niet aïp komen zijn. Het ka binet van schilderijen te 's Graveuhage is voor liet publiek geopend. lu de vorige wtek had den te Londen plaats I37h strrfgevallen en 2307 geboorten. Te Nijketk zijn vier en te Eind hoven zeven huizen ata»!,: >nd. Men zegt en men drukt in alle conrauten dal de heer Roëllcommissaris des Konings in de provincie Noord-Hollandzijn eervol ontslag alszoodanig heeft verzocht en in zijne plaats de heer van Reenen presiJeut der Tweede Kamer zal benoemd worden. 'De berigten omtrent de reis van den keizer en de keizeriu van Oostenrijk naar Papijs, zijn geheel uit de lucht gegrepen. In het Spaarr.e te Haarlem is een jongentje vau vier jaren verdronken. Er z.ijn valsche ranntbllletten van f]0 in omloop. Een invalide uit het gesticht Bronbeek is met f 500 op de loop gegaan meu heeft betn echter zeer spoedig achterhaalden in een ander ge sticht geplaatst. Te Putmerende heeft de 1'ja rige zoon vau den bakker Dekema in de Peperstraat twee ditven die iogebrokeu waren op de vlugt gejisgd. Z. M. de Koning heeft nienwe aardappelen van den konden grond ten geschenke ontvangen Hoogeveen wordt eerdaags met gas verlicht de ondernemers zijn te beklagen als het er gaat zoo als te Scbagen waar men naast de gasfabriek petroleum brandt. Ir, de dessa Eiing district Japar a, werd den 25sten Februarij een kind toe horen van het vrouwelijk geslacht met twee hoofden, twee halzen vier oogen vier ooren en twee monden; dat echter kort na de geboorte is overleden. De bisschop van Breda is in 86jarigen onderdom overleden. Adelina Patti die nooit anders dan aan toejuichingen gewoon is geweestis uitgeflo ten, omdat zij niet van kleeding had verwisseld, bij het spelen van twee verschillende rollen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der ""gemeente SCHAUEN Brengen naar aanleiding van art. 203 alinea 3 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85) ter openbare kennis, 4at de le. snppletoir Begroo ting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor IK68, zoo als zij aan den Raad der gemeente is aangebodenop de SecetBrie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat een ieder daarvan tegen betaling der kosten een afschrift zal kannen bekomen. De kosten van ieder afschrift worden gesteld op f 0,50. Schagen den 4 Mei 1S68. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, D. TIMMERMAN L. B. De Secretaris A. J. van CANTFORT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meente Schagen. Brengen naar aanleiding van art. 228 alinea 2 der Wet van £9 Junij 1851 .(Staatsblad No. 85) aaiibelanghebbenden in herinnering dat alle vor deringen ttn laste der gemeente, zullen moeten ingediend zijn binnen zes maanden volgende op het jBar waarover dezelve loopen en dat, bij gebreke daarvan die vorderingen zullen verjaard en ver nietigd zijn. Wordende dus allen die nng eenige vordering teu laste dezer gemeente mogten lubben over den jare 1H67, uilgenoodigd die vóór den 30sten Junij aanstaande in te leveren ten einde zich daardoor voor de nietigheid en verjaring er van te vrijwaren. Schagen, den 4 Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester D. TIMMERMAN L. B. De Secretaris A. J. van CANTFORT. POSTKANTOOR SCHAGEN. BUSLIGTING. 's morg. 6,30 en 10 uur, 's avonds 2,30 en 6,30 uur 's morg. 10 uur, 's avonds 6,30 en 7,30 uur. Arrondissement van het Kantoor. Schagerbrug't Zand St. Maartensbrug des avonds 3,45 en 11,30. t oor de overige plaatsen van het Arrondissement des avonds 11,30. OPENSTELLING van het KANTOOR, des morgens van 9 tot 12 uur, avonds u 1,30 u 2.30 u v H 5,H 6,30 u Voor alles wat de dienst betreft. 's morg. van 9 tot 12 uur, 's avouds 5 tot 6,30 uur Geen afgifte of uitbetaling van postwissels. Via Marseille den 9 16 25 van elke md. Via Southampton «r 1 17 u Via Triest u 7 23 De brieven voor deze verzending moeten min stens twee dagen te voren ter post bezorgd zijn.

Schager Courant | 1868 | | pagina 2