14 1 KL Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Jfê 555. Twaalfde Jaargang. Kosteloos Onderwijs. SCHAGER abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. TJITG-EEFSTEE "WED. 3?. J". O DIDERICH. BRIEVEN FBANCO Voor vj/tig cent» te koopde kunst om zalig te leven en zalig te sterven Onwillekeurig moet men denken aan deze aankondigingwaar reeds Schiller den draak mede stakbij al het leven dat van de schoolwet—agitatie werd gi-maakt. Waarop toch komt, vragen wij, eigentlijk heel die beroe ring neder Op eene speculatie om eenige gul dens in het jaar minder gemeente-belasting te betalen. Als men toch de heftige voorstanders van de bijzondere schoolzoo als van Nispen en ande ren hoortdan is het alsof er ter wille van het openbaar onderwijs gruwelen geschiedenzoo lang er in eene gemeente van ons vaderland nog kos teloos onderwijs wordt gegevenzijn de zedelijk heid en het christendom in gevaartegen dat kosteloos onderwijs moet ieder uur van den dag het delendum osse worden gepredikt. Wie het kosteloos onderwijs voorstaatkan geen goed christen zijn catholieken luistert naar uw orgaan, de Tjj^- orthodoxen hoort naar uw leeraars eii profeten spant tegen al wat liberaal is te zaïneu om toch dat vreeslijk kosteloos onderwijs te wee- ren. Men stelle zich een onpartijdig vreemdeling voordie getuige was van al dat gevecht tegen het kosteloos onderw ijs zoude hij niet deuken dat in Nederland van liberale zijde inquisitie werd ingevoerd. Maar gelukkig komt die vreeslijke geloofsver volging neder op een kleine vermeerdering van gemeente-belasting. Want men veronderstelle eens dat in plaats van de 200 gemeentenwaar nu kosteloos onderwijs wordt gegeven, alle 1200 ge meenten dat loffelijke voorbeeld volgden dan zou de dat alleen ten gevolge hebben dat de gemeen te-belastingen een weinig hooger werdenmaar de vrijheid van onderwijs zoude toch even goed blijven bestaanieder zoude toch evenzoo goed als thans eene bijzondere school kunnen oprigten. Zouden die twee of drie guldenwelke dan meer zouden moeten betaald worden de waarachtige ge- loovigen zoo drukken dat er niets voor de bij zondere school zoude overschieten Is dat ge loof van catholieken en orthodoxen zoo flaauw dat het door eene gemeente—belasting kan over wonnen worden, dan vordert het niet dat er zooveel ophef van wordt gemaakt. Wij voor ons erkennen gaarne, dat er aan de schoolwet-agi tatie eene heilige zijde is. In het onderwijs ligt de toekomst onzer natie, zoo dat onderwijs in strijd is met de godsdienst dan loopt ons vaderland gevaar want dan wordt ons nakroost gevoerd naar den afgrond des onge- loofsen wij kunnen het zeer goed begrijpeu dat even als een moeder met onvermoeide zorg iedere bij en ieder mugje weert van het hoofd des sluimerenden zuigtlings, zoo ook de ware ge- loovige, elke aanraking van ongeloof en godsdiens teloosheid van het dierbaar kroost zoekt te weren. Hoe overdreven die zorg in ons oog ook moge schijnen wij zullen haar altijd eerbiedigen, en wee degenendie er mede zoude durven spotten. Maar zoodra men die trouwe zorg met een ellen dige geld—speculatie in aaurakiug brengtblijft er niets heiligs meer aan. Een vader die zoude klagen zie toch welk een ongelukkige tijddrie gulden moet ik betalen, voor. het openbanr onder wijs, waarvan het geweten mij verbiedt om mijne kinderen te doen profiteren toont daardoor alleen dat het geld hem wel ter harte gaatmaar geen zins dat hij eene angstige zorg koestert voor de toekomst zijner kinderen. Wie de geldzaak op den voorgrond stelt bewijst dat hij dat geld voor de hoofdzaak houdt. En als het eene geldzucht wordt men houde dan op met alle pralerij op geloof en godsdienst. Wanneer men bij ons de geldzaak buiten het spel had gelatenmen zoude veel meer tot het geweten van ons volk hebben gesproken. Tot ons leedwezen heeft ook de minister van lleeins- kerk de geldkwestie op den voorgrond geplaatst toetegeven toch aan het verlangen om het koste loos onderwijs te weren is niet veel anders dan het streelen der geldzuchtige neigingen van de te genstanders der openbare school. Naar ons gevoelen moet een Staatsman de heilige drijfveeren van het menschel ijke harte ook dan als hij zich zeiven alleen laat leidendoor het verstand zooveel mogelijk ontzien maar onheilige drijfveerenals hebzucht en bekrompen zelfzucht moet hij in het aangezigt durven varen, waut hij moet het kwade niet door het kwade, maar door het goede zoeken te overwinnen. Tegenover die hebzucht moet hij durven zeggenwat men in de nationale vergadering van 1789 tot de gees telijkheid riep: beeren als gij niet geschoren wilt worden dan zult gij gesneden worden. J. H. S. Y. GEYVO.XE KEIUGTEN. Op den Donau bij Iiinz is een groot ongeluk voorgevalleo. Een steepscliip dat de brug aldaar passeerde, werd door het breken van het toer met zoo gtoote hevigheid tegen de brug geworpen, dat het schip met alle zich daarop bevindei.de menschen en voorwerpen oumiddelijk zonk en dat de brug instortte. De personen die zich op de brug bevonden vielen ook in het warer. Het aantal omgekomenennaar men zegt eeu dertigtal is nog niet inet juistheid bekend. In de vorige week is een bootje waarin zich eenige menschen bevonden, die van de De venter stoomboot werden afgezet op den IJss-d bij het Katerveer omgeslagen zoo als men zegt doordien het vaartuigje niet goed bestuurd zijnde met den ketting der veerpont in aanraking kwam. Daar er ter gelegenheid der weekmarkt veel volks nabij het Katerveer wasbegaven zich da delijk eenige uienscbeu zoowel iu schuitjes als zwemmende te wateren werden tien dergenen die in het schuitje gezeten waren van een bijna gewissen dood gered terwijl er ren zijnde zekere v. Haaltje koopman iu manufacturen te Deventer, in de golven omkwam. De houdenkwestie houdt de bevolking van Brlgie ernstig bezig. De gevallen van hondsdol heid vermenigvuldigen zich zoo aanmerkelijk dat de burgeraeestrrs van Brussel en der daarbij ge- leem gemeenten bepaald hebben dat elke houd die op den openbaren wez zal gevoiideu worden zonder door zijnen meester aan band of ketting te zijn gehouden oumiddelijk gedood zal worden, üienteugevolge ziet men ook bijna geen honden meer en kwaad is dit voorzeker niet. De schrik h>eft Z'ch van de menschen meester gemaakt toen dezer dagen het kiud van een referendaris bij het ministirie van boitenlaudscbe zaken te Brnssel door een dollen hond gebeten werd en de woud uitgebrand moest worden. Op het oogeublik dat meu tot de operatie zou oveigaan vroeg de klei ne .Is het wsar vader dat ik tusschen taee ma trassen uioet gesmoord worden Eeu paard door ren bond gebcteu is dol gewordeu en meu moest het afmakeo. Het is aardig op te merken hoe men te genwoordig op de uiterste volkomeuheid der ver- digiogsmiddeleu, als het ware tot de kiudschheid der oorlogstijden schijnt terug te keereu allhsns dezelfde brgiose'.en weer in toepassing brengt die men iu de vroegste oorlogen bezigde. Wie er kent b. v. niet in de ramschepeu de galleijen der Grieken en Romeinen met de vernielende sporen voorzien, waaibij men ons op de school deed op- mrrken hoeveel de oorlogsmiddelen onzer eenw boven znlke lompe verdrdigingswerktoigen vooruit hadden De zware harnassen van ridders en paar den afgenomen komen op de wanden der schepen terog. Er cson de beroemde zweedsche ingenieur, heeft voor de verdediging van zijn vaderland ctn nieuw toort van kanonneerboot nitgevondeo om in de uaauwe kreeken en zee-srmeD dier kasten gebruikt te worden die door menscheukracbt in beweging wordt gebragt. Eindelijk een der nieuwste kanonnen, Steioheil-kauon dat zouder geluid

Schager Courant | 1868 | | pagina 1